Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzykanałowy sterownik wentylatorów w komputerze

Stiepanowna 10 Sie 2013 19:33 8787 8
  • Trzykanałowy sterownik wentylatorów w komputerze

Zaczęło się od kupienia obudowy GMC AVC-K1:

Autor postanowił ją nieco przerobić, a założenia były takie: trzy kanały sterujące wentylatorami, wyświetlanie temperatury, sterowanie za pomocą enkodera i przycisku wbudowanego w enkoder. W obudowie już znajdował się regulator obrotów wbudowanych wentylatorów wraz z możliwością sterowania poprzez enkoder i wyświetlaczem LCD. Autor zaś posiadał wyświetlacz OLED WEH001602DGPP5N00000.

Tak wygląda schemat:

Parę słów o wyjściu „Amplifier”.

Można z niego zasilać np. wzmacniacz niskich częstotliwości, czy, jak w przypadku autora, sterować włączeniem wzmacniacza. Początkowo autor chciał włączać i wyłączać wzmacniacz za pomocą przycisku w enkoderze, ale okazało się to niepotrzebne. Przy podaniu zasilania wychodzi 12V, można to wyłączyć w ustawieniach.

Program napisano w CodeVisionAVR v2.04.4a, wszystkie przykłady i biblioteki pochodzą stąd. Po włączeniu wentylatory kręcą się z maksymalną prędkością, ułatwiając uruchomienie. Następnie oblicza się PWM w procentach dla każdego kanału zgodnie z formułą: (Tz – Tmin)*100/(Tmax-Tmin), ale nie mniej niż 5% w przypadku CPU, 30% dla GPU i 20% dla wentylatorów w obudowie.

Tz - zmierzona temperatura;
    Тmin i Тmax - są określane w ustawieniach dla każdego kanału.

Na wyświetlaczu po kolei wyświetla się temperatura CPU, GPU, CASE, napięcie na liniach 12 i 5V. Krótkie wciśnięcie przycisku pauzuje wyświetlanie wartości, a w prawym dolnym rogu pojawia się symbol „P”.

Poruszając przyciskiem enkodera w prawo lub w lewo wybiera się kolejną lub wcześniejszą wartość temperatury.

Wyświetlanie CPU i/lub GPU można ukryć, nie ma to wpływu na sterowanie wentylatorami.

W momencie wystąpienia błędu czujnika lub braku czujnika prędkość wentylatora jest ustawiana na maksimum. Kiedy temperatura przekracza zadaną wartość, włącza się alarm i w prawym dolnym rogu wyświetla się symbol „!”.
    Dłuższe wciskanie przycisku pozwala przejść w menu ustawienia. Ustawienia wybiera się za pomocą przycisku enkodera „Set Min T CPU” >> „Set Max T CPU” >> „Set Alarm CPU” >> „Set Screen CPU ” >> „Set Min T GPU” itd.
    Krótkie wciśnięcie przycisku umożliwia przejście do kolejnego poziomu zmiany ustawień. Ponowne wciśnięcie powoduje przejście na poziom wyżej.

Aby zapisać zmiany wybieramy w menu opcję „Save Settings”. Ustawienia zostaną również zapisane bez podejmowania żadnej akcji w ciągu 30s.

Czujniki montujemy na radiatorze, blisko jego podstawy. Autor umieścił czujnik na procesorze na rurce przewodzącej ciepło, wychodzącej z podstawy radiatora, zabezpieczając go taśmą i warstwą gąbki. Na karcie graficznej autor umieścił między żeberkami i na górze radiatora styropian, żeby nie wiało na czujnik od wentylatora.

Czujnik należy umieścić z dala od otworów wentylacyjnych, poprzez które wpada powietrze z zewnątrz. Jeśli płyta główna nie uruchomi się bez sygnału tacho z wentylatora, należy ze złącza igłą wyciągnąć przewód czujnika obrotów. Następnie w takie same złącze wstawiamy przewód i podłączamy do płyty głównej.

Użyte tranzystory VT3, VT7, VT14, VT15 - IRF9530N można zastąpić innymi o podobnych parametrach, pozostałe dowolne z prądem kolektora co najmniej 100mA. Brzęczyk z wbudowanym generatorem na 5V. Wyświetlacz można zmienić na inny, kompatybilny z HD44780 2х16, dodając obwody odpowiadające za podświetlenie i sterowanie kontrastem.

Mikrokontroler jest taktowany wewnętrznym generatorem 8MHz.
    FUSE bity: High – D9, Low – E4.

Materiał wideo prezentujący pracę urządzenia:
    http://youtu.be/qVbaQivIYBk

Urządzenie pracuje już 2 lata, przegrzanie przy największym obciążeniu nie występuje, podobnie jak szum przy oglądaniu filmów.

W załączniku schemat, płytka drukowana pod obudowę autora w Proteus 7 (pamiętajcie o wskazaniu pliku EEPROM z rozszerzeniem .bin), źródło i firmware.

Autor: Aleksiej Aleksandrow

Link do tłumaczonego tekstu: http://www.radiokot.ru/circuit/digital/pcmod/50/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    Poziom 35  

Witam.
    Mam pytanie - czy ktoś wykonał ten układ ?
    Czy ON działa ?
    Podoba mi się - a wolałbym nie narobić się przy projektowaniu płytki na daremno.
    Pozdrawiam.

• Computer Controls
    Poziom 12  

Witam
    Podłączyłem wyświetlacz i atmege na płytce stykowej bez DS i elementów wykonawczych wgrałem soft i wszystko wydaje się ok. Projektuje płytke , montuje to do całkiem innego rozwiązania.

Poziom 35  

Witam.
    Dziękuję za informacje.
    Również projektuję płytkę - nie mam programu do otwarcia oryginału.
    A i tak jakoś wolę " po swojemu ".
    Skoro jest światełko w tunelu to spróbuję co i jak - dam znać.
    Pozdrawiam.

Poziom 43  

pukury napisał:
    Witam.
    Dziękuję za informacje.
    Również projektuję płytkę - nie mam programu do otwarcia oryginału.
    A i tak jakoś wolę " po swojemu ".
    Skoro jest światełko w tunelu to spróbuję co i jak - dam znać.
    Pozdrawiam.

Na stronie producenta programu jest darmowa przeglądarka.

Poziom 35  

Witam.
    Dziękuję bardzo !
    Na stronkach Rosyjskich to dość popularny format.
    Pozdrawiam.

Poziom 12  

Witam.

Wykonałem układ z tej strony,pragnę poinformować wszystkich zainteresowanych wykonaniem go że wszystko jest w porządku,układ funkcjonuje tak jak podaje autor projektu.Załączam zdjęcia działającego prototypu , płytkę i schemat w Eagle

Trzykanałowy sterownik wentylatorów w komputerze Trzykanałowy sterownik wentylatorów w komputerze

Pozdrawiam kuba2509

Poziom 13  

witam
    czy ktoś może udostępnić wzór płytki do druku w formacie pdf?