Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw podzespołów do 5000zł. (komputer do gier i streamu w hd)

8Piterro8 10 Aug 2013 20:17 2535 29
    8Piterro8
    Level 8  
    Witam wszystkich serdecznie, Wychodzę do starych wyjadaczy z kilkoma pytaniami które mnie dość istotnie nurtują. Mianowicie, czym konkretnie wyróżnia się procesor intela i7 3770k od procesora amd FX 8350 po za ceną. Czy dla szarego użytkownika, i entuzjasty gier komputerowych różnica byłaby zauważalna ? Nie zajmuję się ani renderingiem ani OC, czy procesor intela faktycznie byłby o wiele lepszy pod względem wydajności i płynności działania gier oraz ich streamowania w HD ?(tak abym w grze miał minimum 50 fps)

Kolejne pytanie to Pamięć w kartach graficznych. Wychodzą niekiedy takie same układy z podwojoną ilością owej pamięci. Czy w ogóle opłaca sie mieć na karcie więcej jak 2GB pamięci ?

Na koniec chciałem się zapytać czy taki zestaw jaki poniżej prezentuję, dobrze by ze sobą współgrał, i czy niektóre komponenty możnaby zmienić np na inne lepsze aby zmienić się w budżecie 5000zł.

Płyta główna: MSI Z77A-G45 Thunderbolt 419zl
    Procesor: i7 3770K 3,5 Ghz 1309zl
    Pamięć: Patriot Viper 3 DDR3 2x4GB 1600MHz CL9 XMP 279zl
    Cooler: SilentiumPC Spartan PRO He924 79zl
    Obudowa: SilentiumPC Gladius M40 Pure Black 215zl
    HDD: WD blue 750 GB WD750AZEX 64MB cache SATA/600 236zl
    Zasiłka: Corsair VS 650 W ATX 120mm wnetylator, EU version (eu version ma tutaj jakieś szczególne znaczenie ?) 239zl
    Karta graficzna: Ge Frce gtx 770 MSI 2GB 2xDVi, HDMI, DP (PCI-E) twin Frozer z Nvidia Gefroce Experience 1619zl
    System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 379zl
    Nagrywarka: Line-ON Super Allwrite DVD +/- RW ihas 124-04 bulk black (serial ATA) 73zl

Całość oko 4800zl

Chciałem też wziąć jakiś dysk SSD, ale niestety z tymi kompotentami nie zmieściłbym się w cenie.
    CamerDisco
    Level 24  
    Przy takim zestawie, bez SSD to trochę słabo, ja bym proponował oszczędzić na procesorze i wziąć i5
    sulexi
    Level 22  
    Nie myślałeś żeby w tej cenie nie pójść w i7 od haswella?

Dodano po 33 [sekundy]:

Na procesorze wg mnie nie oszczędzać, lepiej wziąć bez windowsa no ale chyba że to mus.
    8Piterro8
    Level 8  
    i7 od haswella ? Co przez to rozumiesz? Jestem laikiem
    Winda to mus, muszę kupić system.
    sulexi
    Level 22  
    Rozumiem to, że haswell jest wydajniejszy i że jak i7 to lepiej wziąć z Haswella. Jeszcze mam pytanie: wiem że napisałeś w pierwszym poście ale wolę się upewnić, nie będziesz robił OC, jak pisałeś? I czy komputer ma być tylko do gier i normalnego użytkowania czy robisz jakąś grafikę, filmy itp?

Dodano po 15 [minuty]:

Złożyłem zestaw, bez OC, każda gierka ci ruszy bezproblemowo, i7 haswell, jednak jeśli do gier to można wziąć i5 i dołożyć do czegoś innego lub po prostu zaoszczędzić, do tego dysk ssd na system i programy/niektóre gry.

http://www.morele.net/inventory/info/xL73Jf/
    8Piterro8
    Level 8  
    Nie zamierzam się raczej bawić w OC, ani nie mam w tym doświadczenia, ani nie jestem aż tak zapalonym entuzjasą, takiego procederu. Ja chciałbym aby gry mi się nie cieły, i aby streamowanie gier było na przyzwoitym poziomie w HD. Istotne jest abym podczas streamowania miał 60 fps w grze, np w bf3, league of legends etc.
    sulexi
    Level 22  
    Na tej karcie będzie to możliwe. Jeśli do streamowania to lepiej i7 czyli ten zestaw który ci zaproponowałem będzie bardzo dobry. Na SSD będzie system + wejdzie ci tam BF3 i LoL i będzie ci się fajnie streamowało. Procesor udźwignie to na luzie ;)
    8Piterro8
    Level 8  
    aby na pewno ten zasilacz 500W wystarczy? Na stronach producenta 770tki, napisane jest że minimalny to 600W.
    sulexi
    Level 22  
    Jej max pobór energi to ~340 W ale to pod wybitnym obciążeniem, a ten zasilacz ma podobno efektywną moc większą niż 500W. Ale jeśli nie jesteś pewny to weź Deusa 600W, różnica to chyba 20 zł.

Dodano po 1 [minuty]:

Weź to 600, będziesz miał trochę zapasu w razie czego ;)
    8Piterro8
    Level 8  
    A ten zasilacz co ja dałem jest gorszy? i pytanie co do tego chipsetu na płycie która została zaproponowana. Na liście prezentowanej tutaj http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_chipsets#LGA_1155 nie widnieje, dlatego chciałbym się zapytać, czy to jakaś nowsza wersja i co obsługuje. Ogólnie płyta wydaje się nieco uboższa, ale to rozumiem reszta mi nie jest potrzebna. Jeszcze jedno pytanie co do tej płyty, czy ona ma wejście PCIE v.3.0
    sulexi
    Level 22  
    Haswell czyli i7 4xxx = LGA 1150. Pod haswella jest nowsza podstawka ;)
    Gniazda rozszerzeń

1x PCI Express 2.0 x16 (x4)
    1x PCI Express 3.0 x16
    2x PCI Express 2.0 x1
    3x PCI

Jak widać ma PCI-E 3.0

Dodano po 53 [sekundy]:

Możesz brać ten zasilacz który zaproponowałeś, Corsair da sobie rade
    8Piterro8
    Level 8  
    A gdybym jednak chciał w przyszłości zająć się OC ? to jakie komponenty powinienem zmienić. Co do tego Haswell to czytałem, że bardzo się grzeje, a wydajność ma niewiele większą od 3770k.
    sulexi
    Level 22  
    Jak założysz dobre chłodzenie to się nie będzie grzać, a Haswell będzie trochę wydajniejszy. Musiałbyś zmienić procesor na ten z literką K, płytę główną dopłacić na lepszą aby móc podkręcać no i chłodzenie (chyba że dopiero w przyszłości OC, to możesz kupić za parę miesięcy chłodzenie).

Dodano po 8 [minuty]:

taki byś miał zestaw pod OC, bez dysku SSD bo brakuje pieniążków.

http://www.morele.net/inventory/info/AaneMO/
    8Piterro8
    Level 8  
    A na pozostałe pytania które zadałem na początku wątku, ktoś jest w stanie odpowiedzieć?.

Chciałbym się jeszcze zapytać czy ktoś zna dobry sklep z częsciami komputerowymi, bo ten morele.net w przypadku problemów ze sprzętem (reklamacje) to olewa klienta równo.
    sulexi
    Level 22  
    Jeśli chodzi o pytanie 2 GB na karcie graficznej to spokojnie wystarczy. Jeśli tak się boisz morele (nie wiem czemu) to jest techplanet, agito, proline
    wariato
    Level 43  
    sulexi wrote:

taki byś miał zestaw pod OC, bez dysku SSD bo brakuje pieniążków.

http://www.morele.net/inventory/info/AaneMO/

Nie wiem po co przepłacać 400zł za GTX770 w wersji 4GB która to nie jest ani 1% wydajniejsza od wersji 2GB... Bez sensu wydane pieniądze będą ale najłatwiej wydaje się czyjąś kasę.
    Wtedy starczy i na SSD i na zestaw do OC.
    sulexi
    Level 22  
    Nie wydaję czyjejś kasy bo autor to robi :D Przepraszam najmocniej !
    8Piterro8
    Level 8  
    Ogólnie wiem jakie są, jednak z nimi nie miałem styczności. Morele się obawiam, bo w sieci aż huczy od informacji jak tam klienci z wadliwym od nich sprzętem są traktowani (czytaj wielomiesięczne walki o naprawę, zaniedbania, brak kontaktu). Kiedyś kupowałem w lokalnym sklepie, ale został zamknięty i nie mam już sprawdzonego lokalu, dlatego pytam, szukam informacji. O tych sklepach które wymieniłeś również można się naczytać bardzo dużo złego. Kupowałeś w którymś z nich ?.

PS.

Ogólnie to jestem ci wdzięczny za okazywane zainteresowanie i pomoc
    sulexi
    Level 22  
    http://www.morele.net/inventory/info/fWbtS0/ Teraz powinno wszystko grać, jest ssd, jeśli nie to mnie popraw ;)

Dodano po 1 [minuty]:

No wiesz, myślę że jaki to by sklep nie był to będą i dobre i złe opinie. Ja bym stawiał na morele/techplanet ew. agito. Jest jeszcze saturion.
    sulexi
    Level 22  
    Drogo :(

Dodano po 21 [sekundy]:

Najlepsze ceny mają te sklepy wymienione przeze mnie.
    wariato
    Level 43  
    sulexi wrote:
    Nie wydaję czyjejś kasy bo autor to robi :D Przepraszam najmocniej !

Ale autor wyda na coś z czego nie skorzysta i pieniądze które można było wykorzystać na coś innego szlag trafi. Autor kupi to co ty mu złożysz, możesz wstawić tam i7 3930K + mobo za 1000zł i grafikę GT640 za 300zł a on by to kupił...
    sulexi
    Level 22  
    Rozumiem ale od tego jest forum żeby właśnie poprawić drugą osobę, doradzić, podyskutować. Dzięki za ostrzeżenie
    8Piterro8
    Level 8  
    Chciałem się jeszcze dowiedzieć co z tym FX 8350, czy on się nie nadaje? Jest tańszy, ma większą częstotliwość taktowania, i ma więcej rdzeni.

I jeszcze czy ten SSD jest konieczny, czy też bez niego będzie ok.
    wariato
    Level 43  
    Nadaje się do profesjonalnych zadań tam gdzie można wykorzystać jego 8 wątków. W grach jest dużo słabszy od inteli bo ta architektura ma niską wydajność wątka.
    SSD nie jest konieczny chociaż przy budżecie 5000 dobrze gdyby się znajdował, przyśpiesza pracę.
    8Piterro8
    Level 8  
    A jaki cooler powinienem zastosować do tego proponowanego procesora? Wszędzie jest napisane, że grzeje się tak z powodu zastosowania słabej pasty termoprzewodzącej w środku. Czy w ogóle jakiekolwiek chłodzenie przez to jest w stanie schłodzić ten procesor do przyzwoitych temperatur?. Czy i7 3770k ma taki sam problem z grzaniem się?
    sulexi
    Level 22  
    Thermaltake macho lub jakiś zalmann da sobie radę. Poczytaj o testach chłodzeń powietrznych ;)
    wariato
    Level 43  
    Wg mnie OK. SSd starczy na system i programy.
    sulexi
    Level 22  
    Bez problemu u mnie system zajmuje max 30 GB, także 60 starczy ;)