Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa ZL11AVR z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313

szaki91 10 Sie 2013 21:05 1530 5
  • #1 10 Sie 2013 21:05
    szaki91
    Poziom 2  

Witam na wstępie chciałbym zaznaczyć że jest to mój pierwszy post i jeżeli umieściłem go nie w tym dziale co trzeba to prosiłbym o przeniesienie go do odpowiedniego działu. Oczywiście wujka Google itp. przeszukałem. Przechodząc do rzeczy mam następujący problem z którym nie mogę sobie poradzić. Kupiłem zestaw ZL11AVR (sam lutowałem i była to 2 płytka jaką lutowałem wiec dodałem zdjęcie lutów bo może coś spaprałem).
    Zdjęcia niżej.

Niestety ale płytka ma następujące objawy:
    - Nie da się zapalić pojedynczej diody (poza diodą którą chciałem zapalić [np.: kropkę na w4] zapalają się też odpowiedniki na w1, w2, w3 ).
    Kod jaki wpisałem

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

- dioda C na w1, w2, w3, w4 oraz dioda a i f nie świeci (jak widać na zamieszczonym zdjęciu). Czasem zapalą się (albo pulsują) na 2 sek
    Kod jaki wpisałem
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

- w punkcie Vref powinno dać się ustawić napięcie 2,6V kręcąc PR3 u mnie max jakie mogę ustawić to 0,3V

- czasem płytka całkowicie odmawia współpracy i nawet procesora nie da się zaprogramować (na innej płytce tym samym programatorem ten sam procek można) i wywala błąd widoczny na zdjęciu

Co samemu zdołałem ustalić:
    - Procesor jest sprawny bo jeżeli go wypnę z płytki ZL11AVR i wepnę do płytki stykowej to tam gdzie ma myć 0 na wyjściu jest zero a gdzie ma być 5V to jest pięć(poza tym mam drugi taki sam procesor i zachowuje się tam samo).

- Tranzystory raczej nie są padnięte bo po zwarciu nóżek bazy i emitera dana kostka wyświetlacza się wyłącza no i napięcia pomiędzy nóżkami są ok. Oraz przewodzą bo inaczej wyświetlacz wcale by nie świecił

- Na nóżkach mikrokontrolera (jak jest wpięty w ZL11AVR) napięcia wachają się od 0 do 0,9V szczególnie na porcie B są największe odstępstwa od 0. Oczywiście wszystkie nóżki ustawione jako wyjścia z 0

Mam nadzieję że dość dobrze i zrozumiale opisałem mój problem. Jeżeli ktoś ma jakąś teorie co może być nie tak i potrzebuje jakiś danych dodatkowych proszę pisać postaram się jak najszybciej dodać.

Płytka testowa ZL11AVR z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313 Płytka testowa ZL11AVR z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313 Płytka testowa ZL11AVR z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313 Płytka testowa ZL11AVR z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313 Płytka testowa ZL11AVR z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313

0 5
  • Pomocny post
    #2 10 Sie 2013 23:03
    Januszf777
    Poziom 27  

Witaj.
    Ładne zdjęcia na których widać jakby dwie różne osoby to lutowały, część padów jest polutowana (przynajmniej na zdjęciu) niemal wzorcowo ale część to jakby ktoś nas... ł.
    Spróbuj przelutować z użyciem flux'u te "obkulkowane" pady, powinno pomóc. I jeszcze takie pytanie czym to lutowałeś (lutownicą kolbową z uziemionym grotem czy transformatorówką)?

0
  • #3 10 Sie 2013 23:19
    Dj Haker
    Poziom 35  

Czemu kwarc jest tak wysoko ?

Popraw luty.

0
  • #4 11 Sie 2013 05:30
    szaki91
    Poziom 2  

część jest wzorcowo a część już nie bo mi lutownica w pewnym momencie pracy odmówiła współpracy i przestała się nagrzewać do odpowiedniej temp. Używałem lutownicy kolbowej a co do kwarcu to po prostu wsadziłem bez skracania nóżek żeby sprawdzić czy wszystko hula.Robi to jakaś różnice dla układu że kwarc jest wysoko ?Mam jeszcze pytanie czy mógłby któryś z was zaznaczyć przynajmniej kilka zle zlutowanych połączeń żebym mniej więcej miał rozeznanie co można nazwać już tym "obkulkowanym" połączeniem (wiem że dla was może to pytanie się wydawać co najmniej dziwne ale to jest moja 1 taka poważniejsza płytka) i dzięki za pomoc i poświęcony czas

0
  • #5 11 Sie 2013 07:08
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

szaki91 napisał:
    Nie da się zapalić pojedynczej diody
    Nie da się bo nie multipleksujesz wyświetlaczy. Teraz sterujesz je statycznie i w efekcie w każdej chwili zapalane* są segmenty równolegle.

* - mimo, że są zapalane to mogą różnie świecić (intensywność) przez rozrzut napięć przewodzenia poszczególnych LEDów w wyświetlaczach (dlatego unika się ich równoległego łączenia)

Co do Vref to może zamiast TL431 wsadziłeś jakiś tranzystor :)

BTW: otwory w PCB są metalizowane więc trzeba się naprawdę postarać aby elementy nie kontaktowały ze ścieżkami

0
  • #6 11 Sie 2013 09:58
    ZbeeGin
    Poziom 38  

WojtasJD napisał:
    szaki91 napisał:
    Nie da się zapalić pojedynczej diody
    Nie da się bo nie multipleksujesz wyświetlaczy. Teraz sterujesz je statycznie i w efekcie w każdej chwili zapalane* są segmenty równolegle.

Da się zapalić każdy segment w każdym wyświetlaczu z osobna. Wystarczy odpowiednio sterować PORTB i PORTD.

Przykład - w pełni statyczny bo bez procesora:
    Chcąc zapalić segment h na W4 ściągamy PD3 i PB6 do masy.
    Płytka testowa ZL11AVR z mikrokontrolerem AVR ATtiny2313

Co do wadliwego działania wyświetlacza LED to trzeba sprawdzić, czy przy rezystorach 82R i 3,3k nie ma zwarć. Są dość ciasno więc nie trudno o mały włos cyny łączący sąsiednie pola. Dodatkowo należy sprawdzić, czy tranzystory T2-T6 to rzeczywiście BC516 (PNP, Darlington).

0