Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra - Programowanie

avision 11 Sie 2013 01:03 5031 10
  • #1 11 Sie 2013 01:03
    avision
    Poziom 12  

Witam.
    Mam mały problem. Chcę sobie zrobić uaktywnienie sygnalizacji na manipulatorze (a w przyszłości na VMG) przy otwartych oknach (kontaktrony) i podaniu alarmu z czujnika deszczu.
    Z tego co się domyślam z programu to pewnie jak podłączę expander VMG pojawi sie możliwość wyboru właśnie odpowiedniego numeru komunikatu. Ale powiedzmy, że chcę aby w stanie obecnym zapiszczał po prostu manipulator.

czyli tak:

(OKNO1 + OKNO2) x czujka deszczu = alarm na manipulatorze.

jak mam ustawić typy reakcji dla wejść OKNO 1i2 ?
    czy dać 5-zwykła czy 47-bez reakcji ?
    Czujka deszczu raczej 47-bez reakcji bo ona nic innego nie robi.
    Czujki na oknach powinny działac też normalnie przy czuwaniu jako zwykłe.
    No i komunikat (alarm) powinien działać tylko poza czasem czuwania.

Wyszlo mi coś takiego:

Wejście 11 - OKNO1 - ZWYKŁA
    Wejście 12 - OKNO2 - ZWYKŁA
    Wejście 13 - DESZCZ - BEZ AKCJI AL.

Wirtualne:
    WYJ 10 - Alarm włamaniowy z WEJ 13
    WYJ 11 - Alarm włamaniowy z WEJ 12 i 11

FIZYCZNE
    WYJ 04 - Iloczyn logiczny z WYJ 10 i 11

Jak na razie nie zadziałało, sprawdziłem przed chwilą bo akurat deszczyk popadał. I jak na tym WYJ 04 uruchomić Gong w manipulatorze ? Bo rozumiem, że to wyjście podaje tylko masę gdy logika zadziała.

0 10
  • Pomocny post
    #2 11 Sie 2013 09:50
    rogerrrr
    Poziom 13  

avision napisał:
    Wejście 11 - OKNO1 - ZWYKŁA
    Wejście 12 - OKNO2 - ZWYKŁA
    Wejście 13 - DESZCZ - BEZ AKCJI AL.

Wirtualne:
    WYJ 10 - Alarm włamaniowy z WEJ 13
    WYJ 11 - Alarm włamaniowy z WEJ 12 i 11

tutaj popełniłeś podstawowy błąd.

WYJ 10 nie może być typu alarm włamaniowy przy założeniu że wyzwala go czujnik który nie podejmuje akcji alarmowej, ponadto WY 11 zdziała tylko wtedy gdy:
    1) WEj 11 i 12 będą liniami włamaniowymi 24 H
    lub
    2)będziesz miał uzbrojoną strefę w której znajdują się te linie.

osobiście zrobi bym to następująco:

we 11 i 12 pozostawił bym jako standardowo funkcjonujące linie systemu alarmowego (linie włamaniowe )
    we 13 - czujnik opadu może pozostać bez zmian

Wyjścia zaprogramuj jako :
    wy 11 wskaźnik naruszenia wejść 11 i 12
    wy 10 wskaźnik naruszenia wejść 13

i powinno zadziałać

kwestia tylko sygnalizacji konieczności zamknięcia okien lub wysterowanie siłownika

rozwiń proszę
    avision napisał:
    No i komunikat (alarm) powinien działać tylko poza czasem czuwania.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście WY 4 nadal musi logicznie spinać wy 10 i 11

0
  • #3 11 Sie 2013 10:46
    avision
    Poziom 12  

Chodzi mi o to, żeby alarm o deszczu przy otwartych oknach działał tylko wtedy, kiedy nie jest załączone czuwanie, bo ustawiłem kontrolę zamknięcia okien przy włączaniu czuwania.
    Jestem początkującym użytkownikiem integry dlatego staram się zrozumieć sens jej działania, a nie wszystko jest opisane łopatologicznie w helpie :) I jak zrobić, żeby ten alarm był słyszalny jako GONG w manipulatorze :)

0
  • Pomocny post
    #4 11 Sie 2013 12:16
    rogerrrr
    Poziom 13  

Dodaj do strefy wejście (wirtualne -nie musisz mieć go na płycie czy modułach), zaprogramuj je wg wyjścia 04 ustaw dla tej linii gong.
    Pozostaje tylko kwestia czy sam gong Ci wystarczy.

Jeżeli sygnalizacja okaże się za krótka stwórz udzielną strefę tam przenieś linię reagującą wg wyjścia jako 24 włamaniową, dodaj obsługę tej strefy, sygnalizację z tej strefy oraz włącz sygnalizację alarmów jeżeli jest wyłączona na dane klawiatury - wtedy będzie sygnalizowała klawiatura alarm włamaniowy z tego wejścia zgodnie z ustawieniami sygnalizacji alarmów na klawiaturach.

Pamiętaj żeby to wejście odznaczyć z sygnalizacji na sygnalizatorach i na wyjściu sterującym nadajnikiem.

Na dobrą sprawę wyjście które będzie realizowało logikę też możesz zrobić jako wirtualne (brak fizycznego w systemie)

0
  • #5 14 Sie 2013 11:46
    avision
    Poziom 12  

Coś namotałem albo cos dalej nie tak, bo dzisiaj rano po otwarciu okna zawyła syrena :) Alarm nie był na czuwaniu.
    Wejścia 11 i 12 były ustawione na 24H Włamaniowe, wcześniej miałem na 24H Sabotażowe i działało prawidłowo chyba, bo raz mi zapiszczał Gong w manipulatorze przy deszczu i otwartych oknach.

A w ogóle jak rozróżnić typy reakcji od siebie. nie bardzo rozumiem wyjaśnienia w instrukcji. Bo np. czym fizycznie różnią się od siebie w działaniu:

5. ZWYKŁA - rozumiem, że działa tylko jako włamaniowa po załączeniu czuwania ? Jak ktoś naruszy linię sabotażową tej czujki to nie poda alarmu na wejście ?
    9. 24H SABOTAŻOWA - rozumiem, że działa całą dobę tylko jako linia sabotażowa ? A jak to jest czujka 2EOL/NC to jako czujka ruchu nie będzie działać kiedy wejście ustawione jest jako sabotażowe a nie włamaniowe ?
    48. 24H POMOCNICZA - OGÓLNA - rozumiem że podaje tylko zmienę stanu wejścia
    88. 24H WŁAMANIOWA - czuwa całą dobę tylko jako włamaniowa ? Można ją naruszyć sabotażowo bez reakcji centrali ?

Jeśli macie cierpliwość to proszę o wyjasnienie moich wątpliwości:

Czy sabotażowa wywołuje alarm tylko podczas naruszenia linii sabotażowych ?
    Czy muszę mieć do takiego wejścia zaprogramowane osobno wyjście z alarmem sabotażowym bo inaczej nie zawyje syrena ?
    Analogicznie włamaniowa służy tylko na zadziałanie tak ustawionych wejść w centrali ?
    Zwykła działa tylko na sygnały o naruszeniu wejść a nie zadziała przy sygnale o sabotażu ?
    Czy w takim razie da się na jednym wyjściu ustawić żeby zadziałało na alarm sabotażowy i włamaniowy ?

Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Sie 2013 12:49
    rogerrrr
    Poziom 13  

namotałeś namotałeś.
    linie kontaktronów jako zwykłe, nc lub 2 eolnc to zależy od kontaktronów lub Ciebie czy zapniesz podwójny parametr.
    kontaktrony nie jako linie sabotażowe - sabotaż jest poważnym uszkodzeniem w systemie objęty ochroną 24 godzinną - a otwarcie okna nie jest żadnym uszkodzeniem.

0
  • #7 15 Sie 2013 13:43
    avision
    Poziom 12  

rogerrrr napisał:
    linie kontaktronów jako zwykłe,

No to tak miałem w pierwszej wersji a wtedy napisałeś że mam ustawić jako włamaniowe, no to już nie rozumiem :)
    No nic, muszę sobie położyć centralkę na stole i przerabiac wszystkie moje wątpliwości sam hehe. Szkoda że faktycznie nie ma takiej centrali wirtualnie na kompie, łatwiej by było :)

Bo kolejny dylemat. Do czego służy reakcja OBWODOWA. Czy to tylko nazwa dla rozróżnienia sektorów czujników ? A działa tak samo jak Włamaniowa czy sabotażowa ?

0
  • #8 18 Sie 2013 11:23
    reweriko

Poziom 25  

Kolega rogerrrr doradzał poprawnie tzn.
    wejścia okien ustaw jako linie zwykłe z kontrolą przy załączeniu
    wejście czujnika deszczu ustaw jako bez akcji alarmowej lub 24h pom-ogólna

wirtualne wyjście 11 - naruszenie linii 2 okien
    wirtualne wyjście 10 - naruszenie linii czujnik deszczu

wyjęcie fizyczne np: wyj 4 - jako iloczyn wyjść 11 i 10

Pod wyjście fizyczne 4 podłącz przekaźnik
    styki przekaźnika podłącz pod wolne wejście w centrali które opiszesz jako np Uwaga Deszcz !
    Wejście te ustawiasz jako linie 24h - sposób sygnalizacji zależy od ciebie czy ma być gong czy tylko info na wyświetlaczu czy alarm głośny.

Aby linia Uwaga Deszcz ! (przekaźnik) zadziałał muszą być spełnione warunki.
    1. otwarte okna
    2 .zadziałał czujnik deszczu

Powodzenia

0
  • #9 18 Sie 2013 11:57
    rogerrrr
    Poziom 13  

reweriko napisał:
    Pod wyjście fizyczne 4 podłącz przekaźnik
    styki przekaźnika podłącz pod wolne wejście w centrali które opiszesz jako np Uwaga Deszcz !
    Wejście te ustawiasz jako linie 24h - sposób sygnalizacji zależy od ciebie czy ma być gong czy tylko info na wyświetlaczu czy alarm głośny.

niekoniecznie w ten sposób - w integrze możesz zaprogramować wejście wg wyjścia ( w tym przypadku 4 ) może to być każde inne nawet fizycznie nie funkcjonujące w systemie - pominiemy przekaźnik i kilka dodatkowych przewodów. Często robię coś na wirtualnych wejściach i wyjściach.

Sposób sygnalizacji zależy od Ciebie.
    Możesz stworzyć odrębną strefę z tylko tym jednym wejściem 24 godzinnym włamaniowym (działającym wg wyjścia) dać sygnalizację na klawiaturze alarmu, nie podając wyzwolenia na nadajnik monitoringu i sygnalizator zewnętrzny z tej linii i strefy; możesz wysterować sygnalizator jako pulsujący w przypadku deszczu ciągły w przypadku włamania i sabotażu (o ile zaprogramowałeś jako głośna sygnalizacja) ale to już delikatna kombinacja na logice wyjść.

0
  • #10 01 Sty 2014 20:38
    avision
    Poziom 12  

Witam. Mam takie krótkie pytanko. Na jaki najkrótszy czas można ustawić wyjście fizyczne OUT. Mam pomysł co by sterować tym wyjściem ustawienie temperatury pieca, tylko potrzebuję to zrobić krótkimi impulsami z integry zastępując klikanie na sterowniku pieca.

0
  • #11 29 Sty 2014 10:47
    avision
    Poziom 12  

Czy da się zaprogramować Integrę tak, żeby załączała alarm w strefie przy braku ruchu po określonym czasie ?
    Mam czujnik ruchu w pomieszczeniu ustawiony jako: Bez reakcji. Wejście do pomieszczenia jest zabezpieczone kontaktronem i tylko on jest zaprogramowany do czuwania. Chciałbym aby dało się zrobić tak, żeby po wyjściu z pomieszczenia i braku naruszenia czujnika ruchu przez określony czas np 5 min automatycznie się załączyło czuwanie w tej strefie. W tej chwili strefa się załącza sama o okreslonej godzinie wieczorem i wyłącza rano. Jeśłi się tak nie da to może da się zrobić tak, żeby czwanie nie załączyło się wg timera jeśli czujnik ruchu wykrywa nadal obecność w pomieszczeniu a dopiero po tym określonym czasie.

0