Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć jak działają silniki serwo?

11 Sie 2013 01:53 17739 23
  • Poziom 10  
    Witam.
    Ogólnie rzecz biorąc, strasznie rajcują mnie różnej maści rzeczy, które po kliknięciu przycisku coś się dzieje, ale mam jeden problem.
    Przed założeniem tematu starałem się szukać trochę na własną rękę i dowiedzieć się co nieco o tym wszystkim?
    Jedyne co udało mi się dowiedzieć o serwie to to, że steruje się nim za pomocą impulsów.
    Nie mam pojęcia jak i skąd one przechodzą do serwa?
    Nie mam pojęcia jak zaprogramować serwo ani gdzie to zrobić?
    Nie wiem czego potrzebujemy do poprawnego działania serwa (z tego co widziałem to nie miało tego jest)?
    Czy ktoś mógłby mi to jak najbardziej łopatologicznie wyjaśnić?
    Chciałbym zbudować za pomocą serw na razie coś prostego, mianowicie automatycznie otwieraną szufladę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Witam - jak zbudowane jest serwo znajdziesz tu ; www.forbot.pl.
    Mogę polecić kit-AVT1605 jest to dwustanowy sterownik serwomechanizmu.
    Do kupienia na ; www.sklep.avt.pl
    Pozdrawiam.
  • Moderator Robotyka
    Serwomechanizm, to po prostu silnik zintegrowany z przekładnią (nie zawsze) i regulatorem kierunku i prędkości oraz przeważnie z jakimś rodzajem enkodera, wykrywającego pozycję aktualną osi.

Sygnał sterujący zależy od budowy serwa i jego przeznaczenia. W przypadku serw modelarskich jest to sygnał w standardzie PWM. Regulator serwomechanizmu odbiera sygnał i na tej podstawie steruje silnikiem.
    Standard sygnału PWM jest powszechnie dostępny. Nawet w Wikipedii.

Sygnał albo jest generowany przez odbiornik na podstawie otrzymanego sygnału z nadajnika, albo generowany sztucznie przez mikroprocesor, w zależności od otrzymanych danych wejściowych.

W przypadku serw przemysłowych, mogą to być inne metody sterowania, często autorskie do konkretnych zastosowań.

Zacząć trzeba od znalezienia serwa, które będzie w stanie wysunąć twoją szufladę i zaprojektowania mechanizmu, który będzie przekładał ruch serwa na ruch szuflady. Potem pozostanie wykombinowanie jak sterować wybranym serwem.
  • Poziom 10  
    @Wojtek 9007
    Ok dzięki, znalazłem jeszcze ciekawy filmik na yt który mi pomógł ^^. Znalazłem sterownik który mi polecałeś, ale mam jeden problem odnośnie zasilania. Taki koszyk wystarczy aby zasilić serwo ? http://botland.com.pl/koszyki-na-baterie/173-koszyk-na-4-baterie-typu-aa-r6.html

@Mardik
    Sądzę, że to serwo podejdzie http://botland.com.pl/serwa-tower-pro/1242-serwo-towerpro-sg-92r-micro.html
    A nawet jakby nie to i tak będzie to niezły materiał aby się ciut poduczyć ^^.

Czy po zakupie tego wszystkiego mogę nadal kontynuować temat i pytać w razie czegoś ?
  • Poziom 38  
    Witam - bardzo dobry koszyk a przy okazji tani . Jak masz jakieś pytania to pytaj.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Swoją drogą nie rozumiem producentów serw RC. W sieci pełno jest przykładów tego jak zamienić typowe serwo RC na takie które nie jest ograniczone do 180 stopni max ale moze np. obracać się bez przerwy (i nie chodzi mi o 'trick' zamieniający serwo w silnik z przekładnią i z możliwością sterowania lewo/prawo/stop ;D ).

Jest parę fajnych rozwiązań - np. sterowanie przez I2C ale wymagają ingerencji w zwykłe serwa i podmianę płytki a potencjometr wymienia się na czujnik hall'a. Mimo że zainteresowanie ludzi jest ogromne a cena nie była by pewnie dużo większa od zwykłych serw żadnemu producentowi nie chce się tego robić
    [/rant]
  • Poziom 10  
    @kaziowichura
    Chodzi Tobie o coś takiego ?
    http://www.youtube.com/watch?v=IonGtCREYRU
    Tak w skrócie napiszę, że na filmiku przedstawione jest przerobienie serwa na silnik poprzez wyrzucenie potencjometru, ale czy wówczas "silnik" mógłby się kręcić w obydwie strony ?

Dzisiaj zamówię wszystkie rzeczy, więc najpóźniej w środę przyjdzie :)
  • Poziom 14  
    Takie o jakim mówisz może w obie, ale nie o to mi chodziło bo to jest banalne. Są takie modyfikacje, które pozwalają np. wysłąć komendę do serwa po którym wykona np. 20 pełnych obrotów w danym kierunku (a nie tylko 180 stopni ruchu). W zasadzie takie coś zamienia nam śmieszne serwo w coś co bardzo przydałoby się w robotyce. Poszukam jeszcze filmu z tym bo naprawde robi wrażenie a nie bardzo mogę teraz sobie przypomnieć jak to znaleźć

aa znalazlem :-D

Link
  • Poziom 10  
    @up
    Fajny bajer.
    Mam pytanie, dopiero dzisiaj mogę zamówić serwa, ale przez przypadek znalazłem coś w stylu nadajnika i odbiornika do serw. Wyglądało to mniej więcej tak, że mieliśmy nasz sterownik serwomechanizmu podłączony do jakby nadajnika 3-kanałowego a z niego wysyłany był do odbiornika który był połączony z serwami. Ktoś wie może jak to się nazywa bo mi umknęło. Wiem, że takie coś wykorzystywane jest w modelach RC ale nie mam pojęcia pod jakim hasłem to wyszukać.
  • Poziom 14  
    Nie mam pojęcia o czym do mnie rozmawiasz :D

Jeśli to jest

1. Robotyka to programujesz mikrokontroler tak by on kontrolował serwa. Zdalne sterowanie robisz sobie przy użyciu czegokolwiek bluetooth, moduł radiowego transcivera (są fajne biblioteki do nich)

2. Modelarstwo to kupujesz nadajnik i odbiornik. Podłączasz serwa bezpośrednio pod odbiornik i po sprawie
  • Poziom 10  
    Witam ponownie :)
    Po długim okresie oczekiwania na paczkę, wkońcu do mnie przyszła.
    Wszystko poskładałem polutowałem podłączyłem zasilanie iiiii.... Nie działa...
    Zimnych lutów nigdzie nie ma, mam wątpliwości co do kondensatorów i jednego (nie wiem jak do nazwać) tego http://www.youtube.com/watch?v=mkBJhac1hZY Nad, diodą po prawej stronie. Jakieś porady ? Powracając do kondensatorów, podłączałem je od diody, czyli jak na diodzie była anoda to kondensator podłączałem do minusem do plusa diody, więc chyba źle nie jest. Proszę o pomoc :)
  • Poziom 38  
    Witam - zamieść fotkę a wszystko się wyjaśni.
  • Poziom 38  
    Witam - Czy ktoś mógłby mi przybliżyć jak działają silniki serwo?

Dodano po 2 [minuty]:

Wszystkie elektrolity maja minus po stronie krawędzi płytki.

Dodano po 2 [minuty]:

Proszę zwrócić uwagę na diodę - czy jest właściwie wlutowana ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Mam pytanko na płytce w miejscu kondensatora mam taki znaczek -| ||- Mam rozumieć że w tam gdzie jest grubsza kreska tam ma iść + od kondensatora ?

Ok, dziękuje za pomoc. Diodę przylutowałem według, płytki (dłuższa "noga" diody skierowana w stronę + na płytce, krawędzi płytki)

Przelutowałem wszystkie kondensatory tak jak powinny być i nadal cisza :/. Boje się, że zbyt
  • Poziom 38  
    Witam - na fotce zaznaczyłem jak maja być elektrolity ( wszystkie trzy ) oraz dioda- ten
    czarny element z paskiem. Napisz co wyszło?
  • Poziom 38  
    Diodę D1 masz wlutowaną odwrotnie .
  • Poziom 10  
    Przelutowałem i już jest tak jak powinno być (mam nadzieje).
    Podłączyłem wszystko i dzieje się coś takiego.
    http://www.youtube.com/watch?v=WvAPabeqBL8
    Coś tam słychać, że serwo chce się ruszyć ale nie może, potencjometry nie działają, dioda nie świeci co więcej ta część przed D1 strasznie się nagrzewa.
  • Poziom 38  
    Witam - skoro dioda led nie świeci to albo jest odwrotnie wlutowana albo uszkodzona.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Piszesz że jakiś element mocno się grzeje -zaznacz który ?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Witam - instrukcje są po to żeby je czytać i śię do nich stosować. W instrukcji AVT jest
    napisane że układ ma być zasilany napięciem 8- 18V.Na filmiku widać że zasilasz
    układ napięciem 6V. To jest stanowczo za mało.
    Proponuję dołożyć jeszcze dwa ogniwa -razem będzie 9V. Możesz więcej nic sie nie stanie
    dlatego że jest stabilizator 7805 .
    Na początek radze wyciągnąć z podstawki mikrokontroler ( US-2 ) oraz odpiąć serwomechanizm następnie zasilić płytkę odpowiednim napięciem i zaobserwować czy dioda led sie zaświeci.
    Napisz co zaobserwowałeś.

Dodano po 59 [sekundy]:

• Poziom 10  
    Podłączyłem drugi koszyk, więc razem wyszło razem 12 V. Wydaje mi się, że uszkodzona jest ta część.
    Zaraz, po podłączeniu strasznie się nagrzewa (do tego stopnia, że aż nie da się go dotknąć)
    Chyba kupie nowy zestaw.
  • Poziom 38  
    Witam - zanim kupisz cały nowy zestaw -udaj sie do sklepu tu ;
    http://www.gembara.pl/

Dodano po 4 [minuty]:

Dostaniesz tam stabilizator 7805 oraz bardzo potrzebną rzecz
    przy montażu układów elektronicznych .

Dodano po 57 [sekundy]:

Dodano po 40 [sekundy]:

Pozdrawiam.