Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra F 1.6 16V - Koła, ogumienie i łożyskowanie piasty przedniej

asterix004 11 Sie 2013 02:09 5457 0
 • #1 11 Sie 2013 02:09
  asterix004
  Poziom 9  

  Koła, ogumienie i łożyskowanie piasty przedniej.

  Koła, ogumienie i łożyskowanie piasty przedniej ASTRA F

  Jednostronne lub nierównomierne dokręcenie śrub może spowodować naprężenie obręczy i (lub) piasty koła. Dla wszystkich śrub kół moment dokręcania wynosi 110 N-m.

  Ciśnienie powietrza w ogumieniu:
  - przód 0.21 MPa
  - tył 0.18 MPa

  Montujemy koło, lekko dokręcając śruby. Lekko wkręcamy również nakrętkę koronową półosi. Kiedy auto stoi na kołach dokręcamy śrub kół, a następnie zabieramy się za nakrętkę koronową.

  Zespolona piasta pierwszej generacji została wyposażona w dwurzędowe skośne łożysko kulkowe, w którym jedna z bieżni wewnętrznych opiera się o czaszę kulistą przegubu półosi napędowej, a druga dociskana jest do niej przez centralną nakrętkę piasty. Wielkość naprężenia łożyska ustalona jest przez producenta pojazdu wielkością momentu dokręcenia nakrętki centralnej. Należy pamiętać, że w wielu pojazdach nakrętka ta posiada wstępne naprężenie gwintu i jest jednorazowego użytku!
  Rozwiązanie takie zastosowano między innymi w samochodach Opel Kadett, Astra, Vectra, Volkswagen Golf i innych.

  Sposób dokręcania:
  Dokręcić nakrętkę koronową czopa półosi momentem 100 N-m. Samochód musi wtedy stać na podłożu, włączyć bieg i poprosić drugą osobę o wciśnięcie pedału hamulca. Następnie nakrętkę poluzować i ponownie dokręcić momentem 20 N-m. Od tego położenia dociągnąć jeszcze nakrętkę o kąt 80° (1/4 obrotu = 90°).
  Włożyć nową zawleczkę i zagiąć. Jeżeli zawleczka nie daje się włożyć dokręcić nakrętkę koronową do następnego otworu pod zawleczkę, jednak nie więcej niż o kąt 9°.