Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus N56V - program oszczedzający baterie (ładowanie do 80%)

11 Sie 2013 12:39 8925 19
  • Poziom 2  
    Witam

Poszukuje takiego programu co ładuje baterie do 80% co w konsekwencji nie psuje baterii, mam Asusa n56v, Windows 8 i 7
    Najlepiej jakis prosty w użyciu lub z jakąś instrukcją.

Z góry dzięki za odpowiedzi
    Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    damianppc napisał:
    Witam

Poszukuje takiego programu co ładuje baterie do 80% co w konsekwencji nie psuje baterii, mam asusa n56v, win 8, i7
    najlepiej jakis prosty w użyciu lub z jakąś instrukcją.

Z góry dzięki za odpowiedzi
    Ppozdrawiam

A skąd pomysł że taka opcja oszczędza aku?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Raczej nie znajdziesz takiego programu. Taki zabieg (ładowanie baterii do 80%) jest kompletną bzdurą - gdzie się tego naczytałeś?
    Jeżeli chcesz dbać o baterię, to jej używaj. To jest najlepszy sposób. Baterie po prostu lubią jak je się używa ;)
    Przynajmniej dwa razy w miesiącu rozładuj ją załkowicie, a następnie naładuj do 100% nie przerywając procesu ładowania.
    Pamiętaj, że ciągła praca na zasilaczu niszczy baterię i nawet ładowanie do 80% nie uchroni Cię przed tym. Używaj baterii jak chcesz, a przynajmniej 2 razy w miesiącu wykonaj powyższą procedurę. To zapewni baterii dłuższy żywot.
  • Poziom 2  
    Aha.
    No to wszystko jasne, wystarczy używać baterii żeby długo chodziła - no jakie to proste ;)
    dzięki

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Hmm ale w zasadzie mi chodziło o to, że zostawie komputer pod ładowarką i pójdę sobie i tak będzie stale ładował mi do 100%, np. w przypadku ściągania przez noc.
  • Poziom 33  
    Jeśli akumulator ma 100% naładowania to odcinanie jest ładowanie ,
    raz na tydzień popracuję na akumulatorze i po 2 latach 18% zużycia mam w Dell V3500 ,
    tak jak powyżej pisali akumulator musi pracować bo zużycie wtedy wolniej postępuje .
  • Poziom 2  
    no ja w miare czesto używam akumulatora to chyba dobrze wróży

Dodano po 10 [minuty]:

no i odcina zasilanie i wtedy spada bateria na 99% i znowu ładuje i nabija cykle ładowania.
    tak gdzieś czytałem
  • Poziom 33  
    U mnie dopiero doładowuje jak spadnie poniżej 94% ,
    nowy akumulator w ciągu dnia powinien trzymać 100% naładowania ...
    u mnie 4 dni trzeba by samoczynnie spadł do 94% więc jest dobrze ,
    stary Acer Travelmate 2340 doładowywał ~ 98% i akumulator 3 lata przez to tylko wytrzymał ,
    tak na koniec to nawet jak co dzień będzie doładowywany powinien 2 lata wytrzymać .
  • Poziom 2  
    a u mnie jak jest na kablu jest stale 100%, czyli moze tak byc ze komputer wtedy chodzi tylko na ładowarce a akumulator sobie czeka aż odepne kabel i wtedy rusza?
  • Poziom 29  
    Tak, dokładnie tak jest.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    karolark napisał:
    A skąd pomysł że taka opcja oszczędza aku?

marci4 napisał:
    Raczej nie znajdziesz takiego programu. Taki zabieg (ładowanie baterii do 80%) jest kompletną bzdurą - gdzie się tego naczytałeś?

Co prawda strona Samsunga:
    http://www.samsung.com/us/support/faq/FAQ00052165/58964
    http://support-us.samsung.com/cyber/popup/ifr....jsp?modelname=NP-r505&idx=165138&modelcode=&
    http://www.samsung.com/us/article/tips--tricks-extending-notebook-battery-life

Most battery damage occurs when the cells inside are at or near capacity. That’s because batteries get a bit hot under the collar when they max out their charge at 100 percent. This heat causes the delicate structures within to start to break down, which ultimately makes the battery less capable of holding a charge. Eventually capacity drops to the point where the battery won’t hold a charge at all and it has to be replaced.
  • Poziom 29  
    To jest tylko marketingowy bełkot Szajsunga. Szczególnie to:
    WojtasJD napisał:
    won’t hold a charge at all and it has to be replaced.
    producenci po prostu nieźle zarabiają na sprzedawaniu baterii podczas gdy ta 'stara' tak na prawdę jeszcze jest w dobrej formie. Polecam lekturę z tematów "ładowanie baterii w laptopie" na elektrodzie ;)

Ja zawsze ładuję baterię do końca, nie przerywając ładowania bo to też jest szkodliwe, i mój 2 letni komputer ma 17% zużycia baterii. I dalej trzyma te zakładane około 7 godzin.
  • Poziom 15  
    Bardzo ciekawe co piszecie. Sam mam lapka i jak każdemu zależy mi na żywotności baterii. Niby 95% czasu na zasilaczu, ale nie zmienia to faktu, że czasami bateria sie przydaje. Lapek zakupiony w lutym 2012, bateria jest "konserwowana" przez aplikacje lenovo i po tych 18 miesiacach wear level na poziomie 12%. W sumie jak go kupiłem (nowy) to na dzień dobry wear level był na poziomie 6% (może leżak magazynowy). Ta aplikacja utrzymuje naładowanie na poziomie 45-46% fabrycznej. Jak wyłączę dedykowane GPU i CPU przechodzi w tryb oszczędzania energii to lapek działa 4h - tyle co deklaruje producent. No ale użytkownicy elektrody wiedzą lepiej niż inżynierowie szajsunga, lenoshita, asuskupy. Chapeau bas
  • Poziom 1  
    Sony VAIO mają aplikację do takiego ładowania: Super Care battery function ograniczającą ładowanie do 50% i Care battery function - 80%. Po 8 latach użytkowania laptopa Sony przy włączonej funkcji, baterry condition było na 80% pojemności. Teraz z kolei zmieniłem baterie po trzech latach użytkowania w Lenovo T430. Koszt oryginalnej, największej baterii to wartość 1/4 komputera. Dlatego też szukam takiego programu. Z mojego doświadczenia przy bateriach litowo jonowych nie warto ich ładować do 100%.
  • Poziom 43  
    Powoli, po pierwsze ładowanie do 80% musi być wbudowane w laptopa, wtedy jednak producent daje soft. Po drugie, aku nie jest ładowane od razu jak spadnie poziom naładowania tylko ok 95%. Po trzecie, czy ograniczanie do 80% ma sens to zależy od tego jak producent zaprogramował elektronikę sterującą aku. Jak jest agresywne zmniejszanie deklarowanej pojemności przy zliczaniu cykli ładowania to ma sens (nie liczy cykli). Ale też może się przez to nniekalibrować.
    Ogólna zasada - używaj ile możliwe zasilacza, baterię rozładuj do końca i naładuj raz na miesiąc. Będziesz używał intensywnie baterii - szybkoo się zużyje. Będziesz jej wogóle nie używał też padnie.
  • Poziom 14  
    Nowe typy baterii litowo-jonowe mają to do siebie, że nie "lubią" być ładowane do pełni i rozładowywane do 0. Te baterie mają wbudowany moduł zliczający cykle ładowania, np. po 500 ładowaniach bateria sama zacznie ładować się tylko do 80% by wydłużyć żywotność. Ważne jest byś nigdy nie dopuścił do całkowitego rozładowania baterii. Najlepiej podłącz do ładowania, gdy jej poziom spadnie do 30%. Nie ładuj jednak baterii zbyt często, ale i nie nazbyt rzadko. Te baterie są żywotniejsze, gdy znajdują się w stanie naładowanym częściowo niż rozładowane lub naładowane do pełna.

Niektórzy zalecają ładowanie baterii tylko do 80% co ma rzekomo wydłużyć żywotność - w nowej baterii nie wydłuży w znaczący sposób, efekt będzie raczej znikomy. To ładowanie do 80% ma na celu oszukanie modułu zliczającego cykle ładowania, by wydłużyć okres w którym bateria sama przejdzie w stan ładowania maksymalnie do 80%. Takie oszukiwanie może przynieść jednak efekt odmienny od zamierzonego, bo w zasadzie od samego początku zaczynasz używać baterii tak jakby była ona już częściowo zużyta. Przerwanie ładowania do pełna nie wywrze jednak niepożądanych skutków, nie zaszkodzi baterii.

Gdy bateria się zestarzeje, przestawi się na ładowanie do 80% by wydłużyć żywotność i nie ma potrzeby robić tego wcześniej. Ważne jest wtedy, by nie próbować naładować jej powyżej tych 80% - bo są na to pewne sposoby - gdyż bateria zacznie się dużo szybciej zużywać.

Ważne! Nigdy nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania baterii, szczególnie gdy będzie już stara i nie dopuszczaj do nagrzewania się baterii podczas ładowania.

marci4 napisał:
    Przynajmniej dwa razy w miesiącu rozładuj ją załkowicie, a następnie naładuj do 100% nie przerywając procesu ładowania.

Nigdy nie rozładowuj baterii litowo-jonowej do końca, bo ją uszkodzisz.
  • Poziom 29  
    Ramiro Roberto napisał:
    Nigdy nie rozładowuj baterii litowo-jonowej do końca, bo ją uszkodzisz.

Elektronika w baterii nie pozwoli samym ogniwom rozładować się "do końca". Pozwoli jedynie na rozładowanie do bezpiecznego poziomu nieniszczącego ogniw, a następnie rozłączy ogniwa od zacisków na baterii.

Jeżeli mówimy o samych ogniwach bez żadnej elektroniki zabezpieczającej, jest to oczywiście 100% prawda. Rozładowanie całkowite ogniwa LI-ION równa się jego uszkodzeniu bo zachodzą nieodwracalne zmiany chemiczne.
  • Poziom 34  
    Ramiro Roberto napisał:
    Gdy bateria się zestarzeje, przestawi się na ładowanie do 80% by wydłużyć żywotność i nie ma potrzeby robić tego wcześniej. Ważne jest wtedy, by nie próbować naładować jej powyżej tych 80% - bo są na to pewne sposoby - gdyż bateria zacznie się dużo szybciej zużywać.

Że co? O tym jak będzie się ładować akumulator, decyduje elektronika laptopa, żaden akumulator się nie przestawia na nic.

Ramiro Roberto napisał:
    Ważne! Nigdy nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania baterii, szczególnie gdy będzie już stara i nie dopuszczaj do nagrzewania się baterii podczas ładowania.

O czym Ty piszesz? Nie pomyliłeś wątków?
    Jak zwyczajny user ma dbać by nie nagrzewała się bateria w laptopie?
    Bateria nigdy się do końca nie rozładuje w laptopie i nie masz na to wpływu.
    W zależności jakich ogniw użył producent, taką dostosował elektronikę kontroli akumulatora.
    Pomijam fakt, że duża cześć nowych laptopów ma baterię wbudowaną, cały kontroler jest na płycie.
  • Poziom 14  
    Ostrzegłem. Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania baterii. Moja siostra tak zrobiła 3-ktornie z baterią, która ładowała się już tylko do 80% i po trzecim razie bateria już się nie wybudziła - nic już jej nie pomogło.
  • Poziom 40  
    Ramiro Roberto napisał:
    Ostrzegłem. Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania baterii. Moja siostra tak zrobiła 3-ktornie z baterią, która ładowała się już tylko do 80% i po trzecim razie bateria już się nie wybudziła - nic już jej nie pomogło.

Jak można całkowicie rozładować aku w laptopie jak tym steruje kontroler?
    Oczywiście mówimy o normalnej pracy a nie awarii?
    Jak uzytkownik może to kontrolować?