Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Soczewki z baniek na cieczy szansą na precyzyjną kontrolę światła

jacu007 11 Aug 2013 12:57 2247 0
 • Soczewki z baniek na cieczy szansą na precyzyjną kontrolę światła Może się wydawać, że do wyginania wiązek światła potrzeba potężnej instalacji luster, soczewek i pryzmatów. Naukowcy z państwowego Uniwersytetu w stanie Pensylwania udowodnili, że do wykonania tego zadania wystarczy kilka drobnych pęcherzyków na cieczy. To odkrycie może być początkiem nowej generacji ultra-szybkich układów scalonych i wyświetlaczy.

  Dotychczas, aby połączyć szybkości komunikacji optycznej z mobilnością układów elektronicznych, naukowcy wykorzystywali nanoplazmony, używając krótkich fal elektromagnetycznych do modulowania światła w skali manometrycznej. Dużym utrudnieniem tego typu urządzeń jest ich skomplikowanie oraz trudność precyzyjnej kontroli nad modulacją wiązek światła.

  Porównując tego typu urządzenia do baniek na wodzie, zauważamy niepodważalne zalety nowej technologii. Główną zaletą soczewki bańkowej jest to, jak szybko i łatwo naukowcy mogą zmienić jej lokalizację, kształt i rozmiar. Wszystkie te cechy wpływają na wyjściowy kształt oraz stopień skupienia wiązki światła przechodzącej przez bańkę.  Zespół naukowców Uniwersytetu stanu Pensylwania stworzył symulacje i opracował warunki potrzebne do właściwej kontroli nad wiązką światła przechodzącą przez bańkową soczewkę. Następnie przeprowadził badania potwierdzające opracowaną teorię. Wyniki testów zostały opublikowane w najnowszym numerze Nature Communications.

  W celu stworzenia odpowiedniej soczewki naukowcy użyli lasera o niewielkiej mocy działającego na gorącą wodę na powierzchni złota. Zachowanie małych pęcherzyków pozostawało niezmienione tak długo, jak moc lasera i temperatura otoczenia utrzymywały się na tym samym poziomie.

  Proste obrócenie lasera lub zmiana jego mocy może wpłynąć na to, w jaki sposób pęcherzyki będą odchylały wiązkę światła, skupiając ją lub rozpraszając, w zależności od potrzeb. Okazało się, że również zmiana płynu ma wpływ na to, jak będzie się załamywała wiązka światła.

  „Oprócz nieocenionych zalet w postaci łatwości rekonfiguracji, nasze soczewki bańkowe mają jeszcze jedną wielką zaletę: naturalną gładkość, która przewyższa wszystkie aktualne soczewki optyczne”, powiedział profesor Tony Jun Huang członek zespołu badawczego. „Oczywiście im gładsze soczewki, tym lepsza jakość wypływającego z niej światła.”

  Naukowcy aktualnie zajmują się opracowaniem metod dokładnego sterowania kształtem baniek i ustalaniem ich ogniskowych. Precyzyjna kontrola nad tymi parametrami pozwoli zastosować wynalazek w urządzeniach medycznych oraz obrazowaniu w super-wysokiej rozdzielczości.

  Źródło:
  http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-08/ps-bat080713.php

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 77, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.