Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skaner/Odbiornik. Szukam schematu prostego skanera częstotliwości.

lord vader 09 Mar 2005 21:35 3593 7
 • #1
  lord vader
  Level 11  
  Witam

  Proszę o pomoc w znalezieniu jakis schematów do wykonania prostego skanera częstotliwości tak od 130-175 MHZ FM. Chciałbym wykonac jakis bardzo prosty skaner częstotliwosci do nasłuchu jezeli macie jakies schematy to proszę przesłac na skrzynkę : pawelek_lublin(malpa)o2.pl
  Najlepiej jakby wszystko było dobrze opisane

  dzięki za wszystkie info

  Pozdr.

  (!!!!!) - ozdobnik? [h]
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  Preskaler
  Level 39  
  Obawiam się, że nie ma prostych skanerów. Są tylko skompliokowane i bardzo skomplikowane. Można jednak uprościć sobie życie i wykorzystać fabrycznie wykonane urządzenia do budowy takiego skanera. Do tego celu nadaje się dobrze głowica telewizyjna i (np.) odbiornik CB. Głowica powinna być strojona napięciowo (co zresztą w nowych głowicach jest regułą) i mieć możliwie dużą czułość. Schemat takiego skanera był przedstawiony w jednym z numerów "Św.Radio". Zamiast odbiornika CB można zbudować tor p.cz z demodulatorem i wzmacniaczem m.cz ale zdecydowanie utrudni to pracę i parametry mogą być dużo gorsze. Dyskusja na temat tego skanera była prowadzona na naszym forum i wystarczy odszukać ten temat. Wpisz w wyszukiwarkę forum słowo "Skaner" i wyświetlą Ci się tematy!
 • #3
  lord vader
  Level 11  
  Witam

  Moze byc i troszke bardziej skomplikowany ale najlepiej jakis schemat do budowy w miare łatwego odbiornika. Prosze przeslac na e-maila :twisted:

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  Preskaler
  Level 39  
  Ze schematami urządzeń elektroniocznych jest trochę tak jak z pieczeniem ciastek! Niby wszyscy widzą z jakich składników składa się dany placek i w jaki sposób trzeba go wykonać ale tylko nielicznym wychodzi bez zakalca! Trzeba mieć poprostu praktyczne doświadczenie i wiedzieć jak postępować z tak skomplikowanymi problemami. Poza tym, nie wszystko można zakupić w takiej identycznej jakości i gatunku jak zostało użyte w prototypie. Niby każdy może zaopatrzyć się w schemat samochodu ale na jego montaż i REGULACJE nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Dlatego elektronikę należy zaczynać od najprostszych układów, takich jak diody migające, (przed)wzmacniacze i radia detektorowe, stopniowo wchodząc w coraz trudniejsze układy. Montuję układy elektroniczne już od (prawie) pół wieku i bardzo rzadko zdarza mi się, że zmontowany układ rusza natychmiast po jego zmontowaniu. I tu zaczyna się prawdziwy sprawdzian! Należy "wyłapać"
  i usunąć przyczynę (przyczyny) nie zadziałania układu. Fabrycznie kompletowane i opracowywane układy do samodzielnego montażu, też stanowią tutaj prawidłowy etep poznawania uroków tej dziedziny. Przeglądnij forum! Ile jest problemów z uruchomieniem prawidłowo (?) zmontowanego KIT-u? Wracając do skanera, to jego schemat (a właściwie opis) jest bardzo prosty. Bierzemy jakąś dobrą głowicę TV i podłączamy ją w podobny sposób jak w OTV. Wszystkie napięcia, tylko "warikapowe" regulujemy ręcznie (na początku?). Oczywiście uystawiając ją na ten zakres (UHF, VHF?) który chcemy odbierać. Przestrajamy jej obwód wyjściowy na zakres 27 MHz i łączymy ten sygnał wyjściowy na wejście atenowe odbiornika CB. Po zastosowaniu odpowiedniej anteny włączonej oczywiście do gniazda antenowego głowicy, powinniśmy mieć możliwość (regulując napięcie warikapowe) wyszukiwania stacji nadających w wybranym zakresie częstotliwości. Zaznaczyć przy tym należy, że jeśli będzie to (CB) odbiornik AM/FM to też taki rodzaj modulacji będzie możliwy do odebrania.
 • #5
  lord vader
  Level 11  
  Witam

  Bo to juz troszke wiem co jest grane. Słyszałem o przestrojeniu radia na odbiornik nawet do 175MHz " BESKID" czy w przypadku innych modeli bardziej dostępnych tez sie da cos przerobic? I czy w ogóle da się zwykłe radio przerobic na SKANER :?: :?:

  Pozdrawiam

  Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

  Witam

  Prosiłbym o schemat prostego (tak mi sie wydaje) skanera jak np. taki
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=44793491 Chodzi mi o schemat skanera takiego " formatu ".

  Pozdrawiam


  Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:


  Prosiłbym o schemat prostego (tak mi się wydaje) skanera jak np. taki
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=44793491 Chodzi mi o schemat skanera takiego " formatu ".
 • Helpful post
  #6
  Preskaler
  Level 39  
  Teoretycznie można przestroić głowicę UKF w taki sposób, żeby można było odbierać częstotliwości ok. 170 MHz ale.. są problemy. Po pierwsze - do takiego działania potrzebny jest generator sygnału z regilowanym poziomem. Jest to dość trudnodostępny przyrząd. Po drugie - czułość fabrycznego, poularnego odbiornika UKF jest na poziomie 15 - 20 uV a profesjonalne odbiorniki komunikacyjne 0,1 uV. Różnica jest 100 - 200 razy! I w końcu chyba najważniejsza sprawa - komunikacyjne odbiorniki pracują zwykle z modulacją FM ale tzw. wąską. Ich dewiacja jest na poziomie 2 - 3 kHz, natomiast radiofonia ma dewiację 100 - 150 kHz. W praktyce wygląda to tak, że na przestrojonym radiofonicznym OR można złapać jakąś stację z zakresu 170 Mhz ale jej siła głosu będzie bardzo słabiutka (50 razy słabsza niż audycje radiowe). Te dwa czynniki - słaba czułość i bardzo mała skuteczność dyskryminatora w zasadzie skutecznie eliminują możliwość odbierania stacji pracujących z modulacją FM.
 • #7
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  :arrow: lord vader
  To już drugi temat dotyczący tego samego problemu. Trzeci usunąłem do kosza. Aby nie było nieporozumień proszę zapoznać się ponownie z regulaminem.