Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAA1057 + PIC16F84 - Syntezer pracuje nieprawidłowo

Freeradio 11 Aug 2013 14:33 4503 10
  • #1
    Freeradio
    Level 15  
    Witam,
    Wykonałem układ syntezy na scalaku SAA1057 sterowanym przez mikroprocesor PIC16F84 ze strony http://pira.cz/enpll.htm.
    Mikroprocesor zaprogramował się bez problemu, ( procek zaprogramowałem JDM'em ).
    Po uruchomieniu syntezera wraz z generatorem, układ w sumie działa jak chce.
    Prawidłowo syntezer zachowuje się tylko na częstotliwości 108MHz, czyli przy ustawieniu wszystkich pozycji Dip-switch na 0. Na katodach warikapów mam wtedy około 9-11V w zależności jak dostroję cewkę generatora. Częstotliwość trzyma jak powinna, i pętla nawet gdy zmuszę by wyskoczyła, to wraca z powrotem.
    Jednak przy innym ustawieniu dip-switchów syntezer raz działa raz nie działa. W dodatku aby ustawić inną częstotliwość, najpierw muszę mu zadać 108.0MHz i dopiero potem jest w stanie wstroić się na inną częstotliwość. Gdy ustawię od razu inną konfigurację zworek, układ nie wstraja się po włączeniu. ( Na katodach panuje wtedy minimalne napięcie, ustalane przez rezystor R27, w tym przypadku około 2V ). Eksperymentowałem z tym rezystorem, gdyż przypuszczałem że przy zbyt niskim napięciu warikapowym, generator wzbudza się poniżej 70MHz poza zakresem pracy syntezera, jednak nawet przy ustawieniu min. 5V na warikapach ( generator pracował przy około 95MHz ) syntezer nie pracował.

    Nie mam już pomysłów, nie wiem czy procek poprawnie programuję syntezer czy popełniłem jakiś inny błąd w układzie. Nie znalazłem dużo informacji na temat tego układu z tej strony, chodź kilka osób pisało że układ działa.
    Czy ktoś z Was wykonywał ten układ syntezera i miał podobne problemy? Czy program do procka jest poprawnie napisany? Dodam że np. ustawienie częstotliwości 88.8MHz wg. dip-switchów skutkuje tym że syntezer wstraja się na 88.9MHz ( o ile się wstroi, gdyż jak pisałem raz działa raz nie ).

    Schemat układu który próbuje uruchomić:
    SAA1057 + PIC16F84 - Syntezer pracuje nieprawidłowo
  • #2
    M. S.
    Level 34  
    Kondki C6 i C7 wydają się być nieco za duże w stosunku do C5. W moich syntezach C5, C6, C7 miały zawsze zbliżone wartości. Zaproponowałbym po 18-22pF Sygnał dla syntezy pobierany jest z kolektora tranzystora generatora, który to kolektor podłączony jest do zasilania przez rezystor zaledwie 47Ω, a w emiterze masz ponad 10x więcej. W efekcie sygnał na kolektorze będzie mniejszy niż na emiterze. Może to być za mało dla SAA1057, która nie chce z tego powodu zaskoczyć. Możesz spróbować pobrać sygnał z emitera, przynajmniej na próbę. W dalszej kolejności nieco zmniejszyłbym też indukcyjność cewki generatora L1. Jako tranzystor generatora zawsze stosowałem BFR.
    P. S. Zacznij od pobrania sygnału dla syntezy z emitera.
  • #3
    Freeradio
    Level 15  
    Zmierzyłem poziom sygnału jaki trafia do syntezy na oscyloskopie - na nóżce FFM jest 138 mVpp wydaje mi się że to powinno być wystarczające dla SAA.. Pokombinuję jeszcze z tymi kondensatorami. Co do cewki rzeczywiście indukcyjność jest trochę za duża gdyż muszę ją mocno rozciągnąć by się wstroić na 108MHz.
  • #4
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam. Osobiście robiłem ten syntezer i ruszył od razu. Trzeba tylko prawidłowo dostroić VCO. Po wlączeniu ustawia częstotliwość jaka jest ustawiona na Dip-switchach i po zmianie częstotliwości trzeba wyłączyć i ponownie włączyć by PIC wysłał nowe ustawienie do PLL. Odłącz napięcie varicapowe od SAA i reguluj potencjometrem. Zobaczysz jaki zakres przestrajania ma generator przy zmianie napięcia od 0 do np. 9V. Sygnał na PLL pobieraj z tzw. separatora na jednym tranzystorze. Emiter do masy poprzez opornik około 1K i bezpośrednio z emitera poprzez kondensator.
  • #5
    Freeradio
    Level 15  
    -> kriss51
    W takim razie przyczyna leży gdzieś w moim generatorze skoro Tobie syntezer działał bez zarzutu.

    Ogólnie potestowałem trochę ten układ dziś. Sprawdzałem także inne ustawienia częstotliwości, i okazało się że synteza pracuje prawidłowo w zakresie około 104-108MHz ( 7-10V na warikapach ). Poniżej tego zakresu syntezer nie chce się wstrajać po włączeniu zasilania, mimo że na diodach mam jeszcze spory zapas napięcia. Wygląda to tak jakby sam generator nie chciał pracować poniżej 7V na katodach warikapów.
    Jutro podłączę potencjometr i sprawdzę co się dzieje dokładnie przy jakim napięciu.

    Mógłbym pobrać napięcie tak jak pisałeś z emitera, w moim przypadku BF982 ale pytanie czy rzeczywiście jest tak że SAA dostaje za mały poziom sygnału na wejście porównawcze czy po prostu generator odmawia pracy przy niższych napięciach niż te 7V na diodach.
    Zbadam to jeszcze raz na oscyloskopie na różnych częstotliwościach.
  • #6
    M. S.
    Level 34  
    Input voltage at FFM Vi (rms) 10 - 500 mV czyli od ok. 30mVpp. Czyli coś z generatorem nie tak.

    Zrób jak kriss polecił.
    Odepnij syntezę do diod pojemnościowych. Ustal na nich wartość napięcia (Vmax-Vmin)/2 + Vmin i dostrój cewkę na częstotliwość środka pasma przestrajania. Później sprawdź czy Fmin przy Vmin nie jest większa od wymaganej , a Fmax przy Vmax nie jest mniejsza od wymaganej. Po takim zestrojeniu podłącz syntezę.

    P. S. Mam nadzieję, że na CN1 MPX nie podajesz napięcia nieco wyższego niż napięcie przestrajania. Inaczej D1 przejdzie w stan przewodzenia.
  • #7
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dodam że ja osobiście wykonując takie i podobne PLL dodaję dodatkową diodę pojemnościową poprzez kondensator około 10pF i ustalam na niej poprzez dzielnik kokoło 1V i tam wprowadzam sygnał mcz. W takim przypadku przestrajanie częstotliwości od 88 do 108MHz nie wpływa na dewiację, jest w całym paśmie stała, a i nie trzeba wprowadzać zbyt wielkiego napięcia mcz. Cały tor mcz. czyli koder stereo, rds itp. pracują na bardzo małym wysterowaniu. Fajnie zachowują się kodery stereo którym nie trzeba pakować tyle na wejście i oczywiście na każdej częstotliwości w odbiornikach sygnał pilota 19KHz ma taki sam poziom i przesłuchy międzykanałowe są małe. Pozdrawiam
  • #9
    Freeradio
    Level 15  
    Właśnie, projekt generatora zaczerpnąłem ze sprawdzonego schematu który był wykonywany przez wiele osób i wielu osobom działał bez zarzutu.

    Zrobiłem w między czasie jak napisaliście:
    Odłączyłem zupełnie kość syntezera i podłączyłem dzielnik napięcia na potencjometrze do warikapów. Próbowałem ustalać Fmin i Fmax. O ile udało mi sie ustalić F=108MHz przy U= ok.10V o tyle zjeżdżając w dół z napięciem doszedłem do wartości 5.11V, przy którym generator pracował na częstotliwości 92.35MHz. Niżej nie zszedłem z dwóch powodów:
    1. Cewka była maksymalnie ściśnięta
    2. Strojąc choćby o ułamek wolta tj z 5.11V do 5.06V generator padał. 5.11V to była granica przy jakiej słyszałem nośną w odbiorniku, ( 92.35MHz ).
    Normalnie przy napięciu niższym np. 5.V, generator powinien pracować na niższej f np. 91.8MHz, a tu tak się nie dzieje. Tu generator przestaje pracować. Bardzo to dziwne i nie ukrywam że wykracza poza moją wiedzę.

    Dlaczego przy zbyt niskim napięciu na warikapach generator przestaje pracować?

    -> mkpl
    Generator w Twoim projekcie jest identyczny jak w moim. Albo mój błąd w montażu układu albo nie wiem.
    Postaram się wam jeszcze wrzucić zdjęcie jak wygląda układ na płytce, jakoś w najbliższym czasie.

    CN1 MPX jest odłączone. Dla pewności powiem że na anodach warikapów panuje 0V.
  • #10
    mkpl
    Level 37  
    Odłącz syntezę i zrób wykres napięcie częstotliwość.
    Diody muszą mieć jakąś pewną wstępną polaryzację inaczej układ zerwie drgania.

    Jak masz wykonaną cewkę ? Od jej kształtu i rozmiarów zależy zakres przestrajania generatora.
  • #11
    Freeradio
    Level 15  
    Problem rozwiązany:
    Zwiększyłem indukcyjność cewki - dodałem jeden zwój. W tym momencie jest 5 zwojów na średnicy ok. 5mm.

    Układ wstraja się w całym paśmie UKF, przy napięciach od 4,3-11,2V.

    Syntezer pracuje prawidłowo, co potwierdza że problem od początku leżał po stronie mojego generatora.


    Wszystkim serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem.