Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektor wejść - na przekaźnikach

impedancja 09 Mar 2005 22:21 5972 6
  • Jak w tytule, jest to selektor wejść oparty na telekomunikacyjnych przekaźnikach, czyli zero przesłuchów miedzy kanałami, zniekształceń też nie ma przy takim rozwiązaniu. Układ cechuje sie tym że przełącza 2 źródła, za pośrednictwem przełącznika kołyskowego który zaś przełącza przekaźniki, przy zastosowaniu 3 pozycyjnego przełącznika koszt jakieś 1,20 zł przy ustawieniu go w pozycji środkowej otrzymujemy dodatkowo "mute" wtedy zwarta jest jedynie masa wiec wzmacniacz niebedzie buczał. Układ zawiera zintegrowany zasilacz, oraz wyprowadzenia na diody 2 (sygnalizujące aktywny kanał), 1 (POWER). Całkowity koszt układu jest niewielki, a można nim przełączać dosyć duże sygnały audio bez obawy przesterowania elementu aktywnego jak to sie dzieje w przypadku kostek CD4052BE. Są jedynie 2 wejścia z uwagi na zmniejszenie kosztów, ponad to z mojego doświadczenia wynika że w samorobnych wzmacniaczach rzadko przydaje sie wiecej niż właśnie 2 wejścia. Układ zaprojektowany jest pod montarzowe wejście 3x RCA, Trzecie wyjście to pętla magnetofonowa, możemy je podłączyć po przez wyprowadzenie na płytce do wyjścia z przedwzmacniacza.

To by byłao na tyle :sm28:

Fajne!
  • #2 11 Mar 2005 16:19
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Sama konstrukcja jest spoko :) podoba mi sie ale osobiście wole na przełącznikach switch i na scalakach bo przycisk kołyskowy czy też inny wciskany to to nie to w dzisiejszych czasach to zamo z przekaźnikami jak bedzie sie przełańczało to będą stukać a ja tego nie lubie.

Pozdrawiam

• #3 11 Mar 2005 17:30
    impedancja
    Poziom 13  

Masz racje rozwiązanie nie jest zbyt nowatorskie jednak właśnie o to chodziło żeby układ był jak najprostrzy przy zachowaniu funkcjonalności i parametrów, a co do tych przekaźników to w tym typie występuje jedynie ciche cykniecie samego przekaźnika co z resztą zagłusz muzyka :) .

• #4 11 Mar 2005 19:49
    dymek
    Poziom 27  

przeciez nie chodzi tu o to czy nowatorskie jest zastosowanie przekaznikow czy nie bo zaastosowanie przekaznikow to bardzo super wery piątka
    ale sterowanie hehe D N O mysle ze jakims luczem sternowane i microswitchami byloby oki niedawno robilem cos takiego sterowane jakims cd ma diody sygnalizujace i wlacza sie microswitchami jak znajde schemat jeszcze to podrzuce

• #5 17 Mar 2005 20:25
    koval_s
    Poziom 17  

Co do sterowania przekaźnikami, to Technics się nie wstydził zastosować tego w swoim SU-A700-MKx, poza tym mi to pykanie przekaźników się nawet podoba, nawet niektóre troszeczkę inne dźwięki wydają niż pozostałe, co to tego przełącznika migowego, to się przyłączam do kolegi wyżej, ale to właściwie rzecz gustu, jak ktoś chce to niech komplikuje jądro i tak pozostaje na stykach...

• #6 19 Mar 2005 23:57
    Rocky24
    Poziom 19  

Witam!
    Właściwie najwyższa półka reprezentuje sobą przekazniki, ale sterowane pozycyjnym potencjometrem a taki stworzyć samemu to nie jest wielki problem.
    Widziałem w najnowszym modelu DVD Panasonic ze włączanie było oczywiście na przekaźnikach i sterowanie wyjść również.
    Przekaźniczki to jednak niezastąpiona sprawa!
    Pozdrawiam

• #7 21 Mar 2005 23:35
    impedancja
    Poziom 13  

Sorry że zostawiłem wasze dywagacje bez odzewu na jakiś czas, czekałem po prostu aż sie rozwinie dyskusja. Jak już pisałem przełącznik kołyskowy został zastosowany dla uproszczenia układu oraz zredukowania rozmaiarów samej płytki, oczywiście wiem o tym że ten typ przekaźników można przełączać multiplikserami CD4052 do sterowania CD4018 + microswitch, bardzo prosty ukłądzik i też nie jest wcale jakiś super skomplikowany wiec nie odkrywacie Panowie Ameryki tłumacząc mi że sterowanie tego układu to dno> Jak już pisałem ukłąd ten miał być prosty do oporu i chyba zapominacie że główna zastadą elektroniki jest jak najwieksze uproszczenie konstrółowanych układów przy zachowaniu ich funkcjonalności, do Dymka zaś którego z resztą znam Wąski z tej strony w układzie tym równierz są diody, jeżeli bardzo chcecie moge wrzucić ten sam projekcik ze sterowaniem multiplikserem tylko z 4 wejściami ale bez płytki to bedzie sam schemacik, mam gdzieś w szpargałach z reszta takie było początkowe załorzenie i taką właśnie miał formę w przeszłości ten ukłąd lecz zredukowałem sterowanie włąśnie do tego ukochanego już przez was przełącznika ! :?

Pozdrov dla wszystkich - Dymek wpadnij kiedyś do węzła to pogadamy .