Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE37C6500 - Brak podświetlania

11 Sie 2013 23:00 3696 10
  • Poziom 31  
    Witam,
    zwracam się do Szanownych Kolegów z następującym problemem.
    Mam na warsztacie TV LED o oznaczeniu UE37C6500 - telewizor podczas normalnej pracy kilka razy migał aż w końcu zgasł .

Pozostał jedynie działający dźwięk.

Jak się okazało po podświetleniu matrycy silnym światłem ,matryca wyświetlan obraz a brak podświetlania matrycy.

Szukałem dokumentacji serwisowej do tego modelu jednak bezskutecznie .

Nie ukrywam że takiego z podświetlaniem LED nie miałem jeszcze w naprawie stąd nie jestem pewien czy dobrze robię.

Nie wiem czy słusznie moje podejrzenia spadło na sekcję zasilacza - TV ma zasilacz o oznaczeniu BN44-00355B .

Z tego co się zorientowałem to złącze CNL801 zasila diody led , są tam połączone ze sobą sekcje na skrajnych pinach tego złącza mam napięcie w okolicy ~320V.

Zasilacz optycznie wygląda ok.
    Nie ma żadnych spuchniętych elektrolitów czy uszkodzonych mechanicznie elementów.

Jak się domyślam według schematu zasilacz w wersji A napięcie LED regulowane jest w samym zasilaczu sygnałem PWM z Main .

Czy napięcie zasilania jest poprawne ? Od czego zacząć szukać problemu ?

Dzięki z góry za pomoc . Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    krzycho123 napisał:
    tv ma zasilacz BN44-00355B (znalazłem jedynie dokumentacje do wersji A).

No i co? Podobny tylko z nazwy, czy konstrukcyjnie też?
    krzycho123 napisał:
    Czy napięcie zasilania jest poprawne ?

Przecież masz przy złączu opis.

To poważny dział, czy Piaskownica?
    Bo nie wiem czy poważnie to traktować.
    krzycho123 napisał:
    na skrajnych pinach tego złącza mam napięcie w okolicy ~250V.

krzycho123 napisał:
    Od czego zacząć szukać problemu ?

Może od klasyki (nazewnictwo uniwersalne, a nie tylko LED dotyczące) - BL_ON i DET?
    krzycho123 napisał:
    Szukałem dokumentacji serwisowej do tego modelu jednak bezskutecznie

Kwestia szukania. ;) No cóż - dziwny sposób zapisu przez Samsunga mści się. ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10255697#10255697

_______
    Od kiedy na tym forum istnieje zwyczaj zamieszczania schematów w tematach, nie mówiąc już o zwyczaju powielania istniejących w bazie od dawna?

Taki poważny problem, aby postawić kropki, przecinki i inne znaki tak, jak się należy, a nie jak się uda?
  • Poziom 31  
    mirex napisał:
    No i co? Podobny tylko z nazwy, czy konstrukcyjnie też?

Z analizy płyty wersja A różni się znacznie także nie mogę brać jej pod uwagę.

mirex napisał:
    Może od klasyki (nazewnictwo uniwersalne, a nie tylko LED dotyczące) - BL_ON i DET?

Pomierzyłem raz jeszcze, na złączu CNL801 mam prawidłowe według opisu 320V DC.

Na piny BL_ON i DET zaraz po włączeniu dociera 12v mierzone w stosunku do masy w tym samym złączu czyli CNM801, przy wyłączaniu oba spadają od 0V.

Wracając do samego TV skoro mam stan wysoki na BL_ON i zasilanie na ledy to podświetlanie powinno odpalić.

Pomierzyłem wszystkie kondensatory w zasilaczu , pojemność i ESR .

Wszystkie elektrolity na płycie mają pojemność bardzo zbliżoną do nominalnej i niskie ESR poniżej 0,4om

Oprócz tych ,które znajdują się w torze zasilania podświetlenia CM851/CD836/CD833 które mimo zbliżonej do oznaczenia pojemności mają ESR na poziomie 1,5om.
    Nie wiem na ile wpływa to na pracę zasilacza ale te elektrolity to zdaje się LowESR ?

Jeśli to coś pomoże załączam link do foto zasilacza :
    http://flattvparts.co.uk/bmz_cache/5/5c94980cd2446564b33270fa72c79a96.image.3679x2915.jpg

Będę wdzięczny za każdą kolejną pomoc. Dzięki.
  • Poziom 43  
    krzycho123 napisał:
    Pomierzyłem raz jeszcze, na złączu CNL801 mam prawidłowe według opisu ~320V DC.

Już raz zwracałem uwagę. Dobrze choć, że dopisałeś DC, ale bądź tak dobry i już nie używaj znaku ~ w powiązaniu z napięciem stałym. ;)

Spytam tak...
    - masz diody led, które mają świecić. Pomijamy już jak - jaśniej, czy ciemniej. Czego do tego potrzebujesz?
  • Poziom 31  
    Rozumiem , znak "~" sugeruje zmienne ale używany tu jako przybliżenie. Obiecuje już nie używać.

Mam diody i mam napięcie czyli brak odpwiedniego prądu sugerujesz ?

Zaznaczyłem na wstępie że nie miałem jeszcze takiego z podświetlaniem led , tv z inverterem już naprawiałem .

Schemat serwisowy do którego podałeś link to serwisówka ze schematem blokowym .

Na jednej ze stron jest :

• Poziom 43  
    krzycho123 napisał:
    Mam diody i mam napięcie czyli brak odpwiedniego prądu sugerujesz ?

A jaki będzie odpowiedni? ;)
    I kiedy on popłynie, skoro napięcie (wystarczająco duże, jak podajesz) istnieje?
    Może narysuj sobie trzy szeregowo połączone diody (jako symboliczny układ zastępczy), źródło napięcia, i wyciągnij wnioski.
  • Poziom 31  
    Nie bardzo rozumiem, to nie piaskowica jak wspomniałeś używamy tu fachowego języka a Ty mi tu jakieś zagadaki serwujesz Kolego.

W tym TV mam osiem wychodzących z obudowy matrycy przewodów , wszystkie one są podpięte do wspomnianego złącza CNL801 .

Złącze to ma zmostkowane kolejne pary a zasilanie 320V jest między skrajnymi pinami stąd wnioskuje że ledy są połączone szeregowo .

Pomijam napięcie przewodzenia i ograniczenie prądu dla każdej o ile takowe jest.

Sprawdzałem również zachowanie zasilacza z odpiętą wiązką LED , brak napięcia reszta się uruchamia.
    Wpięty szeregowo w pierwszy pin CLN801 a wiązkę amperomierz milczy.
  • Poziom 43  
    krzycho123 napisał:
    Nie bardzo rozumiem, to nie piaskowica jak wspomniałeś używamy tu fachowego języka a Ty mi tu jakieś zagadaki serwujesz Kolego.

W tym TV mam osiem wychodzących z obudowy matrycy przewodów , wszystkie one są podpięte do wspomnianego złącza CNL801 .

Złącze to ma zmostkowane kolejne pary a zasilanie 320V jest między skrajnymi pinami stąd wnioskuje że ledy są połączone szeregowo .

Pomijam napięcie przewodzenia i ograniczenie prądu dla każdej o ile takowe jest.

Sprawdzałem również zachowanie zasilacza z odpiętą wiązką LED , brak napięcia reszta się uruchamia.
    Wpięty szeregowo w pierwszy pin CLN801 a wiązkę amperomierz milczy.

Skoro to, co napisałem poprzednio, to zagadka dla ciebie, to nic więcej do powiedzenia już nie mam.
    Zastanów się tylko i podaj jednoznacznie - żeby inni w maliny się nie wpuścili - czy masz w końcu napięcie na złączu CLN801, czy go nie masz. ;)
  • Poziom 31  
    mirex napisał:
    Zastanów się tylko i podaj jednoznacznie - żeby inni w maliny się nie wpuścili - czy masz w końcu napięcie na złączu CLN801, czy go nie masz.

Od początku przecież jasno napisałem że napięcie na złączu CLN801 jest.

Skoro zajmujesz się TV na codzień to chyba jesteś w stanie jasno napisać co masz na myśli.
    Mnie osobiście przychodzi jedynie do głowy przerwa w obwodzie czyli uszkodzenie któregoś z ledów .
  • Poziom 43  
    krzycho123 napisał:
    Od początku przecież jasno napisałem że napięcie na złączu CLN801 jest.

Tak myślałem, podpowiadając.
    Ale pogubiłem się. ;)
    krzycho123 napisał:
    Złącze to ma zmostkowane kolejne pary a zasilanie 320V jest między skrajnymi pinami
    krzycho123 napisał:

-------
    krzycho123 napisał:
    Skoro zajmujesz się TV na codzień to chyba jesteś w stanie jasno napisać co masz na myśli.

Napisałem bardzo jasno!
    mirex napisał:
    Może narysuj sobie trzy szeregowo połączone diody (jako symboliczny układ zastępczy), źródło napięcia, i wyciągnij wnioski.

Zadanie z zakresu ... nie wiem, teraz chyba gimnazjum. ;)
  • Poziom 31  
    Po sprawdzeniu wszystkiego w tym TV moje podejrzenie padło na samo podświetlenie ,które znajduje się w obudowie matrycy.

Rozebranie samej matrycy nie było proste po dłuższej walce udało sie ją jednak precyzyjnie rozłożyć.

Co się okazało , wewnątrz mamy cztery moduły ledów po 50szt na listę (2x25 połączone równolegle na listwie) a same listwy połączone są ze sobą szeregowo.

Dwie z nich były uszkodzone. Pierwsza na której powstało prawdopodobnie przebicie między miedzią ścieżek a aluminiowym podłożem MCPCB do którego są przylutowane diody.

Na drugiej uszkodzone ponad 20szt ,wręcz upalone lub zwarte. Podejrzewam przegrzanie samych diod i zwarcie ,które uszkodziło pozostałe.

Po wymianie uszkodzonych sztuk i zaizolowaniu listwy wszystko działa.

Dodatkowo między ramę matrycy a podłoża led poszła pasta termo w celu lepszego chłodzenia.

Jedyna wada to inna temp barwowa led.
    Znalazłem już jednak te listwy jako część zamienna i pewnie wymienie docelowo.