Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na przekaźnikach - projekt licznika dziesiętnego

12 Sie 2013 12:05 2481 5
  • Poziom 24  
    Witam. Obiecywałem sobie, że już nie będę budował urządzeń opartych na przekaźnikach...cóż zmieniłem zdanie:) Od dawna bierze mnie na budowę zegara na przekaźnikach, ale dopiero od niedawna wziąłem za ten temat na poważnie. Po wielu dniach opracowałem licznik dziesiętny, którego schemat zamieszczam. nie jest sprawdzony w praktyce, ale na kartce wygląda że jest dobrze. Nie jest to najprostsza konstrukcja, ale zależało mi na niezawodności i przede wszystkim na pewnym resecie bez zastanawiania się o czas załączania, wyłączania czy nawet czas przelotu kotwicy. Piszcie, jeżeli macie jakieś uwagi, wskazówki, wszystko co może pomóc.

Zegar na przekaźnikach - projekt licznika dziesiętnego

Jak to działa:
    Przekaźniki P3,4,5,6,7,8,9,10 i P11 to licznik. Przekaźniki P1,P2,P12 i P13 to układ resetu, natomiast przekaźniki P14,15,16 i 17 to flip-flop.
    Sygnał zegarowy, w tym przypadku sekundy przerzuca kotwicę opisana jako Clk dokładnie co jedną sekundę. Na początku gdy kotwica jest w dolnym położeniu nie dzieje się nic. Przekaźnik P3 jest wyłączony sygnalizując zero. Gdy kotwica podniesie się załączy się P3 i podtrzyma na własnym styku jednocześnie załączy styk P3a umożliwiając przy zmianie pozycji kotwicy Clk załączenie P4. Tak się dzieje do P10. Przy P11, czyli przy dziewiątej sekundzie załączy się przekaźnik P12 i podtrzyma na własnym styku P12a, oraz zewrze styk P12b. Gdy kotwica opadnie (pozycja 10 licznika) załączy się przekaźnik P1, podnosząc styk P1a odcinając zasilanie do podtrzymania licznika. Przekaźniki od P3 do P11 zwolnią, licznik znajdzie się w pozycji zero. Jednoczenie P1c spowoduje załączenie P17 w przerzutniku, który podtrzyma się na własnym styku P17a. Przerzuci także styk P17b. Przekaźnik P1 przy pomocy styku P1b spowoduje załapanie przekaźnika P13, który podtrzyma się na styku P13a, w chwili gdy kotwica Clk przejdzie w górne położenie, odcinając zasilanie do przekaźnika P1. Gdy to się stanie za pomoca zwartego styku P13b załączony zostanie przekaźnik P2 i jego styk P2a odetnie zasilanie podtrzymanie na przekaźniku P12. W tym czasie złapie przekaźnik P14, podtrzymując się na styku i przerzuci kotwice P14b w położenie P16. Licznik zacznie zliczać 1 i gdy dojdzie do pozycji 2 załączy się przekaźnik licznika P5 jednocześnie stykiem P5c odcinając zasilanie podtrzymania przekaźnika P13. Gdy licznik znowu zliczy do 9 sytuacja się powtarza, ale w przerzutniku gdy znowu przerzuci P1c zostanie załączony przekaźnik P16 powodując reset przekaźnika P17. Kotwica P17b zmieni swoje położenie na P15 i gdy styk P1c opadnie po resecie licznika, spowoduje załączenie przekaźnika P15 i reset podtrzymania przekaźnika P14.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    A skąd chcesz wziąć sygnał zegarowy?
  • Relpol przekaźniki
  • Admin grupy Projektowanie
    Aby utrzymać klimat sygnał zegarowy można uzyskać z silnika prądu zmiennego, przekładni, krzywki oraz styków.

Może przekaźniki bistabilne pozwoliłyby na uproszczenie układu ?
  • Poziom 39  
    fysiek napisał:
    Sprawa prosta multiwibrator sterujący przekaźnikiem clk.

Obawiam się, że będzie zbyt mało dokładny do takich celów.
  • Poziom 24  
    Witam. Działa juz multiwibrator zbudowany na lampie 6N8S. Przy zasilaniu ze stabilizowanego źródła napięcia dokładność jest wystarczająca. Dlaczego wystarczająca? Taki zegar buduje się po to żeby nacieszyć oko i wyłączyć, ciężko zasnąć w takim hałasie i raczej nie zajmie stałego miejsca w sypialni.