Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w ustaleniu przyczyny zepsucia się karty graficznej

12 Sie 2013 12:15 3054 13
  • Poziom 13  
    Witam. Na początek podam specyfikację komputera:

CPU: Intel i7 3770k
    Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fortis HE1225
    Płyta główna: ASRock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA 1155
    Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD (BT-410)
    Napęd: Asus Drive DVD -/+RW, E-Green 24x (Black Panel), SATA, BULK (DRW-24B5ST/BLK/B/AS)
    Karta graficzna: Asus GeForce GTX670 2048MB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-E (980/6008) (wentylator DirectCU II) (GTX670-DC2-2GD5)
    Dysk: Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)
    Pamięci: Kingston HyperX 2x4GB DDR3 1600 CL9 KHX1600C9D3X2K2/8GX
    Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 500W P SU 80Plus (OCZ500SXS2-EU)

Problem polega na tym, że ostatnim czasem padła mi karta graficzna (Asus GeForce GTX670). Jestem tego pewny, bo była sprawdzana na innym sprzęcie. Chciałbym ustalić przyczynę tego zdarzenia, gdyż ta poszła już na gwarancję i nie chcę, żeby się to powtórzyło. Proszę nie pisać o dociskaniu, czyszczeniu, wyciąganiu i wkładaniu, gdyż wszystko, co możliwe, było już robione. Dzień był jednym z ostatnich upałów (~38 stopni w cieniu), a w mieszkaniu dość gorąco. Podczas grania w GTA IV komputer nagle się zrestartował i gdy już się włączył, płyta główna (ASRock P67 PRO3 (B3)) zaczęła zgłaszać problem z kartą graficzną (kody D6 i D7) (obraz na ekranie czarny). Obudowa posiada kilka wiatraków, na procku jest spore chłodzenie, a sama karta ma 2 wiatraki i radiator. Gdy jednak odpali się sprzęt, to mimo wszystko wiatraki chodzą jakby nigdy nic, a 2 diody sygnalizujące zasilanie od dwóch kabli PCI-E się świecą. Magia dzieje się, gdy wyłączy się komputer i przycisk na zasilaczu, a powyższe diody świecą się jeszcze przez jakieś 10 sekund jakby nigdy nic. Muszę również wspomnieć o tym, że zacisk na slocie płyty głównej do trzymania karty graficznej został złamany przy nieszczęsnym montażu w morele.net ... Dlatego też karta była dość luźna w slocie, a że jest ogromna i ciężka, to mogło się coś poluzować. Trzymała się praktycznie na śrubce do obudowy przy wejściach na monitor. Jednak przed tym nieszczęsnym wypadkiem komp nie został nawet szturchnięty. Podsumowując, prosiłbym o ustalenie przyczyny. Czy to wina zasilacza OCZ StealthXStream 2 500W P SU 80Plus (OCZ500SXS2-EU)? Czy jest on za słaby? Czy może jednak to wina luźnego osadzenia karty w slocie płyty głównej?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc - to dla mnie ważne.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Sprawdzałeś napięcia zasilacza ?

DanielDTK napisał:
    Magia dzieje się, gdy wyłączy się komputer i przycisk na zasilaczu, a powyższe diody świecą się jeszcze przez jakieś 10 sekund jakby nigdy nic.

Normalne. Kondensatory.
  • Poziom 13  
    A jakie powinno być? Ewentualnie gdzie to sprawdzić? W instrukcji od zasilacza jest

PCI Express Connector (6 Pin)
    Color | Signal | Pin
    ---------------------------
    Yellow|+12VDC | 1
    Yellow|+12VDC | 2
    Yellow|+12VDC | 3
    Black | COM | 4
    Black | COM | 5
    Black | COM | 6
  • Poziom 13  
    Napięcia sprawdzone - wszystko w porządku. Co może być więc przyczyną? Jakie byłyby objawy, gdyby zasilacz był za słaby? Dodam jeszcze, że jeden z kabli PCI-E jest przejściówką z 2 molexów.
  • Spec od komputerów
    DanielDTK napisał:
    Co może być więc przyczyną?

Karta najpewniej poluzowała się w slocie i mogło dojść do jakiegoś spięcia, sam mam urwany ten zaczep ale moja 6970 trzyma się na dwóch śrubkach i ani drgnie, poza tym przejściówki też zbyt pewne nie są i trzeba na nie uważać.

DanielDTK napisał:
    Jakie byłyby objawy, gdyby zasilacz był za słaby?

Na przykład resetowanie się pc przy obciążeniu.
  • Poziom 24  
    Wyciągnij kartę graficzną i rób to samo co zawsze na integrze.
  • Poziom 13  
    Jak popatrzeć, to był to właśnie taki reset przy obciążeniu przez grę. Chociaż raczej coś takiego było spowodowane poluzowaniem się karty. Czy w takim razie jest możliwe, że to słabość zasilacza skopała GPU?
  • Poziom 24  
    Raczej nie, ale wszystko jest możliwe.
  • Poziom 24  
    A pisałeś coś też do morele.net, że ten zacisk jest złamany ?
  • Poziom 13  
    Nie pisałem, bo czytałem na forach, co się dzieje z takimi przypadkami. Trzymają to miesiąc u siebie, a później i tak zwalają winę na kupującego i odsyłają to samo. Postanowiłem więc nie droczyć się z tym legendarnym serwisem i żyć już z tym złamanym zaciskiem, gdyż karta się trzymała aż do teraz (pół roku)...
  • Poziom 43  
    DanielDTK napisał:
    Napięcia sprawdzone - wszystko w porządku.

Jak możesz napisać, że wszystko w porządku skoro obciążasz zestaw bez gpu?
    Podaj napięcia w stresie i w spoczynku to wspólnie podebatujemy.
    Zestaw możesz obciążyć na ten czas integrą ale jak piszę - bez karty nic się nie da się w 100% stwierdzić.
    gtx 670 ma tdp 170w w teorii może pobrać 317W pod maksymalnym obciążeniem.
    Twój zasilacz ma 2 linie 12v max 480W pod stresem.
    Zakładając, że z czasem wydajność zasilacza spada jak i efektywność chłodzenia samej karty - kurz wysychająca pasta itd. w kontekście wyłączania się zestawu pod obciążeniem można przyjąć, (przy jakimś tam jeszcze OC), że zasilacz mógł mieć kłopoty z dostarczaniem mocy do zestawu.
    Jest też zawsze możliwość, że karta padła sama z siebie - to się zdarza.
  • Poziom 13  
    Niestety zaoszczedzilem na plycie glownej i to P67 bez obslugi integry. W chwili obecnej nie mam jak sprawdzic napiec, bo karta w serwisie. Zestaw mam niecale pol roku. Zadnego OC. Wczesniej podczas obciazajacej pracy w After Effects, 3ds max, photoshopie czy podczas relaksu przy najnowszych grach na max detalach nic sie nie dzialo, z ciekawosci sprawdzalem tez temperatury - w normie. Mozliwe, ze jakis wplyw mial ten ogromny upal i slonce dawalo prosto po oknach, w mieszkaniu bylo goraco. Dociekam, bo boje sie wkladac karty jak juz wroci i pracowac jakby nigdy nic. Nie chce, zeby sie to powtorzylo. Czy ten zasilacz jest odpowiedni do tego zestawu? Czy jest mozliwe, ze ten nagly restart uszkodzil GPU?
  • Poziom 43  
    DanielDTK napisał:
    Czy jest mozliwe, ze ten nagly restart uszkodzil GPU?

Odwrotnie - uszkodzenie spowodowało nagły restart.
    DanielDTK napisał:
    padła mi karta graficzna (Asus GeForce GTX670). Jestem tego pewny, bo była sprawdzana na innym sprzęcie. Chciałbym ustalić przyczynę tego zdarzenia, gdyż ta poszła już na gwarancję i nie chcę, żeby się to powtórzyło.

Jeśli karta zostanie w 100% naprawiona - nie ma się czego obawiać - może kolega jedynie sprawdzić napięcia miernikiem w stresie.
    Najlepiej jakby wymienili na nową kartę. Raz zepsuta może się już psuć regularnie. :)