Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pętla na skrętce / skrętka dwukierunkowa

12 Sie 2013 13:52 1698 6
  • Poziom 10  
    Cześć wszystkim

Mam chyba nietypowe pytanie, w każdym razie nie wiem nawet jak je sformułować żeby znaleźć odpowiedź w necie dlatego piszę tutaj.

Mam w domu jednorodzinnym zrobioną "sieć" na skrętkach 8-żyłowych, dom jest dwupiętrowy, chcemy mieć na dole router (livebox) i na górze fax i telefon. Fax i telefon to jakieś cudo pt "netofon", który nie łączy się normalnie z linią telefoniczną, tylko przez liveboxa.

Na klatce schodowej jest kabel telefoniczny ze słupa i z tego miejsca poprowadzone są skrętki na górę i na dół. Problem polega na tym, że chciałbym teraz przez jedną skrętkę dwiema żyłami puścić sygnał telefoniczny ze słupa do liveboxa na dole a następnie innymi dwiema żyłami tej samej skrętki "wrócić" z sygnałem z liveboxa do puszki na klatce schodowej i potem drugą skrętką tenże sygnał z liveboxa puścić do telefonu i faxu na drugim piętrze.

Czy taka konfiguracja ma prawo zadziałać? Czy można w jednej skrętce puścić w dwóch kierunkach dwa różne sygnały i nie będzie to generować zakłóceń? Jeśli tak, to czy ma znaczenie których żył użyję? Tzn. lepiej puścić w jednym kierunku dwie żyły razem skręcone? czy lepiej każde osobno? Czy nie ma to znaczenia?

Rysunek poglądowy ;)

pętla na skrętce / skrętka dwukierunkowa
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Możesz tak zrobić, ale pamiętaj, żeby sygnał do i z liveboxa leciał w parze, no biało/pomarańczwy-pomarańczowy, czy biało/niebieski - niebieski itd. Do wyboru masz 4 pary
  • Poziom 10  
    dzięki za odpowiedź

czyli, dla pewności - dwie żyły ze słupa puścić w jednej skręconej parze do liveboxa, potem z liveboxa powrót do puszki w drugiej skręconej parze? a pozostałe 4 żyły zostawić w spokoju?
  • Poziom 28  
    Tak, możesz pozostałymi dwiema np podać sobie sieć komp.

pzdr
  • Poziom 10  
    dzieki jeszcze raz, pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Osobiście nie jestem przekonany do takiego rozwiązania. Ze słupa idzie normalny kabel telefoniczny do liveboxa, prawda?

Ten netofon to zapewne jakaś usługa VoIP, więc korzysta z internetu. Nie sądzę, by bramka netofonu korzystała z 4 par, ale z dwóch zapewne już tak. Więc uważam, że powinno wrócić się 4 żyłami a nie dwoma.
  • Poziom 10  
    dzięki za zainteresowanie
    co do samych połączeń to nie mam wątpliwości, bo to już w tej chwili jest połączone i działa, tyle że livebox, telefon i fax stoją w jednym miejscu i ze względu na zasięg wifi, chcemy to zrmienić

co do netofonu - jest to tylko nazwa usługi orange, a nie fizyczne urządzenie, bo urządzeniem jest najwyklejszy telefon stacjonarny (bez voipa) i jest on połączony z liveboxem zwykłym dwużyłowym kablem telefonicznym,

co ciekawe w liveboxie wyjście telefoniczne jest szerokości rj45, a wpina sie do niego wtyczkę rj11 - byłem zaskoczony kiedy to pierwszy raz podłączałem z pomocą konsultanta orange ;)