Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podział na obwody gniazdek i oświetlenia

12 Sie 2013 19:16 3162 8
  • Poziom 8  
    Witam
    W dniu dzisiejszym chciałem zlecić wykonanie instalacji pewnemu miejscowemu elektrykowi. I mam swoją wizje jej wykonania. A więc tak marzy mi się bez puszek podsufitowych ale mniejsza o to.
    Chciałem aby każde pomieszczenie było na swoim zabezpieczeniu łącznie z oświetleniem. Wiadomo, iż urządzenia o dużym poborze zasilane odzielnym obwodem.
    I owy elektryk powiedział mi że obwody świetlne to obwody świetlne a gniazdka to gniazdka i trzeba to robić osobno. A ja bym chciał jeden WYŁĄCZNIK NADPRĄDOWY B16 to gniazdka w pokoju + oświetlenie.
    Czy to prawda?????
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Elektryk ma rację. Muszą być oddzielne obwody.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Chciejstwo musi być podparte zasadami wiedzy technicznej.
    Wiadome Rozporządzenie o warunkach jakim mają odpowiadać budynki ... jasno precyzuje rozdzielenie obwodów gniazdowych od oświetleniowych.
    Ponadto Twój pomysł czyni instalacje niefunkcjonalną gdyż obwody gniazdowe wymagają ochrony przez RCD natomiast obwody oświetleniowe (poza łazienkami) już takiej ochrony nie wymagają.
    Jakikolwiek powód zadziałania RCD pozbawi Cię tak oświetlenia jak i napięcia w gniazdach.
    Sensu większego to nie ma.

Więc sorry kolego, ale elektryk ma rację.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    kiri00240 napisał:
    I owy elektryk powiedział mi że obwody świetlne to obwody świetlne a gniazdka to gniazdka i trzeba to robić osobno

Dobrze chłop prawi.

Już pomijając to Rozporządzenie, bo tam też są byki to rozdział na obwody oświetleniowe i gniazdowe jest uzasadniony logicznie. Poza tym, co koledzy wyżej napisali, oświetlenie i gniazda na wspólnym obwodzie mogą wprowadzać wzajemne zakłócenia dla działania odbiorników.
    Ponadto na obwody oświetleniowe stosuje się przewód o przekroju 1,5 mm2 i zabezpieczenie 10A.
    A na obwody zasilania gniazd ogólnego przeznaczenia stosuje się przewód o przekroju 2,5 mm2 i zabezpieczenie 16A.
    Jeżeli z obwodu gniazdowego zasila kolega wypust oświetleniowy, to wypada doprowadzić do niego przewód o przekroju 2,5 mm2 lub zmniejszyć zabezpieczenie do 10A - co jest niefunkcjonalne. Tak samo niedopuszczalne jest w instalacji elektrycznej wstawienie mniejszego przekroju przewodu bez zmniejszenia zabezpieczenia przy zmianie dopuszczalnej obciążalności długotrwałej przewodu.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    kiri00240 napisał:
    A więc tak marzy mi się bez puszek podsufitowych ale mniejsza o to.

Odnośnie puszek to możesz wymagać wykonania w ten "sposób bezpuszkowy" i elektryk powinien tak wykonać zaś odnośnie podziału gniazd i oświetlenia jak pisali poprzednicy.
  • Poziom 8  
    Dz.U. poz. 1289 z dnia 22.11.2012 r. [Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie] - paragraf 188 p.2

Już wiem :-)

Dodano po 3 [minuty]:

Ale jedno mnie zastanawia. W skrzynce (tej od elektrowni(gdzie licznik) przed posesją mam zabezpieczenie 25 amper) to po jaki kij w wykazie materiałów które mam kupić mam EATON-MOELLER 40A 3FAZ CFI6-40/4/003 RÓŻNICÓWKA. Proszę wytłumaczcie mi to :-)
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    kiri00240 napisał:
    Proszę wytłumaczcie mi to

Zabezpieczenie w skrzynce służy do zabezpieczenia instalacji przed przeciążeniem i zwarciem, często w Polsce służy także jako ogranicznik mocy od dostawcy energii elektrycznej.
    A różnicówka ( RCD ) to wyłącznik ochronny do zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym.
    Ten pierwszy aparat i ten drugi pełnią zupełnie inną funkcję, które trzeba zapewnić aby instalacja była bezpieczna.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Kolego, najpierw zakładzasz temat na forum budowlanym, by później szukać potwierdzenia na Elektrodzie.

Nieładnie.
  • Poziom 8  
    założyłem dwa i wyszło mi to na dobre ponieważ tutaj nikt nie podał mi rozporządzenia. hm kto pyta nie błądzi. Zawsze wychodziłem z tego założenia, że lepiej wiedzieć więcej niż za mało. Wszystkim za pomoc dziękuje :-)