Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Zodiak DSS-402 - gra bardzo cicho

bearq 12 Sie 2013 20:21 9168 64
  • #1 12 Sie 2013 20:21
    bearq
    Poziom 35  

Witam,

odkopałem ostatnio starego Zodiaka DSS 402. Na początku myślałem, że padły końcówki, jednak po podłączeniu przejściówki właśnej roboty z DIN5 na jack okazało się, że lewy jak i prawy kanał gra. Jednak kanały grają strasznie cicho, ciszej nawet od ludzkiej rozmowy. Wiem, że ten wzmacniacz nie zagra, no, ale nie myślałęm, że tak słabo. Radiatory są zimne, głośność na full i podłączony tylko jeden głośnik około 5W. Balans ustawiony na jeden kanał. W czym może leżeć problem?

• #3 12 Sie 2013 22:54
    oj
    Poziom 42  

Ciche odtwarzanie to możliwe podłączenie w przejściówce do pinów 1 i 4 zamiast 3 i 5 + masa pin 3 w wtyku WM545

• #4 12 Sie 2013 22:55
    bearq
    Poziom 35  

Właśnie powoli mierzę napięcia. Co do pinów, to próbowałem tak i tak. Nic sie nie zmienia!

• #5 14 Sie 2013 21:29
    bearq
    Poziom 35  

Trochę pomierzyłem jednak do niczego nie doszedłem. Wzmacniacz jak cicho grał tak gra

• Pomocny post
    #6 14 Sie 2013 22:44
    adrian987654321
    Poziom 17  

Ja podobnie jak kolega oj uważam że źle podłączyłeś! Bo usterka dwóch kanałów na raz jest prawie że niemożliwa. No chyba że coś z zasilaniem, sprawdziłeś dokładnie napięcie na emiterze T501 ? Powinno być 27V
    PS, próbowałeś sprawdzić na radiu ?

• #7 15 Sie 2013 16:09
    bearq
    Poziom 35  

Inaczej to podłączyłem i nadal źle. Pod 2 podłączyłem mase pod 5 i 3 kanał lewy i prawy. Włączyłem i cicho gra nadal. Próbowałem na radiu ale radio nie działa, nie słychać szumów tylko jakieś trzeszczenie nie zależnie od odbioru (krótkie, długie etc). Zauważyłem że podczas odtwarzania muzyki z głośnika prócz dzwięku wydobywa się buczenie. W jednym miejscu znalazłem przetartą lekko ścieżkę jednak przejscie ona ma. Co do elementu T501 to takowego nie ma. Jest tylko numer na płytce. Gdzie dalej szukać?

• Pomocny post
    #8 15 Sie 2013 17:37
    adrian987654321
    Poziom 17  

bearq napisał:
    Co do elementu T501 to takowego nie ma. Jest tylko numer na płytce. Gdzie dalej szukać?

Właśnie tutaj, ten element (tranzystor) musi być w tym układzie, bez niego brak jest zasilania na przedwzmacniacze! więc jak ma działać ?

• #9 15 Sie 2013 20:20
    bearq
    Poziom 35  

No rozumiem, jednak jego nie ma. Nawet nie jest on ucięty czy coś. Na 100% ten sprzęt nie był przez nikogo naprawiany. Przestał odbierać radio (zmiana częstotliwości czy coś) to robił za podstawke do kawiatka. Bardzo mi zależy aby go zrobić ponieważ mam zamiar go odrestaurować a jego stan wizualany jest b.db.
    Wrzucam zdjęcie tego elementu i przepraszam za słabą jakość.

• #10 15 Sie 2013 20:48
    adrian987654321
    Poziom 17  

Dlaczego kolega nie napisał że w miejscu T501 jest zworka z drutu ? Mógłbyś też czasem zerknąć na schemat który na tacy dał Ci kolega marekhab... Idąc dalej tropem zasilania przedwzmacniaczy sugeruję zmierzyć napięcie na C510.

• #11 15 Sie 2013 21:45
    bearq
    Poziom 35  

Nie chciałem nikogo wprowadzać w błąd dlatego dałem zdjęcie. Doszedłem do tego kondensatora po schemacie, bo na płytce żadnego opisu. Jest on obok T501.
    Napięcie na nim wynosi 6V (mierzone jako prąd zmienny) a według schematu powinno 27. Radio było tylko włączone, bez podczepionych głośników ani źrodła dzwięku więc na "sucho". Dziwne że multimetr mierzył tylko w momencie gdy plusowy przewód od multimetra dotkłem do lutu. Po dotknięciu plusa i minusa wskazywał 0 mhmm...

• Pomocny post
    #12 16 Sie 2013 01:05
    oj
    Poziom 42  

Tam ma być napięcie stałe 27V i miernik też ma być ustawiony na pomiar napięcia stałego.

Jak nie ma napięcia to się cofamy aż do bezpiecznika

• #13 16 Sie 2013 22:10
    bearq
    Poziom 35  

Okazało się że jeden z kondensatorów jest walnięty. Wymieniłem i Zodiak gra aż mamuśka z dołu wali po rurach :D
    Zabrałem się za zmianę pasma, jednak nie mogę sobie poradzić. Wyciełem 3 kondensator według schematu na forum. Dalej trzeba dostroić to jednak tutaj mam problem. Samo radio na przełącznikach "D" i "UKF" łapie tylko jedynkę i jakieś ruskie stacje. Jedynka odbiera tak sobie, reszta bardzo słabo. Może mi ktoś wyjaśnić jak to ustawić dobrze? Mam to stroić na długich "D" czy UKF? I przepraszam za kolejne takie pytanie. Korzystałem z tego:

• Pomocny post
    #14 16 Sie 2013 22:29
    adrian987654321
    Poziom 17  

bearq napisał:
    Okazało się że jeden z kondensatorów jest walnięty.

Może podasz numer (montażowy) tego kondensatora ? Wybacz ale jakoś nie wierzę że przyczyną mógł być JEDEN kondensator.
    Aby ładnie odbierało głowicę należy zestroić, najpierw heterodynę a następnie wzmacniacze.
    Heterodynę stroisz w dwóch punktach, na początku skali masz ustawić (L5) stację najbliższą 88MHz a na końcu skali stację najbliższą 108MHz (C14).
    Wzmacniacze stroisz tak aby na wskaźniku poziomu sygnału świeciło się jak najwięcej diod.
    Dla 88MHz L1 oraz L4
    Dla 108MHz C2 oraz C10
    W sumie przepisałem to co jest napisane na twojej "ściądze" ale skoro prosiłeś to masz!

• #15 16 Sie 2013 22:56
    bearq
    Poziom 35  

No nie wiem coś źle robię. Ustawiam to wszystko na UKF (U) i ARC. Na początku skali łapie radio RMF FM i tyle. Gdy jadę na koniec skali i kręce drugą heterodyną to również łapie RMF FM i tylko tyle. O czystym sygnale nie ma mowy, coś pierdzi coś trzeszczy i ledwo co słychać co tam mówią. Potrzebuje jakiegoś łopatologicznego wytłumaczenia.

• #16 16 Sie 2013 23:16
    FidosJG
    Poziom 10  

Podłączył kolega antenę? Bez tego nigdy nie uzyska sie dobrego odbioru. Uklad stroimy przy wylaczonym ARC. Na jakiej czestotliwosci koledze odbiera RMF?

• #17 16 Sie 2013 23:19
    bearq
    Poziom 35  

Tak antena jest, ARC wyłączE a o do częstotliwości to powiem szczerze że nie wiem jak z tej skali to odczytać. Tak czy siak na samym początku mi łapie tylko sygnal jest niemiłosiernie słaby i więcej slychac trzeszczenia etc niz muzyki/słów. Widziałem na np. YT że ten zodiak ładnie odbiera nawet podłączony do kawałka kabla. Jutro spróbuję podmienić antene

• #18 16 Sie 2013 23:50
    FidosJG
    Poziom 10  

Kolega sprawdzi na innym radyjku lub w internecie jaka jest czestotliwosc RMF. Nigdy bie uzyskasz krystalicznego odbioru bez strojenia wzmacniaczy. Polecam dodatkowo sprawdzic poprawnosc usuniecia elementow z plytki glowicy. Niech kolega zwroci uwage zwlaszcza na C1 gdyz siedza tam 2 bardzo blisko umieszczone kondensatory, ktore bardzo latwo pomylic. Samemu kiedys takiego babola zrobilem i wiem ile czasu sie glowilem zanim sie zorientowalem.

• #19 17 Sie 2013 00:18
    bearq
    Poziom 35  

RMF FM to bodajze 88,2. Jednak nie jak odczytac to z tej starej skali. Co do kondensatorów to wyciołem te zaznaczone na tym zdjęciu.

• #20 17 Sie 2013 00:53
    FidosJG
    Poziom 10  

Poprawnie. Ustaw RMF pod 66MHz na skali Zodiaka i podstrój wzmacniacze. Ustawienia powtarzaj kilka razy. Powiesz jakie były wyniki. Wtedy pomyślimy dalej.

• #21 17 Sie 2013 11:42
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

adrian987654321 napisał:
    Może podasz numer (montażowy) tego kondensatora ? Wybacz ale jakoś nie wierzę że przyczyną mógł być JEDEN kondensator.
    No właśnie. Coś kolega, autor ściemnia. Podasz w końcu który to kondensator?

• #22 17 Sie 2013 20:47
    bearq
    Poziom 35  

Był to bodajże C 328. Możliwe jednak że to bezpieczniki zrobiły robotę bo wymieniłem odrazu komplet.
    Co do strojenia to wcisłem przycisk 1 od lewej. Pokrętłem obok przyciusku zjechałęm na dół i zaczełąłem stroić. Złapałem Eske, później Zet i jakieś inne stacje. Jednak słychać delikatny szum w głośniku. Na każdej ze stacji łapie "stereo" i czasami "zero" (do czego to służy?). Ogólnie to zależy mi aby mieć Eske, Maxx Zet. Co do stacji to u mnie Eska to 106.9 Maxx 106.5 zet 102.5.
    Bo mam rozumieć że rmf FM juz nie złape (88.2). Czym tam mogę jeszcze pokręcić aby złapać więcej stacji i jak to dobrze dostroić?

• #23 17 Sie 2013 21:36
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

bearq napisał:
    Był to bodajże C 328
    On tylko odpowiada za jeden kanał. O przestrajaniu masz setki tematów. Jak czytanie nie pomoże to zostaje ktoś kto się na tym zna.

• #24 17 Sie 2013 21:47
    FidosJG
    Poziom 10  

Stroisz heterodyną i wzmacniaczami, nic innym nie kręć bo to i tak nic nie da. Musisz stroić wzmacniacze kilka razy aż otrzymasz max wzmocnienie, a szumi dlatego, że jest jeszcze rozstrojone. Ale póki co masz je wystarczająco zestrojone by ustawić poszczególne stacje na słuch. Czemu RMF masz nie złapać? Nie rozumiem. Niemalże każdą głowicą można pokryć całe pasmo a już na pewno GFE 105 w Zodiaku. Dowiedz się na jakich częstotliwościach grają u Ciebie poszczególne stacje i rozplanuj je na skali według tabelki, którą znajdziesz tu: Link

Potem ponownie stroisz wzmacniacze, do znudzenia, aż uzyskasz najlepsze możliwe wzmocnienie. Czasem minimalne przesuniecie może rozstroić głowice.

• #25 17 Sie 2013 21:52
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

FidosJG napisał:
    Stroisz heterodyną i wzmacniaczami, nic innym nie kręć bo to i tak nic nie da. Musisz stroić wzmacniacze kilka razy aż otrzymasz max wzmocnienie, a szumi dlatego, że jest jeszcze rozstrojone.
    Wzmacniaczami? A ty wiesz z czego się składa głowica toru FM wogóle? Nie ma jak to lamer lamerowi podpowiada...

• #26 17 Sie 2013 22:55
    bearq
    Poziom 35  

Będe próbował cały czas to stoić aczkolwiek prosił bym o jakieś porady. Wiem że jest wiele tematów na ten temat ale nigdzie specjalnie nie jest opisane co w jakiej sytuacji używać i jak kręcić a to by się na pewno udało. I mam rozumieć że stoje to na przyciskach kręcąc tymi gałkami obok przycisków? Bo tą gałka głowną to nic nie łapie

• #27 17 Sie 2013 23:15
    FidosJG
    Poziom 10  

marian1981.02 napisał:
    FidosJG napisał:
    Stroisz heterodyną i wzmacniaczami, nic innym nie kręć bo to i tak nic nie da. Musisz stroić wzmacniacze kilka razy aż otrzymasz max wzmocnienie, a szumi dlatego, że jest jeszcze rozstrojone.
    Wzmacniaczami? A ty wiesz z czego się składa głowica toru FM wogóle? Nie ma jak to lamer lamerowi podpowiada...

Skąd ta agresja? Który to dzień cyklu? Się znalazł fachura. Nie kwestionuje Twoich umiejętności, ale nie upoważniają one Ciebie do unoszenia się z wyższością. To, że mam niski poziom na elektrodzie nie świadczy o poziomie mojej wiedzy. Kolega prosił by tłumaczyć mu łopatologicznie, więc próbowałem uprościć i tak prostą już rzecz. Może faktycznie niefortunnie napisałem te zdanie i zamiast użyć sformułowania ''wzmocnienie'' napisałem ''wzmacniacze''. Moja wiedza na temat głowic FM jest zdecydowanie wystarczająca by móc się udzielać. A i nie jedna głowica została przeze mnie przestrojona i gra bardzo ładnie.

bearq napisał:
    Będe próbował cały czas to stoić aczkolwiek prosił bym o jakieś porady. Wiem że jest wiele tematów na ten temat ale nigdzie specjalnie nie jest opisane co w jakiej sytuacji używać i jak kręcić a to by się na pewno udało. I mam rozumieć że stoje to na przyciskach kręcąc tymi gałkami obok przycisków? Bo tą gałka głowną to nic nie łapie

Wszędzie jest opisane jak to stroić by się udało. Chłopie, nikt nie zamontował w głowicy magicznego przycisku ''Automatyczne strojenie heterodyny oraz wzm. obw. wejściowych'' Klepie tutaj już któryś raz, byś stroił heterodynę dla górnego pasma trymerem C14 a dla dolnego pasma cewką L5, tak, aby rozplanować stacje według częstotliwości, które podałem w tabelce wyżej. Gdy to wykonasz, stroisz wzmocnienie trymerami C2 i C10 dla góry pasma i cewkami L1 i L4. Czynność powtarzasz wielokrotnie, do znudzenia, dopóki nie uzyskasz jak najmocniejszego odbioru. Nic więcej nie zrobisz, cała filozofia. Powinno grać jak należy

• #28 18 Sie 2013 00:26
    bearq
    Poziom 35  

Coś mi się wydaje że nie pokryje całego pasma. Gdy rolką przy przycisku ustawnie w granicach 66 zaczynam kręcić cewką L5. Znajduję wtedy RMF FM która u mnie jest na 88,2. Wtedy włączam druga stacje i kręce rolką w drugą stronę i dochodze do 74 bodajże. Wtedy kręce trymerem C14 i znajduję Eske która jest na 106,9. Bo przełączeniu na RMF FM stacji już nie ma i leci plus albo coś. Różnica w częstotliwościach jest duża bo RMF ma 88,2 a Eska 106,9. Więc wychodzi na to że całego pasma nie obsłuży przynaimniej w mojej miejscowości chyba że coś źle robie. I prosił bym aby ktoś wyjaśnił mi naczym polegają te diody "zero FM". bo raz pali się ta poprawej a raz ta po lewej. Czasami żadna mimo tego że radio odbiera dobrze.

• #29 18 Sie 2013 01:06
    adrian987654321
    Poziom 17  

bearq napisał:
    Znajduję wtedy RMF FM która u mnie jest na 88,2.

Nieprawda! RMF w Łodzi jest na 93,5MHz!
    bearq napisał:
    a Eska 106,9

Też nieprawda! bo 90,1MHz!
    Z kogo robisz wariata ? z siebie czy z nas ? Tak ciężko jest wziąć inne radio z fabrycznym CCIR i posłuchać gdzie są jakie stacje i wg niego zestroić heterodynę zodiaka ?
    Kolega wyżej pisał Ci że regulacje masz powtarzać wielokrotnie! a Ty się dziwisz że Ci ucieka...
    bearq napisał:
    Więc wychodzi na to że całego pasma nie obsłuży przynaimniej w mojej miejscowości

Wolę nie skomentować. Ale wychodzi na to że nie masz zielonego pojęcia jak przestroić to radyjko. A na to nikt nic nie poradzi...
    Wskaźnik Zero FM pokazuje kiedy jesteś dobrze "wstrojony" w stację, gdy obie diody zgasną jesteś dobrze ustawiony.

• #30 18 Sie 2013 10:01
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Dodam, że nie pierwszy jesteś który to radio przestraja i info w sieci od lat jest setki. Nikt nic nowego Ci nie napisze. Ale gdy się nie ma wprawy to już inna sprawa.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo