Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Becker Indianapolis Pro BE7950 - mikrofon wbud. zestawu głośnomówiącego

13 Sie 2013 10:53 6291 6
  • Poziom 14  
    Mam radyjko Becker Indianapolis Pro BE 7950, które ma wbudowany prosty zestaw głośnomówiący, łączący się z każdym telefonem za pomocą Bluetootha.

Problem jest taki, że nie mając oryginalnego mikrofonu (wyceniają go w granicach 230-300 zł), próbowałem zastąpić go czymś innym. Kupiłem wtyk Molex Micro-Fit od strony radia i mikrofon MP-2 z zestawu głośnomówiącego Nokia (następca mikrofonu HFM-8). Polutowałem, podłączam... no i lipa.

Żeby rozmówca cokolwiek mnie słyszał, muszę mówić bardzo głośno, w dodatku mieć mikrofon bliżej jak 10cm od ust. Także odpada montaż na podsufitce i w każdym innym miejscu.
    Myślałem, że to wina kupionego mikrofonu, więc kupiłem jeszcze samą wkładkę elektretową i podpiąłem na krótko - efekt taki sam. Polaryzacja jest ok.

I tutaj mam pytanie: Czy oryginalny mikrofon Beckera, zawiera w sobie jakąś dodatkową elektronikę albo ma nietypową kapsułę mikrofonu? Może ktoś akurat ma i mógłby rozkręcić. A może da się w radiu przeprowadzić jakąś kalibrację czułości?
    Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Z góry dzięki.
  • Poziom 37  
    Tylko oryginalny mikrofon chodzi poprawnie z tym radiem - przerabiałem ten temat jakiś czas temu.

W oryginale jest wzmacniacz .
  • Poziom 14  
    Niedobrze :| .
    Czyli udało Ci się dostać oryginał? Jeśli tak i jeżeli go jeszcze masz, to czy masz możliwość zajrzeć do środka?
    Niby pewnie wzmacniacz jak wzmacniacz, ale nie znam się na elektronice na tyle by samemu zbudować coś od zera. Ale jeśli miałbym jakieś oznaczenia części i schemat (albo choćby zdjęcie), to w miarę dostępności części, mógłbym wszystko odtworzyć.

Próbowałem kiedyś szukać kompletnych schematów do tych Beckerów, ale można znaleźć co najwyżej do starszych modeli, z Mercedesa lub BMW. Do nowszych, "rynkowych", był tylko do starszego Traffic Pro, a tam mikrofon nie występuje. Eh...
  • Poziom 14  
    Kolego SZYMON BYDGOSZCZ, a czy mógłbyś chociaż porównać czy w Twoim mikrofonie są takie wnętrzności?

Becker Indianapolis Pro BE7950 - mikrofon wbud. zestawu głośnomówiącego Becker Indianapolis Pro BE7950 - mikrofon wbud. zestawu głośnomówiącego ?

Jest to mikrofon pochodzący z jakiegoś Mercedesa. Były montowane w wielu modelach, prawdopodobnie począwszy od klasy S W140, potem też w C W202 oraz A W168 itd. Prawdopodobnie tylko wtedy, gdy było jakieś audio Beckera, bo istnieją też mikrofony o innym kształcie, a ten ma wizualnie dokładnie taką samą obudowę, jak ten do Indianapolis Pro. Z zewnętrznych różnic, to ma krótki kabel z inną wtyczką. Tak dla informacji, to do modelu Online Pro prawdopodobnie też trzeba specjalnego mikrofonu, który też ma identyczną obudowę, ale wpinany jest do styków mini ISO.

Mikrofon ze zdjęć może mieć jedne z poniższych numerów MB (nie wiem które, bo już nie było karteczki na kablu):

202 820 06 35 (2028200635)
    202 827 00 61 (2028270061)
    202 820 10 35 (2028201035)

Podobno w BMW były jeszcze kompatybilne mikrofony - w końcu BMW montowało Indianapolis Pro (tyle, że pod inną nazwą). Jednak tamtejszy mikrofon ma inny kształt z racji tego, że był montowany w konsoli, a nie pod dachem:
    http://forums.bimmerforums.com/forum/showthre...regarding-parts-for-the-console-%28did-search

Tak wygląda oryginał:

---dopisano---

Na prośbę otrzymaną na PW, dodaję jeszcze oznaczenia wtyczki i styków pasujących do radia. Ja kupowałem akurat na TME (trzeba kupić minimum 2 wtyczki i min. 10 styków), możliwe że są też gdzie indziej.
    Molex Micro-Fit:

wtyczka: 0436450200 (inaczej: 43645-0200)
    styki: 0430300009 (inaczej 43030-0009)

Są tez inne styki pasujące w tą wtyczkę, nawet tańsze. Pełną gamę znalazłem w PDFie przy danym produkcie na TME. Te po prostu były akurat dostępne, były w wersji na nieco grubszy kabel i miały grubsze pokrycie "szczerym złotem" ;) .

---dopisano 2---

Dostałem pytanie czy udało mi się coś z tym zrobić... Heh, faktycznie, trochę niezbyt czytelnie dałem do zrozumienia, że to już u mnie ruszyło. Fotki flaków mikrofonu z Merca robiłem sam, jak już go kupiłem. Czym się różni od oryginału, to ja nie wiem. Ale moi telefoniczni rozmówcy, nie narzekają za bardzo na jakość dźwięku, więc przyjmuję, że wszystko gra.

---dopisano 3---

Czasem trzeba pożebrać: jeśli komuś się przydało, to nie pogardzę podarowanym punkcikiem :)
  • Poziom 37  
    Temat mikrofonu przerabiałem 5 lat temu - nie pamiętam jaki był wzmacniacz w środku .

Do Online Pro akurat pasuje mikrofon od starego zestawu NOKIA.
  • Poziom 10  
    Witam Zdjęcia ktore są przedstawione elektroniki to nie jest tylko wzmocnienie lecz kompresor dynamiki i to o bardzo dobrych osiągach. stosowałem je kiedyś w cb radiach jako dodatkowe wzmocnienie i naprawde wymiatały :)
  • Poziom 14  
    Stach253,
    W sensie, że używałeś takiego "mikrofonu" do CB, czy w sensie, że podobnego układu? Jeśli to drugie, to czy masz schemat? Może komuś by się przydał - tych mikrofonów z elektroniką nie ma za wiele na rynku. Żeby chcieć sklonować mój układ, to musiałbym pomierzyć kondensatory, które są nieopisane (a nie mam czym) i jakimś cudem dojść czym jest reszta elektroniki.

A czy wiesz dlaczego po podłączeniu zwykłego mikrofonu zamiast tego z kompresorem, kompletnie nic nie słychać? Generalnie, to wiem na jakiej zasadzie działa kompresor dynamiki. Czy to normalne, że jest całkiem głucho?
    Ciekawe czy dałoby się to obejść?