Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz impulsowy LE-30 - regulacja napięcia

fizyk123 13 Sie 2013 11:32 885 1
  • #1 13 Sie 2013 11:32
    fizyk123
    Poziom 11  

Witam,
    posiadam zasilacz impulsowy LE-30 wyposażony wewnątrz w peerkę. Można nią regulować napięcie w zakresie 18 - 29 V. Czy istnieje możliwość obniżenia dolnej granicy bez przebudowywania całego układu? Ciężko jest znaleźć w sieci schemat tego zasilacza, a i jego narysowanie jest trudne, bo elementy smd zasłaniają ścieżki. Ale mogę podać bezpośrednie otoczenie peerki, jeśli to pomoże. Sama peerka ma wartość 2,7 kΩ. Do jednego wyprowadzenia ścieżki oporowej dołączone jest poprzez rezystor 30 kΩ dodatnie napięcie wyjściowe zasilacza. Drugie wyprowadzenie nie jest podłączone nigdzie, natomiast ślizgacz jest połączony z 5 nóżką układu LM358. Mam nadzieję, że to wystarczy.
    Pozdrawiam

0 1
  • #2 13 Sie 2013 21:33
    fizyk123
    Poziom 11  

Poprzez zmianę rezystancji 30k na 29k cały zakres przesunął się o parę woltów (15-28V). Czyli odpowiednio manipulując wartością tego rezystora i wartością potencjometru można ustalić dowolny zakres napięcia. Czy jednak taki sposób regulacji jest właściwy? Czy istnieje możliwość, że obniżając mocno napięcie mogę zbytnio obciążyć jakiś element?
    Pozdrawiam

0