Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nasłuch radiowy straży pożarnej

Zdrojowicz 13 Sie 2013 13:35 15801 19
 • #1 13 Sie 2013 13:35
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  Witam serdecznie.
  Od jakiegoś czasu obnoszę się z pomysłem na zakupienie sprzętu do nasłuchu korespondencji państwowej straży pożarnej... Próbowałem znaleźć jakieś informacje na temat, jednak jak na razie pojawiło się tylko więcej pytań.

  Jeżeli chodzi o sprzęt, to przymierzam się do UNIDEN UBC69XLT-2, że względu na liczne polecenia tego sprzętu. Jednak jestem otwarty także na inne propozycje. Planuję także zrobić dipola, jednak nie wiem jaki wzór użyć na obliczenie długości ramienia, gdyż znalazłem na forum do tej pory dwa, przy czym wyniki różnią się. Nie wiem też za bardzo jaki kabel zakupić, aby transfer był optymalny.

  Jeszcze sytuacja: mieszkam w odległości 20-kilku kilometrów w linii prostej od jednostki PSP. Teren raczej równinny, z dużą ilością lasów i zabudowań.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • #2 13 Sie 2013 13:38
  canis_lupus
  Poziom 11  

  Sprawdź czy w Twojej okolicy straz nie używa cyfrowej komunikacji. Jeśli tak - cięzko będzie słuchać.

 • #3 13 Sie 2013 13:49
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  Hm, raczej nie. O ile mi wiadomo w rejonie jest kilkoro osób nasłuchujących, co najważniejsze skutecznie, więc komunikacja nie jest cyfrowa.

 • Pomocny post
  #4 13 Sie 2013 15:09
  PLEXI
  Poziom 24  

  Wzór to 300/częstotliwość w MHz/4 wówczas wynik określi tobie długość fali dla dipola ćwierć falowego :). Kabel antenowy w zależności od ilości metrów, ja wybrałbym H155, jeśli długość mniejsza niż 30m.

 • #5 14 Sie 2013 00:28
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  OK. Teoretycznych prac ciąg dalszy...:
  Co do samego dipola: dwe miedziane rurki, umieszczone obok siebie poziomo, w jednej linii (znaczy się tak: - -); oczywiście po skleceniu umocowana będzie ona wertykalnie. Do tych rurek przymocować kabel (wywiercić otwory i przykręcić czy przylutować bezpośrednio?), gdzie gorąca żyła będzie przymocowana do jednej, a oplot do drugiej rurki... I tyle na razie ustaliłem.
  Teraz pytania co do tego:
  Jak właściwie umocować rury i kabel, żeby to miało ręce i nogi? Wystarczy przykręcenie tego do jakiegoś kawałka sklejki? Jeszcze jedno: jest jakiś sposób na zabezpieczenie układu przed czynnikami atmosferycznymi, który nie wpływał by na odbierany sygnał?
  A propos rurek... Jaka powinna być ich średnica? I czy odległość pomiędzy rurkami ma jakieś znaczenie?
  I jak można zabezpieczyć skaner przed elektryzowaniem się anteny?

  Pytania może banalne, ale to moje początki w nasłuchu... Z resztą w ogóle w temacie radiotechniki jestem zielony :)

 • #6 14 Sie 2013 07:59
  green33

  Poziom 31  

  A może wystarczy przeszukać forum ?? o konstrukcji dipola jest tu wiele wątków ... a Ty zadajesz pytania na które tutaj już dawno udzielono odpowiedzi ...

  MJ

 • Pomocny post
  #7 14 Sie 2013 08:41
  internick
  Poziom 32  

  Zdrojowicz napisał:
  ... Jaka powinna być ich średnica?
  I jak można zabezpieczyć skaner przed elektryzowaniem się anteny?...jaki wzór użyć na obliczenie długości ramienia...


  1. Im średnica rurek większa tym dipol pracuje szerzej.

  2. Należy stosować anteny zwarte dla prądu stałego (nie Discone, bez przeciwwag). Maszt antenowy należy bezwzględnie uziemić. W kable można wpiąć ochronnik znanej firmy Polyphaser. Niestety koszt nowego to wydatek około 300 zł.

  3. Wzory na wykonanie dipola: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1758752.html

  Program do obliczania długości ramion: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=525448 [0 pkt]

 • #8 14 Sie 2013 08:50
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Zdrojowicz napisał:
  Pytania może banalne, ale to moje początki w nasłuchu... Z resztą w ogóle w temacie radiotechniki jestem zielony :)

  To zrób chociaż tak jak napisał kolega green33 i co mówi nam regulamin pkt 3.1.16.
  3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

  O to przykład ile mamy wyników w poszukiwaniu słowa kluczu "antena dipol" w dziale Radiotechnika Początkujący :

  Nasłuch radiowy straży pożarnej

  Powodzenia w lekturze.


  Pozdrawiam.

 • #9 14 Sie 2013 12:39
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  Nie jest tak, że kompletnie olałem temat i nic nie szukałem na tym czy na innych forach... Po prostu w niektórych kwestiach nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi i wolę się zapytać ogarniętych w temacie ludzi na forum niż dać dupska przy konstrukcji samego dipola i potem rozkminiać co jest nie tak, że nie działa tak jak powinien.

  Jeżeli chodzi jednak o długość ramion, do której wzory zamieszczono w tym temacie, to są tam dwa różne, tj. jeden podany przez użytkownika mantoch, a drugi przez użytkownika SP5ANJ, dla których wyniki są różne. Według moich obliczeń dla częstotliwości VHF używanych przez PSP w zakresie od 148,6625 MHz do 149,3375 MHz + kanał 149,900 dla KSWL (HEMS) i mniej więcej środkowej częstotliwości 149,300 (taka, ze względu na fakt, że jest to częstotliwość mojego powiatu) wyszło mi, że ramię anteny powinno mieć długość 0,48 cm (dla wzoru pierwszego) lub 0,45 cm (odpowiednio dla wzoru drugiego; przy przyjętej wartości k równej 0,9 [dla fi rury równej 25 mm])... i tu mała konsternacja. /częstotliwości ustalone na podstawie http://giller.pl/radioscanner/index.html/

  Wartości obliczone przy użyciu kalkulatora:
  1/4: 0,478m
  3/8: 0,717m
  1/2: 0,955m
  5/8: 1,194m
  3/4: 1,433m
  7/8: 1,672m
  FULL: 1,911m

  I tu pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników forum: czy warto robić dipola większego niż półfalowy dla nasłuchu straży pożarnej w obrębie województwa? I co z tymi wynikami wzorów? Coś źle policzyłem, czy któryś z nich nie jest przeznaczony dla dipola, którego chcę wystworzyć?

  Wcześniej pisałem także o zabezpieczeniu miedzianych rur przed czynnikami atmosferycznymi. Początkowo chciałem to wszystko wpakować do rury z PVC, ale potem przeczytałem gdzieś, że można pomalować je lakierem elektroizolacyjnym - jednak kiedy wybrałem się do sklepu okazało się, że jest tego ileś tam rodzajów i za bardzo nie wiem który się nada. Sprzedawca polecił żywicę epoksydową, jednak nie mam pojęcia czy nie zmniejszy to skuteczności odbiorczej dipola.

  Co do samych skanerów. Szukam czegoś konkretnego na lata i znalazłem lub polecono mi następujące modele:
  - UNIDEN UBC69XLT-2
  - Uniden UBC72XLT
  - Uniden UBC-360CLT
  - Uniden UBC-355CLT.
  Generalnie nie znam się za bardzo na tego typu sprzęcie, a chciałbym kupić coś co pozwalało by mi na efektywne skanowanie częstotliwości, możliwość zapisania w pamięci wybranych częstotliwości, squelch, wyjście na słuchawki (tudzież głośnik) i zasilanie za pomocą zasilacza sieciowego... Chciałbym też zakupić coś solidnego i stosunkowo łatwego w obsłudze, więc w tych kwestiach muszę się zdać na opinie użytkowników skanerów. Aha, i żeby w miarę możliwości miał taką opcję jak ograniczenie zakresu poszukiwać "od - do". I chyba najważniejsze: nasłuch będę prowadził tylko w domu, jakoś nie zamierzam robić obchodów ze skanerem w kieszeni.
  W międzyczasie doczytałem też coś o "kroku skanowania" (???), który powinien się zgadać z tym przyjętym w Polsce dla skanowanej częstotliwości. Tu kompletnie nie wiem o co chodzi, nie wiem także jaki krok jest w Polsce...

  PS
  Dipol konstruowany na podstawie forum lotnictwo.net.pl.

 • Pomocny post
  #10 14 Sie 2013 13:14
  internick
  Poziom 32  

  Pracowałem i na 69 i 72XLT. Tych pozostałych nie znam. Można w ich pamięci zapisać znalezione częstotliwości. W 72 więcej. W obu jest wyjście Jack 3,5 mm na słuchawki. W obu można zapisać 5 zakresów "od-do". W obu jest krok strojenia 6,25 kHz co po przemnożeniu x 2 daje 12,5; czyli OK.

  Ile możesz maksymalnie wydać na cały sprzęt?

  Mieszkasz w domu jednorodzinnym czy w bloku?

  Jak wysoko jesteś w stanie zawiesić antenę? To jest bardzo ważne żeby nie wisiała na wysokości parteru.

 • #11 14 Sie 2013 13:45
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  mantoch napisał:
  Ile możesz maksymalnie wydać na cały sprzęt?

  Koszta dipola obowiązkowo. Poza tym na skaner planuję wydać +/-500 PLN.

  mantoch napisał:
  Mieszkasz w domu jednorodzinnym czy w bloku?

  Dom jednorodzinny

  mantoch napisał:
  Jak wysoko jesteś w stanie zawiesić antenę?

  Jest to dom rodzinny powiedzmy 2-piętrowy. Według wstępnych założeń podstawa anteny (tj. koniec dolnej rurki) będzie około ~5,7 metra nad ziemią - w najgorszym wypadku (jeżeli nie uda mi się zrobić nic konkretnego żeby zabezpieczyć sprzęt przed elektryzowaniem się dipola); w najlepszym wartość ta wzrośnie do około ~8,5 czy nawet ~9 metrów.

 • #12 14 Sie 2013 13:54
  internick
  Poziom 32  

  Za 150 zł z przesyłką możesz kupić antenę zwartą dla prądu stałego, której nie straszny deszcz, mróz, huragan. Piszę o trudno dostępnym Radmorze 32812/1. Niemniej jak śledzisz giełdy to na pewno trafisz. Może nawet taniej.
  Jakbyś dipola nie zrobił to będzie on średnio stabilny blisko 10 metrów nad gruntem , gdyż całość musi być na półfalowym wysięgniku. O tak ma to mniej - więcej wyglądać:
  Nasłuch radiowy straży pożarnej
  Co do samego skanera. Ile kanałów masz zamiar słuchać? Dwa? Jedenaście? Pięćdziesiąt pięć? Bo jeśli do 16 to warto zakupić bazowy radiotelefon Motorola, który jest znacznie czulszy niż drogi skaner. Za 500 zł myślę, że się kupi tylko gwizd.
  Koszty będą nieco wyższe, bo nisko tłumienny kable także należałoby zastosować, a taki już złotówki za metr nie kosztuje, ale myślę, że będziesz zadowolony mimo, że wydasz nieco więcej.

 • #13 14 Sie 2013 14:24
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  mantoch napisał:
  Co do samego skanera. Ile kanałów masz zamiar słuchać? Dwa? Jedenaście? Pięćdziesiąt pięć? Bo jeśli do 16 to warto zakupić bazowy radiotelefon Motorola, który jest znacznie czulszy niż drogi skaner. Za 500 zł myślę, że się kupi tylko gwizd.
  Koszty będą nieco wyższe, bo nisko tłumienny kable także należałoby zastosować, a taki już złotówki za metr nie kosztuje, ale myślę, że będziesz zadowolony mimo, że wydasz nieco więcej.


  Nie jestem w stanie na chwilę obecną określić ilości słuchanych kanałów, ale będzie ich co najmniej 12. Co prawda głównie PSP, ale także (o ile będzie to możliwe) LP, policja, ZRM, lotniczy... Zobaczę na ile pozwoli mi dipol.

  Dopiero zaczynam zabawę z nasłuchiwaniem, więc nie wiem na co pozwoli mi moja lokalizacja i sprzęt jaki sobie zakupię czy zrobię, więc nie chciał bym pakować większych sum pieniędzy w nowe hobby.
  Na chwilę obecną skłaniam się raczej do zakupu skanera nasobnego UBC72XLT lub bazowego UBC-360CLT. Oba można zakupić w granicach 400 blaszek, więc nie jest tragicznie.
  Tak jak pisałem, to dopiero początki; zobaczę jak się rozwinie sytuacja i dopiero wtedy zacznę zastanawiać się nad zakupem konkretniejszego sprzętu.

  mantoch napisał:
  nisko tłumienny kable także należałoby zastosować, a taki już złotówki za metr nie kosztuje


  jako, że sprzęt "dupska nie będzie urywał" to już teraz sobie postanowiłem, żeby zakupić kabel lepszej jakości. Tylko tutaj także pozostaje kwestia wybrania optymalnego: MRC-400 DRAKA / RF-10 F DRAKA / RG-213 SATEC <- wszystkie o impedancji 50 Ohmów oraz grubości 10,29(30) mm, tylko jak wspomniałem wcześniej... pozostaje wybrać jeden z najlepszymi parametrami.

 • Pomocny post
  #14 14 Sie 2013 14:49
  internick
  Poziom 32  

  Mimo wszystko naciskałbym na zakup anteny o której wyżej wspomniałem. Chociażby ze względu na prostotę montażu i nienaganny odbiór w zakresie 48 - 470 MHz.
  Sam taką miałem i ręczę dłońmi, że pomimo faktu iż jest dedykowana tylko na VHF to znacznie szerzej pracuje.
  Jeżeli chodzi o skaner to chyba lepszym wyborem będzie UBC-355CLT, bo w 360 krok syntezy nie jest ciekawy.
  W UBC355 jest osiem banków z których nie będziesz korzystał, bo zapisane częstotliwości się różnią od polskich i strata na to czasu.
  Do ostatniego banku prywatnego możesz zapisać 100 kanałów. Jeśli chcesz w danej chwili zablokować mocno aktywne kanały to raz wciskasz L/O i do ponownego wyłączenia/włączenia urządzenia kanał zostanie wyłączony ze skanowania. Jest to bardzo przydatna funkcja.
  Czy można zaprogramować "od-do"? Nie wiem. Instrukcja o tym nie mówi albo nie potrafię znaleźć: http://www.uniden.com.au/RESOURCES_MAIN/pdfs/UBC355XLT_OM.pdf

 • #15 14 Sie 2013 15:11
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  mantoch napisał:

  Jeżeli chodzi o skaner to chyba lepszym wyborem będzie UBC-355CLT, bo w 360 krok syntezy nie jest ciekawy.


  Kroki 355-ki: 5, 6.25, 8.33 (pasmo lotnicze), 10, 12.5
  kroki 360-ki: 5, 6.25, 8.33 (pasmo lotnicze), 10, 12.5, 15, 20, 25, 50, 100 (broadcasting)
  I chyba manual 355 jest przeznaczony jakby dla Australii, bo czytając specyfikację 355CLT i 355XLT różnią się między sobą.

  W 360-tce podoba mi się "Priority channel", gdzie skaner sprawdza wskazaną częstotliwość co 2 sekundy. No i po przeczytaniu manuala mam pewność, że ma funkcję "Searching the Selected Range".

  Jednak po napisaniu przez Ciebie, że "krok syntezy nie jest ciekawy" zacząłem mieć wątpliwości, bo wydawało mi się, że nie różnią się praktycznie niczym w tej kwestii, oprócz tego, że 360 ma kilka dodatkowy wartości :/

  EDIT:
  Udało mi się znaleźć manuale dla UBC 355 i 360 CLT:
  UBC355CLT
  UBC360CLT

  zerknij w wolnej chwili na specyfikacje poszczególnych modeli, bo o ile mi raczej nic one nie powiedzą (oprócz nielicznych wyjątków) to może uda Ci się znaleźć tam coś wartościowego.

  mantoch napisał:
  Jakbyś dipola nie zrobił to będzie on średnio stabilny blisko 10 metrów nad gruntem , gdyż całość musi być na półfalowym wysięgniku. O tak ma to mniej - więcej wyglądać:
  Nasłuch radiowy straży pożarnej


  jeżeli chodzi o mocowanie dipola, to postaram się zrobić je najsolidniej jak się da. Planuję umieścić go na szczycie budynku, a całą konstrukcję zrobić z aluminiowej rury kwadratowej, dodatkowo wzmocnionej teownikiem aluminiowym. Toteż myślę, że całość będzie przynajmniej w zadowalającym stopniu stabilna.

 • #16 14 Sie 2013 15:31
  internick
  Poziom 32  

  Rzeczywiście ja podałem pod XLT, a wszędzie jest dostępny CLT. Channel Priority to już był w 69, 72, 92 XLT, więc może i w tym 355 jest?
  Będzie ciężko cokolwiek ustalić, np. od kogoś wyciągnąć, bo nie znam nikogo kto taki sprzęt ma na swoim biurku.
  Kroki ze specyfikacji, a kroki urządzenia to dwie różne rzeczy. Spójrz na tabelę. Dotyczy ona 360CLT:

  Nasłuch radiowy straży pożarnej

  Od 162,6000 do 174 ma 10 kHz. Nijak to się ma do polskich realiów.

  Cała instrukcja: http://www.thiecom.de/ftp/bearcat/360clt/360clt-manual.pdf

 • #17 14 Sie 2013 15:43
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  mantoch napisał:
  Rzeczywiście ja podałem pod XLT, a wszędzie jest dostępny CLT. Channel Priority to już był w 69, 72, 92 XLT, więc może i w tym 355 jest?
  Będzie ciężko cokolwiek ustalić, np. od kogoś wyciągnąć, bo nie znam nikogo kto taki sprzęt ma na swoim biurku.
  Kroki ze specyfikacji, a kroki urządzenia to dwie różne rzeczy. Spójrz na tabelę. Dotyczy ona 360CLT:

  Nasłuch radiowy straży pożarnej

  Od 162,6000 do 174 ma 10 kHz. Nijak to się ma do polskich realiów.

  Cała instrukcja: http://www.thiecom.de/ftp/bearcat/360clt/360clt-manual.pdf


  Fakt, wcześniej zwracałem uwagę dla częstotliwości 138.0000-157.9875, gdzie wartość kroku jest równa 12,5kHz co wydawało mi się w porządku.
  Ale czy w tej kwestii ma znaczenie ręczne dostosowanie wartości kroku? Z resztą w przedziale częstotliwości wymienionym przez Ciebie operuje policja, a to nie jest formacji o najwyższym priorytecie do nasłuchu ;)

 • #18 14 Sie 2013 17:19
  internick
  Poziom 32  

  Zdrojowicz napisał:
  ...czy w tej kwestii ma znaczenie ręczne dostosowanie wartości kroku?...


  Ja jak coś kupuję to patrzę żeby miało ręce i nogi, a nie po dwóch dnach testów sprzedaję, bo nie jest jakbym chciał. Tak też radzę innym.

  Nie tylko niebiescy korzystają z tego zakresu. Pogotowie Ratunkowe tutaj też pracuje.

  W porządnej klasie skanerów przykładowo dla zakresu, np. 148,6625 - 149,3375 nie dość, że wybierasz sam krok (jeśli masz taki kaprys to i 25 kHz możesz sobie ustawić) to jeszcze modulację (FM, WFM, NFM) i podtrzymanie (2, 3, 10, 20 sekund) możesz ustawić.

  W tym raczej takich wodotrysków nie ma.

 • #19 14 Sie 2013 17:37
  Zdrojowicz
  Poziom 6  

  mantoch napisał:
  W porządnej klasie skanerów przykładowo dla zakresu, np. 148,6625 - 149,3375 nie dość, że wybierasz sam krok (jeśli masz taki kaprys to i 25 kHz możesz sobie ustawić) to jeszcze modulację (FM, WFM, NFM) i podtrzymanie (2, 3, 10, 20 sekund) możesz ustawić.


  Nie wątpię, jednak podejrzewam, że w takim wypadku budżet by musiał wynosić co najmniej dwa razy tyle niż w chwili obecnej tylko na zakup samej bazy.
  Tak jak pisałem wcześniej jest to moja pierwsza stacja, w głównej mierze nastawiona do nasłuchu straży pożarnej.
  By najmniej nie chcę ignorować w żaden sposób wszelkich porad, jednak mimo wszystko staram się skupić na tym, żeby zbytnio nie obciążać się kosztami, a ewentualne zmiany w wyposażeniu wprowadzać stopniowo, z biegiem czasu. Tym bardziej doceniam Twoje porady, gdyż jako jedyny postanowiłeś pomóc mi rzeczowymi odpowiedziami i sugestiami.

 • #20 14 Sie 2013 18:30
  internick
  Poziom 32  

  Skoro stawiasz sprawę w ten sposób musisz się skupić TYLKO na trzech rzeczach:

  a) programowalny zakres od do żeby tylko granice pasma straży pożarnej ustawić

  b) prawidłowy krok syntezy w okolicy 148 / 149 MHz

  c) możliwość ustawienia kanału priorytetowego

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME