Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przy zwarciu wywala bezpiecznik na klatce zamiast w domu

obe 13 Sie 2013 15:32 10779 7
  • #1 13 Sie 2013 15:32
    obe
    Poziom 10  

witam

mam pewien problem, mieszkam w dość nowym bloku (2008) gdzie jest całkiem "nowoczesna" instalacja elektryczna jednak przy zwarciach w domu "strzela" mi bezpiecznik główny od mieszkania na klatce zamiast bezpiecznika w domu odpowiedzialnego za dany obwód lub wyłącznik nad-prądowy w mieszkaniu - może ktoś będzie umiał mi coś konstruktywnego poradzić?

Dodam, że taki stan zastałem przy zakupie mieszkania i nie wiem kto budował elektrykę w mieszkaniu :/
    Instalacje jest 3 fazowa bo kuchnia jest elektryczna.

załączam dwa zdjęcia:
    - bezpieczniki na klatce schodowej

- bezpieczniki w mieszkaniu

0 7
  • #2 13 Sie 2013 15:50
    mrst
    Poziom 18  

Powodem jest brak selektywności. Wyłaczniki nadmiarowoprądowe przy zwarciach działają losowo. Zastosowanie bezpieczników lub wyłącznika selektywnego jako zabezpieczenie przedlicznikowe powinno pomóc.

0
  • #3 13 Sie 2013 16:00
    obe
    Poziom 10  

niestety tego bezpiecznika głównego nie mogę wymienić, jest on w zamkniętej szafce do której teoretycznie mam dostępu, muszę kombinować w domowych bezpiecznikach ....

0
  • #4 13 Sie 2013 16:24
    .Jack
    Specjalista elektryk

obe napisał:
    muszę kombinować w domowych bezpiecznikach ....

Nic z tego nie wyjdzie, żadne kombinowanie nie pomoże bez ingerencji w skrzynkę na klatce schodowej i wymianie wyłącznika nadprądowego D 25A na wyłącznik nadprądowy selektywny lub bezpiecznik topikowy. I nie jest ważne czy to A, B, C czy D bo wyzwalacze elektromagnetyczne charakteryzują się takim samym czasem zadziałania.
    P.S.
    A co tam za eksperymenty kolega przeprowadza w chałupie że cały czas zwarcia powoduje. W prawidłowo eksploatowanej instalacji elektrycznej zwarcia to rzadkość.

0
  • #5 13 Sie 2013 16:29
    Olton
    Poziom 12  

Zabezpieczona w taki sposób instalacja działa poprawnie. Trzeba ustalić przyczynę zwarć i do nich nie dopuszczać.

2
  • #6 13 Sie 2013 16:32
    karolark
    Poziom 40  

Olton napisał:
    Zabezpieczona w taki sposób instalacja działa poprawnie. Trzeba ustalić przyczynę zwarć i do nich nie dopuszczać.

Jak to działa poprawnie? błąd przy projektowaniu lub montaż złych zabezpieczeń przedlicznikowych.

-1
  • #7 13 Sie 2013 16:36
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolego karolark, to jest normalka w naszym kraju.
    Gdzie indziej dają "B" na przedlicznikowe, i ZE odbiera.

-1
  • #8 13 Sie 2013 16:57
    obe
    Poziom 10  

naiwnie liczyłem że wymiana bezpieczników na wcześniej reagujące niż przedlicznikowy będzie rozwiązaniem a tu lipa :(

powód zwarć doskonale znam: wiercenie (przypadkowe) w ścianę gdzie pędzi okablowanie (spokojnie... już kupiłem wykrywacz) albo sporadyczne i świadome kombinowanie przy prądzie (wszystkim którzy za raz napiszą, że to źle i niedobrze... dziękuję za radę i zapewniam, że mam taką świadomość)

generalnie, troszkę jestem zrezygnowany tym, że tak jak jest musi zostać, bo niby zwarcie miałem raptem 3 razy ale uważam, że za każdym razem powinien strzelać jedynie bezpiecznik obwodowy jak to było za czasów bezpieczników topikowych :/

pozdrawiam

A ja naiwnie liczyłem, że kolega skorzysta z wyszukiwarki!
    [Akrzy]

1