Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie TV-SAT, PC, zabezpieczenie linii ADSL, brak PE

PYTON156 13 Sie 2013 19:03 4584 3
 • #1 13 Sie 2013 19:03
  PYTON156
  Poziom 6  

  Witam, przejdę od razu do rzeczy!

  Charakterystyka otoczenia:
  Blok 2 piętrowy, budowany gdy się urodziłem - 26 lat temu.
  Instalacja aluminiowa 2 żyłowa - brak w gniazdkach przewodu ochronnego PE.
  W dwóch pomieszczeniach (łazienka i kuchnia) w gniazdkach do których podłączone są urządzenia takie jak (zmywarka, lodówka, pralka, itp) zrobione mostki PE+N.
  Zrobione to było dawno temu, jak byłem jeszcze mały, nie ma w tych pomieszczeniach żadnych niepokojących problemów.

  Teraz dla czytelności, podzielę na sekcje i opiszę problemy, które mam:

  [Problem 1 ]
  Pokój A w którym mam dwa PC + trzeci malutki HTPC z tunerem DVB-S2 USB do zastosowań multimedialnych. Całość połączona w sieci domowej, skrętką. I poprzez router i modem do sieci telefonicznej - ADSL.

  W pokoju tym są 3 gniazdka (jedno jest nieużywane), do dwóch podłączone są komputery poprzez listwy przeciwprzepięciowe (jedna listwa i jeden komputer podłączona jest dodatkowo pod UPS - APC Back-UPS 350). Jednak wszystko to nie ma sensu, bo wszystko to podłączone jest do gniazdek bez bolca ochronnego.
  Efektem tego jest to, że po dotknięciu obudowy każdego komputera i np kaloryfera, przechodzi przeze mnie prąd xD

  Wszystko to pracuje tak od 15 lat, nigdy nic się nie uszkodziło, poza jedną rzeczą, kartą DVB-S2 podłączoną do HTPC (wytrzymała jakieś 5 miesięcy). Podejrzewam, że zabiły ją prądy błądzące po instalacji, które pochodzą od zasilaczy komputerowych...

  Co w takiej sytuacji zrobić? Mogę zrobić mostki takie jak w kuchni i łazience?

  Problem 2
  Chcę mieć TV-SAT na dekoderze STB w Pokoju B i na komputerze HTPC z kartą DVB S2 w Pokoju A, konwertera TWIN nie chcę, bo myślę też nad małą anteną DVB-T, więc w grę wchodzi Multiswitch. Trzeba rozwiązać problem idący od 2 komputerów PC i jednego HTPC, które plują mi prądem w instalację, dodatkowo Multiswitch musi być podłączony do jakiegoś uziemienia. W zasadzie to na schemacie jest napisane szyna wyrównawcza, czyli co powinienem sobie wszystkie urzadzenia, komputery, dekodery podłączyć do takiej szyny a ją do uziomu?
  Uziemienie TV-SAT, PC, zabezpieczenie linii ADSL, brak PE
  Jedyny uziom jaki mi przychodzi do głowy to: blaszana osłona na balkonie lub zakopanie pod balkonem bednarki i zrobienie sobie swojego uziomu hahahaha xD

  Demolowanie ścian i wymiana instalacji niemożliwe przez 2-3 lata.

  Teraz wyobraźcie sobie takie rozwiązanie:
  Gdybym zrobił mostki w tych 2 gniazdkach w Pokoju A, aby te komputery nie pluły mi prądem do instalacji TV-SAT (bo teraz HTPC z kartą DVB USB pluje mi po kablu koncentrycznym prądem na całą instalację, jak dotykam probówką na oplocie koncentryka to się świeci dioda), po prostu zrobiłbym z tymi komputerami tak jak jest zrobione z lodówką, zmywarką i pralką z kuchni i łazience, tam są mostki. Czy to by rozwiązało problem? Kiedyś na próbę podłączyłem na chwilkę tylko, jeden z komputerów do kaloryfera i wtedy było OK, nie kopał mnie prąd i probówka na obudowie komputera nie świeciła. No ale to tak być nie może... z kaloryferem. Co więcej, nawet na koncentryku przestała świecić ale wtedy to chyba wszystko uziemiało mi się przez ten kaloryfer i szło przez ten komputer, więc szybko odłączyłem kabel.

  Tutaj jeden kolega pisze, że można taki mostek zrobić: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1293712#1293712

  Bo mnie też zastanawia to, gdzie w końcu to wszystko mi się będzie uziemiało, czy komputery będą do do mostka PE+N, czy może po tym multiswitchu i kablach koncentrycznych do blachy na balkonie? Od rana czytam forum i im więcej czytam o jakiś pętlach masy, szynach wyrównawczych tym bardziej głupieję, naprowadź ktoś...
  Uziemienie TV-SAT, PC, zabezpieczenie linii ADSL, brak PE


  PS. Nie jestem elektrykiem, chyba zresztą widać to po mojej wypowiedzi.

  0 3
 • #2 15 Sie 2013 20:06
  SLAL
  Poziom 25  

  Widać również trochę zdrowego rozsądku. Myślę, że tutaj powinni wypowiedzieć się Koledzy, którzy "w paluszku" mają normy. Instalacje podlegają sprawdzaniu, dla uproszczenia w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności - kuchni i łazience.
  W pokoju prąd może człowieka zabić zgodnie z normą. Myślę, że wskażą normę PN-EN, która zakazuje używania "w pokoju" urządzeń o stopniu ochrony niższym niż II.

  0
 • #3 15 Sie 2013 20:21
  gogi20
  Poziom 24  

  SLAL napisał:
  Myślę, że wskażą normę PN-EN, która zakazuje używania "w pokoju" urządzeń o stopniu ochrony niższym niż II.
  Nie jestem normożercą ale nie ma takiej:)

  0
 • #4 17 Sie 2013 14:28
  PYTON156
  Poziom 6  

  Spójrzcie, jednak ja źle napisałem. Przewód Neutralny mam w instalacji miedziany. Patrząc na te przewody to chyba nie wyglądają aż tak źle co? Co myślicie?

  Zanim przystąpię do zrobienia tego mostka to jest kolejny problem, bo powinienem najpierw połączyć N do bolca a później do blaszki w gniazdku, ale w gniazdkach które kupiłem to raczej niewykonalne, a nawet jeżeli się uda to wyjdzie z tego straszna fuszera.

  Ten kolega ma trochę racji.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1207591.html#6062149

  Moja instalacja...
  Uziemienie TV-SAT, PC, zabezpieczenie linii ADSL, brak PE


  O i zrobię tak jak tutaj opisali, innego wyjścia nie mam.
  http://geservices.pl/porady-elektryczne/gniazdo-z-uziemieniem.html

  W tych internetach też różnie piszę o tym z której strony faza, a z której neutralny powinien być. Na gniazdku mam napisane, że - patrząc na zamontowane gniazdko:

  BOLEC - na górze
  FAZA - po prawej
  NEUTRAL - po lewej

  Z tego co patrzę na wtyczkę komputerową to by pasowało. Zrobię tak na każdym gniazdku w pokoju.

  0