Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)

Buli912 19 Sty 2014 14:06 29277 132
    Buli912
    Poziom 11  
    Witam. Podłączyłem 5 nowych naładowanych akumulatorków 1.2 v i 1300 mAh i szok. Zero reakcji. Diody nie świecą. Świecą tylko na kondensatorze. Gdy przyłożyłem baterie diody zgasły .Nawet na 1 baterii próbowałem oświecić 4 diody i nic !Przemierzyłem baterie i wszystkie miały 1,29 v.Więc dlaczego nic nie świeci ?
    Buli912
    Poziom 11  
    A moja latarka ma 6 diod i 1 aku. 1.2 v i świeci - jestem już z tego cały głupi.
    Kurcze myślałem że to prostsze wszystko będzie .
    Z zał. to miała być tylko prądnica, diody prostownicze ,kondensator i baterie do ładowania i diody do oświecenia.
    Marzy mi się tylko ładowanie kilku akumulatorków za pomocą wiatru ,żeby zasilić kilkanaście diod.
    Przyznam się ,że wpakowałem większy kondensator 35v i 4400 mikro faradów i faktycznie wszystko świeci kilkanaście sekund dłużej.
    Jeżeli podłączam za pomocą kabla "+" akumulatorka do "+" kondensatora i "-" do "-" to następuje jedno razowe iskrzenie. Dodam że nawet odłączyłem diody i zostawiłem tylko kondensator i akumulatorek (1.2v i 450 mAh - NIMH - dane akumulatorka).
    Proszę o wytłumaczenie tego problemu.
    prose
    Poziom 33  
    Podłącz akumulatorki w szeregu 2 sztuki.
    Buli912
    Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź. Przyjadę z pracy to spróbuję coś wykombinować . A czy mogę podłączyć szeregowo różne akumulatorki np. jedne o pojemności 1300 mAh ,
    drugie 2300 mAh ?
    mikstu2
    Poziom 27  
    Buli912 napisał:
    A moja latarka ma 6 diod i 1 aku. 1.2 v i świeci - jestem już z tego cały głupi.

Widocznie latarka ma przetwornicę podwyższającą napięcie, bo przy 1,2V żadna ze znanych mi LED nie zaświeci.
    Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie szeregowe akumulatorków w celu zwiększenia napięcia, ale dwa tj. 2 * 1,2V = 2,4V, mogą nie wystarczyć, bo niektóre LED-y (np. białe, niebieskie) wymagają napięcia co najmniej 3,0÷3,5V, a więc aby zaświeciły trzeba połączyć szeregowo przynajmniej 3 akumulatorki 3 * 1,2V = 3,6V.
    Poza tym musiałbyś upewnić sie czy prądniczka twojej turbiny wytwarza prąd stały czy przemienny, bo jeśli przemienny to nie można takim prądem ładować akumulatorów. Trzeba go najpierw wyprostować diodami, najlepiej w układzie mostkowym.
    Poza tym aby akumulatory się ładowały, prądniczka musi wytwarzać napięcie wyższe niż napięcie szeregowo połączonych akumulatorów.
    Możesz połączyć szeregowo akumulatorki o różnych pojemnościach, ale wtedy ogólna pojemność takiego zestawu będzie taka jak akumulatorka o najmniejszej pojemności.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to w miarę przystępnie.
    Życzę powodzenia, no i przypomnienia sobie podstaw elektrotechniki i elektroniki.
    Buli912
    Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź .
    Prądniczka mojej turbiny wytwarza prąd stały ,bo ma 3 diody prostownicze IN4001- 1A.
    Przy pełnym obrocie na sekundę wywarza przeszło 10 v.
    Buli912
    Poziom 11  
    Witam. Podłączyłem trzy akumulatorki szeregowo i iskrzenie ustało a nawet mam odczucie ,że prądniczka daje mniejszy opór.
    Jak zwykle mam pytania :
    1- jak zmierzyć prąd ładowania - gdzie przyłożyć "+'" a gdzie"-" miernika
    2- jak na trwale połączyć ze sobą kilka akumulatorków - tzn.w co je "obudować" aby trzymały się przysłowiowej kupy .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mikstu2
    Poziom 27  
    Buli912 napisał:

Jak zwykle mam pytania :
    1- jak zmierzyć prąd ładowania - gdzie przyłożyć "+'" a gdzie"-" miernika
    2- jak na trwale połączyć ze sobą kilka akumulatorków - tzn.w co je "obudować" aby trzymały się przysłowiowej kupy .

ad 1. Amperomierz włącza się szeregowo. W Twoim przypadku będzie to "+" na wyjście od prądniczki, a "-" na wejście do akumulatorów tzn. na ich plus. A tak w ogóle łatwiej byłoby coś radzić gdybyś narysował schemat elektryczny tego całego urządzenia.
    ad 2. Najprościej zaopatrzyć się w koszyczek do baterii/akumulatorków np. dla AAA (R3) lub AA (R6), zależy jakie masz.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Buli912 napisał:

Przy tym układzie połączeń - 4 diody LED szeregowo? - będą one świeciły tylko gdy działać będzie prądniczka.
    Z akumulatorków nie będą świecić bo napięcie jest zbyt małe (4 x 1,2V = 4,8V), gdy tymczasem 4 szeregowo podłączone diody LED wymagają co najmniej 4 x 2 = 8V, przy założeniu że są to LED-y którym do zaświecenia wystarcza 2V, bo obecnie większość z nich potrzebuje powyżej 2V.

LED-y połącz równolegle, z tym że do każdej z nich szeregowo rezystorek ograniczający prąd.
    mikstu2
    Poziom 27  
    W nawiązaniu do mego poprzedniego postu proponuję takie podłączenie diod świecących (LED-ów):
    Buli912
    Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź . Ma się rozumieć ,rezystor 68 om i 0,25 W.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Tak.
    Powinno wystarczyć też 0,125W.
    Buli912
    Poziom 11  
    Powinno wyglądać tak. :)
    mikstu2
    Poziom 27  
    Dobrą zasadą (wg. mnie), oprócz odczytania rezystancji z kodu kolorowego, jest zmierzenie omomierzem, przed wmontowaniem do układu.
    Wystarczy tani multimetr za kilkanaście złotych...

PS. Dość często trafiają się rezystory o niewyraźnie nadrukowanych lub wyblakłych kolorach.
    Buli912
    Poziom 11  
    A można dać jeden rezystor na początku układu , tzn. przed samymi ledami ?
    Buli912
    Poziom 11  
    Tak wygląda moja obudowa na akumulatorki . mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)

Diody miały 3v więc zastosowałem rezystory (po dwa na diodę) które miały ok. 90 om. Przylutowałem je na "+" diody. Wszystkie świecą dość jasno.

Dodałem kolejne 4 diody z rezystorami i wszystko śmiga. W sumie świeci 8 białych diod.

A ile diod mogę podłączyć ?
    mikstu2
    Poziom 27  
    Buli912 napisał:
    W sumie świeci 8 białych diod.

A ile diod mogę podłączyć ?

Można więcej, tyle tylko, że szybciej wyładują się akumulatorki.

Jeśli LED-y masz na 3V to pomyśl czy nie zmniejszyć ilość akumulatorków do trzech (3 x 1,2 = 3,6V).
    Rezystancje mogą być wtedy mniejsze i mniejsza strata cennej energii z akumulatorków.
    Jak wyliczyć rezystorki, tu:
    http://www.lukaszkomsta.pl/?tag=polaczenie-rownolegle
    Buli912
    Poziom 11  
    Witam. Wszystko działa narazie dobrze. Wczoraj świeciło mi 8 diod całą noc . Wyłączyłem na wyłączniku je rano i teraz siła wiatru powinna mi je naładować - prawda ?
    Jak podepnę 30 diod to lepiej pod 3,6 - ale jak długo wytrzymają naładowane baterie?

p.S. Wielkie dzięki za linka z liczydłami dla " mikstu 2" !
    mikstu2
    Poziom 27  
    Buli912 napisał:
    Jak podepnę 30 diod to lepiej pod 3,6 - ale jak długo wytrzymają naładowane baterie?

Z tymi 30-toma to chyba przesadziłeś, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby sprawdzić to doświadczalnie.

Można to także spróbować policzyć, t.j:
    pojemność jednego akumulatora, podzielona przez sumaryczny prąd pobierany przez diody, da ilość godzin zasilania/swiecenia diod.
    Buli912
    Poziom 11  
    Na obecnym "sprzęcie " akumulatorek 1300 /8 diodx 0.02 A to daje 3.25 . To 3 godziny i 15 min ?
    mikstu2
    Poziom 27  
    Buli912 napisał:
    Na obecnym "sprzęcie " akumulatorek 1300 /8 diodx 0.02 A to daje 3.25 . To 3 godziny i 15 min ?

A mnie wychodzi tak:
    sumaryczny prąd pobierany przez diody: 8*0,02A = 0,16A = 160mA
    czas świecenia: 1300mAh/160mA = 8,125 h
    Buli912
    Poziom 11  
    To na 30 diodach będzie tak 30x0.02A = 0.6 A = 600 mAh
    to czas świecenia 1300/600 = 2,16 h.

Czy można zrobić jeszcze tak ?
    mikstu2
    Poziom 27  
    Buli912 napisał:
    To na 30 diodach będzie tak 30x0.02A = 0.6 A = 600 mAh
    to czas świecenia 1300/600 = 2,16 h.

Zgadza się. Tyle tylko że 0,6A to 600mA a nie 600 mAh - bo to dwie różne sprawy.

Zanim jednak zaczniesz inwestować w dodatkowe akumulatorki i LED-y, dobrze byłoby sprawdzić czy wiatrak i pradniczka są w stanie naładować, te które już masz.
    Podłącz multimetr tak jak podałem na schemacie, i wtedy zobaczysz czy te natężenie prądu (przy wyłączonym W) jest w stanie naładować akumulatory w jakimś sensownym czasie (kilka lub kilkanaście godzin).
    Buli912
    Poziom 11  
    Sorki za te AMPERY. Zdawałem maturę z historii więc z fizyki jestem kiepski. Dzięki za odpowiedź. Jutro mam wolne to przetestuję powyższy schemat.

Dodam ,że uciechą jest włączać kompa i widzieć że na każde pytanie jest odpowiedź ! To coś pięknego ! Jeszcze raz dzięki !
    Buli912
    Poziom 11  
    Podłączyłem i pokazało mi na 2 obrazku w porywach 0.10 A
    mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat) mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)