Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)

Buli912 13 Sie 2013 21:10 25527 132
  • #1 13 Sie 2013 21:10
    Buli912
    Poziom 11  

Witam .

Zrobiłem ostatnio turbinę o pionowej osi obrotu.
    Wymiary turbiny to 74 cm szerokości i 70 cm wysokości .Posiada 24 łopatki .
    Chce podłączyć do niej silnik krokowy na 12v, akumulator i przetwornicę na 220v .
    Niestety nie wiem jaką średnicę musi mieć przekładnia która będzie napędzać silnik i czy lepiej zrobić "zębatki" czy koła na pasek

Proszę o poradę i z góry dziękuję

• Megger
  • #2 13 Sie 2013 21:35
    kudłaty79
    Poziom 14  

Witam . A kolega myślał o prądnicy wolnoobrotowej typu "amerykanka " umocowana na korpusie wiatraka.Odpadło by trochę mechaniki.

Pozdrawiam

• Megger
  • #3 13 Sie 2013 21:59
    Rzuuf
    Poziom 43  

Twoja turbina będzie mogła odebrać od wiatru ok. 35W, jeśli wiatr będzie wiał z prędkością >10m/sek (to się zdarza nawet przez kilkadziesiąt godzin w ciągu roku). Prędkość obrotowa obciążonej turbiny będzie wtedy ok. 120 obr/min.
    Przy 5m/sek moc będzie 8 razy niższa (4W zamiast 35W). Najczęstsze wiatry w Polsce to ok. 3,5m/sek - wtedy Twoja turbina dysponuje mocą ok. 1,5W (półtora Wata).
    Sprawdź, jakie napięcie da Twoja prądnica przy oczekiwanych obrotach i stosownie do tego policz przekładnię.
    Prądnica wolnoobrotowa jest tyle razy gorsza od szybkoobrotowej, ile razy obroty są niższe.
    Przy ZERO obrotów każda prądnica - niezależnie od wielkości, sposobu nawinięcia lub zasady działania - daje ZERO mocy.

• #4 15 Sie 2013 08:38
    Buli912
    Poziom 11  

moja turbinka

• #5 15 Sie 2013 08:52
    kwantor
    Poziom 38  

http://www.youtube.com/watch?v=Fvx-9Hlij0k,, Patrz jak ta się kręci :)

Przełożenie lepsze jest trybowe, ale nie takie jak w sieczkarni (hałas)
    Zaś jakie, to zależy od obrotów nominalnych generatora.
    Każdy wiatrak powinien posiadać hamulec, kierownice (regulator obrotów), aby nie doprowadzić do samo zniszczenia w czasie huraganu.

• #6 15 Sie 2013 11:52
    Buli912
    Poziom 11  

Witam.
    Dziękuję za odpowiedzi !

Dodam że szerokość łopatek wirnika to 16 cm i wydaje się mi że będą stawiać dość duży opór , więc chyba da radę "uciągnąć" prądnicę wraz z przełożeniem.

• Megger
  • #7 15 Sie 2013 12:30
    kwantor
    Poziom 38  

To jest turbina wolnoobrotowa, więc musisz okreslić jakie te obroty osiągnie przy wietrze zdolnym wydajnie ją napędzać i je policzyć.
    Wtedy dobierzesz przełożenie przekładni, aby osiągnąć obroty dopuszczalne max. dla prądnicy. Do wyliczenia to jest, ale komu by sie chciało, nie znając parametrów tego kołowrotu.
    Myślę, że trzeba przełożyć to minimum 3-4x, aby przy mniejszym wiaterku, też prądnica produkowała prąd. Ideałem jest wariator. http://www.youtube.com/watch?v=u1lRbAFTZEU
    Przy bardzo silnym wietrze, przekładnia, lub prądnica się rozleci, zwłaszcza nie obciążona.
    Jak byś trochę pogłówkował, to zrobił byś pierścień regulacyjny napędzający kierownice- coś na wzór tych deseczek co widać na filmie (przykręcone kątownikami na stałe).
    prostym sposobem, jak w lokomotywie- odśrodkowo.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_odśrodkowy_obrotów

Czeka cię sporu prób i przeróbek- może i wiele satysfakcji, ale zysk z przedsięwzięcia prawie żaden, no chyba, że naładowanie telefonu..
    Dla ciebie najprościej będzie przenieść napęd paskiem i wykorzystać różnice kół pasowych.

• #8 16 Sie 2013 05:53
    Buli912
    Poziom 11  

Zastanawiam się z czego zrobić koła pasowe.

• #9 16 Sie 2013 07:16
    mikstu2
    Poziom 27  

Buli912 napisał:
    Zastanawiam się z czego zrobić koła pasowe.

Można je zrobić z różych materiałów, np. tekstolitu, bakelitu lub z innych tworzyw, ostatecznie z twardego drewna nasyconego później substancją konserwującą. Można też z żelaza lub lepiej innego lekkiego metalu, aby nie podwyższać ciężaru całej konstrukcji.

• #10 16 Sie 2013 19:50
    Buli912
    Poziom 11  

Witam.
    Dodam że turbinka - część ruchoma wiatraka zrobiona jest z dwóch okręgów ze sklejki i osadzonych na "szpilce" 12 mm. Łopatki są z polisty... coś tam, dwu komorowego. Wybrałem takie materiały aby ciężar turbiny był jak najmniejszy a sama turbina była sztywna. Może musi być cięższa ?

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

Faktycznie amerykanka była by najlepsza. Ale wydaje się mi że koszty produkcji to jakieś 2 tyś. zł .

• #11 17 Sie 2013 00:42
    kybernetes
    Poziom 39  

Ta turbina odda parę watów mocy, tyle co dynamo rowerowe, więc mały silniczek będzie w sam raz. Przy takich mikrych konstrukcjach lepiej jest jednak budować maszyny o wyższej sprawności (śmigłowe). Przekładnie zrób pasową bo jest prostsza w wykonaniu i modyfikacji. Użyj cienkiego płaskiego paska i napinacza, tak abyś mógł eksperymentować z przełożeniami. Na początek to ją w ogóle uruchom a jak już będzie dawała moc na wale i przetestujesz ją na wietrze to się pomyśli o doborze prądnicy i reszcie aparatury elektrycznej.

• #12 17 Sie 2013 16:41
    Buli912
    Poziom 11  

Witam.
    A AMERYKANKA daje jakiś opór ? . Czy rzeczywiście daje prąd już przy najmniejszym podmuchu wiatru ?

• #13 17 Sie 2013 17:03
    kybernetes
    Poziom 39  

Tzw. "amerykankę" zostawmy może lepiej Amerykanom, którzy lubują się w takich dziwnych garażowych konstrukcjach. Sama idea optymalizacji prądnicy dla minimalnej mocy jest zupełnie poroniona, bo co ci po tym, że amerykanka daje prąd przy najmniejszym podmuchu wiatru, kiedy wartość tego prądu to kilka miliamperów? Jak sobie wyobrażasz efektywny pobór i wykorzystanie takiego mikroprądu w instalacji, której moc maksymalna jest tysiąc razy większa? Tego się zwyczajnie nie da zrobić. Cała reszta amerykanki to druciarstwo technologiczne, drogie materiały i skomplikowane wykonanie. Gra nie warta świeczki, lepiej zastosować klasyczną konstrukcje.
    W twoim przypadku zresztą to są niepotrzebne dywagacje bo do takiej małej budżetowej turbinki pasuje jakakolwiek prądniczka aby tania i prosta. Możesz użyć silniczków na prąd stały z magnesami, silniczków krokowych, silników uniwersalnych z elektronarzędzi, małych silników trójfazowych z magnesami itp. - czegoś co tanio kupisz albo ze złomu wytargasz.

• #14 17 Sie 2013 17:12
    Rzuuf
    Poziom 43  

Buli912 napisał:
    ... AMERYKANKA daje jakiś opór ...
    - oczywiście zwłaszcza wtedy, gdy się chce od niej odbierać prąd.
    Gdyby sprawność przemiany energii mechanicznej w elektryczną była 100% (udana amerykanka może mieć nawet 80%), to:

MOC (w Watach) = OBROTY (w radianach na sekundę) x MOMENT (w niutonometrach).
    To dotyczy WSZYSTKICH prądnic ...

A prądnica to "przerabia": obroty --> napięcie, moment --> prąd.
    Chcesz mieć dużą moc przy BARDZO niskich obrotach? To będziesz musiał dysponować BARDZO dużym momentem.

"Konkurencyjnym" jest tylko Perpetuum Mobile ...

• #15 17 Sie 2013 18:10
    kwantor
    Poziom 38  

Tak, dlatego średnica takiego "walca" dla 5 Kw musiała by być 4m. i wysokoś z 8..
    Niektórzy myślą, że jak coś się kręci, to idzie wycisnąć z tego nie wiadomo ile, choćby to było wielkości główki od szpilki.
    Lepiej kupić ze 2 panele fotovoltaniczne, bo wydane pieniądze tej wielkości, mają największą szansę zwrotu- baterie i tak będzie kupował, jak myślę.

• #16 17 Sie 2013 18:37
    mikstu2
    Poziom 27  

Gdy tak czytam tą i podobne dyskusje nasuwa mi się taka refleksja:
    Wiele osób widzi i myśli: przecież jest tak wiele wiatraków, np. odpustowych, ogrodowych i innych, które się kręcą bezużytecznie, a mogłyby przecież wykonywać jakąś pracę!
    Najlepiej produkować prąd.
    Tyle tylko, że obciążenie ich jakąkolwiek pracą spowoduje wtedy najczęściej ich bezruch.

PS. Czy ktoś jadąc na rowerze, gdy włączył dynamo (niby niewielka rzecz - prądniczka napędzana od opony koła) zauważył że pedałowanie idzie wtedy wyraźnie ciężej.

• #17 18 Sie 2013 10:30
    Buli912
    Poziom 11  

Witam.
    Macie rację .Chcę wyciągnąć nie wiadomo ile watów z takiego kołowrotka.
    Zacznę eksperymentować z kilkoma voltami.

• #18 18 Sie 2013 21:38
    Rzuuf
    Poziom 43  

Dla ułatwienia eksperymentów:
    obciążenie (prądnica + odbiorniki energii), które powoduje spadek obrotów turbiny do 50% obrotów "biegu luzem", odbiera z turbiny MAXIMUM mocy.

• #19 19 Sie 2013 18:51
    Buli912
    Poziom 11  

A czy miernik prądu może być jako odbiornik. Przepraszam ale jestem naprawdę początkujący. Turbinka kręci się na razie na dwóch zębatkach z Quada lektrycznego
    od mojego syna ( oczywiście kład buł zepsuty ).
    Na mierniku ,po delikatnym ruchu wirnika w okolicy 5v.

• #20 19 Sie 2013 20:39
    Rzuuf
    Poziom 43  

Jeżeli jest to miernik cyfrowy, to jego pobór prądu przy 5V na wejściu jest ok. 0,5uA (mikroampera), co stanowi obciążenie 5Vx0,0000005A = 2,5uW (mikrowata).
    Tak więc energii nie odbierasz zbyt wiele, dla zaświecenia żarówki rowerowej potrzeba MILION razy więcej ...

• #21 19 Sie 2013 20:56
    kybernetes
    Poziom 39  

Buli912 napisał:
    Turbinka kręci się na razie na dwóch zębatkach z Quada

A co jest podłączone do tych zębatek? Jaka prądnica?

• #22 20 Sie 2013 05:38
    Buli912
    Poziom 11  

Prądnicą jest silnik krokowy na 12v.

• #23 20 Sie 2013 08:49
    kybernetes
    Poziom 39  

Daj jako obciążenie żarówkę samochodową 12V/5W i przetestuj.
    Fajnie byłoby jakbyś pokazał ten sinik, jego orientacyjną wielkość lub opisał wymiary.

• #24 20 Sie 2013 19:49
    Buli912
    Poziom 11  

Podpiąłem żarówkę 12v /5W i nic. Wczoraj na mierniku miałem 5 v na żółtym i czerwonym kablu. Ale przypuszczam, że 5v to prąd zmienny.Poniżej przesyłam zdjęcia. Silnik jest na 12v. Jego wymiary to 4 cm na 4 i wysokość ok.3,7 .
    Jutro podłączę lampkę rowerową z żarówką na 6v .

mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat) mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat) mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat) mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)

• #25 22 Sie 2013 07:17
    mikstu2
    Poziom 27  

Buli912 napisał:
    Jutro podłączę lampkę rowerową z żarówką na 6v .

No i co z tego wyszło?

• #26 22 Sie 2013 19:41
    hud
    Poziom 12  

Witam.

W silniku krokowym, jeśli ma służyć jako prądnica, trzeba połączyć uzwojenia. Szeregowo lub równolegle.

Przy jakich obrotach masz wskazanie 6,46V (jak na zdjęciu)?
    Taki silnik powinien rozżarzyć taką żarówkę.

• #27 22 Sie 2013 21:10
    Buli912
    Poziom 11  

Witam . Żarówka była spalona. Jutro żona kupi mi nowe.Te 5v to uzyskałem przy
    12-13 obrotów na minute. Tylko że za pomocą 2 zębatek. Dziś połączyłem cały zestaw zębatek z quada w jeden mechanizm i przy delikatnej pomocy rąk (imitacja silniejszego wiatru ;) ) uzyskałem 35 v na mierniku. Mechanizm na zdjęciu.

Dodam ,że kilka dni temu przeszła burza i kołowrotek przetrzymał ją bez szwanku.

Ale dość zabaw .Powiedźcie tzn. napiszcie jako eksperci ,czy 5-6v które uzyskuję bez żadnych problemów wystarczy by realnie oświecić kilka diod lub podładować jakiś mały akumulator ?

mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)

• #28 23 Sie 2013 18:07
    mikstu2
    Poziom 27  

Buli912 napisał:
    Powiedźcie tzn. napiszcie jako eksperci ,czy 5-6v które uzyskuję bez żadnych problemów wystarczy by realnie oświecić kilka diod lub podładować jakiś mały akumulator ?

Tu nie trzeba żadnych ekspertów.
    Samo napięcie nie wystarczy aby rozjarzyć żaróweczkę, czy też zasilić inne odbiorniki prądu.

• #29 23 Sie 2013 19:50
    Buli912
    Poziom 11  

Witam. Dziś konkretniej. Mianowicie wprowadziłem kilka modyfikacji w moim EKO wirniku ;).
    Dodałem znacznik obrotów. mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)

Zmniejszyłem ilość zębatek tak jak to było poprzednio. mała turbina o pionowej osi obrotu (vwat)

I w efekcie przy słabiutkim wietrze i przy 20 obrotach na minutę ożyło 9 diod ?!.
    A w dowód filmik. Przepraszam że w poziomie .

Nie wiem dlaczego ale u mnie na kompie filmiki wyglądają na przyśpieszone.

• #30 25 Sie 2013 06:44
    Buli912
    Poziom 11  

Witam . Faktycznie diody świecą a żarówka nie. Podłączyłem żółty i czerwony kabel pod diody i świecą ale na 2 pozostałych też było napięcie ok 3v ,więc podłączyłem żarówkę 2,5 v nic. Ale okazało się że diody oświeciły się jeszcze wcześniej tzn. przy jeszcze mniejszych obrotach.
    Man też 6 v akumulator. Mogę go podłączyć bezpośrednio pod prądniczkę ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME