Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UT71A - Rozładowuje baterie.

Snake71 14 Aug 2013 09:38 3081 8
Testo
    Snake71
    Level 12  
    Witam, proszę o pomoc w zlokalizowaniu usterki w mierniku z tematu. Miernik prawidłowo dokonuje wszystkich pomiarów, lecz problem w tym że bateria bardzo szybko się rozładowuje. Zawsze stosuję baterie alkaliczną, a miernik potrafi rozładować ją przez weekend, mimo tego że się wyłączy poprzez wbudowany wyłącznik czasowy. Spotkał się ktoś z takim problemem?
  • Testo
    adamantan
    Level 16  
    Postaraj się o inny multimetr i dokonaj pomiarów prądu pobieranego z baterii gdy:
    1.) miernik masz wyłączony (przełącznik w pozycji off)
    2.) miernik jest włączony (zmierz na wszystkich pozycjach przełącznika)
    3.) Przy pomiarach z pkt. 2 poczekaj, aż się wyłączy i odczytaj na pomocniczym mierniku jaki jest wtedy pobór prądu.
    Wklej wyniki tutaj, wtedy będzie można coś wymyślić.
    Dopiero jak na 100% wykluczy się winę baterii (tak pisałeś, że nowe itd.) będzie się można zabrać się za obwód zasilania multimetru (sprawdzenie m.in stabilizatorki 5V, 3.5V, klucze tranzystorowe włączane przez mikrokontroler itd.).
  • Testo
    Snake71
    Level 12  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Pomiary zostały przeprowadzone na zapasowym mierniku i pobór prądu przy pracy waha się w granicach 1-3 uA. Odczekałem do AutoOFF i pobór wyniósł 0uA. Pomiarów dokonywałem na mierniku również UNI-Ta ale nie jestem w 100% pewny że pomiary nie są sfałszowane. Wyniki wydaja mi się bardzo małe. Co do winy baterii to jestem w 101% pewny że nie jest to jej wina. Z problemem borykam się od prawie roku i zdążyłem już wymienić ich około 35 sztuk (35 * 8 zł = 280zł :/ ). Za prawie każdym razem pozostawienie miernika w innej pozycji niż OFF na weekend kończy się poniedziałkowym suprise w postaci świecącego się akumulatorka i wycieczką do sklepu... Rozmyślałem nad akumulatorkami, ale jest to "ominięcie" problemu, co mnie nie do końca satysfakcjonuje, a poza tym akumulatorki długo nie pożyją jeżeli będą rozładowywane do 0V...
    korrus666
    Level 40  
    Na jakim zakresie mierzyłeś prąd? Jaką rezystancję ma multimetr przy takim zakresie. Może mieć na tyle dużą że pomiary są bardzo niedokładne. Miernik przy pracy powinien pobierać kilka mA. Sprawdzę ile pobiera mój UT70A i dam znać.

UT70A
    praca: 3,8 mA.
    uśpienie : około 7uA
    adamantan
    Level 16  
    Bateria alkaliczna 9V przeciętnej firmy (pierwsze, lepsze dane) ma pojemność ok. 500mA/h.
    Oczywiście wszystko zależy od baterii. Dodatkowo ile z tego wykorzystamy zależy od układu multimetru, kiedy on stwierdzi, że bateria jest do wymiany. Można jednak dokonać oszacowania:

Przy poborze prądu 3uA bateria powinna starczyć na jakieś:

500000/3 = 166666.67h (proporcjonalność odwrotna)

a to jest ok. 166666.67h/24h = 6944.4 dni pracy bez przerwy (tylko teoretycznie bo samorozładowanie, wahania temp, "starość" skróci jej żywot).

Wyliczenia te potwierdzają słuszność "podważenia" wyników pomiarów poboru prądu przez korrus666.

Z doświadczenia wiem, że multimetry cyfrowe, bateryjne podczas pracy pobierają kilka mA.
    Dokonaj pomiarów bardziej wiarygodnym multimetrem.

PS.

Dodatkowo, równolegle możesz sprawdzić napięcie "wyładowanej" przez Twój miernik baterii, ale pod obciążeniem. Myślę, że obciążenie prądem 10mA będzie dobrym testem. A więc rezystor (9V/0,01A ~ 910 ohm lub podobny). Jeśli napięcie pod takim obciążeniem nie spadnie poniżej 8.8V - baterie są niewinne :-)
    Sprawdź jednym i drugim miernikiem, żeby nie było że znowu coś sfałszują.
    Snake71
    Level 12  
    Witam ponownie. Dokonałem wiarodajnych pomiarów:
    Praca - 3,70 mA.
    Uśpienie - 1,37 mA - (do 7uA to mu trochę brakuje).
    adamantan
    Level 16  
    No to już wiemy więcej.
    Teraz musisz sobie odpowiedzieć na pytanie:

Czy to "rozładowywanie baterii" ma miejsce gdy:
    a.) długo prowadzisz pomiary i po tych pomiarach bateria daje oznaki wyładowania
    b.) na długo pozostawisz multimetr a on wyłącza się i w tym stanie "rozładowuje" baterię
    c.) na długo wyłączasz przełącznikiem w pozycji off i w tym stanie on "rozładowuje" baterię

Co do punktu c.):
    Sprawdź pobór prądu z baterii, gdy Twój miernik jest wyłączony fizycznie (przełącznik w pozycji off). Przełącznik odcina fizycznie baterię i nie powinien płynąć żaden prąd. Ale jak masz jakąś upływność, to może w tym stanie płynąć mały prąd, który rozładowuje Ci baterię.
    Snake71
    Level 12  
    Quote:
    Za prawie każdym razem pozostawienie miernika w innej pozycji niż OFF na weekend kończy się poniedziałkowym suprise w postaci świecącego się akumulatorka i wycieczką do sklepu..

Kolego @adamantan odpowiedź na wszystkie Twoje punkty znajduje się w wyżej umieszczonym cytacie. Szwankuje AutoOFF.

Gdyby ktoś jakimś cudem dysponował schematem tego multimetru nie było by problemu. Podejrzewam uszkodzony któryś tranzystor bądź stabilizator.
    adamantan
    Level 16  
    Tu masz schematy. Tak wiem, napisane jest VC940. Otóż w voltcraftach są wnętrzności UNI-t (napisy na płytkach). Różnice są bardzo małe (rzędu 5%, sprawdzane element, po elemencie).
    Obstawiam, że obwód zasilania w Twoim mierniku jest dokładnie taki sam (łącznie z oznaczeniami) jak w schemat2.jpg.