Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega8 - Programowanie usbasp

glina29 14 Sie 2013 10:10 3621 18
  • #1 14 Sie 2013 10:10
    glina29
    Poziom 10  

Witam Proszę o pomoc. Szukam już od kilku dni jakiegoś kursu do programowania atmegi8 programatorem usbasp i nie mogę znaleźć żadnego. Jestem początkujący a właściwie zielony. Bardzo proszę o podanie jakiegoś dobrego kursu będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam

0 18
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 14 Sie 2013 10:21
    yogi009
    Poziom 42  
  • #3 14 Sie 2013 10:26
    glina29
    Poziom 10  

wszystkie te już przeszukałem i programatory używane są na lpt. aAtmege8 programuję się chyba tylko językiem C

0
  • #4 14 Sie 2013 10:34
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Jest co najmniej kilka języków, w których można programować uC Atmega.
    1. assembler
    2. Basic (Bascom)
    3. C
    4. Pascal

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #5 14 Sie 2013 10:39
    glina29
    Poziom 10  

O to o tym nie widziałem. Chodzi mi o język C.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Bo to chyba jest język C

0
  • #6 14 Sie 2013 10:44
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Tak, to jest C. Z tym, że ten program nigdy nie zadziała bo ma kilka błędów.
    1. Niedomknięta klamra głównej procedury main.
    2. Słowo 'woid' które nie istnieje w C, i chyba nigdzie indziej.
    itd. itp.

0
  • #7 14 Sie 2013 10:55
    glina29
    Poziom 10  

nie chodzi mi o to żeby ten program działał tylko chciałem podać kawałek kodu. I dalej proszę o podanie jakiegoś kursu

0
  • #9 14 Sie 2013 11:30
    markoz7874
    Poziom 31  

glina29 napisał:
    ..Szukam już od kilku dni jakiegoś kursu do programowania atmegi8 programatorem usbasp i nie mogę znaleźć żadnego..

Świetny kurs od podstaw
    Ale jeżeli kolega jest tak zdolny w nauce jak w używaniu wyszukiwarki, to szkoda Twojego czasu.
    Odradzam zabawę w programowanie. Tu sporo rzeczy trzeba znaleźć samemu i jest to "trochę" trudniejsze niż odnalezienie w google kursu programowania.

0
  • #10 14 Sie 2013 11:49
    glina29
    Poziom 10  

markoz7874 napisał:
    glina29 napisał:
    ..Szukam już od kilku dni jakiegoś kursu do programowania atmegi8 programatorem usbasp i nie mogę znaleźć żadnego..

Świetny kurs od podstaw
    Ale jeżeli kolega jest tak zdolny w nauce jak w używaniu wyszukiwarki, to szkoda Twojego czasu.
    Odradzam zabawę w programowanie. Tu sporo rzeczy trzeba znaleźć samemu i jest to "trochę" trudniejsze niż odnalezienie w google kursu programowania.

Ten kurs jest na programator ISP a jak już wcześniej pisałem ja mam usbasp. No chyba że to nie ma znaczenia jakie programator. a ten kurs już widziałem dawno. A co do nauki uczyłem sie w szkole jakiś czas temu programowania ale wiadomo jak to w grupie 30 osób i jeszcze kilka zajęć opuściłem. A już dawno sie w to nie bawiłem bo po prostu nie mam czasu i wszytko zapomniałem i chciałem zacząć od nowa.

0
  • #11 14 Sie 2013 12:43
    yogi009
    Poziom 42  

Kolego glina29, w zasadzie chyba wyczerpałeś limit lenistwa w tym wątku. Dostałeś bezpośrednie linki do dobrych kursów. Nawiasem mówiąc, mój pierwszy link u góry pokazał ile trzeba "pracy", żeby znaleźć rozwiązanie Twoich problemów. Pisanie kodu źródłowego, jego kompilacja i konsolidacja to jeden temat, osobna sprawa to instalacja i użytkowanie programatora dowolnego typu. I jeszcze jedno: naczelną zasadą forum jest pomaganie, a nie rozwiązywanie problemów za piszącego post.

0
  • #12 14 Sie 2013 12:58
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Niestety muszę się się zgodzić z tym co pisze kol yogi009:

yogi009 napisał:
    Kolego glina29, w zasadzie chyba wyczerpałeś limit lenistwa w tym wątku.

bo gdybyś zerknął do spisu treści co sugerowałem:
    dondu napisał:
    Zaglądnij także do spisu treści.

zauważył byś tam temat o ISP: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

Moja rada: Czytaj co wskazujemy i nie spiesz się.

0
  • #13 14 Sie 2013 13:15
    markoz7874
    Poziom 31  

glina29 napisał:
    ..Ten kurs jest na programator ISP a jak już wcześniej pisałem ja mam usbasp. No chyba że to nie ma znaczenia jakie programator. a ten kurs już widziałem dawno. A co do nauki uczyłem sie w szkole jakiś czas temu programowania ale wiadomo jak to w grupie 30 osób i jeszcze kilka zajęć opuściłem. A już dawno sie w to nie bawiłem bo po prostu nie mam czasu i wszytko zapomniałem i chciałem zacząć od nowa.

Kolego, ja w przeciwności do Ciebie czytam posty na które odpisuje.
    Tak się dziwnie składa, że sam korzystałem z tego kursu używając programatora USBasp.
    W pierwszej cześci tego kursu znajdziesz informację o konfiguracji programatora cyt.:
    Code:
    W przypadku programatora USBasp, trzeba w pliku Makefile ręcznie wpisać typ programatora, MFile nie zna programatora USBasp. W poniższej linijce wpisujemy typ programatora "usbasp"

AVRDUDE_PROGRAMMER=usbasp

Po skonfigurowaniu programu, nie ma już znaczenia jakiego programatora używasz.

Zamiast polemizować z tym co Ci napisano, postaraj się najpierw przeczytać.
    Jeżeli nadal masz tak podchodzić do tematu i nie czytać nawet bezpośrednich rad które Ci udzielają koledzy z forum, to sobie odpuść.

0
  • #14 14 Sie 2013 13:23
    dondu

Do tego co napisał kolega wyżej dodam jedynie, że choć kurs jest bardzo dobry, to używa przestarzałego środowiska IDE, w którym musisz samemu tworzyć plik makefile. Będziesz miał z tym sporo problemów na początku.

Dlatego używaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kompilator-i-srodowisko-programistyczne.html
    które same tworzą makefile przez co odpada Ci sporo ewentualnych problemów.

0
  • #15 14 Sie 2013 14:26
    markoz7874
    Poziom 31  

dondu napisał:
    Do tego co napisał kolega wyżej dodam jedynie, że choć kurs jest bardzo dobry, to używa przestarzałego środowiska IDE, w którym musisz samemu tworzyć plik makefile. Będziesz miał z tym sporo problemów na początku.

Bez przesady.
    Kurs prowadzi za rączkę. Na początek wystarczy.
    Nie znalazłem wcześniej podobnego kursu, gdzie w tak przystępny sposób wszytko zostało wytłumaczone. Może nowsze środowisko IDE byłoby i lepsze, ale tam jesteśmy prowadzenie krok po kroku od zakupu części, poprzez instalację środowiska programistycznego, naukę C, a skończywszy na złożeniu i zaprogramowaniu pierwszych układów.
    Nie polecam tego kursu jako jakiejś nowości, ale jako elementarza gdzie nie trzeba szukać niczego dodatkowo, bo wszytko jest w jednym miejscu.
    Kiedy sam chciałem zaprogramować pierwszy procek, właśnie czegoś takiego oczekiwałem. Kompleksowej informacji jak to zrobić bez odsyłania do dodatkowych materiałów.
    Lepiej znać coś co ma mniejsze możliwości niż używać czegoś co teoretycznie jest lepsze, ale czego nie potrafimy wykorzystać.
    Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść później na AS6. Sam go teraz używam.

0
  • #16 14 Sie 2013 14:32
    dondu

Napisałem przecież, że kurs jest OK, ale używa starych narzędzi, które należy po prostu zastąpić nowymi.

Co do makefile masę pytań na forum było w latach wcześniejszych właśnie z powodu potrzeby ręcznego przygotowywania. Gdy do tego kursu zastosuje nowe narzędzia istotny problem mu odpadnie a to bardzo ważne na początku drogi. Poza tym po co uczyć się starych narzędzi skoro od razu można korzystać z nowych, kompleksowych i także darmowych?

0
  • #17 14 Sie 2013 21:19
    markoz7874
    Poziom 31  

dondu napisał:
    Napisałem przecież, że kurs jest OK, ale używa starych narzędzi, które należy po prostu zastąpić nowymi.

Co do makefile masę pytań na forum było w latach wcześniejszych właśnie z powodu potrzeby ręcznego przygotowywania. Gdy do tego kursu zastosuje nowe narzędzia istotny problem mu odpadnie a to bardzo ważne na początku drogi. Poza tym po co uczyć się starych narzędzi skoro od razu można korzystać z nowych, kompleksowych i także darmowych?

OK, ale przecież ja też się z Tobą zgadzam.
    Tyle, że na tej samej stronie jest Szybki start z WinAVR
    Punkt po punkcie opisane co jak ustawić - z obrazkami.
    Wystarczy tylko zrobić wszystko po kolei i działa.
    A to początkującemu bardzo się przydaje.
    Oczywiście lepiej jest uczyć sie nowego, ale pod warunkiem, że otrzymasz podobnie jak w moim linku cała wiedzę w komplecie.

Jeszcze raz zwrócę uwagę, że początkującemu ważniejsza jest kompletna informacja a nie najlepsze narzędzie.
    Doświadczony użytkownik, ewentualne niedopowiedzenia uzupełni sobie we własnym zakresie.
    Początkującemu sprawia problem nawet brak średnika w niesprawdzonym kodzie.

0
  • #19 17 Sie 2013 08:53
    dondu

lyczewskiand napisał:
    Panowie, nie kłóćcie się między sobą ;)

Widzisz gdzieś tutaj wykrzykniki? Skąd takie wraże, że ktoś tutaj się z kimś kłóci?
    Zwykła wymiana argumentów.

markoz7874 napisał:
    Jeszcze raz zwrócę uwagę, że początkującemu ważniejsza jest kompletna informacja a nie najlepsze narzędzie.

A ja jeszcze raz zwrócę uwagę, że dla początkującego najważniejsze jest, by jak najwięcej rozbiły za niego narzędzia i by miał jak najmniej miejsc w których może popełnić błąd. Takimi narzędziami są właśnie nowe oryginalne Atmela środowiska IDE, które za niego wykonują wszelkie sprawy dot. makefile i dlatego też od dwóch lat ilość pytań początkujących o makefile spadła do minimalnej, tylko dla tych, którzy nie wiedząc że można korzystać z nowych IDE, męczą się z WinAVR czy Code Bloks.

Poza tym ustawienie F_CPU i optymalizacji w makefile, czy w opcjach projektu nowego IDE zajmuje tyle samo czasu, a ponieważ słusznie uważasz, że powinien dostać kompletną informację w tym zakresie, to proszę bardzo - oto ona:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/fcpu-gcc-gdzie-definiowac.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/bledy-kompilacji-programu.html

Stratą czasu jest więc poznawania starego nie aktualizowanego już WinAVR, by później i tak musieć poświęcić czas na:

markoz7874 napisał:
    Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść później na AS6. Sam go teraz używam.

Co gorsza wielu początkujących pozostaje przy starych środowiskach bojąc się przejść na nowe. Gdyby zaczęli od nowego nie mieli by obaw.

To mniej więcej tak, jakby ktoś w teraźniejszych czasach, rozpoczynał naukę obsługi komputera na bazie tutoriala o Windows 3.1. Można, ale czy to właściwa droga? Na pewno nie.

Poza tym jeżeli napotyka na problem, to pyta na forum i po sprawie ...

Sądzę, że autor tematu wyrobił sobie już opinię co jest dla niego ważniejsze :)

0