Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit WISL 105 - Warystory z modułu programatora - gdzie dostać?

damton 14 Aug 2013 11:16 4716 5
  • #1
    damton
    Level 10  
    Dzień dobry.
    Moja pralka Indesit WISL 105 miała zwarcie (spięcie na przyłączu elektrozaworu) w wyniku czego strzeliło kilka elementów modułu programatora. Triak udało mi się kupić ale są spalone też 4 warystory.

    Na warystorkach widnieje napis:
    (0,5 k275 RU oraz pod kreską poziomą 0449)
    w symbolu "RU" - r jest lustrzanką.

    Gdzie mogę takie kupić? W sklepach z elektroniką trzeba podać różne cechy warystora (np. producent, typ, montaż, napięcie pracy maks, napięcie warystora, prąd warystora maks, raster wyprowadzeń, wymiary korpusu maks, wymiary wyprowadzeń).

    Które z tych cech są istotne dla działania warystora na tyle, że muszą być zachowane? Czy może prościej... jaki warystor kupić? Mógłbym prosić o link do aukcji/produktu?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • #2
    Loker
    Level 39  
    Napięcie (w tym wypadku 275V) i moc. Raster wyprowadzeń niekoniecznie istotny - jak nie będzie pasował to podegniesz nóżki ;)
    Bardziej interesuje mnie, jakim cudem strzeliły cztery warystory... Próbowałeś uruchomić moduł bez nich? Powinien działać.
  • #3
    machefi
    Home appliances specialist
    damton wrote:
    w wyniku czego strzeliło kilka elementów modułu programatora.

    Jakie elementy , jeśli to nie tajemnica ? Też jestem ciekaw , dlaczego strzeliły aż cztery warystory z powodu wybuchu jednego triaka , to aż niemożliwe . Jeśli to jednak strzelił tylko ten jeden warystor wlutowany w nogi wystrzelonego triaka elektrozaworu , to na 90 procent jest on dobry , jest jedynie osmolony pozostałościami po wybuchu triaka .
  • #4
    damton
    Level 10  
    Niestety ten wybuch sam sobie zawdzięczam...
    Było tak - nie działał jeden elektrozawór (cewka)... drugi działał więc pomyślałem, że zanim przyjdzie nowy podwójny elektrozawór to można sprawdzić czy to on czy płytka programatora jest winna... a więc w czasie prania przepinałem kabelki elektrozaworów w zależności od tego na który kabelek szło aktualnie napięcie (proszek wsypałem bezpośrednio do bębna więc było obojętne przez którą szufladkę leje się woda...). I byłoby ok ale wtedy wpadłem na głupi pomysł... żeby podłączyć oba kabelki do jednej cewki (tej od sprawnego elektrozaworu). Włączyłem pralkę i zrobiło się bum...

    I teraz po włączeniu pralki nic się nie dzieje tylko działa pompka spustu wody.

    Wymontowałem moduł programatora i na płytce jest na oko widoczne że walnął triak od jednego elektrozaworu... ale dałem płytkę do sprawdzenia miernikiem (bo może jakieś ścieżki się popaliły czy inne elementy) i sąsiad (studiuje na jakimś kierunku związanym z elektroniką) sprawdził mi tę płytkę i powiedział że te warystory są walnięte...

    A to w ogóle jest możliwe, że da się sprawdzić te warystory miernikiem?

    Tak czy siak powiedział że mam kupić te warystory i wlutować oraz zmienić triak. Obawiam się jednak że mógł jeszcze skasować się eprom... ale nie sprawdzę tego dopóki nie zmienię tych walniętych elementów układu i nie wsadzę modułu do pralki...

    Wiem że sam sobie jestem winien... ale jak mówią... jak czegoś nie spieprzysz to się nie nauczysz... :)

    i jeszcze jedno - Loker napisał
    Quote:
    Napięcie (w tym wypadku 275V) i moc.

    mój warystor jest opisany jako
    Code: text
    Log in, to see the code

    czyli jaką on ma moc?
  • #5
    Loker
    Level 39  
    Typowym trybem uszkodzenia warystora jest zwarcie, ale wtedy objawia się to "widowiskowo" ;) spalony element, popalone dochodzące ścieżki. Jeśli nie ma czegoś takiego na płytce, to warystory są sprawne. Zresztą jak już wspomniałem - bez zamontowanych warystorów moduł będzie działał. Wrzuć zdjęcie płytki.
  • Helpful post
    #6
    machefi
    Home appliances specialist
    Loker wrote:
    Typowym trybem uszkodzenia warystora jest zwarcie,

    Dodam , że typową przyczyną uszkodzenia warystora jest podanie na jego wyprowadzenia napięcia przekraczającego jego wartośc katalogowa 275V AC , praktycznie zjawisko to wystąpi przy upaleniu zera w sieci trójfazowej i pojawieniu się w gnieździe zasilającym urządzenie napięcia 400V AC lub w czasie wyładowań atmosferycznych .