Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bose Powered Acoustimas3 - wyłącza się po chwili ...

pablope1 14 Sie 2013 14:08 1182 6
  • #1 14 Sie 2013 14:08
    pablope1
    Poziom 6  

Witam !

Posiadam Subwoofer Bose Powered Acoustimas 3 i niestety niedawno stało się coś dziwnego - po włączeniu zasilania zabuczał na chwilę i wyłączył się. Kilka razy próbowałem włączać ale po którymś razie umarł na amen ...

Rozebrałem go i sprawdziłem płytkę wzmacniaczy - jeden z 4 tranzystorów był przebity więc go wymieniłem (na schemacie Q408) - niestety objaw ciągle ten sam - włącza się na chwilę, buczy i wyłącza sie.
    Sprawdziłem zatem pozostałe elementy i wydają się być ok - zauważyłem też jeszcze jedną istotną sprawę - w momencie gdy załącza się "buczenie" głośnik wyskakuje do góry ( sprawdziłem jeszcze jakie napięcie jest na wyjściu głośnika subbasu i jest tam ok. 5V ) i tranzystory od wzmacniaczy suba nagrzewają się szybko

W załączniku zamieszczam schemat płytki wzmacniaczy ( są tam łącznie 4 wzmacniacze : 2 suba i 2 do satelitek ( te satelitkowe działają chyba ok. i ich tranzystory nie grzeją się przy odpalaniu )

Proszę ! Pomóżcie w lokalizacji usterki :(

P.S

Po całym dniu sprawdzania znalazłem przerwaną ścieżkę jednego z tranzystorów sterujących tranzystory mocy - naprawiłem to i jakiś mały sukces na początek jest ale nie do końca

Aktualnie mam tak, że gdy podłączę subwoofer bez sygnału wejściowego w głośniku suba słychać coś jak dźwięk z generatora, ale sam woofer nie wyłącza się już ... gdy natomiast włączę jakieś żródło sygnału to na Volume poniżej połowy gra ( trochę dziwnie gdyż bardzo cicho jak nigdy wcześniej i przenosi chyba coś więcej niż sam bas ) , jak podkręcę gałkę powyżej połowy to zabezpieczenie składowej stałej odłącza głośnik. Bez sygnału wejściowego tranzystory końcowe niemal nie grzeją się - z sygnałem są ciepłe ...

Głupieje już od tego - może ktoś z Was jednak pomoże ???

... no i trochę szkoda że Moderator przeniósł to z działu audio - tam być może ktoś szybciej "odkopałby" ten temat ...

0 6
  • #2 15 Sie 2013 09:21
    kicajbas
    Poziom 26  

Witam
    Naprawiając wzmacniacz w układzie mostkowym musisz sprawdzać obydwa wzmacniacze osobno. Najpierw zmierz napięcia wyjściowe poszczególnych wzmacniaczy względem masy ( bas out1 i bas out2 ) wtedy będziesz wiedział który wzmacniacz szwankuje (napięcia w okolicach 0V ). Napięcie w punkcie R318 - R418 ( ofset ) ma być bliske 0V. Napięcia na U106 i U206 pin6 0V.
    Przyjrzyj się elementom w okolicy tej upalonej ścieżki bo ona nie była " najsłabszym ogniwem " i chyba poddała się na końcu :D . Gdy namierzysz uszkodzony wzmacniacz metodą porównania sprawdzaj napięcia patrząc jakie są w sprawnym.
    Jako że wzmacniacz zasilany jest napięciem symetrycznym możesz głośnik podłączyć do wyjścia względem masy i posłuchać jak pracuje - pod warunkiem, że na jego wyjściu napięcie stałe jest o okolicach 0V.
    Wszystkie pomiary dokonujemy przy ściszonym wzmacniaczu, a jeszcze lepiej przy wejściu zwartym do masy ( +C17 - sprawdzając, czy nie ma tam napięcia stałego z układów wejściowych)
    Pozdr.

0
  • #3 15 Sie 2013 11:50
    pablope1
    Poziom 6  

Dzięki wielkie za te cenne wskazówki !!! :) teraz wiem gdzie konkretnie zacząć szukać. Przy tych nowych objawach zastanawiałem sie czy nie szukać problemu gdzieś w stopniach przedwzmacniaczy, ale sprawdzę wszystko o czym pisales by mieć pewność co do końcowek. Dzis wieczorem zajmę sie badaniem układu i dam znac co i jak.

Dzięki raz jeszcze :)

0
  • #4 16 Sie 2013 14:06
    pablope1
    Poziom 6  

Sprawdziłem wszystko o czym pisałeś, dodatkowo spadki napięć na rezystorach no i wydaje się być OK, ale niestety nie jest - chyba muszę szukać na drugiej płytce gdzie są przedwzmacniacze i regulacja barwy - objaw ciągle ten sam jak jest cicho to gra bez problemu, ale jak tylko zrobię głośniej lub więcej basu pojawia się z muzyki, wyłącza się po chwili ( zabezpieczenie przed składową stałą wyłącza przekaźnik - ale skąd ta składowa stała pojawia się ???!!! Wydaje się jakby przedostawała się z pierwszej płytki i wraz ze zwiększaniem głośności i jej wartość rośnie, ale przecież C17 powinien ją odciąć ... )

0
  • #5 16 Sie 2013 21:12
    kicajbas
    Poziom 26  

Witam
    Ja jednak sugeruję dokładne obmierzenie wzmacniacza. Prawdopodobnie ten "wykrywacz" składowej stałej działa na zasadzie sprawdzania napięcia pomiędzy rezystorami R318 i R418 które to powinno być w okolicach 0V i jeśli obie połówki nie działają symetrycznie to napięcie też nie będzie stałe( gdy grasz cicho to różnica jest niewielka, wzrasta wraz ze wzrostem sygnału wyjściowego i zaczyna działać zabezpieczenie).
    Czy tranzystor, który wymieniłeś jest taki jak w oryginale czy jego zamiennik?
    Którą ścieżkę musiałeś poprawiać ?
    Próbowałeś słuchać wzmacniaczy osobno ?

0
  • #6 16 Sie 2013 21:31
    pablope1
    Poziom 6  

Na początku wymieniłem przebity tranzystor Q408 na dokładnie taki jak tam był. Przerwana ścierzka była w miejscu gdzie kolektor Q306 łączy się z bazami Q307 i Q308 ... właśnie zabieram się za podłączanie głośnika do każdego ze wzmacniaczy osobno i za chwilę napiszę co i jak

Mam jeszcze pytanie - ponieważ nie potrzebuję wzmacniaczy satelitek, a obawiam się że może zabraknąć mi tranzystorów na końcówki w razie czego - czy mogę "bezkarnie" wylutować wszystkie 4 tranzystory końcowe wzmaka satelitek i ich 4 tranzystory sterujące tak by te dwa wzmacniecze nie działały a bym miał części zamienne w razie czego ( ewentualnie co jeszcze usunąć by nie musiały pracować ??? )

Swoją drogą widzę ze oba układy wzmacniaczy ( wzmacniacz suba i satelitek ) są niemal identyczne i przy małych przeróbkach dałoby się zamienić je miejscami - mógłbym spróbować jeszcze tak, tylko nie wiem czym jest sygnał SHORT ???

EDIT:

Sprawdziłem oba kanały osobno podłączając głośnik do wyjścia i masy i BINGO !!! Jeden gra cały czas i jest dobrze, drugi na cichym ok, ale jak podkręcę to wywala zabezpieczenie - wymieniłem końcówki plus sterujące i ciągle to samo więc szukam dalej - no chyba że wzmacniacz operacyjny walnięty

Będę szukał i analizował na ile da się - jeśli nie znajdę przyczyny to zostawię suba na jednym kanale ( o ile tak mogę z powodów elektronicznych - bo jeśli chodzi o odsłuchowe to mi to nie bedzie przeszkadzało :) )

EDIT 2 :

No chyba udało się w końcu :) :) :) Strasznie dziękuję Ci za pomoc !!! Chciałem też ofiarować Ci punkty za pomoc ale jakoś nie mogę

Do rzeczy : sprawdzałem wszystko co tylko da się i podzespoły rzeczywiście były sprawne - problem polegał na tym, że chyba wiek urządzenia jak i jego zastosowanie sprawiły, że poza tą jedną pękniętą ścieżką znalazłem ich jeszcze całkiem sporo - najważniejszą jak okazało się przed momentem była ta która trafiała do jednego z tranzystorów końcowych - a dokładnie do bazy tranzystora Q408 - ścieżka co prawda jest dość gruba, ale samo pole lutownicze w "magiczny sposób" przestało mieć połączenie z resztą - tradycyjnie już, po wylutowaniu elementu przecynowuję te miejsca a potem myję benzyną przed kolejnym lutowaniem, by mieć pewność, że dorbinki po odsysaniu nie zrobią zwarcia no i że pady nie "podniosły się" z płytki - niestety i po takiej operacji nie było to niezauważalne... dodatkowo mylił mnie fakt gdy dokonywałem pomiarów wszystko - było niby ok tylko i wyłącznie dlatego że naciskająć sondą na pada towrzyło się przejście

W każdym razie udało się chyba naprawić woofer ( piszę "chyba" gdyż pora jest późna i nie mogę go sprawdzić na właściwym poziomie hałasu - sąsiedzi urwaliby mi głowę w picosekundach :) )

Niestety jeden z satelitkowych kanałów poszedł na części ( wylutowałem 4 tranzystory ) - nie będę ich montował gdyż nie używam tych wyjśc - mam tylko nadzieję że brak tych że elementów nie będzie przyczyną kolejnego problemu .

Dzięki wielkie raz jeszcze za wszystkie cenne drogowskazy :)
    Pozdrawiam

0
  • #7 17 Sie 2013 00:23
    kicajbas
    Poziom 26  

.... cieszę się, że mogłem pomóc.
    Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów