Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATmega32u4] - Programowanie Arduino Leonardo z USBASP (AVR Studio)

Bartoneczek 14 Aug 2013 18:41 6033 5
 • #1
  Bartoneczek
  Level 10  
  Witam serdecznie,

  Mam pewien problem. Zakupiłem płytkę uruchomieniową Arduino Leonardo. Zrobiłem to tylko i wyłącznie ze względu na gotowość do pracy, brak konieczności lutowania, solidność i ATmega32u4 który oferuje obsługę USB. Posiadam prorgamator USBasp i chciałbym najzwyczajniej w świecie korzystać z AVR Studio 6, programować w PonyProg i nie chcę mieć w ogóle doczynienia z 'dobrodziejstwami' Arduino.  Problem polega na tym że Arduino posiadają jakieś bootloadery, nie wiem jak domyślnie poustawiane są Fuse bity itp. Stąd moje pytanie: w jaki sposób mogę w najprostszy klasyczny sposób, pisząc w AVR Studio bez żadnych dodatkowych bibliotek zaprogramować ten układ? Czy wystarczy podpiąć się z USBasp przez przejściówkę i najzwyczajniej w świecie zaprogramować? Co z tym bootloaderem?

  Z góry dzięki za nieusuwanie postu i wszelką pomoc. Pozdrawiam.


  BTW. Jedyne tutoriale jakie znalazłem w internecie to tutoriale o tym jak zaimplementować 'język' (jeśli można to tak nazwać) Arduino w AVR Studio, natomiast swoistej odpowiedzi na moje pytanie nie odnalazłem nigdzie.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witaj,
  Wystarczy we fusebitach wyłączyć bootloader (za pomocą programatora) i potem możesz wgrywać dowolne programy.
  Możesz także wgrać sobie bootloader FLIP i programować atemgę dowolnymi plikami hex prze USB.
 • #3
  Bartoneczek
  Level 10  
  Dziękuję pięknie za odpowiedź i pomoc. Mógłbym jeszcze prosić o informacje które fusebity odpowiadają za bootloader gdyż nie potrafię znaleźć takiej informacji?

  Pozdrawiam.
 • #4
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  BOOTRST
  Ogólnie, jeśli nie możesz skorzystać z AVR Studio do programowania przez ISP skorzystaj z tej strony:
  http://www.engbedded.com/fusecalc/

  A jak tak pięknie dziękujesz, to mały prezent w załączniku - bootloadery działające albo z FLIP albo z Arduino + wyliczone ustawienia fusebitów.
 • #5
  Bartoneczek
  Level 10  
  Teraz to już dziękuję potrójnie. :) Mam jeszcze jedno, mam nadzieję że już ostatnie pytanie - czy istnieje możliwość (w związku z tym że jeszcze nie posiadam adaptera 10pin->6pin dla USBasp->Arduino) wypalenia bootloadera Flip (wraz z ustawieniem fusebitów) korzystając z... bootloadera Arduino pomijając programowanie ICSP? :D
 • #6
  McMonster
  Level 32  
  Nie nadpiszesz bootloadera z bootloadera. A jeśli masz kawałek kabla, lutownicę i kilka styków na goldpin, to masz też adapter. A jeśli nie masz, to kup właśnie to, a nie specjalnie zbudowany adapter.