Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diy na stx 12.2.500 nie mają basu

mildtonek418 14 Sie 2013 20:11 6978 53
  • #1 14 Sie 2013 20:11
    mildtonek418
    Poziom 14  

Witajcie. Zbudowałem kolumny na przetwornikach stx 12,2,500 4ohm kolumny zestrojone na 30hz bass reflex 7,5cm średnicy i 18,5 długości, obudowy po 65 litrów. Kolumny tworzą potężny rezonans lecz nie mają praktycznie basu. Kolumny testowałem w kilku pomieszczeniach i na wzmacniaczu yamaha ax 700. Czy ma ktoś pomysł jak rozwiązać ten problem?

• #2 14 Sie 2013 20:56
    2272241
    Usunięty  
  • #3 14 Sie 2013 22:05
    Herethic
    Poziom 28  

1) Mocno nieszczelna obudowa.
    2) Za małe pomieszczenie dla takich częstotliwości (ok. 35 metrów).
    3) Za małe możliwości głośnika wobec tak niskich częstotliwości (duży spadek spl).
    4) Źle zaprojektowana zwrotnica/cięcia pasma.
    5) BR z tyłu w złej odległości od ściany/nieprawidłowe ustawienie kolumn w pomieszczeniu.
    6) Kabelki... Jeśli masz przysłowiowe "pół metra"' do wzmacniacza, to i na "pręcie zbrojeniowym" Ci to zagra...
    W przeciwnym wypadku kable 2,5-4mm z czystej miedzi.
    NIE CCA!!! Można się nadziać na "wynalazek'... Sprawdziłem na własnej skórze...:(

Mocny bas z 12" przy 30hz? Nie tędy droga... Może posypią się gromy na mój biedny "heretycki łeb",
    ale moim zdaniem lepiej skupić się na nieco wyższym paśmie, za to z lekkim podbiciem.

Pozdro.

• #4 14 Sie 2013 22:57
    mildtonek418
    Poziom 14  

Tak wzmacniacz jest sprawny i kolumny są podłączone w fazie, próbowałem zmienić strojenie kolumn ale wtedy głośnik źle pracował stukał o magnes.
    Kolumny były testowane w pomieszczeniach od 15 do 100mk2 i grały źle.
    Zwrotnica była projektowana przez znajomego z doświadczeniem.
    Bass reflexy są dobrane w odpowiedniej odległości od tylnej ścianki.
    Przewody mają 2,5mm.

• #5 14 Sie 2013 23:15
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Ja robiłem zwrotki, cięcie basu w okolicy 600Hz 12db/oct

• #6 14 Sie 2013 23:58
    Pawel S.
    Poziom 39  

mildtonek418 napisał:
    kolumny zestrojone na 30hz bass reflex 7,5cm średnicy i 18,5 długości, obudowy po 65 litrów.
    Za mała średnica tunelu, za niskie strojenie...

mildtonek418 napisał:
    Kolumny tworzą potężny rezonans lecz nie mają praktycznie basu.
    Możesz wyjaśnić co rozumiesz pod pojęciem "tworzą rezonans"?
    Pytanie też co rozumiesz przez pojęcie basu?
    Jakiś czas temu było u mnie 2 17-latków i zademonstrowałem im potężny głośnik który grał bardzo niskim basem... Nie zrobiło to na nich żadnego wrażenia bo "nie kopało po klacie" co przez nich jest uznawane za bas... Możliwe że podobnie jest u Ciebie?

mildtonek418 napisał:
    próbowałem zmienić strojenie kolumn ale wtedy głośnik źle pracował stukał o magnes.
    Nie ma fizycznej możliwości żeby cewka stukała o magnes - to "stukanie" to odgłos towarzyszący wyskoczeniu cewki ze szczeliny magnetycznej - czyli przesterowałeś wzmacniacz i głośnik.

• #7 15 Sie 2013 00:07
    mildtonek418
    Poziom 14  

Pod pojęciem "tworzyło rezonans" miałem na myśli że całe mieszkanie wpadało w rezonans i wszystko spadało mi z półek.
    Wzmacniacza raczej nie przesterowałem gdyż miał jeszcze spory zapas mocy.

• #8 15 Sie 2013 00:15
    Pawel S.
    Poziom 39  

mildtonek418 napisał:
    Jeżeli ten zapas mocy objawiał się tylko na pokrętle głośności to znaczy że zapasu mogło nie być...

mildtonek418 napisał:
    miałem na myśli że całe mieszkanie wpadało w rezonans i wszystko spadało mi z półek.
    czyli wina akustyki pomieszczenia. Sprawdzałeś inne kolumny w tych warunkach?

• #9 15 Sie 2013 00:19
    mildtonek418
    Poziom 14  

Zapas był gdyż wskaźniki wysterowania pokazywały mi lekko ponad polowe mocy.
    Tak w tym pomieszczeniu sprawdziłem już 18 kolumn i nie było jakiejś wielkiej rewelacji ale wszystkie kolumny grały przyzwoicie.

• #10 15 Sie 2013 10:21
    marian133
    Poziom 37  

Pawel S. napisał:

I do tego jeszcze za duża obudowa.
    Jeśli ktoś chce zrobić suba to tak, ale do kolumn dajemy mniejszy litraż i strojenie wyżej.
    Co do mocy wzmacniacza się nie wypowiem, bo nie wiem jak głośno słuchasz i czego oczekujesz.

A możesz napisać jakie jeszcze siedzą głośniki w tych kolumnach?

Uzytkowinik19 napisał:
    Ja robiłem zwrotki, cięcie basu w okolicy 600Hz 12db/oct

Robiłeś pomiary czy to zwrotnica "z kalkulatora"?

• #11 15 Sie 2013 11:39
    mildtonek418
    Poziom 14  

Jeszcze nie mam wszystkich głośników, a po ukończeniu kolumn będą w nich takie oto głośniki,
    - średnio tonowy M.STX.6,5.1,5.200.8.F.S.MC.X
    - wysoko tonowy GDWK-10-250-AWX
    Jakie polecacie mi strojenie do tych kolumn, 40Hz ?
    O ile skrócić bass reflex?
    Czy to da dużą różnice bo kolumny z krótszymi bass reflexami też grały nie zadowalająco.

• #12 15 Sie 2013 12:05
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

marian133 napisał:
    Robiłeś pomiary czy to zwrotnica "z kalkulatora"?

Pytanie retoryczne.

Problem leży po stronie akustyki gdyż podobne kolumny u innych ludzi nie sprawiają problemów.

• #13 15 Sie 2013 12:05
    Pawel S.
    Poziom 39  

To jak Ty słuchasz "kolumn" bez wszystkich głośników?

• #14 15 Sie 2013 13:03
    mildtonek418
    Poziom 14  

W kolumnach do sprawdzenia niskich tonów nie potrzebuję głośników średnio i wysoko tonowych. A na resztę to muszę dozbierać pieniądze .

• #15 15 Sie 2013 13:08
    Pawel S.
    Poziom 39  

Ahaaaa... To tak samo jak w samochodzie - wcale nie potrzebują systemu z przodu, ważny jest tylko mocny sub...
    Dziwne jest tylko to że jakoś lepiej gra z głośnikami z przodu.

A zanim wydasz pieniądze - kto i jak zrobi do tego zwrotnice?

• #16 15 Sie 2013 16:13
    arek59
    Poziom 29  

Powyższy głośnik nie jest głośnikiem basowy lub niskotonowym, on jest mid-basem ale i tak mu dużo brakuje.

Te głośniki nie zagrają ci basem ani nie zrobią ci trzęsienia ziemi, owszem w dobrej kolumnie kick basu (100-200hz) mogą mieć sporo ale to nie o to chodzi.

A i yamaszka ma 2 x 100W a twoje głośniki potrzebują około 300W i to z zapasem, być może ten wzmacniacz ma zbyt słabą dynamikę.

• #17 15 Sie 2013 17:19
    mildtonek418
    Poziom 14  

Yamaha ma około 160 wat przy 4 ohm.

• #18 15 Sie 2013 23:34
    marian133
    Poziom 37  

Uzytkowinik19 napisał:
    Pytanie retoryczne.

A odpowiesz na to pytanie czy będziesz unikał odpowiedzi?
    Skoro autor tematu nie ma jeszcze reszty głośników, to jak zrobiłeś tą zwrotnicę?

• #19 15 Sie 2013 23:44
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Budowałem w tym czasie chyba z 5 kompletów takich kolumn.
    Każde grają poprawnie, u kolegi ewidentnie jest problem z akustyką.

Swoją drogą, na elektrodzie jak na diyaudio, na diyaudio jak na elektrodzie, każdy każdemu by chciał kłode podłożyć, spokojnie marian jak zrobie 1 projekt na pół roku to Ci interesu nie zabije, każdy projekt jest opomiarowany chociaż nie muszę Tobie niczego udowadniać.

• #20 16 Sie 2013 08:55
    marian133
    Poziom 37  

Uzytkowinik19 napisał:

Swoją drogą, na elektrodzie jak na diyaudio, na diyaudio jak na elektrodzie, każdy każdemu by chciał kłode podłożyć

Ja tylko zapytałem jak robiłeś zwrotnicę, a Ty od razu że jakieś kłody itp.

Uzytkowinik19 napisał:

5 kompletów i każda para miała ten sam litraż i takie samo strojenie (średnica BR)?
    Jeśli tak to błędne, a jeśli nie to dlaczego nie doradziłeś koledze że musi zmienić port BR?

Uzytkowinik19 napisał:
    spokojnie marian jak zrobie 1 projekt na pół roku to Ci interesu nie zabije

Jakiego interesu? Ja takich kolumn nie robię i robić nie będę.

• #21 16 Sie 2013 11:18
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Priorytet dla odbiorców zawsze był ten sam, dużo basu, ten głośnik pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. strojenie w granicach 32Hz rura 8,5cm średnicy i 20cm długości, świstów nie stwierdzono.
    Tak jak napisałem u każdego te kolumny grają niskim basem który słychać.

• #22 16 Sie 2013 14:42
    Herethic
    Poziom 28  

mildtonek418 napisał:
    Kolumny były testowane w pomieszczeniach od 15 do 100mk2 i grały źle.
    Nie ma kolumn które dobrze zagrają w 15 i 100 metrach.
    mildtonek418 napisał:
    Pod pojęciem "tworzyło rezonans" miałem na myśli że całe mieszkanie wpadało w rezonans i wszystko spadało mi z półek.
    W 15 metrach zapomij o niskim basie. Poniżej uproszczone wyjaśnienie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2303260.html
    Poza tym do rozwalania ścian służy młot pneumatyczny, a nie sprzęt audio... :evil:
    Pawel S. napisał:
    Dokładnie tak. Poniżej masz przykładowe wykresy.
    Diy na stx 12.2.500 nie mają basu Diy na stx 12.2.500 nie mają basu Diy na stx 12.2.500 nie mają basu Diy na stx 12.2.500 nie mają basu
    mildtonek418 - Czy czasem nie pytałeś Użytkownik 19 o "kolumny z niskim basem"?
    Wycisnął z tego głośnika ile się dało (30Hz/-6dB), tylko... po co? To przecież nie jest głośnik do subwoofera...
    mildtonek418 napisał:
    Jeszcze nie mam wszystkich głośników(...)
    Więc nie ma o czym gadać. Musisz ocenić całość.
    mildtonek418 napisał:
    Jakie polecacie mi strojenie do tych kolumn, 40Hz ?
    40 Hz jest poprawne. ok.50 litrów.
    mildtonek418 napisał:
    Czy to da dużą różnice(...)
    Przypuszczam, że Twoim zdaniem za małą.
    Uzytkowinik19 napisał:
    ...i metrażem zapewne... Co nie zmienia faktu, że BR jest za mały.

Pozdro. Miłej dyskusji.

• #23 16 Sie 2013 16:02
    mildtonek418
    Poziom 14  

Tak wygląda ustawienie przedmiotów i kolumn w moim pokoju zaznaczyłem jeszcze miejsca w których bas jest najlepszy. Jak byście radzili ustawić kolumny, w grę wchodzi małe przemeblowanie pokoju.

• #24 16 Sie 2013 18:01
    Herethic
    Poziom 28  

Twój pokój ma 4,3x3,3 metra... Czternaście metrów z meblami... 6-7'-owe woofery to max...

Każde pomieszczenie ma swoje rezonanse. Wielkość/ustawienie mebli, wszystko ma znaczenie...
    Zależnie od miejsca odsłuchu pewne częstotliwości mogą zostać podbite, lub wyciszone.
    Możesz użyć "pułapek basowych' itp, ale dobra adaptacja akustyczna, to spory koszt.
    Poza tym w pokoju "mieszkalnym" to nierealne. Straciłby funkcjonalność.
    Jeśli chcesz, możesz skorzystać z rady w powyższym linku i troche pokombinować.
    Mimo to konstrukcje takie jak 'Pylon Pearl" to raczej maximum możliwości takiego pomieszczenia.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2308551&highlight=

Pozdro.

• #25 16 Sie 2013 23:13
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Herethic napisał:
    Wycisnął z tego głośnika ile się dało (30Hz/-6dB), tylko... po co? To przecież nie jest głośnik do subwoofera...

No wycisnąłem, tak to jest jak ma być dużo za mało ;p ale dalej będę podtrzymywał swoje zdanie że głośnik jest bardzo dobry w swojej cenie.

• #26 17 Sie 2013 09:01
    mildtonek418
    Poziom 14  

Wczoraj przełożyłem 12,2,500 do sanyo sx 1200 i chociaż paczki kolumn są takie same to pod tamtą zwrotnicą ten głośnik zagrał dużo lepszym basem. Czy wiecie czego to może być przyczyna? Macie jakieś pomysły?

• #27 17 Sie 2013 10:38
    Pawel S.
    Poziom 39  

mildtonek418 napisał:
    chociaż paczki kolumn są takie same to pod tamtą zwrotnicą ten głośnik zagrał dużo lepszym basem.
    Tak jak myślałem - basu wcale nie brakowało tylko został zagłuszony przez zniekształcone średnie tony...
    Ktoś skopał zwrotnicę, lub bas pojawi się jak zamontujesz WSZYSTKIE głośniki.

• #28 17 Sie 2013 11:15
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Bas jest cięty na ok 600Hz jak pamiętam to nie jest dużo dla tego głośnika.
    Zmuszałem go do pracy z wyższymi częstotliwościami (kolumny w stylu Zeusów z driverem d-800)

Jakiś fragment niższych średnich tonów napewno jest odgrywany przez głośnik basowy, chyba nikogo nie muszę uczyć że to filtr pasywny i nie tnie jak nożem uciął. Jak znajde większą chwilę wolnego czasu to wrzuce pomiary i schemat, z tego co pamiętam na basie jest cewka 3mH z kondensatorem 47uF.

Kolumny zostały zbudowane z pewnym założeniem które zostało spełnione, tak jak już wcześniej napisałem problem u innych osób nie występuje, nawet stosowałem jeszcze większe obudowy. Pisanie że obudowa jest zbyt nisko strojona lub jest za duża bez wcześniejszego odsłuchu to głupota. Pomimo tego że nie jest głośnikiem subniskotonowym to potrafi przetworzyć te 30Hz ze spakiem ok 6dB, czemu więc z tego nie skorzystać jeśli ktoś tego wymaga, oczywiście impuls i wytrzymałość mocowa uwzględnione.

Jako ciekawostka, 2 takie basy w obudowie 165L strojonej na 28Hz wytrzymuja długotrwale 600W RMS. Teoretyków proszę o nie wypowiadanie się i nie komentowanie tego.

Problem nie leży ani po stronie zwrotnicy ani po strojnie projektu kolumn, proponuje wznowić dyskusje po zamontowaniu wszystkich głosników w kolumnie, wszystkie głośniki są ważne i wpływają na to jak odbioremy dźwięki.

Tak więc bez odbioru do czasu zamontowania głośników.

• #29 17 Sie 2013 14:28
    398216
    Usunięty  
  • #30 18 Sie 2013 11:21
    mildtonek418
    Poziom 14  

Tak dla głośnika średnio tonowego jest wydzielona osobna komora a otwór po wysoko tonowym zatkany. Strojenie na 29Hz

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME