Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usterka czujki i jej wykrywanie w różnych centralach alarmowych

14 Aug 2013 21:09 11037 35
 • Level 12  
  Witam serdecznie. Chciałbym poruszyć temat awarii czujki i sposobu jej wykrywania przez rózne centrale alarmowe. W centralach Satela centrala wykrywa tylko w konfiguracji dwuparametrycznej 2EOL, stan normalny, naruszenie i sabotaż czujki. Centrala DSC natomiast w konfiguracji 2EOL rozróznia stan normalny, naruszenie, sabotaż, a także uszkodzenie czujki. W Satelach od modelu CA-10 są tylko opcje, gdzie ustawiamy dla każdego wejścia maksymalny czas naruszenia, po którym centrala uzna wejscie za uszkodzone. I tutaj moje pytanie. Jak wiemy wiekszość czujek przy awariach zwiazanych ze spadkiem napięcia i/lub uszkodzenia toru sygnałowego, reaguje rozłączeniem styku przekaźnika, jak podczas alarmu (w przypadku czujki NC). Czy awaria czujki zawsze jest równoznaczna z rozwarciem przekaźnika, bo w DSC nie ma opcji maksymalnego czasu naruszenia wejścia, a mimo tego centrala w dwuparametrze 2EOL rozróżnia awarię czujki. Dla DSC zwarcie na linii (0Ω) oznacza awarię czujki, czy zatem zawsze przy awarii czujki następuje zwarcie na linii i spada rezystancja do zera? Centrale którego producenta zatem lepiej mają to rozwiązane, czy skuteczniejsze jest wykrywanie usterki czujki na podstawie przekroczenia czasu rozłaczenia przekaźnika, jak w Satelu, czy pomiaru i spadku rezystancji, jak w DSC. Serdecznie prosiłbym rozjasnienie tej sprawy.
 • OptexOptex

 • Level 25  
  Tak dla wyjaśnienia typ linii 2EOL/NC kontroluje cztery stany na wejściach.
  stan normalny
  stan alarmowy
  stan sabotażowy
  stan zwarcia

  Bez względu na typ centrali alarmowej te cztery parametry dają gwarancję na skuteczną kontrolę stanu czujnika oraz okablowania przez centralę alarmową.
  Oczywiście centrale satela oprócz standardowych ustawień typu linii daje możliwość dodatkowych ustawień dla konkretnych linii. Przeważnie dodatkowe ustawienia linii w satelu stosuję się w liniach niestandardowych np: kontrola urządzeń nie będącymi czujnikami SSWiN.
  Niewątpliwie uniwersalność Satela stawia go w czołówce wśród central alarmowych.
  Praktycznie każda centrala alarmowa która daje możliwość ustawienia typu linii jako 2EOL sprawia że skutecznie kontroluje stan na swoim wejsciu.
  Niestety wielokrotnie w swojej praktyce spotkałem się że mimo tych możliwości central ustawia się linie jako EOL , NC a już dla mnie całkowicie niedopuszczalne jest ustawienie linii jako NO.

  Pozdrawiam.
 • Level 12  
  Dzięki za wyjasnienia. Jednak chodziło mi tylko o kwestię samej awarii czujki. Czy zawszę stan zwarcia jest równoznaczny z awarią czujki, bo z tego co wiem, to na przykład spadek napiecia zasilania czujki lub uszkodzenie toru sygnałowego, skutkuje trwałym załaczeniem się przekaźnika i dioda LED w czujce świeci ciągle. Czy wówczas w takiej czujce dochodzi zawszę do zwarcia na linii, aby centrala mogła wykryć to jako awarię czujki?
 • Level 21  
  Nie wiem po co ci takie usterki, w większości przypadków przy awarii/alarmie centrala alarmowa dużo ci "nie powie", od tego jest serwisant aby na podstawie bufora z centrali i pomiaru czujnika i przewodów dał odpowiedź jaka była przyczyna. W większości przypadków np. poluzowane lub niepolutowane przewody wywołają alarm włamaniowy a powinien w buforze centrali być sabotaż. Tak samo różne centrale różnie się w podobnych przypadkach zachowają, nawet te same centrale w różnych okresach wyprodukowane mogą inaczej się zachowywać jak wadliwa wersja Satela Integry gdzie siadały inwertery, lub różne wersje czujników w których diody mrugają a tranzystory są od dawna "sklejone". To właśnie od doświadczenia serwisanta będzie zależało czy wymieni ci wszystkie czujniki w domu i po kilkunastu wizytach na końcu polutuje połączenia czy wymieni np. od razu wadliwą centrale.
 • Level 11  
  PAWEL11610 wrote:
  Dzięki za wyjasnienia. Jednak chodziło mi tylko o kwestię samej awarii czujki. Czy zawszę stan zwarcia jest równoznaczny z awarią czujki, bo z tego co wiem, to na przykład spadek napiecia zasilania czujki lub uszkodzenie toru sygnałowego, skutkuje trwałym załaczeniem się przekaźnika i dioda LED w czujce świeci ciągle. Czy wówczas w takiej czujce dochodzi zawszę do zwarcia na linii, aby centrala mogła wykryć to jako awarię czujki?

  Stan zwarcia nie jest równoznaczny z uszkodzeniem czujnika...
  Uszkodzenie toru sygnałowe nie zaburza pracy czujnika... co innego centrali...


  Resumując jak czujnik ciągle naruszony mimo braku ruchu to po prostu wzywasz serwis lub rozbierasz czujnik sprawdzasz styki przekaźnika, mierzysz napięcie, sprawdzasz połączenie centrala-czujnik i wiesz co jest. Co tu więcej trzeba??
 • OptexOptex

 • Level 25  
  Wyjaśniam.
  Stan zwarcia w typie linii 2EOL dotyczy jedynie okablowania do danego czujnika i odnosi się do żył com i Zx,
  Teoretycznie jest możliwe zwarcie w samym czujniku lecz powodem będą przewody lub niechlujnie podłączone rezystory.
  Co do dodatkowych informacji o usterkach linii można uzyskać poprzez zastosowanie przekaźnika zasilanego z wyjścia zasilania czujników.
  Styki tego przekaźnika poprzez rezystory podłączasz jako np: linia techniczna informującą o zasilaniu czujników lub grupy czujników. Można również podłączyć w/w przekaźnik pod osobny dialer poza centralą alarmową co daje ci informację że sama centrala "padła".
  Co do wykrycia uszkodzonego czujnika (poprzez sklejone styki w czujniku) przez centralę jest niezwykle łatwe. Sama centrala informuje cię o stanie tego czujnika więc możliwe są dwie usterki
  1. Brak zasilania czujnika
  2. uszkodzony czujnik
  Przy braku naruszenia (brak styku w czujniku) sprawa wygląda trochę trudniej ale najprościej wykryć załączając GONG przejść wszystkie czujniki.
 • Level 12  
  Tylko jeśli chodzi o centrale DSC, to jak nastąpi zwarcie na linii (awaria czujki), to manipulator sygnalizuje to użytkownikowi i zapala się pomarańczowa dioda usterka i w menu usterek jest ona identyfikowana jako "usterka czujki". Jeśli chodzi o Satela, to użytkownik manipulatora otrzymuje tylko informacje o jej naruszeniu i o sabotażu czujki. Satele nie sygnalizują natomiast awarii czujki, ani to przy wyświetlaniu stanów wejść, ani w menu awarii, a przecież w 2EOL zwarcie na linii w Satelu jest rozróżniane?
 • Level 23  
  Witam!

  Ale o jakich konfiguracjach mowimy 2EOL/NC czy 2EOL/NO. W Satelu jest funkcja zbyt dlugie naruszenie.

  pozdr
 • Level 12  
  Witam. Oczywiście cały czas mówię o konfiguracji 2EOL/NC. Jak wiemy, w dwuparametrze rozrózniane są 4 stany, w tym zwarcie na linii. W centralach DSC zwarcie na linii, jak przedstawił mi kolega reweriko, że dotyczy to okablowania do danej czujki i żył Zx i Com, sygnalizowane jest jako "usterka czujki" w manipulatorze. Satel natomiast przy 2EOL/NC zasygnalizuje tylko na manipulatorze naruszenie czujki i naruszenie obwodu sabotażowego i pomimo, że w 2EOL/NC jest rozrózniane zwarcie na linii, manipulatory central Satel nie sygnalizuja tego użytkownikowi, wiec tego własnie nie rozumiem. Mają za to, tak jak napisałeś opcję zbyt długiego naruszenia wejścia, choć i tak funkcja ta występuje od CA-10 w górę i w Integrach. I tutaj już doszliśmy do miejsca, gdzie można zapytać, który sposób wykrywania awarii czujki jest bardziej skuteczniejszy, żeby nie powiedzieć lepszy? Czy jest to wykrywanie awarii czujki na podstawie zwarcia na linii (zwarcie na Zx i Com), czy zbyt długiego naruszenia czujki?
 • Level 23  
  Ale przeciez awaria czujki to zbyt dlugie naruszenie przekaznika . Jak ci padnie zasilanie w czujce to rozrywa rownoleglosc wyzlolenia do oporu 2.2kOhm przez caly czas i to jest awaria czujki. Wszystkie inne zmany oporu oprocz 1.1 kOhm 2.2 kOhm to sabotaz.

  Juz mozna sie bawic w 3EOL na I64-128p

  pozdr

  Dodano po 37 [minuty]:

  Jest tez funkcja Maksymalny czas braku naruszenia jak skleji sie przekaznik

  pozdr

 • Level 25  
  Niewątpliwie stan zwarcia na linii alarmowej byłoby wskazane w satelu.
  W sumie dla zwykłego użytkownika jest to bez znaczenia jak na przykład brak zasilania na czujnikach. Po prostu linia otwarta bez powodu daję jednoznacznie informację że coś z systemem jest nie tak i powinno się wezwać serwis. Sporo central w tym DSC sygnalizuję konkretnie o stanie usterkowym danej linii jednak są to informację raczej przeznaczone dla serwisu. Szkoda jednak że nie jest to rejestrowane w historii zdarzeń w systemach satela. Na pewno byłaby to pomocna informacja w przypadku diagnozowania usterki lub w analizie po zdarzeniu włamania. Oczywiście mowa o liniach 2EOL.
  Tak czy inaczej - Wprawiony instalator szybko zdiagnozuję taką usterkę bez względu na rodzaj centrali a sama informacja wyświetlana na klawiaturze nic nie powie (starszej pani - posiadaczki alarmu) co powinna zrobić w takim przypadku.
  Pozdrawiam.
 • Level 12  
  Ale jak starsza pani ma Satela, to Satel nie pokaże w awariach usterke linii, co najwyżej awarię wyjścia zasilającego czujki, ale będzie to awaria wyjścia, z którego zasilamy zazwyczaj wszystkie czujki, a nie awaria konkretnego czujnika. A tak podsumowując to wszystko, to oczywiście na pierwszym miejscu jest wprawny instalator, który skutecznie zdiagnozuje usterkę. Występująca w DSC awaria "usterka linii" sygnalizuje tylko stan zwarcia na okablowaniu linii do danej czujki, ale nie wykryje nam już braku naruszenia czujki przez dany czas, co ma miejsce przy sklejeniu się przekaźnika czujki, ani nie wykryje jako usterkę zbyt długie naruszenie czujki, spowodowane uszkodzeniem toru sygnałowego, czy spadkiem napięcia czujki poniżej tych 9V (rózne czujki maja rózny próg), chociaż spadek napiecia lub brak zasilania czujki/ czujek bedzie zasygnalizowane w DSC jako awaria wyjścia zasilającego AUX, jesli z niego zasilamy czujki. Satel natomiast w przeciwieństwie do DSC od CA-10 w górę, wykryje takie nieprawidłowości, jak sklejony przekaźnik, czy zbyt długie naruszenie, spowodowane spadkiem napiecia czujki i/lub uszkodzeniem toru sygnałowego. Każda inna ingerencja, jak np. przeciecie kabli od czujki, traktowana już jest oczywiscie jako sabotaż czujki. Satel nie poinformuje użytkownika na manipulatorze, o usterce czujki, polegajacej na zwarciu na jej okablowaniu, jak ma to miejsce w DSC. Tak to zrozumiałem. Jesli coś źle zrozumiałem, to mnie poprawcie.
 • Level 12  
  No własnie nie ma w Satelu, w DSC jest. W Satelach są za to wyświetlane usterki "zbyt długie naruszenie wejścia" oraz "wejscie nie naruszone przez zaprogramowany czas", ale to w najnowszych Integrach jest wyswietlane na manipulatorach, w takiej CA-10, może to być sygnalizowane tylko na wyjściu centrali.
 • Level 11  
  Nic nie jest do końca w stanie dać znać o uszkodzeniu czujnika. Mam kilka na stanie czujników PARADOXa 476+, gdzie PIR wykrywa ruch (tj. LED świeci) a przekaźnik nic.
  I jak ma to centrala zarejestrować? Jako zbyt długi stan bez naruszenia?

  Po to się robi konserwacje/przegląd systemu aby to wykryć i ustalić przyczynę a nie aby nam to wyświetliło. Sami sobie zabieracie chleb :)
 • Level 12  
  Z tym chlebem, to się zgodzę, im mniej się użytkownikowi na klawiaturze wyświetla, tym lepiej dla instalatora, bo będzie musiał przyjechać i wszystko sprawdzić/zmierzyć. ;)
  W Satelach, na taką sytuację, gdzie PIR wykrywa ruch, a przekaźnik się nie rozwiera, idealna jest opcja braku naruszenia przez zaprogramowany czas. Wtedy centrala poinformuje nas, że pomimo, że dioda LED w czujce swieci, to przekaźnik nie reaguje, bo na przykład jest sklejony.
 • Level 23  
  Ale gdzie jest to zwacie czujki? Na Satelu zawsze wyswietlaja sie awarie jesli na zadanie sie je nie ukrywa w czuwaniu. Przewijanie jest przez "7". W Satelu jest tez funkcja co daje podglad stanu wejsc na zywo na man.

  Przeczytaj sobie tez o ekranie statusu str. 15

  stan wejść przy pomocy symboli (wybiera się pojedyncze wejścia, których stan będzie wyświetlany),
 • Level 12  
  Wedlug mnie to troche niebezpieczna sytuacja moze miec miejsce, kiedy skleja sie styki przekaznika w czujce, a centrala nie bedzie w stanie wykryc takiego typu uszkodzenia. Jesli to usterka toru sygnalowego lub brak zasilania w czujce, to styki przekaznika zostana rozwarte i kazda, nawet najprostsza centrala wykaze naruszenie linii, czyli kazdy sie zorientuje, ze cos jest nie tak. Jak zas skleja sie styki, to taka prosta centrala juz tego nie wykryje, diodka w czujce bedzie swiecic jak nalezy, a ktos, kto nie testuje regularnie swojego systemu, dowie sie o tym niestety, kiedy przy wlamaniu czujnik nie zglosi naruszenia. Satel ma te opcje maksymalnego czasu braku naruszenia, ktore wlasnie takim sytuacja zapobiegaja. Nawet DSC w najnowszej serii central tez wprowadzil ta opcje. I bardzo dobrze, bo wedlug mnie to bardzo pozyteczna opcja.
 • Stationary Alarms specialist
  Trzeba też wziąć pod uwagę to, że producenci coraz częściej stosują przekaźniki półprzewodnikowe a nie elektromechaniczne. Więc problem "sklejania" styków tutaj nie wystąpi. Ale to i tak nie zmienia faktu, że wskazanie "zwarcia" w centrali na pewno by nie zaszkodziło.
 • Level 12  
  Dokładnie tak, ale różne czujki do central się podłącza, również te, które mają jeszcze elektromechaniczne przekaźniki. W zasadzie to wygląda tak, że w centralach Satela wskazanie "zwarcia" by się przydało, a w DSC funkcja zbyt długiego naruszenia. DSC ma to, czego nie ma Satel i na odwrót. To tak podsumowując. ;)
 • Level 23  
  Witam!

  Ale Satel wykrywa tez sklejony przekaznik. Gdzie jest to "zwarcie". W Satelu jest tez funkcja Gongu i Testu czujek co sa oddalone od mana, Jest nawet funkcja Resetu co pozwala sprawdzic dzialanie zasilania.

  pozdr
 • Level 24  
  Zwarcie, zwarcie....
  Co niby takiego ta biedna czujka w awarii ma zewrzeć? Jedyne czym może sterować to wyjścia przekaźnika alarmu (nieważne czy elektromechanicznego, czy elektronicznego).
  Co to oznacza? Że jedyny sygnał który może w ten sposób przekazać do centrali w prawidłowo skonfigurowanym 2eolu to naruszenie.
  Zwarcia linii nie jest w stanie zrobić, bo nie jest w stanie kontrolować wyjścia TMP (to najczęściej jedynie wyprowadzenie mechanicznego przełącznika) a dodatkowo w szeregu pomiędzy przekaźnikiem alarmu a stykami sabotażu ma drugi rezystor.

  Stany ekstremalne (czyli zwarcie i rozwarcie linii centrali) w 2eol interpretowane powinny być przez każdą centralę jako sabotaż - bo oznaczają ingerencję w okablowanie systemu.

  Nie wiem dokładnie jak to działa w DSC, ale przypuszczam że tak samo lub bardzo podobnie jak w Satelu.
 • Level 12  
  Co masz na myśli pisząc, że w DSC działa to tak samo lub bardzo podobnie jak w Satelu? Póki co DSC ma tylko opcję maksymalnego czasu braku naruszenia, ale to jest tylko informacja wysyłana komunikatorem telefonicznym np. do stacji monitorowania. No i oczywiście zgłaszanie usterki linii jako awarii. Wygrzebałem instrukcję do DSC PC1616 i znalazłem tam opis usterki linii dozorowych, pozwólcie, że zacytuję: "Usterka [5] - Usterka linii dozorowych (z linią pożarową włącznie).
  Usterka będzie wykazywana, gdy linia nie jest w stanie przekazywać alarmu z czujki do centrali, np. na skutek zwarcia w linii typu DEOL, rozwarcia linii pożarowej lub gdy występuje problem z nadzorem urządzenia bezprzewodowego.
  Klawiatury w systemie będą emitować sygnał dźwiękowy. Naciśnięcie przycisku [5] w trybie usterek, pokazuje uszkodzone linie. Usterka linii pożarowej jest sygnalizowana także poczas dozoru.
  Uwaga! Usterki linii pożarowych będą wyświetlane także gdy system jest właczony w dozór".

  Zatem nadal nie wiem, czy dotyczy to tylko i wyłącznie zwarcia, no bo nie wynika z tego nic innego. Mogłoby to też śmiało dotyczyć sytuacji, gdy któraś czujka będzie przez dłuższy czas naruszona, ale i tak musiałaby istnieć w DSC taka opcja, w której ustalałoby się ten maksymalny czas naruszenia i wybierało, które czujki ma ta funkcja uwzględniać, bo dla kontaktronów, to raczej ta opcja odpada. DSC wyświetla tą usterkę linii, ale ja nadal nie wiem w jakich jeszcze innych sytuacjach oprócz zwarcia jest ona wyswietlana, oczywiście dla typowej przewodowej czujki PIR w konfiguracji 2EOL/NC. Popieram mojego przedmówcę z tym zwarciem, pytam, bo centrale je w dwuparametrze wykrywają, ale to, że się nigdy z takim czymś nie spotkałem to jest inna sprawa. Zatem coś w tej usterce linii w DSC oprócz tego nieszczęsnego zwarcia musi być jeszcze wykazywane, pytanie tylko co? ;)
 • Level 24  
  Tutaj jest mowa o usterce linii, a nie usterce czujki. To jest różnica.
  Oczywiście że centrala będzie wykrywać zwarcie linii 2EOL. SATEL wykryje takie zwarcie i zareaguje sabotażem. DSC być może zgłosi usterkę - nie wiem, nie znam tych central.

  Sama czujka nawet jeżeli wykryje jakąś wewnętrzną usterkę (np. usterkę toru sygnałowego) to może do centrali przesłać jedynie naruszenie, chyba że ma oddzielne wyjście zgłaszania usterki.

  Pozdr
  Michał
 • Level 12  
  Nowoczesne i bardziej zaawansowane czujki, np. Satel Graphite, kontroluja tor sygnalowy, a kazda czujka rozwiera tez styki przekaznika, kiedy napiecie zasilania spadnie do pewnej granicy, albo gdy calkiem zasilanie padnie. Oczywiscie, ze w kazdym z tych przypadkow bedzie to dla centrali naruszenie linii i dlatego opcja przekroczenia maksymalnego czasu naruszenia w Satelach wydaje sie byc najskuteczniejszym rozwiazaniem, jesli chodzi o tego typu usterki czujnikow.
 • Admin of Property security
  PAWEL11610 wrote:
  Nowoczesne i bardziej zaawansowane czujki, np. Satel Graphite, kontroluja tor sygnalowy,
  co rozumiesz pod pojęciem tor sygnałowy?
  PAWEL11610 wrote:
  a kazda czujka rozwiera tez styki przekaznika, kiedy napiecie zasilania spadnie do pewnej granicy, albo gdy calkiem zasilanie padnie.
  Pralka na ten przykład np na znak spadku/ zaniku zasilania przestanie kręcić bębnem. Kłania się dość stara zasada że urządzenia elektryczne podłaczone do zasilania działają zdecydowanie lepiej...

  Pozdrawiam
 • Level 12  
  Pod pojęciem toru sygnałowego kryje się pewnie kontrola piroelementu, coś na zasadzie samokontroli czujki, jak np. w IR-120C. Wykryje nieprawidłowiść, rozwiera styki przekaźnika.
  Tak jak ta pralka przestanie kręcić bębnem, kiedy nastąpi spadek/zanik zasilania, tak przekaźnik w pirze rozwiera wtedy styki. Czujki też podłączone do zasilania działają zdecydowanie lepiej, ale zaniki lub spadki napięcia na czujce tez się zdarzają, a jakoś wykryć to trzeba. Intruz przetnie linię czujki, jest przerwa na linii, czyli sabotaż, a jak przetnie zasilanie, jest zanik napięcia i styki przekaźnika się rozwierają i w takim przypadku czujka może przekazać do centrali tylko i wyłącznie naruszenie, co przy uzbrojonym systemie wywoła alarm, a przy rozbrojonym zaś będzie wskazówką, że coś jest nie tak, bo linia cały czas, pomimo braku ruchu jest naruszona. I znów kłania się przydatna opcja w Satelach, zbyt długie naruszenie, użytkownik zostanie szybciej o tym poinformowany. Użytkownik DSC też się o tym zorientuje, kiedy na przykład przed uzbrajaniem systemu, jakaś linia cały czas będzie naruszona i system nie zgłosi gotowości.
 • Level 21  
  Przy rozbrojonym systemie w konfiguracji 2eolnc tez włączy się alarm samotażowy. O ile centrala jest zaprogramowania na sabotaż zawsze głośny (różnie się to nazywa u producentów).
 • Level 23  
  W Satelu jest tez funkcja blokady zalaczenia czuwania przy naruszeniu.
 • Level 24  
  jkm73 wrote:
  Przy rozbrojonym systemie w konfiguracji 2eolnc tez włączy się alarm samotażowy. O ile centrala jest zaprogramowania na sabotaż zawsze głośny (różnie się to nazywa u producentów).


  Jak odłączysz samo zasilanie, nie będzie sabotażu. Czujka otworzy przekaźnik alarmowy, ale w 2eol centrala zobaczy jedynie naruszenie.
  Co innego jak odetniesz całą linię.

  M