Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca LED RGB-123 Open Source

emer2 14 Sie 2013 21:17 7347 7
 • RGB-123 to otwarty projekt matrycy LED RGB o różnych rozmiarach. Autor projektu opublikował go z myślą o zastosowaniu takiej matrycy w projektach oświetleniowych, przykładowo wbudowanych w różnego rodzaju meble. Autor miał trzy główne założenia - panel ma być tani, modułowy i łatwo konfigurowalny. Prace nad projektem rozpoczęły się w grudniu 2012 roku. Zaczęło się od świątecznego projektu stołu LED dla dzieci. Początkowo matryca była zbudowana z kilku taśm LED RGB, zbudowanych z układów scalonych połączonych z diodami RGB LED o oznaczeniu WS2812. Pierwsza matryca miała całkowity rozmiar 32x10 punktów LED. Poniżej zdjęcie omawianego stołu LED.
  Matryca LED RGB-123 Open Source

  Projekt stołu niestety odkrył szereg problemów. Użyte diody LED, świecąc przez dłuższy czas, oddawały dość dużo ciepła, które powodowało z kolei odklejanie się taśm i deformacje, trudno było je utrzymać w prostych liniach, a poodklejane i zakrzywione, niszczyły efekt końcowy. Dodatkowo taśmy trzeba było połączyć przewodami co też było znacznie pracochłonne. W związku z tym autor postanowił wykorzystać zintegrowane układy WS2812 oraz sztywny obwód drukowany do budowy matrycy LED. Układ WS2812 to warte zainteresowanie połączenie diody LED i układu sterującego w jednej obudowie. Taki układ można sterować np. z Arduino czy innej platformy programowanej i - jak podaje autor - nie jest to skomplikowane. Początkowy panel miał wymiary 8x8 LED.
  Matryca LED RGB-123 Open Source
  Łącząc osiem takich paneli w szereg, autor stworzył efektowny panel zawierający łącznie 512 diod LED, poniżej efekt takiego połączenia:
  Matryca LED RGB-123 Open Source
  Ostatecznie powstały panele o różnych rozmiarach, od ośmiu diod LED ułożonych w szereg, po matrycę o rozmiarze 16x16 punktów świetlnych - WS2812.

  Strona źródłowa

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  emer2
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Specjalizuje się w: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 napisał 434 postów o ocenie 50, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2008 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #6
  Markopolo79
  Poziom 10  
  Witam.
  Posiadam zestaw 10 ekranów WS2812B 17X17cm każdy po 16x16 pixeli.
  Czy dało by się to podłączyć pod Raspberry Pi albo coś czym zdalnie mógł bym sterować i zmieniać napisy?.
  Bo na necie bardzo ubogo ;(. A jak już coś to do starych układów WS2811.
  Matryca LED RGB-123 Open Source Matryca LED RGB-123 Open Source
  Pozdrawiam.
 • #7
  awal123
  Poziom 11  
  Czy da się podłączyć pod Raspberry Pi to nie wiem, ale da się pod iMX233-Olinuxino używając interfejs LCD. Szczegóły pod tym linkiem.