Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica inwerter falownik - Jaka przetwornica do sprzedawania energii do ZE

mprobert 14 Sie 2013 22:46 6567 16
  • #1 14 Sie 2013 22:46
    mprobert
    Poziom 12  

Witam,
    Mam pytanie, jaką przetwornicę powinienem posiadać, by w przyszłości móc odsprzedawać nadmiar energii z elektrowni wiatrowej do sieci ZE ? Głównie chodzi mi jaki musi posiadać sinus i czy musi być synchronizowana z siecią ?

0 16
  • Pomocny post
    #2 15 Sie 2013 12:48
    voytalo
    Poziom 25  

Musi spełniać wymagania normy dotyczącej jakości energii elektrycznej PN-EN 50160 :2002. Oczywiście, że musi się synchronizować z siecią. Niesynchronizującego się inwertera do sieci nie podłączysz. Polecam niemieckie inwertery - SMA, Kaco, Schuco. Przejrzyj ich ofertę, szukaj inwertera typu Grid-ON. Mają one domyślnie zaimplementowane parametry sieci wymagane przez w/w normę. Więc nic nie trzeba w nich ustawiać.

0
  • #3 20 Sie 2013 09:26
    mprobert
    Poziom 12  

1. A czy podłączenie przetwornicy typu ON-GRID muszę zgłosić do ZE ? Licznik mam z wyświetlaczem elektronicznym.
    2. Czy do przetwornicy ON-GRID mogę wpiąć akumulatory, by pracowały jako bufor, gdy nie ma poboru prądu ?

0
  • #4 20 Sie 2013 14:58
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

mprobert napisał:
    1. A czy podłączenie przetwornicy typu ON-GRID muszę zgłosić do ZE ? Licznik mam z wyświetlaczem elektronicznym.
    2. Czy do przetwornicy ON-GRID mogę wpiąć akumulatory, by pracowały jako bufor, gdy nie ma poboru prądu ?

1) Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami takie podłączenie to droga przez mękę. Zgodnie z nowymi ma to być pestka, ale życie to zweryfikuje. Sam licznik z wyświetlaczem nic Ci nie da, a nawet obecnie może zaszkodzić, bo on zlicza impulsy przepływającego prądu i na chwilę obecną tak samo liczy w obie strony jako zużycie. Czyli czy bierzesz 1kW czy oddajesz 1kW płacisz jakbyś wziął. Nonsens, ale na razie tak jest.
    2)On-GRID pracuje tak, że ile wyprodukujesz wpuszcza w sieć. Nie ma czegoś takiego, że sieć nie ma poboru. Najczęściej robisz to tak: wpinasz w swoją sieć domową i najpierw bierze Twój dom, a jak jest nadwyżka to dopiero idzie w krajowy kabel (oczywiście za pośrednictwem licznika).

0
  • #5 20 Sie 2013 17:29
    voytalo
    Poziom 25  

Żeby sprzedawać energię do sieci, nie wystarczy zgłosić tego do ZE. Na dzień dzisiejszy musisz prowadzić działalność gospodarczą do tego celu. Znam przypadki, gdzie niektórzy wpinają się z tego typu inwerterami do sieci i "sprzedają" wyprodukowaną energię sami sobie, czyli zużywają ją na własne potrzeby. Gorzej, jeśli produkcja jest wyższa niż zapotrzebowanie na energię - sytuacja o której pisze kol. putas - wówczas oddajesz energię do sieci, a licznik nalicza Ci jeszcze opłatę, tak jak to Ty byś ją ciągnął z sieci (zużywał). Póki co, ZE nic z takimi przypadkami nie robi, ale słyszałem, że opracowywane jest prawo, które będzie surowo karać osoby "zaśmiecające" sieć publiczną.
    Jeśli chodzi o Twoje drugie pytanie, to taki inwerter On-Grid nie ma możliwości podłączenia akumulatorów. Są natomiast tzw. inwertery Island, które działają wyspowo (wytwarzają własną sieć) i do nich można podłączyć zestawy akumulatorów.

0
  • #6 20 Sie 2013 21:13
    pv1
    Poziom 15  

Witam,
    Zmiana ustawy – "Prawo energetyczne" została juz przyjęta przez sejm i senat a prezydent podpisał.
    Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia, czyli gdzieś w połowie września.
    Twoja instalacja będzie zapewne do 40kW czyli mikroinstalacja a jeśli nie przekroczy mocy twojego przyłączenia to instalację taką tylko zgłaszasz do zakładu energetycznego a układ pomiarowy i zabezpieczający dostaniesz za darmo.
    Kilka cytatów:

f) po pkt 20a dodaje się pkt 20b–20g w brzmieniu:
    „20b) mikroinstalacja – odnawialne źródło energii, o łącznej mocy zainstalowanej
    elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej
    o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o łącznej mocy zainstalowanej
    cieplnej nie większej niż 120 kW;

8d4. W przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyłączenie mikroinstalacji do
    sieci dystrybucyjnej jest przyłączony do sieci jako odbiorca końcowy, a moc
    zainstalowana mikroinstalacji, o przyłączenie której ubiega się ten podmiot,
    nie jest większa niż określona w wydanych warunkach przyłączenia, przyłączenie
    do sieci odbywa się na podstawie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji,
    złożonego w przedsiębiorstwie energetycznym, do sieci którego ma być
    ona przyłączona, po zainstalowaniu odpowiednich układów zabezpieczających
    i układu pomiarowo-rozliczeniowego. W innym przypadku przyłączenie
    mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej odbywa się na podstawie umowy
    o przyłączenie do sieci. Koszt instalacji układu zabezpieczającego i układu
    pomiarowo-rozliczeniowego ponosi operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego.

8d6. Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 8d4, podmiot ubiegający się o przyłączenie
    mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej jest obowiązany dołączyć
    oświadczenie następującej treści: „Świadomy odpowiedzialności karnej za
    złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6
    czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.11))
    oświadczam, że posiadam tytuł prawny do nieruchomości na której jest planowana
    inwestycja oraz do mikroinstalacji określonej w zgłoszeniu.”. Klauzula
    ta zastępuję pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie
    fałszywych zeznań.

Art. 11.
    1. Umowy o przyłączenie źródeł do sieci zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej
    ustawy, na podstawie których nie zrealizowano przyłączenia do sieci do dnia wejścia
    w życie niniejszej ustawy, należy dostosować do wymagań określonych w art. 7 ust. 2
    ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w terminie 6
    miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Niestety za nadwyżkę oddaną do sieci na dzień dzisiejszy dostaniesz tylko 80% średniej ceny energii na rynku ,czyli około 16gr/kWh.Z inwerterem on-grid potrzeby własne można pokryć w granicach 30-40%(gospodarstwo domowe-nie firma) by wyciągnąć więcej trzeba trochę pokombinować....

0
  • #7 06 Wrz 2013 22:33
    TOTRONIK
    Poziom 10  

pv1 co masz na myśli pisząc że potrzeby własne można pokryć w 30-40%
    Zamierzam u siebie zainstalować panele fotowoltaiczne mocy 3kwp i inwerter on-grid w bilansie rocznym powinno to pokryć 100% moich potrzeb. Czy się mylę?

0
  • #8 07 Wrz 2013 10:18
    putas

TOTRONIK napisał:
    pv1 co masz na myśli pisząc że potrzeby własne można pokryć w 30-40%
    Zamierzam u siebie zainstalować panele fotowoltaiczne mocy 3kwp i inwerter on-grid w bilansie rocznym powinno to pokryć 100% moich potrzeb. Czy się mylę?

A sprawdź na swoich fakturach za ostatni rok ile łącznie zużyłeś prądu przez te całe 12 miesięcy.
    I podaj nam proszę.
    Nawet jeśli z teoretycznych wyliczeń wyjdzie (w co wątpię), że rocznie panele dadzą tyle ile rocznie zużyjesz to pamiętaj, że zgodnie z nową ustawą rozliczenie z ZE nie jest 1:1. Czyli nie jest tak, że ile oddasz do sieci potem tyle samo możesz za darmo odebrać. Zawsze jesteś w plecy minimum 20%.
    A tak na prawdę moim zdaniem będzie tak:
    - masz nadwyżkę 1kWh - to im odsprzedajesz za 80% ceny, ale samego prądu, czyli ok. 0,16/kWh
    - jak masz niedobór - to kupujesz za normalną cenę, czyli ok. 0,70/kW, bo doliczą do prądu wszystkie koszty towarzyszące.
    Bo w ustawie wyraźnie piszą o 80% ceny prądu, a sam prąd kosztuje chyba 22-23 grosze za 1kWh.
    Obym się mylił...

0
  • #9 07 Wrz 2013 11:39
    TOTRONIK
    Poziom 10  

Jeśli będzie tak jak mówi Putas to porażka. Myślałem że będzie można wykorzystać sieć jako bufor.

0
  • #10 09 Wrz 2013 19:45
    prose
    Poziom 32  

Jak wyprodukujesz tyle ile zużywasz to jesteś na 0 , bo po tej cenie sie nie opłaca sprzedawać.

0
  • #11 14 Wrz 2013 09:26
    putas

prose napisał:
    Jak wyprodukujesz tyle ile zużywasz to jesteś na 0 , bo po tej cenie sie nie opłaca sprzedawać.

Tak, ale tylko w przypadku, że zużywasz tyle co produkujesz, ale w tym samym czasie co produkujesz. Jeśli przez jakiś czas produkujesz więcej (np. w letni długi słoneczny dzień) to im oddasz i jesteś w plecy.
    Dlatego ja w swojej instalacji robię tak, że inwerter będzie o mocy zbliżonej do najczęstrzego mojego poboru w dzień. Z ostatnich 3-4 miesięcy u mnie w dzień najczęściej pobór to 250-500W. I taki inewrter chcę wstawić.
    Cała nadwyżka prądu do CWU i CO.

0
  • #12 15 Wrz 2013 10:02
    prose
    Poziom 32  

To jest najlepszy sposób tylko jeszcze jakieś sterowanie wymyśle . Albo produkować tyle żeby wszystko się zwróciło .

0
  • #13 15 Wrz 2013 10:08
    putas

Dlatego ja wymyśliłem moim zdaniem niegłupie wyjście, opisywane wcześniej. Mały inwerter dający 500W (bo najczęściej mam pobór w domu na poziomie 250-500W, oczywiście jak pralka czy kuchnia działa to dużo więcej), a reszta do grzania CWU i CO.
    Dzięki temu sądzę, że będę oddawał do sieci tylko niewielkie ilości - resztę sam zużyję.
    Konsultowałem to z gościem z firmy, która sprzedaje i montuje.
    Jego zdanie powinno zadziałać, bo
    - inwerter Steca grid 500 (1.200 PLN)
    - inewrter pracuje do 230V
    - zakres MPPT do 170V
    - załączenie grzałkę przy 210V
    - zabezpieczenie inwertera pow 530W
    Dlatego przy niskim napięciu MPPT będzie działać, potem wyłączy się MPPT i inwerter będzie brał całą moc. Przy wzroście napięcia układu do 210V włączy się PWM "pilnujące" napięcia ok. 210V.
    Dlatego inwerter powinien brać ok. 530W, a reszta na grzałki.

0
  • #14 15 Wrz 2013 14:26
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Kolego putas, nie musisz zabezpieczać inwertera przed mocą... istnieje błędne założenie, że podłączając np 3 kWp paneli pod falownik 1 kW się go zniszczy... trzeba pilnować napięć i prądów na wejściu.. ale falownik posiadając nadmiar mocy w modułach ustawi po prostu punkt pracy w takim miejscu, że będzie pobierał odpowiednią moc. Nie będzie to po prostu MPP - czyli nie punkt max U*I, tylko zjedzie po charakterystyce w takie miejsce gdzie moc nie będzie przekraczać jego znamionowej. Dlatego nie wiem czy do końca to wszystko u Ciebie się zgra razem w jednym obwodzie.

0
  • #15 15 Wrz 2013 15:36
    putas

Nie chcę go zabezpieczać przed zbyt dużą mocą, ale przed zbyt wysokim napięciem.
    Moje panele bez obciążenia dochodzą do 300V, a inwerter może pracować do 230V. Dlatego muszę mieć układ, który będzie pilnował max napięcia. No i odprowadzić resztę mocy, bo mając panele 4,5kW i inwerter 500W to by było trochę bez sensu.

0
  • #16 15 Wrz 2013 15:55
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

No trzeba pilnować napięcia, szczególnie jak jest zimno i duże nasłonecznienie. Układ jest w stanie tak zbić napięcie ? Jak zostanie przekroczone to na 90% producent nie uzna gwarancji, nawet jeżeli falownik ulegnie uszkodzeniu z innego powodu.

0
  • #17 15 Wrz 2013 16:04
    putas

Tak, układ jest w stanie zbić napięcie do bezpiecznego, ponieważ panele pod obciążeniem mają napięcie znamionowe ok. 220V. Płynnie zmieniając obciążenie (PWM - grzałki) jestem w stanie dokładnie (+-1-2V) ustawić jakie napięcie ma panować w układzie. Przeciążając układ mogę nawet zjechać z napięciem poniżej 200V. W sumie mogę ustawić każde napięcie w zakresie 0-300V.

0