Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik alphard dw100k-2 i głośnik wysokotonowy, sam kondensator czy zwrotnica ?

elektronik94 15 Sie 2013 00:07 2541 15
  • #1 15 Sie 2013 00:07
    elektronik94
    Poziom 7  

Witam, zamierzam zrobić dwudrożne kolumny, ale zastanawiam się nad kondensatorem lub "pełną zwrotnicą", gdyż nie wiem czy jeśli zastosuje zwrotnice to niskie tony będą odcinane tak jak na samym kondensatorze czy elekt będzie lepszy wydaje mi się że do dwudrożnych kolumn wystarczy kondensator niestety nie posiadam zwrotnicy do sprawdzenia, dlatego zapytam o poradę was ;)

• #2 15 Sie 2013 00:12
    Pawel S.
    Poziom 39  

Napisz jeszcze raz pełnymi zdaniami krok po kroku o co Tobie chodzi. Niewiele z tego zrozumiałem. :/

• #3 15 Sie 2013 00:16
    elektronik94
    Poziom 7  

chodzi mi o to czy sam kondensator będzie dobrze odcinal czy trzeba zastosować zwrotnice ;)

• #4 15 Sie 2013 00:18
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Sam kondensator tworzy filtr górnoprzepustowy o nachyleniu 6db/oct, w taki sposób szybko upalisz głośnik wysokotonowy.

Jednak bez pomiarów można tylko gdybać.

• #5 15 Sie 2013 00:26
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Głośniki wysokotonowe nie mają mocy 100W tylko są przeznaczone do pracy w zestawie głośnikowym o mocy 100w.

W no-name głośniku nie ma informacji na jakiej zwrotnicy przeprowadzany był test.
    Firmowe głośniki zawsze mają podaną przykładową aplikacje i podaną moc wg. tej aplikacji.

Wytrzymałośc mocowa cewki głosnika wysokotonowego za filtrem to zwykle od 0,5 do ok 3W, mocne głosniki kopułkowe mają 4-5W cewki.

• #6 15 Sie 2013 00:32
    elektronik94
    Poziom 7  

Właśnie spotkałem się z taką opinią, że do głośników dwudrożnych wystarczy sam kondensator a zwrotnica gdy mamy do czynienia ze średniotonówkami i jak to rozpatrzyć ?

• Pomocny post
    #7 15 Sie 2013 00:40
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Bzdury. Zwrotnica powinna być zbudowana na podstawie pomiarów jednak mamy tutaj do czynienia z dośc słabej jakości głośnikami, w zasadzie nie wiadomo nawet co to za głośnik wysokotonowy.

Moja rada to sprzedaż głośników i inwestycja w projekt do którego są zwrotnice.
    Do obecnych głośników nawet zakup kondensatora i 2 cewek to strata pieniędzy.

• #8 15 Sie 2013 00:47
    elektronik94
    Poziom 7  

Głośniki alphard z tej serii są dobre, kupując je bazowałem na opinii znajomego który już ma tą niskotonówkę przeznaczoną do suba juz kilka lat i jest zadowolony, głośniki wysokotonowe to avd 502, ale nie zamierzam tego teraz sprzedawać tylko zrobić dobre kolumny pod te głośniki ;)

• #9 15 Sie 2013 01:24
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektronik94 napisał:
    Na wzmaku 2x50 wat gdzie głośniki wysokotonowe maja 100 wat mocy ciągłej to myślę że nie spale ich tak łatwo

Link

Kondensator tworzy już zwrotnice - ale bardzo prostą jak to wytłumaczył kolega wyżej.
    Jak masz zamiar słuchać głośniej, to jednak proponuje filtry 2. rzędu. Jak nie wiesz co to jest to kup gotową zwrotnice "uniwersalną" (to się do niczego nie nadaje, ale lepsze to niż spalenie głośnika).

• #10 15 Sie 2013 09:29
    elektronik94
    Poziom 7  

No tak wiem, że kondensator już jest zwrotnicą, ale skoro uniwersalna zwrotnica się do niczego nie nadaje to proponujesz filtry RC górno i dolnoprzepustowe ?

• #11 15 Sie 2013 12:07
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektronik94 napisał:
    proponujesz filtry RC górno i dolnoprzepustowe ?

Nie RC a RLC - zapomniałeś o cewce.
    Zwrotnica uniwersalna jest tak samo tworzona jak by to zrobił amator - czyli obliczona na kalkulatorze pod rezystory a nie głośniki.
    Bez pomiarów poprawnie tego i tak nie zrobisz.

• #12 15 Sie 2013 12:28
    elektronik94
    Poziom 7  

No tak RLC, na opakowaniu są jakieś parametry ale mało znaczące, producent nie podał konkretnych parametrów, które przydałyby się do zrobienia zwrotnicy. Jak mógłbym sprawdzić parametry tego głośnika ? Jeśli bym nie sprawdzał tych parametrów to zostaje tylko opcja tych gotowych dwudrożnych zwrotnic z cienkim efektem tak ?

• #13 15 Sie 2013 13:10
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektronik94 napisał:
    producent nie podał konkretnych parametrów, które przydałyby się do zrobienia zwrotnicy.
    Prawie nikt nie podaje. Jak już podaje to coś typu "recomended minimum crossover point".

elektronik94 napisał:
    Jak mógłbym sprawdzić parametry tego głośnika ?
    Trzeba zmierzyć. ;)

elektronik94 napisał:
    Jeśli bym nie sprawdzał tych parametrów to zostaje tylko opcja tych gotowych dwudrożnych zwrotnic z cienkim efektem tak ?
    taki sam losowy efekt uzyskasz kupując gotową zwrotnice lub "projektując" ją sam.

• #14 15 Sie 2013 13:13
    elektronik94
    Poziom 7  

Projektując zwrotnice pod zmierzone parametry to już losowego efektu nie będzie przecież.

• #16 15 Sie 2013 14:03
    elektronik94
    Poziom 7  

Dzięki wielkie za pomoc, poczytam i zdecyduje co zamontować pozdrawiam :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME