Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy debugowania warstwy fizycznej sieci CAN

ghost666 15 Sie 2013 11:19 2541 0
 • Wprowadzenie

  Sieci CAN (ang. controller area network) to standard szeroko stosowany w wielu dziedzinach. Jego udział w rynku poszerza się i sieci CAN użytkowane są poza klasycznymi jej aplikacjami w przemyśle motoryzacyjnym czy automatyce przemysłowej. Mikrokontrolery wyposażone w interfejs sieci CAN stają się coraz tańsze i popularniejsze na rynku, a dzięki oprogramowaniu stosów CAN dystrybuowanym na zasadach open source łatwo jest zaaplikować ten interfejs do istniejących rozwiązań. Istnieje wiele płytek rozwojowych umożliwiających naukę i prototypowanie układów pracujących w sieci CAN, które wspierają najpopularniejsze rodziny układów prototypowych, takie jak BeagleBone, StellarisŸ czy Arduino. Jednakże co zrobić jeśli zaprojektowaliśmy pewien układ wyposażony w interfejs CAN i ten nie działa po pierwszym uruchomieniu układu? Niniejszy artykuł przedstawia pewne podstawowy debuggowania warstwy fizycznej systemów CAN. Ten zwięzły inżynierski opis prezentuje kolejne kroki które musimy podjąć podczas analizy niedziałającego układu które pozwolą nam odnaleźć przyczynę jego niedziałania.

  Podstawy

  Normy ISO11898-2 oraz ISO11898-5 specyfikujące fizyczną warstwę sieci CAN dostarczają dużo dokładnych informacji na jej temat. Dzięki zapoznaniu się z podstawami działania sieci CAN częste problemy z działaniem interfejsu można bardzo szybko wykryć korzystając z prostych narzędzi dostępnych w każdym warsztacie elektronika. Potrzebne nam są: multimetr, oscyloskop oraz stosowny do naszego układu zasilacz. Jeśli wstępna analiza wskażę że źródło problemów z działaniem interfejsu jest bardzie skomplikowane bardziej wyspecjalizowane urządzenia pomiarowe mogą być potrzebne, jednakże problemy na tak wysokim poziomie skomplikowania wykraczają poza zakres zainteresowania tego artykułu i zostały pominięte. Jednakże dzięki wiedzy zawartej w niniejszym artykule można będzie zidentyfikować źródło problemów, przynajmniej w przybliżeniu i określić jakie dodatkowe narzędzia potrzebne są do analizy. Cały zestaw wykorzystany do badania układów z interfejsem CAN pokazano na fotografii poniżej.

  Podstawy debugowania warstwy fizycznej sieci CAN


  Do demonstracji działania sieci CAN i jej debuggowania wykorzystano system zbudowany przez firmę Texas Instrument do celów promocyjnych w oparciu o płytki ewaluacyjne układy SN65HVD255D. Dodatkowo wykorzystano pewne pomocne gadżety, nie wymienione powyżej. Są to różnego rodzaju złącza i przejściówki: poczynając od standardowego złącza CAN z wyprowadzonymi przewodami na specjalnych uchwytach dedykowanych do montażu na nogach układów w obudowach DIP kończąc.
  Źródła:
  Część 1 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/artykuly.php?p=2631307
  Część 2 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/artykuly.php?p=2631319
  Cześć 3 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/artykuly.php?p=2632026
  Część 4 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/artykuly.php?p=2632704

  http://www.ti.com/lit/an/slyt529/slyt529.pdf


  Fajne! Ranking DIY