Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DigiRex -amatorski odbiornik KF

10 Mar 2005 13:43 23597 91
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 23  
    Przyznam , że schemat części analogowej jest mało czytelny .
  • Poziom 18  
    ej no ludzioe co takie małe zainteresowanie ja juz zbieram kase ;-D według mnie to świoetny projekt i w dodatku darmowy nie musimy nic odpalać konstruktorowi :-) wszystko free, i jeszcze ten analizator widma, moze ktoś go zbudował i się wypowie na temat tej konstrukcji ??
  • Poziom 28  
    Projekt bomba – mimo, iż conieco na KFie mi szumi (między innymi 8kilogramowy Grundig Sattelite :o) – niby portable ale jakoś małoportable ) to na pewno zabiorę się za ten projekt. Szczerze mówiąc, po zapoznaniu się z parametrami i możliwościami DigiRexa przez całą dobę nie myślałem o niczym innym, tylko o jego zbudowaniu :-). Jak tylko ukaże się test DigiRexa (miejmy nadzieję pozytywny) na łamach Świat Radio, zaczynam budowę :o)
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 18  
    ja wezme się za budowe jak zdobede ad9851 :-P podobno sa na allegro i u producenta ale ceny niestety nie znam, faktycznie schenat analogowe cześći jest troche mało czytelny, pozatym są tam cewki których budowa napisana jest w opisie budowy, ale tego opisu jakos znależc nie moge :-( tak samo jak program do obsługi digirex-a
  • Poziom 18  
    Witam kol.
    Jestem w trakcie budowy DigiRxa niestety podzielam wasze uwagi co do opisu niestety nie ma dokładnego opisu nie tylko części analogowej ale i części cyfrowej dopiero po fotografiech zoriętowałem się że nie wszystko jest na płytce i odwrotnie jest na płytce a niema na schemacie ,brak opisu do płytki DDS'a
    wszystko muszę robić sam chyba nie tak sobie wyobrażamy (frej) komplet płytek to około 50 + porto brak płytki filtra wejściowego. Mam nadzieje że autor to przeczyta i wrzuci na swoją stronkę te braki
    Grzegorz sp9coo
    P.S Płytki mam zmontowane w 80% mogło być lepiej
  • Poziom 18  
    kurczr narazie to stoje w mijscu częsci wszystkie można bez problem,u dostac ale opis troche słaby mam nadzieje że niedługo pojawi sie jakas instrukcja montarzu bo narzie to lipa, zbudował ktos digirexa i może sie pochwalić wynikami ?
  • Poziom 18  
    Ponawiam pytanie ponieawrz widze że temat troche sie zastal :-| zbudował ktos digirexa i może podielic sie doświadczeniem i może kłoptami w budowie ??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    witam u mnie niewielkie postępy w pracy, troche za dużo czasu zajmują mi obowiązki osobiste jak narazie mam zmontowny dds częsciowo analogową cześc i klawiature (zdjęcie poniżej), obecnie biore sie za budowe filtra ale to nie będize łatwe z tego co wiem kwarce musza byś dobrane z dokładnością 100Hz, uzbierałem już kilkanaście ale będe potrzebował ich chyba dziesiątki, po pierwsze musz zbudowac dosyć dokładny miernik cześtotliwości bo ten który posiadam nie jest tak dokładny przy tak dużej czestotliwości, macie może jakieś ciekawe schematy takich mierników ? myslałem nad kitem avt 3003 ale wydaje mi sie że lepszym rozwiązaniem będize coś na pic-u, jak prace innych konstruktorów ?
    -----------------------------------------------------------------------------
    Dodam że za częsciami warto rozejżeć sie na aukcjach internetowych np. encoder kupiłem za 9zł, ad9851-20zł przekazniki -50gr sztuka przydatne jak chcemy zbudować wersje na pełen zakres z wszystkimi filtrami wejsciowymi w sklepie normalnie kosztuja około 5zł za sztuke, wszystkie cześci oczywiście nowe :-)
  • Poziom 12  
    Witajcie

I jak postępy w temacie?
    Z niekłamanym smutkiem zauważyłem zastój na digirex.pl. Panowie nie odpowiadają na maile z pytaniami -zapewne dostają ich setki, więc nie ma się co dziwić.
    Czy ktoś ma pierwsze kalkulacje co do kosztów budowy digirexa?
    Pierwsze doświadczenia? -wolałbym te pozytywne :D

Póki nic się nie zmieni, polecam stronę Włodka SP5DDJ
    http://turek.no-ip.info/sp5ddj/
    a konkretniej http://turek.no-ip.info/sp5ddj/taurusdziennik.htm
    Słyszałem że RX Taurusa jest bardzo przyjemny.

spokojnych świąt...
    michal
  • Poziom 18  
    Witam u mnie mały postep, w sumie to do konca prac zostało mi niewiele, brakuje mi tylko kilku układów scalonych w podstawkach i można łączyć całość :-) ponizej foto mojego dzieła, co do ksztów to według mnie nie są one duże ani małe ja wydam około 200zł na projekt, ceny poszczegulnych elemętów poniżej:

atmega32 19zł-allegro
    ne612 - ~ 12zł szt
    ad9851- ~ 25zł - allegro
    ds1267- 4,5zł allegro, ~ 40zł sklep
    mc1350 ~5zł
    tlc272 ~3zł
    tda7052 ~5zł
    lm385-2.5 ~2,5zł
    encoder 10zł allegro
    wyświetlacz 16*2 -10zł allegro
    pozostałe elementy ~40zł

Najciężej jest doprać rezonatory do filtru kwarcowego, znalazłem tylko jeden sklep który miał takie rezonatory w swojej ofercie 2,70zł za szt., ale kupiłem na allegro za grosze mase starych filrów kwarcowych omiga 10,7 B2/2 w każdym filtrze jest 8 takich rezonatorów, żeby dobrac 6 taki rezonatorów z okładnością 100Hz potrzebowałem 32 rezonatory. Przy niektórych cenach wpisałem allegro ponieważ tam te cześci sa najtańsze.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam nigdzie nie znalazłem tak taniego ATMEGA32 są owszem ale za 25.99 i 29.99 na allegro
    chentnie kupie dwa za cenę jaką podałeś
    Grzegorz sp9coo
  • Poziom 18  
    Ja kupywałem procek jakies 2 tygodnie temu i był, może aktualnie nie ma wystawionej aukji ale powinny sie jeszcze pojawić.
  • Poziom 18  
    witam set6666
    monituję cały czas i przeglądałem do tyłu trzy mieśiące i nie było nigdzie takiej ceny
    Przepraszan
    Grzegorz sp9coo
  • Poziom 18  
    sory to nie 19 tylko 20.- ale nie załapałem się na nie
    chyba nie będzie już takich tanich
  • Poziom 14  
    zrobiłem ten odbiornik i niestety nie działa,,część analogowa sprawna,a częśc cyfrowa klapa,,nowy atmega32 programoawałem ponyprogiem hexem ze strony www na wyświetlaczu same kratki,,wyswietlacz sprawny na innym urzadzeniu działa,,softa wgrywalem bezposrednio do scalaka na podstawce w pony z kwarcem i bez kwarcu w ukladzie przez isp rownierz zawsze pisalo ze zakonczylo się sukcesem ale w ukladzie nie dziala ,,uklad resetu jest do masy ,probowalem w powietrzu ,zadne sposoby,,autor nie odpowiada na maile,,kupilem drugi atmega i to samo,,odlaczalem peryferia ,czyli klawiate ddsa encoder i bez efektu,uklady nowe zasilania jak malina ,zero tetnien bo zasilane od aku,montazowo sprawdzony uklad z tysiac razy zadnych zwarc przerw itd,,co jest grane?może cos z bitami trzeba ustawic przy wgrywaniu softa ?czy ktos mi moze pomóc?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ufam ze masz wyprubowany programator.ufam ze kiedys ten sam procek programowales.skoro nie dziala to masz uwalony soft.chyba ze sie uczysz na bledach tak jak ja kiedys,przyznam sie ze nawet kilka prockow uwalilem,bo programatory sam robilem.wkoncu sie udalo.zawsze mowie ze nauka kosztuje.tylko te gwiazdki mi nie pasuja.sadze ze masz super wersje softu wyslij prosto na marsa.pozdro.
  • Poziom 18  
    Witam mam mały kłopot z digirexem, konkretnie z czescią cyfrowa, obiawia sie to tym że na wyswietlaczu nic nie widać oprucz czarnych kwardratów, nie wiem czy to błąd w wsadzie, bo kolega z tego forum miał taki sam kłopot, sprawdziłem podłączenia i wszystko wydaje sie byc ok procesor żyje bo programtor go wykrywa, sam już nie wiem co to moze być :( może ktoś mi pomoże ?
  • Poziom 14  
    pisałem do ciebie na priva,,ale żeby wszyscy widzielito jeszcze raz powtarzam,,nie można zaprogramować za diabła atmega,,niby wszystko ok,ale w układzie echo,,czarne kratki i lipa,,autorzy nie odpowiadają na maila,,nic nie wiadomo atmega programowałem nie raz bez problemów,,a tu wywalona kasa,,i nic,,kupiłbym scalak zaprogramowany u autora ale jak skoro nie można się z nim skontaktować,,już próbowałem nawet przez klub,,i co będzie dalej?na szczęście odbiornik wykonałem modułowo i atmega jest osobno na płytce wywale i włoże na at89s52 który ma sprawdzony soft tylko trzeba zmienić proga na 24mhz co jest opisane na www albo założyć oscylator w dds 100mhz,,chyba że autor prześle poprawiony soft?!może nas przeczyta,,pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

z ostatniej chwili,,i przepraszam że pisze post pod postem,,ale jestem juz pobudzony na dobre,,właśnie otrzymałem kolejne maile potwierdzające że soft nie działa,,ciekawe czy autor poczuje się do winy uwalonych proców,,bo tonący brzytwy się łapie,,i tak zabawa z fuse bitami powaliła atemegi,,bo trzeba było szukać błędu i tu,,szkoda,,teraz robie na dl4jal synteze która jestem świdkiem pracuje super,,część odbiorczą będzie taurus który u mnie pracuje jak malina z dużym zyskiem i małymi szumami ,mogę podesłać sample na wav.czyli sprawę digirexa zakończam,,i to z niesmakiem ,ponieważ jest to pierwszy projekt który mnie rozczarował i nie działa
  • Poziom 18  
    Po pierwsze to nie podoba mi sie to że oskarżasz autora o uwalenie procesorów, przeciez to nie on bawił sie fusami tylko ty grzebiac w opcjach których nieznałeś, pozatym te procki da sie odzyskac bardzo łatwo https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=408386&highlight= zerknij tutaj, pozatym to nie wina softu tylko niedoinformowania, w fusach trzeba było wyłaczyć interface jtag blokujący porty uzywane przez wyświetlacz, teraz czesc cyfrowa chodzi i miewa sie dobrze :) poniżej foto
  • Poziom 14  
    masz racje i nie zaprzeczam,,ale oskarżenie to trochę za mocne słowo,,po prostu jestem wkurzony,,a jeżeli chodzi o jtag to przecież jest on domyślnie wyłączony,,bo jak wgrasz oprogramowanie do ponyproga,,to w fusebitach to widać,i w takim stanie nic nie ruszając wgrywałem to do proca,,w tej chwili uruchomiłem synteze wg dl4jal i bez problemowo się to odbyło,,nawet jeżeli wsad z digirexa ze stonki autora nie jest skopany to chyba należało troszeczkę szczegółów na temat programowania powiedzieć ,,tak jak to robią inni chociażby sp7swj gdzie jest wszystko opisane krok po kroku przecież nie kazdy się zna na programowaniu,,pozdrawiam
  • Poziom 13  
    buc napisał:
    masz racje i nie zaprzeczam,,ale oskarżenie to trochę za mocne słowo,,po prostu jestem wkurzony,,a jeżeli chodzi o jtag to przecież jest on domyślnie wyłączony,,bo jak wgrasz oprogramowanie do ponyproga,,to w fusebitach to widać,i w takim stanie nic nie ruszając wgrywałem to do proca,,w tej chwili uruchomiłem synteze wg dl4jal i bez problemowo się to odbyło,,nawet jeżeli wsad z digirexa ze stonki autora nie jest skopany to chyba należało troszeczkę szczegółów na temat programowania powiedzieć ,,tak jak to robią inni chociażby sp7swj gdzie jest wszystko opisane krok po kroku przecież nie kazdy się zna na programowaniu,,pozdrawiam

SP2SWJ a nie sp7......
  • Poziom 18  
    w tym programowaniem fusów jest troche inaczej niż sie wydaje, zaprogramowanie bitu od tego interfacu dopiero go wyłacza a nie włącza, a nowe procesory mam go włączenego ( niezaprogramowany bit ) wiem że to troche pogmatfane. Co do autora to rzeczywiście czasmi przydało by sie wiecej informacji tym bradziej dla ludzi którzy nie sa jeszcze doświadczonymi elektronikami a chce zbudowac digirexa, a tak to trzeba polegać na domysłach bo autor odpisuje raz na kilka tygodni, zazwyczaj jest tak że jak mam z czyms problem to pisze maila do autora a zanim on odpisze to problem juz jest rozwiązany a pojawia sie nastepny, wczoraj zamówiłem pozostałe układy scalone, zostało mi tylko włozenie ich w podstawki i połeczenie wszystkich kabli, powinienem skończyc do końca tygodnia to dam znac jak chodzi.
  • Poziom 13  
    Przetestowaliśmy posiadane przez nas wyświetlacze i wszystkie pracują poprawnie:

JM162 (16x2)
    JM204 (20x4)

Pochodzące z firmy JM elektronik.
    Ponadto wyświetlacz jak widać na zdjęciu pochodzący z demontażu (takie wyświetlacze montowane były w starych automatach telefonicznych).
  • Poziom 22  
    Tak mi na mysl przyszlo: jezeli kratki sa w jednej linii znaczy, ze wyswietlacz nie zostal prawidlowo zainicjalizowany (zakladam, ze jest to wyswietlacz dwuwierszowy) a jezeli kratki masz w obu liniach oznacza to, ze program ruszyl i zainicjalizowal wyswietlacz tylko masz kontrast ustawiony na max.

Przy okazji sprawdz czy generator kwarcowy atmegi dziala (np oscyloskopem) - tylko gdyby nie dzialal to by nie poszlo programowanie po isp

pozdr
    Jacek
  • Poziom 18  
    Ja miałem mały zastój w pracach nad digirexem z powodu hmm... lenistwa :) czesci juz dawno skompletowałem, wczoraj usunełem kolejne błedy wynikajace z mojej niuwagi podczas matażu, błędu było juz naprawde wiele i wydaje mi sie że juz jestem blisko celu, jedyny problem z jakim sie teraz borykam to nie działajacy dds, zamiast generowac mi czestotliwośc generuje mi jakies 50-40kHz a jak mu cos odbije tzn podkrece troche czestotliwośc enkoderem to mam nagły skok do 1.8MHz albo 4-5MHz, pozostałe czesci działaja poprawnie a odbiorniczek ładnie szumi :D, acha mam jeszcze jeden mały problemik, jak go włączam działa mi tylko górna linia na wyswietlaczu musze go zresetowac żeby zaczoł chodzic normalnie ale to może byc wina wyswietlacza bo kupiłem go z jakiejs wycofanej prati i być moze źle sie inicjalizuje,.
    Pozdro i zycze wytrwałości bo jej chyba potrzeba bardzo duzo.
    Poznizej dwa zdjecia mojego digirexa
  • Poziom 13  
    Witam.
    Odnośnie DDS-a to sprawdz jakie masz napięcie z generatora częstotliwosci wzorcowej, bardzo często jest bardzo niskie , trzeba dobrać taki generator-najlepiej o wyjściu TTL. Wgraj nowy soft ma lepszeprocedury startowe.
    SP3VZX Leszek
  • Poziom 18  
    Ale do sprawdzenia napiecia wychodzacego z generatora potrzebny jest oscyloskop a ja niestety nie mam, generator pochodzi z płyty głównej od pc, ale sprawdzałem generator miernikiem czestotliwości który na wejsciu ma 74hc32 i wszystko było ok, wyaje mi sie że skoro ttl łapał prawidłowo czestotliwość to ad9851 tez powinnien :/ jak sie myle to mnie poprawcie.