Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD 2,5" - Wysokie "Start/Stop Count"+"Load/Unload Cycle"

15 Sie 2013 16:17 5121 16
  • Poziom 17  
    Witam!

Tym razem ja mam pytanie do znawców dysków laptopowych.
    Jest sobie kilkumiesięczny delikatnie używany dysk WD 2,5 cala, który ma już nastukane w RAW:
    => Start/Stop Count
    -> ~ 20 000
    => Load/Unload Cycle Count
    -> ~ 100 000

Wiem, że to oszczędzanie energii, którego nie można wyłączyć na stałe (APMem się bawiłem).
    Pytanie brzmi, kiedy ten dysk się rozleci i czy powinny mnie niepokoić takie wartości? To zaplanowane szybkie ścieranie się, czy te nowe dyski po prostu już tak mają i działają nawet z milionowymi wartościami?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Gdzieś czytałem o podobnym problemie, zdaje się że chodziło o dysk WD z serii Scorpio. Może w google coś się znajdzie na ten temat?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Zamieść SMART z Crystal Disk Info.
  • Poziom 17  
    Hehe. To JEST SCORPIO!!! :-D

Czytam, że limit to 1M Load/Unload.

Na razie akurat nieco trudniej mi wrzucić screena ze SMART, więc literkowo VALUE i RAW (Threshold to 0, a Worst to Value).
    L/U Cycle Count: 166(-34) / 102774
    S/S Count: 81 (-19) / 19918
    Power On Hours: 99 (-1) / 787
    G-Sense Error Rate: 1 (-91) / 271
    Power-Off Retract Count: 200 / 42
    Spin Up Time: 179 (-1) / 2050 (+50)
    Device Power Cycle Count: 100 / 549

Badów nie ma, ani Pending, ani RAW Read Error.

Denerwuje mnie też ten "G-Sense E R", bo nie pamiętam żebym biegał z włączonym laptopem pod pachą...
    Ponadto co to jest to zwiększenie o (+50) Spin-Up RAW??? Już się zaciera, jak łożysko w nastoletnim aucie?

Gdyby nie SMART, to bym nie wiedział że aż tak w kulki leci. Wyłącza się po 5 sekundach bezczynności. Nawet jak ustawię ręcznie APMy, to po domknięciu pokrywy i otwarciu znowu pamięta domyślne ustawienia. Nie do przejścia jest :-D.
    Wnerwia mnie, że komputer jeszcze porządnie nie był użyty, a już się powoli lampka SERVICE zapala :-D :-/
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    WD sam sie do tego przyznaje

hxxp://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5357

Czyli mozna dosc szybko dokrecic do miliona majac timer ustawiony na fabryczne 5-8s
    ale jest na to metoda na linuxsie

dle3ctl v0.9 - Read, Set or disable the idle3 timer of Western Digital drives
    Copyright (C) 2011 Christophe Bothamy

Usage: idle3ctl [options] device
    Options:
    -h : displat help
    -V : show version and exit immediately
    -v : version
    --force : force even if no Western Digital HDD are detected
    -g : get raw idle3 timer value
    -g100 : get idle3 timer value as wdidle3 v1.00 value
    -g103 : get idle3 timer value as wdidle3 v1.03 value
    -d : disable idle3 timer
    -s<value> : set idle3 timer raw value

działa sprawdzone
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    @nicefile
    Dzięki, tylko pytanie, czy to działa też po twardym restarcie systemu, czy trzeba to mieć w init? Pamiętam, że na początku bawiłem się podobnymi programami, ale po wyłączeniu i przejściu do Win było domyślnie. :-(
    APM pod Windows nie wytrzymuje chyba nawet uśpienia, albo w ogóle nie działa.

@Stałybywalec102
    Wrzucam SMART w całości, łącznie z typem dysku. Te wartości w nawiasach to zmiany względem wartości, które program zastał przy instalacji. A instalowany był od początku na kilkudniowym dysku.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    @Stałybywalec102
    Poniżej domyślne okno główne CrystalDiskInfo 5.6.2 Shizuku Edition:
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    anu napisał:
    Denerwuje mnie też ten "G-Sense E R", bo nie pamiętam żebym biegał z włączonym laptopem pod pachą.

Ty może z nim nie biegałeś, jednak co się z nim działa to tylko Pan Bóg wie.
    Szanuj sprzęt bo SMART nie kłamie.
    Poza tym dysk jest OK.
  • Poziom 17  
    Dzięki, ale aż tak tragicznie to ten laptop u mnie nie ma ;-)

Tak mnie zastanawia, czy przez to częste parkowanie start/stop początek awarii dysku będzie powolny (jak, przy bad'ach), czy nagły (jak przy zgiętej głowicy)?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    anu napisał:
    aż tak tragicznie to ten laptop u mnie nie ma

Ma. Atrybut 191 nie kłamie.
    W tym temacie:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic2630580.html
    Robert B napisał:
    Parametr BF mówi o niedopuszczalnych wstrząsach podczas pracy.
    Ludzie często trzymając laptopy na kolanach "przytupują" sobie do jakiejś muzyki. To wystarcza.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
  • Poziom 17  
    Robert B napisał:
    Ma. Atrybut 191 nie kłamie.

Nie piszę, że kłamie tylko jest chyba jakiś przewrażliwiony. Tutaj w podobnym dysku ten parametr rośnie, gdy komputer (podobno) stoi na stole :-). Ten ktoś też już ma słupek Value = 1 ;-)
    http://forum.dobreprogramy.pl/rosnie-parametr-dysku-sense-error-rate-t430686.html

Przy okazji przetestuję, jak pewne czynności wpływają na ten parametr, ale to chyba jakaś obrona producenta przed RMA, albo przy okazji ochrony danych go tak wyśrubowali.

EDIT (Robert B powiększył odpowiedź):
    Faktycznie, coś w tym jest. Te dyski są najwyraźniej wrażliwsze, niż myślałem... O ile go nie zniszczę uderzeniem, to on sam sobie głowice wyszlifuje na błysk... :-)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przecież skany z HDTune z tego linku nijak nie mają się do 191. A czy dysk nie doznaje wstrząsów, tego nikt nie wie poza użytkownikiem.
    anu napisał:
    Te dyski są najwyraźniej wrażliwsze, niż myślałem

To jest BARDZO PRECYZYJNA I DELIKATNA mechanika.
  • Poziom 17  
    Robert B napisał:
    Przecież skany z HDTune z tego linku nijak nie mają się do 191.

Tutaj mi chodziło o ostatni: http://wstaw.org/h/e9c230a390a/
    gdzie też już G-S Value spadło z ok. 100 na 1, chociaż w RAW ma mniej.

To może mu nie będę wyłączał tych parkowań. Myślę że lepiej, żeby się zeszlifowały te głowice, niż ma mi przycierać o powierzchnię. Tylko boję się, że jak się te plasticzki rozdzielające w "landing zone" przyszlifują za mocno (dużo jest tych parkowań), to mi w końcu pognie głowice.

A rozwiązaniem zagadki dużej wartości G-Sense jest chyba użycie lapa w pojeździe w Polsce.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    anu napisał:
    A rozwiązaniem zagadki G-Sense jest chyba użycie lapa w pojeździe w Polsce.

Bo:
    Robert B napisał:
    To jest BARDZO PRECYZYJNA I DELIKATNA mechanika.
  • Poziom 17  
    Ciekaw jestem jeszcze, czy jest sens dodawać coś miękkiego do mocowań śrubek? Chodzi o wibracje, nie temperaturę. Coś na wzór amortyzacji mechanizmu odtwarzacza CD/DVD/BD, szczególnie np. w car-audio.
    Bawił się ktoś w to z dobrym skutkiem?

EDIT:
    Widzę brak odpowiedzi, bo i pytanie niełatwe.

Tutaj jest przycisk "rozwiązano", ale tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest chyba nie używać dysku. Jeśli on jest tak wrażliwy, to niech sobie lepiej częściej parkuje.

WD chyba zachęca do linii SSD po gwarancji...

Dla swojego przypadku znalazłem doraźne rozwiązanie w formie zerowania dla wyrównania zapisu magnetycznego i dalszego używania.