Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat generatora sygnałowego poszukiwany

15 Aug 2013 23:34 10539 35
  • Level 17  
    Witam.
    Poszukuję schematu prostego kwarcowego generatora sygnałowego FM do strojenia odbiorników radiowych w zakresie częstotliwości 88-108MHz, z możliwością regulacji modulacji i dewiacji do max Δf=75kHz. Myślałem nad wykorzystaniem układu BA1404.
    Pozdrawiam.
  • Level 17  
    Witam ponownie po dłuższych poszukiwaniach znalazłem taki oto generator
    Moje pytanie jaka jest tu rola elementów L1C2 oraz rezonatora X1?Jeśli chciałbym np wykonać tenże generator na 100MHz to musiałbym zmienić trymer C2 na powiedzmy 2-5pF i wstawić rezonator 100MHz?
  • Level 28  
    Wystarczy przeczytać akapity: Jak to działa? oraz Montaż i uruchomienie. Tam wszystko jest opisane.
  • Level 35  
    Masz wszystko w opisie. L1C2 to transformator wyjściowy w.cz. strojony na częstotliwość harmoniczną. Przy kwarcu 25Mhz czwarta harmoniczna to 100Mhz. Dlaczego nie włożyć kwarcu 100Mhz? Bo przy 25Mhz w układzie generatora zadziała prawie każdy tranzystor, przy 100MHz trzeba się nieraz trochę napocić :D .
  • Level 17  
    Zatem zamiast ściskania L2 (jak to jest w opisie) mogę zmienić po prostu trymer tak aby w obwodzie z tą cewką dał częstotliwość rezonansową 100MHz.
  • Level 35  
    Nie ściskając a rozciągając. Ściskając zwiększasz indukcyjność.
    Quote:
    mogę zmienić po prostu trymer tak aby w obwodzie z tą cewką dał częstotliwość rezonansową 100MHz.

Teoretycznie tak. W praktyce wygląda to różnie. Przy takich częstotliwościach zaczynają mieć znaczenie pojemności montażowe. Czasami po zupełnym wylutowaniu kondensatora nie udaje się uzyskać żądanej częstotliwości.
  • Level 17  
    Oczywiście,układ będę wykonywał z pomocą miernika częstotliwości,zależy mi głównie na częstotliwości z zakresu 88-108MHz,gdyż będę używał go głownie do strojenia radioodbiorników.Zastanawiam się czy tego generatora nie będzie lepiej zaekranować bo w artykule układ jest zupełnie nieekranowany,dziwi mnie też zastosowanie dwóch różnych tranzystorów BC547 i 2N3904,do tego drugiego szukałem zamiennika i okazuje się nim być min. BC547,nie wiem też jaką diodę pojemnościową BB105 zastosować czy z grupy B czy grupy G.
  • Level 15  
    Piszesz, że chcesz go używać do strojenia odbiorników radiowych FM. Ale zauważ, że jest to generator tylko na jedną częstotliwość, zależną od rezonatora kwarcowego. Całego zakresu 88-108 nie uzyskasz. Używając kwarc 27 MHz musisz jeszcze wziąć pod uwagę czy jest to kwarc oscylujący na podstawie czy owertonowy. Przy owertonowym musiał byś jeszcze dobudować powielacz częstotliwości x4, co daje 108 MHz.
    Najczęściej są właśnie spotykane kwarce owertonowe, które są wzbudzane w generatorze w tym przypadku na 3 harmonicznej, a obwód L1, C2 jest właśnie zestrojony na 3 harmoniczną. Bez tego obwodu LC i rezonatorze owertonowym układ by oscylował na częstotliwości podstawowej 9 MHz.
    Jeżeli chcesz pokryć cały zakres 88-108 MHz to najprostszym rozwiązaniem będzie jak sobie zbudujesz mini nadajnik sterowany syntezą. Jest tego pełno na elektrodzie.
    Wystarczy sam oscylator separator i synteza.
  • Level 17  
    Kabelek wrote:
    Piszesz, że chcesz go używać do strojenia odbiorników radiowych FM. Ale zauważ, że jest to generator tylko na jedną częstotliwość, zależną od rezonatora kwarcowego

Może wyraziłem się trochę nie jasno ale pisząc
    Quote:
    zależy mi głównie na częstotliwości z zakresu 88-108MHz
    miałem na myśli jedną konkretną wybraną częstotliwość z tegoż zakresu w tym przypadku 100MHz.
  • Level 15  
    elektryk88 wrote:

Poszukuję schematu prostego kwarcowego generatora sygnałowego FM do strojenia odbiorników radiowych w zakresie częstotliwości 88-108MHz, z możliwością regulacji modulacji i dewiacji do max Δf=75kHz.

I za pomocą generatora na jedną częstotliwość 100 MHz chcesz stroić odbiorniki radiowe? Jak sobie wyobrażasz strojenie obwodów wejściowych na całe pasmo 88-108 MHz? Musisz mieć co najmniej dwie częstotliwości 88 i 108 MHz.
  • Level 17  
    Może zastosować kilka rożnych kwarców i obwodów LC przełączanych np.Isostatem?
  • Level 15  
    Zobacz sobie ten link:
    http://www.easy-soft.net.pl/artykuly/bascom/s...nik-ukladu-syntetyzera-czestotliwosci-tsa6057
    Masz tam źródło programu, możesz sobie przerobić na inny procesor i układ syntezery np. TSA5511. Do tego generator z tej strony:
    http://free.of.pl/p/piracifm/img2/gener2.gif
    Wystarczy, że zrobisz część z BF194 i stabilizatorem.
    Na isostatach też można, ale nie zalecam. Ponadto będzie miał tylko kilka częstotliwości stałych, a taki na syntezie pokryje cały zakres 88 - 108, a nawet możesz powiększyć ten zakres.
  • Level 17  
    Kabelek wrote:

Zabezpieczenie antyhotlinkowe się pojawia :| Ale na szczęscie ręcznie po adresie doszedłem do odpowiedniej strony z tym schematem i zapewnie chodzi o tenże schemat
    Lecz na tej samej stronie znalazłem inny generator
    Kabelek wrote:

Dziękuję,szukałem właśnie takiej syntezy szukałem przyda mi się tez do przyszłego odbiornika.
    Co do wcześniejszych sugestii wyszukałem parę dobrych schematów generatorów/nadajników:
    Bardzo ciekawi mnie projekt zatytułowany "Generator UKF" lecz ma dewiacje do 50kHz a ja chciałbym do 75kHz
  • Level 15  
    Zwiększ pojemność C10 3,9pF i będziesz miał większą dewiację
  • Level 17  
    Zatem tenże generator będzie dla mnie najodpowiedniejszy,oby tylko był stabilny.Szkoda ze tylko częstościomierz posiadam bo chciałbym zmierzyć dewiację,choć myślę czy częstościomierz sam by nie wystarczył,przecież można uruchomić sam generator w.cz ustawić go na jakąś częstotliwość powiedzmy te 100MHz i włączyć modulację generatorem 1kHz i załóżmy przy dewiacji 50kHz częstotliwość w.cz powinna skoczyć o te 50kHz czyli powinna wynosić 100,05 MHz,czy to jest dobry tok rozumowania?
  • Level 15  
    Dewiacja to jest różnica między najwyższą i najniższą częstotliwością.
    Przy dewiacji 50 kHz będzie to 100 MHz + 50kHz i 100 MHz - 50 kHz, czyli 100,050 i 99,920 MHz i to w szczytach dodatniej i ujemnej polówki sinusoidalnej sygnału modulującego.
    Samym częstotliwościomierzem tego nie zmierzysz, bo czas pomiaru jest za długi.
  • Level 17  
    Kabelek wrote:
    Dewiacja to jest różnica między najwyższą i najniższą częstotliwością.
    Przy dewiacji 50 kHz będzie to 100 MHz + 25kHz i 100 MHz - 25 kHz, czyli 100,025 i 99,975 MHz i to w szczytach dodatniej i ujemnej polówki sinusoidalnej sygnału modulującego.
    Samym częstotliwościomierzem tego nie zmierzysz, bo czas pomiaru jest za długi.

A dewiacja to nie jest przypadkiem odchył od częstotliwości nośnej?Roznica między najwyższą a najniższą to będzie chyba raczej pasmo zajmowane przez tą dewiacje B=2Δf+2fm.
  • Level 15  
    elektryk88 wrote:

A dewiacja to nie jest przypadkiem odchył od częstotliwości nośnej?Roznica między najwyższą a najniższą to będzie chyba raczej pasmo zajmowane przez tą dewiacje B=2Δf+2fm.

Częściowo masz rację. Z dewiacją nasz rację już się poprawiam. Zamiast mnożyć to podzieliłem. Chyba się starzeję :cry:

W uproszczeniu:
    Dewiacja = Nośna 100 MHz i odchył ± 50 kHz,
    Δf=Fmax - Fo

Pasmo = 2(dewiacja + częstotliwość modulacji)
    BFM = 2(Δf + fm)

Załóżmy że częstotliwość modulująca fm = 10 kHz i Δf = 50 kHz, to
    BFM = 2(50 + 10) = 120 kHz
    Uwzględniając marginesy częstotliwości ± 10 kHz, to szerokość
    pasma FM wynosi BFM = 140 kHz.

A w naszym przypadku
    fm = 1 kHz i Δf = 75 kHz, to
    BFM = 2(75 + 1) = 152 kHz
    do tego jeszcze margines ± 10 kHz, to szerokość
    pasma FM wynosi BFM = 172 kHz.
  • Level 17  
    Powiedzmy ze chodziło mi o to samo ale wracając do tematu to ta konstrukcja będzie chyba ze wszystkich najlepsza,zależy mi głównie na stabilności ale tez zeby konstrukcja nie była niewiadomo jak skomplikowana bo to ma być generator dla początkującego amatora,najgorzej boję się nawijania cewek ale przez spory czas wchłonęłem troche teorii.
  • Level 15  
    Trochę ten generator będzie pływać, ale do strojenia odbiorników wystarczy.
    Zawsze możesz do niego dobudować syntezę z któregoś linka co wcześniej podałem.
    A tą jedną cewkę spokojnie nawiniesz, nie taki diabeł straszny...
  • Level 17  
    Kabelek wrote:
    Zobacz sobie ten link:
    http://www.easy-soft.net.pl/artykuly/bascom/s...nik-ukladu-syntetyzera-czestotliwosci-tsa6057
    Masz tam źródło programu, możesz sobie przerobić na inny procesor i układ syntezery np. TSA5511.

Zatem można by dorzucić tą wspomnianą wcześniej syntezę lecz niema napisanego zakresu napięcia warikapowego do przestrajania w tym projekcie.Problem pozostaje z pomiarem dewiacji,nie posiadam specjalnego miernika do dewiacji a wypadałoby wiedzieć jak jest aktualnie ustawiona.
  • Level 15  
    elektryk88 wrote:

Zatem można by dorzucić tą wspomnianą wcześniej syntezę lecz niema napisanego zakresu napięcia warikapowego do przestrajania w tym projekcie.

Max 12V. Na nóżce 16 TSA6057 jest podawane napięcie zasilające i około do tego napięcia jest zakres napięcia.
  • Level 17  
    Zatem pozostaje zrobić na SAA1057 ta pętla PLL ma 30V.Co do jednej rzeczy
    Kabelek wrote:
    w jaki sposób ten kondensator wpływa na wartość dewiacji,a czy niemożnaby dać innej wartości potencjometru P2 w końcu on służy do regulacji wartości dewiacji.
  • Level 15  
    elektryk88 wrote:
    Zatem pozostaje zrobić na SAA1057 ta pętla PLL ma 30V.Co do jednej rzeczy
    Kabelek wrote:
    w jaki sposób ten kondensator wpływa na wartość dewiacji,a czy niemożnaby dać innej wartości potencjometru P2 w końcu on służy do regulacji wartości dewiacji.

Potraktuj D1 jak zwykły zmienny kondensator co z C10 daje dwa kondensatory połączone szeregowo.
    Teraz policz sobie jaką pojemność Cx dają te dwa kondensatory w szeregu dla min pojemności D1, a następnie dla max pojemności D1. Teraz Cx max - Cx min i otrzymasz zakres zmiany pojemności.
    Teraz jeszcze raz to samo, ale z większą wartością C10.
    Większy zakres zmiany pojemności daje większą dewiację.
    Przy takim samym poziomie sygnału modulującym będziesz miał większy zakres zmiany pojemności, skutkuje większą dewiacją.

Potencjometrem tego nie zmienisz. Musiał byś zwiększyć poziom sygnału modulującego dochodzącego do potencjometru.

TSA6057 też pokryje przy 12V zakres 88 - 108 MHz i nie będziesz musiał mieć dodatkowego napięcia 30V.
  • Level 17  
    Kabelek wrote:

TSA6057 też pokryje przy 12V zakres 88 - 108 MHz i nie będziesz musiał mieć dodatkowego napięcia 30V.

A czy przypadkiem nie wiązałoby się ze zmianą warikapów BB104B.Troszkę szukania i znajdę a SAA1057,30V to dla mnie nie problem.
  • Level 17  
    Hmm ale przecież BB104B maja zakres strojenia od 3 do ok 30V pewnie można zmienić indukcyjność cewki ale szkoda też nie wykorzystać pełnego potencjału,UL1520 i mamy 30V.
  • Level 15  
    Zrobisz jak uważasz, to była tylko propozycja z tym TSA6057.
    Robi się na tym, co jest łatwo dostępne.
    A zakres przestrajania można cewką i zmianą pojemności zmieniać.
  • Level 17  
    Oczywiście,każda propozycja jest cenna i każdą biorę pod uwagę i z powagą
    Synteza na TSA przyda mi się do przykładowo do odbiornika przenośnego w przyszłej konstrukcji i tak jestem wdzięczny za tyle informacji które otrzymałem :D :D
  • Level 17  
    Mam jeszcze pytanie odnośnie syntezy SAA1057,na wejście Vcc3 tegoż układu podajemy napięcie strojenia w przypadku tejże syntezy
    http://www.easy-soft.net.pl/artykuly/bascom/s...nik-ukladu-syntetyzera-czestotliwosci-saa1057
    wynosi 12V i jest podane ono także na wejście Vcc1 Vcc2 czy można zmodyfikować ten układ podając stabilizowane 30V na Vcc3 a na Vcc1 i Vcc2 przez stabilizator 7805 podać 5V (tak jak to jest w nocie aplikacyjnej SAA1057),czy układ także będzie działać poprawnie?Czy zmiana napięcia służącego do strojenia nie wymaga zmian w programie sterującym?