Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WHIRLPOOL 20RU-D1 A+SF za wysoka temp. zamrażalnika i alarm

voytechp 15 Sie 2013 23:50 5115 5
  • #1 15 Sie 2013 23:50
    voytechp
    Poziom 8  

DOTYCZY: chłodziarko zamrażarki SIDE BY SIDE WHIRLPOOL
    20RU-D1 A+ SF
    model: SB540W
    service: 8586 410 11000
    wiek urządzenia- 3 lata

Problem: kilkanaście dni po ręcznym rozmrożeniu parownika znów podnosi się temperatura w komorze zamrażalnika (do około 0stC) i generuje alarm niewłaściwej temperatury (mruga "--" na wskaźniku temp. zamrażalnika) natomiast temperatura komory chłodziarki jest OK.

Po wygenerowaniu alarmu odkryłem pokrywę parownika i stwierdziłem duże oblodzenie wskutek czego występuje brak przepływu powietrza przez parownik i w konsekwencji brak zdolności chłodzenia.
    Wentylator parownika działa poprawnie. Agregat po rozmrożeniu działa sprawnie szybko obniżając temperaturę.
    Zmierzyłem opór grzałki parownika =88Ω co przy 230VAC da moc ca600W i moim zdaniem jest prawidłowe.
    Sprawdziłem bezpiecznik parownika - raz przewodzi na grzałkę a innym razem nie ale wyczytałem, że rozłącza zasilanie przy około kilku °C powyżej 0°C.
    Termostat bezpieczeństwa parownik/grzałka rozmrażania:
    ELTH
    KII typ 261N
    10(3) -20T80K
    80-60

Moje podejrzenie idze w 95% na bezpiecznik parownika (zdjęcie w załączeniu) za około 300zł i w 10% na sterownik urządzenia za około 750zł.

Czy ktoś zetknął się z takim uszkodzeniem tego urządzenia?
    Proszę o komentarze, gdyż nie chciałbym utopić pieniędzy za drogie podzespoły.

Moderowany przez movzx:

Nieprawidłowo zamieszczony obrazek poprawiłem.
    Proszę korzystać z przycisku "dodaj obrazek".
    Prowizję za plik usunąłem - chyba oczekuje Kolega pomocy a nie punktów.

0 5
  • Pomocny post
    #2 16 Sie 2013 00:51
    peter falk
    Specjalista AGD

:?: Może pomoże:
    FILM

1
  • #3 31 Sie 2013 23:32
    voytechp
    Poziom 8  

Dziękuję za link do filmu. Sprawdziłem i termostat działa prawidłowo - ku memu zdumieniu.
    Podłączyłem liczniki czasu pracy wentylatora parownika, grzałki parownika i agregatu.
    Agregat pracuje średdnio 13 godzin na dobę przy średnim załadunku komory zamrażalnika i chłodziarki. Wg mnie sporo czasu ale temp. -22 -24°C osiąga.
    Czy ktoś może wskazać szacunkowy rozkład czasu pracy do przerwy agregatu takiej lodówko-zamrażarki?

Zasilanie grzałki rozmrażania parownika nie załączyło się ani razu więc wymieniłem profilaktycznie przekaźnik i podłączyłem wskaźnik zasilania przekaźnika sterującego tą grzałką. Ani razu się nie załączyło. To mi daje wskazanie dlaczego parownik się pokrywa lodem co w konsekwencji obniża jego sprawność.
    Ciekawym, czy sterownik nie włącza grzałki parownika w celu rozmrażania bo padł program czy decydują o tym inne czynniki. Sam zamrażalnik periodycznie co kilkanaści dni generuje alarm wzrostu temperatury bo parownik nie wyrabia z powodu zalodzenia i faktycznie podnosi się temp. i mięknie lód.

0
  • #4 03 Lut 2014 14:10
    jackthebull
    Poziom 2  

Witam, czy udało Ci się sprawdzić co było przyczyną alarmów, u mnie też obladza się ściana, magik powiedział że trzeba wymienić moduł i wiatraczek bo też mógł paść ale on działa. Zastanawiam się nad wymianą modułu. Ale trochę szkoda ryzykować parę stówek.

0
  • #5 20 Maj 2014 20:15
    voytechp
    Poziom 8  

Witam,
    Moim zdaniem problemem jest płyta główna urządzenia bo wszystkie peryferia sprawdziłem, tj:
    - wentylator działa
    - termostat grzałki działa poprawnie (patrz post PETER FALK)
    - grzałka dobra ale wymieniłem przekaźnik sterujący grzałką
    Przekaźnik wentylatora i grzałki SCHRACK T7NV5D4-24-WG cewka 24VDC
    - podłączyłem na miesiąc monitoring załączenia grzałki (nigdy się nie załączyła) i nigdy się nie pojawiło napięcie na cewkę w.w przekaźnika a tranzystor OK
    - czujniki temperatury OK
    - sterowanie śluzą między zamrażalnikeim i chłodziarką działa poprawnie.

Próbowałem oszacować cenę wymiany płyty = ca 700zł + ew. serwis.
    Tak więc wstawiłem przekaźnik, który okresowo oszukuje czujniki temperatury i korzystając z sygnału zwrotnego z termostatu załączam grzałkę na ca 60minut. To wystarcza aby nawet mocno zalodzony parownik udrożnić. Myślę jeszcze aby dla poprawienia sprawności zrobić automatyczne odladzanie co 4 dni na 40minut. Mniej zalodzony parownik to większa sprawność a tym samym mniejsza energochłonność.

Dodano po 12 [minuty]:

Witam,
    Jeszcze wrzucam fragment schematu (brudnopis sporządzony przy rozbieraniu lodówki) gdyby komuś te informacje pomogły.

0
  • #6 17 Kwi 2015 19:50
    dariuszkoz
    Poziom 2  

Witam.
    Mam taki sam problem jak u Pana i nie wiem jak sprawdzić czujnik temperatury.
    Dyfuzor działa to ta żaluzja między dwoma komorami, silnik wentylatora działa, ten bimetal z filmu działa, teraz chcę płytę wyciągnąć i sprawdzić jej stan ale nie wiem jak sprawdzić czujnik temperatury. Wkurzając się na te alarmy z zawziętością szybko załączałem i wyłączałem lodówkę i o dziwo włączył się jakiś tryb sprawdzający podzespoły od 06 lub 07 do 03 przechodziło normalnie a na 02 zaczęło migać i nie wiem co jest do wymiany.

1