Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór multimetru za 500-600zł (BM857a; VA38)

ptrwnd 16 Aug 2013 10:14 5085 9
e-mierniki
 • #1
  ptrwnd
  Level 8  
  Witam!

  Nie mogę poradzić sobie z wyborem multimetru w klasie cenowej 500-600zł.
  Znalazłem dwa multimetry (w tytule) godne uwagi. O firmie Brymen słyszałem dużo pozytywnych opinii, ale ten VA38 ma sporo lepszą dokładność. Może ktoś poleci jeszcze jakiś model jego zdaniem godny uwagi?

  Noty mierników w załączniku!

  BM857a - 505zł.
  VA38 - 550zł.

  Zauważyłem jeszcze, że VA38 jest bardzo podobny do Mastecha MS8218. Nie ma też informacji o współczynniku szczytu odnośnie pomiaru TrueRMS.
 • e-mierniki
 • #2
  adamantan
  Level 16  
  Ze swojej strony polecam multimetr SANWA PC5000a (cena: 584,25 zł brutto)
  Nie będę się tu rozpisywał zbytnio, gdyż bogatą opinię wyraził już Leon Instruments na http://leon-instruments.blogspot.com/2011/12/sanwa-pc5000a.html).
  Na początek link do krótkiej, polskiej specyfikacji: http://www.ndn.com.pl/katalog/sanwa/pdf/PC5000a.pdf
  Teraz moja opinia.
  Posiadam i użytkuję dwie sztuki tego modelu multimetru (jeden kupiony w polskiej firmie będącej oficjalnym dystrybutorem marki, drugi okazyjnie na znanym portalu aukcyjnym (który też pochodzi z tejże firmy).

  PLUSY:
  - najwyższa dokładność wyników za tę cenę (gdzie znalazłeś wymienione przez siebie multimetry w tym zakresie cenowym?)
  - gwarancja 24 miesiące
  -porównując wskazania obu multimetrów do wskazań multimetrów FLUKE (tylko tych o wyższej dokładności) potwierdzają określoną przez producenta dokładność w danej chwili oraz długoterminową
  - osobna instrukcja obsługi w języku polskim (w moim odczuciu bardzo dobra, 37 stron, format chyba B6 - taka mała książeczka)
  - dobrej jakości, giętkie i odporne na zgięcia (i niby na temperaturę lutownicy - nie testowałem) przewody pomiarowe ze złoconymi końcówkami - igłami (wiem, że większość mówi, że się zetrze, ale żaden producent nie da ci przewodów z czystego złota). Do przewodów dodatkowo są w zestawie krokodylki (na igłę), z których nie wylatują igły przewodów jak to ma miejsce w przypadku kupionych, uniwersalnych krokodylków "no name". Dodatkowo na igły można nałożyć takie końcówki "plastikowe", które są w zestawie, aby nie dotknąć w badanym obwodzie tam gdzie nie trzeba.
  - TRUE RMS w wersji AC oraz AC + DC (większość multimetrów z tej półki cenowej ma tylko AC)
  - bezpieczniki, które są do zdobycia na polskim rynku
  - ręczne lub automatyczne dobieranie zakresów (do wyboru)
  - przetestowana niechcący odporność na przeciążenia (standardowe, ok. dziecięciokrotne przeciążenienie napięciowe na zakresie DC 5V przy ustawieniu manual, oraz ok. 90-krotne przeciążenie prądowe na zakresie DC 5mA przy ustawieniu manual). Po tym incydencie ja mało nie dostałem zawału, a multimetr tylko "mrugnął" do mnie wyświetlaczem, że przekroczenie zakresu. Dodatkowo na hasło: "SANWA PC5000a breakdown" Google nic nie wie na ten temat.
  - świetne funkcje pomiaru wartości maksymalnej i minimalnej przy pomiarach DC, AC i AC + DC oraz podobna funkcja pomiaru wartości szczytowych impulsów (bardziej praktycznie dla eksperymentatora to pomiar wartości szczytowych przebiegów okresowych AC lub AC + DC)
  - bardzo szybka reakcja w teście ciągłości przewodów

  NEUTRALNE
  - zbędny przycisk (i opcja) 500000 - chwyt marketingowy (każdy chce zarobić). Bazując na niepewności pomiarowej, rozszerzenie rozdzielczości nie wnosi prawie nic do dokładności pomiaru (jeśli dany egzemplarz ma znacznie lepszą dokładność niż deklaracja producenta, która bazuje na pomiarach w najgorszym przypadku, wtedy ta ostatnia cyfra ma "szczątkowe" znaczenie w ostatecznym wyniku)
  - cena: 584,25 zł brutto u polskiego przedstawiciela (ze względu na podróbki nie warto się kusić na kupno na bazarze tańszego o nazwie SUNWA) dla jednych dużo dla innych mało. Ja uważam, że za tę jakość cena jest ok. nawet na warunki przeciętnego Kowalskiego, hobbysty.

  MINUSY
  - brak podświetlenia wyświetlacza oraz mniejsza czytelność wyświetlacza (ja osobiście nie określam tego jako wadę). Multimetr ten nie nadaje się do pracy w ciemnościach lub przy słabym oświetleniu. Jeśli pracujesz na dobrze oświetlonym biurku ten punkt Ciebie nie dotyczy.
  - gumowy holster zwiększa wizualnie wielkość multimetru (dla mnie to nie jest wada)
  - standardowo w zestawie z multimetrem nie jest dodawane oprogramowanie i optyczne łącze usb (jeśli chcesz mieć wyniki pomiarów od razu "w komputerze", to stanowi istotną wadę. Oczywiście można dokupić osobno)
  - podczas pomiarów napięcia AC trzeba chwilę odczekać (długa akwizycja? długie próbkowanie?), aż wskazania się "zatrzymają" i pokażą stabilną wartość
  - gdy mamy podpięte przewody na zakresie 5V AC oraz zakresach DC oraz AC mV na wyświetlaczu widoczne jest szczątkowe napięcie (nie zeruje się). Jest to zawarte w instrukcji obsługi i uwzględnione w ostatecznej "niepewności" pomiarowej w specyfikacji producenta. U mnie to wskazanie szczątkowe wynosi (przy zwartych przewodach):
  0,01mV na zakresie 5mV DC
  0,09mV na zakresie 5mV AC (po dłuższej chwili)
  0,26mV na zakresie 5mV (AC + DC) (po dłuższej chwili)
  0,0031V na zakresie 5V AC (po dłuższej chwili)
  0,0036V na zakresie 5V (AC + DC) (po dłuższej chwili)
  Ponieważ sprzęt elektroniczny oraz książki stanowią dla mnie Świętość, (świadomie) nie testowałem jak SANWA PC5000a radzi sobie z upadkami z wysokości, na podłoże o różnej twardości :D

  Co do multimetrów, które wymieniłeś:

  - BM857a, VA38 nie miałem do czynienia z żadnym z produktów tych firm.
  - porównując specyfikacje techniczne (SANWA PC5000a kontra BM857a), obudowę multimetru, oraz funkcje przycisków i napisów na obudowie nawet dziecko z przedszkola stwierdzi ok. 95% identyczności. Niepewności pomiarowe w instrukcji obsługi są wręcz "spisane" z instrukcji SANWA PC5000a. Ponieważ jedynym legalnym dystrybutorem multimetrów SANWA w Polsce jest tylko jedna firma i nie prowadzi ona dystrybucji żadnych produktów firmy BRYMEN, wskazuje to z dużym prawdopodobieństwem na jedną z dwóch opcji:
  a.) BRYMEN produkuje na licencji firmy SANWA multimetry pod własnym logo
  b.) produkt może być wynikiem bardzo dokładnej inżynierii wstecznej z dodaniem czegoś od siebie

  Z kolei multimetr VA38 z zewnątrz wydaje się raczej niepodobny do SANWY PC5000a ale specyfikacje multimetru VA38 starają się wyraźnie zaznaczyć, iż ma być konkurencją dla SANWA5000a (bardzo podobny opis danych niepewności, ale zawsze "o krok" lepszy niż SANWA PC5000a). Osobiście nie wierzę w te specyfikację i dopóki nie zobaczę wyników na wyświetlaczu tego multimetru w porównaniu do wyników na wyświetlaczu FLUKE 6 1/2 cyfry z górnej półki (i dokonam obliczenia czy wynik mieści się w przedziale związanym z niepewnością), to nie uwierzę w taką dokładność. Ale dokładność to nie wszystko, jakoś nie zauważyłem ogólnodostępnych opinii o tym multimetrze.
 • #3
  ptrwnd
  Level 8  
  Dziękuję za wyczerpującą informację.
  Rzeczywiście, PC5000 to całkiem dobry sprzęt jak za tą cenę.
  O firmie Sanwa jak i Brymen wyczytałem w internecie dużo pochlebnych opinii. Praktycznie wszyscy użytkownicy zadowoleni. Jednak bardziej skłaniam się ku BM857a, ponieważ ma lepszą dokładność (albo mniejszą niedokładność) pomiaru częstotliwości oraz rezystancji. Ma podświetlenie ekranu, co jest mi przydatne, ponieważ czasami siedzę po nocach nad pomiarami. Jest także tańszy, bo ceny z przesyłką to: BRYMEN: 525zł (w sklepie CSEiE) SANWA: 610zł (w sklepie UNITOR). Do BRYMENa łatwiej zdobyć kabel USB. Są to wszystkie różnice pomiędzy tymi modelami.

  Dla informacji wyczytane w anglojęzycznych stronach:
  Co do modelu VA38, jest to bliźniaczy multimetr do MASTECHa MS8218. Praktycznie to samo, tylko inna obudowa. Posiada zakładaną dokładność, ale szybkość pomiaru pozostawia wiele do życzenia. Bargraf się tnie, a co za tym idzie nie spełnia swojego zadania. Kopie VA38 z kolei można znaleźć pod nazwą AXIOMET AX-178 (nawet tak samo wygąda). Test MS8218, a co za tym idzie także VA38 oraz AX-178 można znaleźć na youtube w filmach użytkownika mjlorton (widać jest to fanatyk multimetrów).
 • e-mierniki
 • #4
  pietia86
  Level 25  
  Ze swojej strony podobnie jak kolega adamantan również mogę polecić Sanwe pc5000a. Jak dla mnie miernik rewelacyjny: szybki i dokładny.

  Do listy plusów dodam idealnie działające pokrętło funkcyjne - działa lekko i precyzyjnie, idealnie wskakuje na swoje położenie.

  Natomiast do listy minusów - brak przycisku włączania. Może to niekoniecznie minus dla wszystkich ale dla mnie wygodniej byłoby włączać przyciskiem aniżeli pokrętłem. Mniej kręcenia...
 • #5
  marcin2024
  Level 10  
  Też posiadam Sanwe PS5000a i również z czystym sercem mogę polecić ten multimetr ;)
  Jakość wykonania na bardzo wysokim poziomie, jedyna denerwująca sprawa to brudzące się gumowe etui ;)
 • #6
  ptrwnd
  Level 8  
  Zamówiłem jednak Sanwę PC5000a wraz z oscyloskopem Siglent SDS1072CML w ndn. Wydaje się że to najlepsza oferta w tej cenie
 • #7
  NNTFD
  Level 11  
  Oscyloskop to raczej nie w tej cenie i nie polecam tego w zestawie, no chyba że na początek.
  Natomiast Sanwa PC5000a jest rewelacyjna. W tej cenie (475pln + vat) nie znajdziesz nic lepszego. Z tego co się orientuje można jeszcze negocjować.
  Używałem różnych mierników od DT9208A do FLUKE 287 i jakbym miał wybierać to postawiłbym na Sanwe.
 • #8
  marcingebus
  Level 10  
  Zakupiłem używana Sanwa pc5000a i mam tydzień gwarancji rozruchowej na sprawdzenie. Mieszkam pod Oświęcimiem ale od poniedziałku będą do piątku w Wawie. Nie mam dostępu do miernika o podobnej lub wyższej klasie dokładności aby sprawdzić czy zakupiony nie posiada jakiś wad. Czy się zbytnio nie rozkalibrowal. Czy ktoś z kolegow posiada miernik ten albo o podobnej/wyższej klasie dokładności i miałby kwadrans aby pomierzyc kilka napięć rezystorów aby sprawdzić czy Aby zbytnio pomiary od siebie nie odbiegają. Przez telefon Pani z NTN powiedziała ze wzorowanie to jakieś 200 zł , choć czytałem tutaj ze ktoś zapłacił 60 zł. 50-60 zł to bym może i dał ale 200 zł to już traci sens ekonomiczny. Do niedzieli jestem w Oświęcimiu ale Bielsko Tychy mi nie straszne. Gdyby ktoś miał czas to proszę o info na PW.
 • #9
  Świr
  Level 34  
  NNTFD wrote:
  Używałem różnych mierników od DT9208A do FLUKE 287 i jakbym miał wybierać to postawiłbym na Sanwe.


  To chyba jednak nie pracowałeś za długo na Fluke 287. Pomiary sanwa wykonuje dużo wolniej (na zakresie AC już unit UT71A jest szybszy). Z resztą - Fluke ma fukncję rejestracji (logowania) mierzonych wartości, więc nawet nie wiesz co porównujesz. To nie ta klasa sprzętu.
 • #10
  marcingebus
  Level 10  
  marcingebus wrote:
  Do niedzieli jestem w Oświęcimiu ale Bielsko Tychy mi nie straszne. Gdyby ktoś miał czas to proszę o info na PW.

  A może ktoś ma w miarę precyzyjne źródło napięcia odniesienia, pożyczyć na kilka dni? Może być gdzieś po drodze ze śląska do Warszawy? Tutaj znalazłem art. gdzie użyty jest AD584KH

  http://mdiy.pl/kalibracja-multimetrow-napiecie-wzorcowe/

  Jedna sztuka źródła napięcia zasilanie jest na allegro, ale moze jakas dobra dusza jest w poblizu z tym ukladem. W koncu uzywa sie tego raz na jakis czas..