Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel fotowoltaiczny nie pracuje pełną mocą

16 Sie 2013 17:57 2766 8
  • Poziom 12  
    Mam panel solarny 130W który powinien ładować akumulatory prądem 6A (panel jest sprawny ponieważ podłąnczałem do niego bezpośrednio obciążenie i generuje 6A)

Do regulatora ładowania (10A) podłączyłem 9 sztuk akumulatorów żelowych
    - 3 x akumulatory połączone równolegle 20Ah
    - 4 x akumulatory połączone równolegle 7,2Ah
    od tych 3 akumulatorów 20Ah podłączyłem jeszcze 2 x 12Ah

Pomimo tego że akumulatory mają napięcie poniżej 13V to Panel ładuje to wszystko prądem 2A, gdy podłącze obciążenie 5A (regulator nadal ładuje akumulatory 2A)

Pytania:
    1. Czy mogę do naładowanych akumulatorów podłączyć rozładowane akumulatory ?
    2. Czy gdy podłączam dodatkowe akumulatory równolegle to może iść kabelek przez akumulator, czy lepiej bezpośrednio z regulatora ładowania.)
    3. Czy jest różnica kilka mniejszych a jeden większy ?
    4. Jak przyśpieszyć proces ładowania akumulatorów gdy pogoda na to pozwala ?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Straszny chaos. Po pierwsze, nie łączy się akumulatorów różnej pojemności. Jakie jest napięcie systemu? Podaj parametry panelu.
  • Poziom 12  
    system 12V

Panel 130W
    6,66A/12V

Cytat:
    Co do łączenia akumulatorów to można łączyć równolegle akumulatory różnej poj. Pojemności sie sumują.
    Inaczej ma sie sprawa z połączeniem szeregowym...
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Akumulatory można łączyć równolegle, ale powinny być tej samej pojemności i tak samo stare (zużyte). W innym przypadku prąd nie będzie się równo rozkładać. Oczywiście będzie to działać, ale nie optymalnie.
    Jakie masz napięcie przed regulatorem, a jakie na wyjściu regulatora bez podpiętych akumulatorów.
  • Poziom 25  
    putas napisał:
    Akumulatory można łączyć równolegle, ale powinny być tej samej pojemności i tak samo stare (zużyte). W innym przypadku prąd nie będzie się równo rozkładać. Oczywiście będzie to działać, ale nie optymalnie.

Właśnie o tym mówię. Takie są konsekwencje połączenia równoległego akumulatorów różnej pojemności.

bartek24m napisał:

Panel 130W
    6,66A/12V

Moc ok, ale reszta nic mi nie mówi. Interesują mnie podstawowe parametry panelu PV - Vmpp, Voc, Impp.
  • Poziom 12  
    130Watt do systemów 12Volt

Dane techniczne:

Moc max. [Pmax] 130W

Napięcie systemu [UJ] 12V

Moc max. (jałowe) [Uoc] 17.52V

Napięcie w punkcie mocy max. [Um] 15V

Prąd zwarcia [Isc] 7.53 A

Prąd w punkcie mocy [Im] 6.16 A

Wymiary 116x78cm.

Oki dzięki za informację, w takim razie żeby naładować te akumulatory 7,2 Ah musze podłączyć je przez ładowarkę modelarską ?
  • Poziom 25  
    Optymalnie dla Twojego systemu będzie podłączyć pod regulator ładowania jeden akumulator 12V o pojemności 40Ah, ewentualnie dwa 20Ah 12V połączone równolegle. Żadnych kombinacji z taką ilością akumulatorów różnej pojemności, bo jednym panelem w życiu tego nie naładujesz. Jak już tak zrobisz, wówczas zobacz jaki będzie prąd ładowania z panelu.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Wybierz 1 góra 2 najbardziej żywe z tych 20Ah i zobacz jak się to wszystko zachowuje.
    Sprawdź napięcie samego akumulatora i jak się da samego regulatora.
    Jak akumulator będzie miał chociaż 11V to powinien żyć. Regulator ładowania powinien dawać jakieś 14-14,5V.
    I jeszcze jedno. Dla sprawdzenia czy akumulatory wogóle się ładują możesz podłączyć panel bezpośrednio pod akumulator. Tylko pilnuj, żeby nie przekroczyć 14,5-15V.