Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Siemens V5505, restartuje się

czarnyrlz 16 Sie 2013 19:54 3156 33
  • #1 16 Sie 2013 19:54
    czarnyrlz
    Poziom 6  

Witam.
    Mam problem z laptopem, otóż włącza się normalnie, system chodzi bez jakichkolwiek problemów. Lecz gdy się go podniesie (nie za każdym razem) zacina się i potrzebny jest restart, lub w ogóle się samoczynnie restartuje. W ostatnim czasie był czyszczony z kurzu i wymieniona była matryca. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Moim skromnym zdaniem jest to spowodowane przez zasilacz.
    Proszę o pomoc.

0 29
  • #2 16 Sie 2013 20:03
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

Miałeś zmienianą pastę na procesorze?
    Pokaż screen z programu CoreTemp w tzw stresie i screen z programu hdd health.
    Bo na razie jest za mało danych żeby coś konkretnego zdiagnozować.

0
  • #4 16 Sie 2013 20:40
    kokapetyl
    Poziom 43  

Pokaż SMART dysku.

0
  • #7 16 Sie 2013 21:25
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

Stres jest wtedy, gdy masz obciążony processor w dużym stopniu, najłatwiej obciążyć go każąc spakować duży plik, odtwarzając film z netu, lub grając w grę i podczas tego procesu zrób screena. A ile komputer ma lat? Bo jeżeli więcej niż dwa, to powinieneś zmienić pastę, nawet jeżeli nie to jest przyczyną problemu, komputer dzięki temu będzie chodził sprawniej. Na razie wiemy, że to nie jest winna dysku.

0
  • #10 16 Sie 2013 21:33
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

kokapetyl napisał:
    jakub_bystrzycki napisał:
    Na razie wiemy że to nie jest winna dysku.

Jak to stwierdziłeś?

Dodano po 2 [minuty]:

Należy przeprowadzić procedurę naprawczą
    dysku.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1550200

Na screenie masz to napisane że dysk jest w 98% sprawny.

0
  • #11 16 Sie 2013 21:35
    czarnyrlz
    Poziom 6  

Komputer jest już stary. Z pastą napewno tak zrobię jak mówisz.
    Tak to wygląda podczas włączonego Filmu i Gry:

0
  • #12 16 Sie 2013 21:39
    kokapetyl
    Poziom 43  

Na moim screenie tego nie widać, a 98% to nie 100%.
    Po mojemu temperatury są w normie.

0
  • #13 16 Sie 2013 21:44
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

Spójrz na ten screen, to nie jest stres, bo jeden rdzeń jest obciążony w 50 paru procentach, drugi w 40 paru, muszą być obciążone maksymalnie.
    Weź mu dołóż, żeby go obciążyć na maxa, podejrzewam, że będziesz miał koło 70 stopni.

Dodano po 1 [minuty]:

kokapetyl napisał:
    Na moim screenie tego nie widać, a 98% to nie 100%.
    Po mojemu temperatury są w normie.

Dokładnie nie sto, ale przeciętne dyski mają po 85% sprawności i jest dobrze, korzystam z tego programu już kilka lat i zawsze był wiarygodny.
    Ale jeżeli uważasz, że ten dysk jest wadliwy to to udowodnij!

0
  • #14 16 Sie 2013 21:48
    kokapetyl
    Poziom 43  

Dwa wyniki przy 2% jest 53 a przy 47% jest 54 różnica znikoma.
    Więc nie tu problem, jednak wymiana pasty po takim czasie wskazana.

0
  • #15 16 Sie 2013 21:49
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

kokapetyl napisał:
    Dwa wyniki przy 2% jest 53 a przy 47% jest 54 różnica znikoma.
    Temperatura w stresie rośnie nieregularnie więc tego nie policzysz niestety to trzeba zmierzyć.. Problem może faktycznie nie tu leżeć ale niech to sprawdzi aby wiedział jaką miał kiedyś temp a jaką będzie miał po wymianie pasty...

0
  • #17 16 Sie 2013 21:54
    kokapetyl
    Poziom 43  

Ale jeżeli uważasz że ten dysk jest wadliwy to to udowodnij.

Twierdzisz, że parametr C5 jest dobry?

0
  • #18 16 Sie 2013 21:58
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

No super czyli temperatury masz w normie , a na baterii jak samej chodzi też ci się tak dzieje?

Dodano po 2 [minuty]:

kokapetyl napisał:
    Ale jeżeli uważasz że ten dysk jest wadliwy to to udowodnij.

Twierdzisz że parametr C5 jest OK?
    Na pewno C5 nie zagraża dyskowi to może być to nasze 2% ale ok udowodnij w sposób jednoznaczny że to dysk i jeżeli autor potwierdzi że miałeś rację i usterka minęła oddam Ci wszystkie moje punkty

0
  • #19 16 Sie 2013 22:01
    czarnyrlz
    Poziom 6  

Tak na samej baterii jest ten sam problem. Zacina się i wymaga restartu

0
  • #20 16 Sie 2013 22:05
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

A on Ci nie upadł nigdzie ten laptop ostatnio nie upadł?HWMonitor z tego programu jeszcze poproszę o screen napięcia .

0
  • #21 16 Sie 2013 22:08
    kokapetyl
    Poziom 43  

Atrybut 197 ( C5 )
    Current Pending Sector Count
    Bieżąca ilość niestabilnych sektorów (oczekujących na remapowanie). Wartość RAW tego atrybutu wskazuje na łączną ilość sektorów oczekujących na rempowanie. Później, kiedy część z tych sektorów uda się odczytać, wartość jest zmniejszana. Jeśli błędy występują ciągle podczas próby odczytu niektórych sektorów, dysk podejmie próbę odzyskania danych, przeniesienia ich do zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego) i oznaczenia sektora jako remapowany.
    Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)
    Udowodnić może tylko autor tematu. Przyczyna gdzieś jest, nie temperatury, więc co, zasilacz?
    No nie zasilacz
    odpadł.

0
  • #22 16 Sie 2013 22:14
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

No ja stawiam teraz na zasilanie że jest coś nie tak
    chyba że dowiemy się że mu ten sprzęt upadł wtedy trzeba więcej opcji będzie wziąć pod uwagę. Ciekawe jak by autor wątku puścił system z pendriva linuxa to by rozwiązał nasz spór i byśmy wiedzieli czy to dysk czy nie dysk( programem Yumi najszybciej można to zrobić)

0
  • #23 16 Sie 2013 22:34
    kokapetyl
    Poziom 43  

czarnyrlz napisał:
    Lecz gdy się go podniesie (nie za każdym razem) zacina się i potrzebny jest restart, lub w ogóle się samoczynnie restartuje.

Stawiam na dysk lub płyte pęknięta (ścieżka) lub coś w tym stylu
    Ciekawe jak by autor wątku puścił system z pendriva linuxa to by rozwiązał nasz spór i byśmy wiedzieli czy to dysk czy nie dysk

Pomysł który warto spróbować.
    Podobny temat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2629968.html

0
  • #24 17 Sie 2013 07:39
    czarnyrlz
    Poziom 6  

Na laptop od góry strony spadła ostatnio popielniczka uszkadzając matryce, którą wymieniłem. przy wymianie matrycy, wyczyściłem odrazu laptop z kurzu. Po jakimś tygodniu podnosząc laptop w pewnym momencie wyskoczył blue screen. Zrestartowałem kompa i nie chciał już się włączyć. Były opcje trybu awaryjnego itd, lecz cokolwiek klikałem laptop restartował się. Więc zrobiłem format dysku. Na czystym dysku, wszystko było w porządku do czasu. Od 3 dni znów mam ten problem z restartem/zacinaniem się przy podnoszeniu laptopa od strony zasilania/procesora. Tym razem format nie pomógł.

0
  • #25 18 Sie 2013 12:32
    jakub_bystrzycki
    Poziom 13  

Oglądałeś go we wnętrz nie ma jakiś pęknięć na płycie bo teraz jak się dowiedzieliśmy że laptop miał wypadek bardzo możliwe jest to że coś fizycznie zostało w nim uszkodzone .

0
  • #26 18 Sie 2013 13:44
    czarnyrlz
    Poziom 6  

Nie ma żadnych pęknięć. Wszystko wygląda na sprawne, nie rozbierałem go doszczętnie, więc wątpliwości podlega tylko gniazdo zasilania. Popielniczka nie byla na tyle ciężka aby cokolwiek uszkodzić prócz matrycy

0
  • #27 18 Sie 2013 14:01
    kokapetyl
    Poziom 43  

czarnyrlz napisał:
    Tak na samej baterii jest ten sam problem.

czarnyrlz napisał:
    więc wątpliwości podlega tylko gniazdo zasilania.

Jedno wyklucza drugie.

0
  • #28 18 Sie 2013 14:03
    czarnyrlz
    Poziom 6  

Racja hehe. Więc nie mam pojęcia co z nim się dzieje, przekracza to moje kompetencje :D Jutro niosę do serwisu

0
  • #29 04 Wrz 2013 10:04
    czarnyrlz
    Poziom 6  

Witam ponownie. Niestety nie udało się rozwiązać problemu. Dysk twardy jest w 100% sprawny. Natomiast pojawiły się nowe "symptomy". Teraz nie restartuje się za każdym razem. Raz zatnie się kursor i nie można nic zrobić + odgłos sciętego dźwięku. Dwa wywala bluescreen. Trzy restartuje się. Koleś wspominał coś o hard disc protection, sprawdził i wszystko powinno grać, ale tak nie jest. Bateria w porządku. |Nie ma śladu żadnych pęknięć. Styki wyczyszczone. Pasta wymieniona. Nie była sprawdzana matryca, podłączenia do niej itd. Według niego nie tam leży problem.

Jakieś sugestie, czy pomysły? Czy po prostu laptop już dogorewa swego żywota?

0
  • #30 04 Wrz 2013 10:30
    adeq4
    Poziom 30  

Płyt główna jest to diagnozy. Bez sprzętu pomiarowego, wiedzy i umiejętności tego nie naprawisz. Podejrzewam, że przyczyną problemów jest uszkodzenie połączenia mostu płn lub płd z płytą główną laptopa.

0