Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja DIY na SW STX 18.4.1300 W trakcie pracy (zdjęcia)

Celas 16 Sie 2013 20:42 12150 69
  • #1 16 Sie 2013 20:42
    Celas
    Poziom 9  

Witam!

Otóż przeglądając stronę stx-a natrafiłem na głośnik o podejrzanie dobrych parametrach przy niskiej cenie - 98 dB SPL, powyżej 30 BL, etc. Postanowiłem zakupić jedną sztukę celem budowy subwoofera tapped horn z projektu freespeakerplans - jego parametry zgadzały się z wymaganymi do tego projektu (lezaly mniej wiecej posrodku) za wyjatkiem parametru Vas który był trochę za niższy niż zalecany.

Spostrzeżenia:
    -Cewka ma 4 cale (to wiedziałem) ale nie spodziewałem się aż 4 warstw grubego drutu. Pozytywne zaskoczenie.
    -Membrana wykonana jest z tego dziwnego kartonu spotykanego w dużych tonsilach (tj. ma coś jakby "żyły" na spodniej stronie) i wydaje się być niemal niezniszczalna.
    -Bardzo sztywne zawieszenie (bodaj tekstylne) co zmusiło mnie do zastanowienia czy ten glosnik zejdzie dostatecznie nisko.

Wykonałem ten oto projekt (nie jest jeszcze calkowicie uszczelniony ani wykonczony)
    Projekt to "CUBO-18" ze strony Freespeakerplans . com
    {nie mam postow}Vww.freespeakerplans.com/plans/14-plans/basscab/11-cubo-18

Jutro postaram sie dodac fotki i glosnika i skrzyni dla zainteresowanych.

Na razie napedzalem to testowo starym wzmakiem fishera 276 2x200W w 8 Ohmach i musze powiedziec ze brzmi niezle - zejscie jest naprawde niskie, wykop dobry (czuc na klacie z -nastu metrow juz od ok. 100W mocy)

Jak skoncze ta konstrukcje dam ja do dzialu DIY, ale na razie mam pytanie -
    nigdy wczesniej nie robilem obudowy tapped horn, i w moim pudle nie ma tych trójkątów które sa w projekcie (zajzyjcie sobie). Nasuwa sie tu pytanie - czy to tylko wzmocnienia, czy tez sa one istotne dla brzmienia?

PS: Gdzie mógłbym bez konsekwencji władować w ten sub pełną moc? Pomimo testów odbywających się na zewnątrz domu jednorodzinnego, wszyscy wewnątrz narzekali na silne wibracje i drgające okna (o huku nie muszę mówić) już przy 60% wysterowania tego niezbyt mocnego (jak na standardy estrady) wzmaka. Jak wy znajdujecie miejsca w których można bez konsekwencji przywalić na maxa?

PS2: Gdybym chciał dokonac pomiarów, gdzie i jak mozna sie tym zajać?
    Mieszkam w Białymstoku jeżeli to coś zmienia.

• #2 16 Sie 2013 22:44
    mmaker
    Poziom 18  

Każde wzmocnienie jest ważne i istotne dla brzmienia a jeśli ich nie zastosujesz możesz stracić sporo dołu bo obudowa będzie wpadać w rezonans i tłumić najniższe częstotliwości ale nie tylko... Może tłumić to nie jest najlepsze określenie, ale generalnie chodzi o to że nie obudowa ma grać tylko głośnik.

• #3 17 Sie 2013 14:29
    Celas
    Poziom 9  

Dodaje zdjecia tak jak mowilem. Konstrukcja DIY na SW STX 18.4.1300 W trakcie pracy (zdjęcia) Konstrukcja DIY na SW STX 18.4.1300 W trakcie pracy (zdjęcia) Konstrukcja DIY na SW STX 18.4.1300 W trakcie pracy (zdjęcia) Konstrukcja DIY na SW STX 18.4.1300 W trakcie pracy (zdjęcia)

Na razie sprawdzalem te pudlo przykrecajac brakujaca scianke (dlatego nie bylo jeszcze pelnej szczelnosci). Gra niemozebnie glosno, ale niestety brak szczelnosci widac gdyz o ile techniawa rusza domem i kopie po klacie, to czarna muzyka wprawia cala okolice w rezonans ale niewiele slychac. Zanim go zakleje musze wiedziec czy w takich obudowach stosuje sie wytlumienie - google o tym nic nie wiedzial.

• #4 17 Sie 2013 14:50
    DDN
    Poziom 31  

Ale zaraz ty ten głośnik chcesz od tej strony mocować? A jak go potem wyjmiesz jak sie coś stanie albo będziesz chciał coś poprawić?

• #5 17 Sie 2013 14:51
    Celas
    Poziom 9  

Spierdzielilem otwór (winna jest wyżynarka marki Toya, każdy wie że to chłam) no i niestety teraz będę musiał robić panel dostępu

• #6 17 Sie 2013 15:02
    DDN
    Poziom 31  

Nie no jak się postarasz to i takim sprzętem da rady równo wyciąć, ja swoje wszystkie paczki zawsze kroje wyrzynarką i co kosztowała 50zł ale za brzeszczoty dałem też tyle. Wykręć ten głośnik puki możesz i daj go od frontu.

• #7 17 Sie 2013 15:23
    stacho60
    Poziom 14  

Do mocowania głośnika zastosuj nakrętki pazurkowe.

• #8 17 Sie 2013 17:48
    tomeks1992
    Poziom 20  

Miałeś okazje porównać ten subwoofer z innym sprzętem? Jakie nadstawki grają z tym basem? jaki zastosowałeś podział? Robiłeś jakieś pomiary?

• #9 17 Sie 2013 18:38
    Celas
    Poziom 9  

Na razie nie mialem mozliwosci zrobienia pomiaru poniewaz:
    a) Nie wiem gdzie
    b) Nie wiem za ile

Nadstawkami bym tego nie nazwal - nie zrobilem ich jeszcze wiec graja po prostu zwykle Altusy 110 (przynajmniej na tonsilowskich glosnikach)

Wlasnie dedukuje ze powyzej 110 Hz nalezaloby juz go niezle ciac - jest mocne podbicie w tej okolicy przez ktore niektore kawalki raza "efektem studni". Zajme sie tym jak go wykoncze.

Pewnie gralby z jakimis klonami PA-600 albo cos w ten desen. Efektywnosc jest porazajaco wysoka, selektywnosc tez. Po wpakowaniu w niego 200W mocy muzycznej (RMS-u tak pewnie ze 120-140W) poczulem sie jak na koncercie ( a bylem kilkanascie metrow dalej ). Glosnik trzyma sie w obudowie dobrze - wychyl jest minimalny. Jak tylko pozycze od znajomego Jolly Rogera 1kW, sprawdze co naprawde potrafi.

• #10 17 Sie 2013 18:47
    398216
    Usunięty  
  • #11 17 Sie 2013 19:34
    mmaker
    Poziom 18  

Według mnie to obudowa:
    - była robiona na szybko
    - za długie wkręty
    - za gęsto rozmieszczone wkręty (co zaowocowało rozwarstwieniem się płyty)
    - hektolitry kleju cieknące po ściankach
    - silikon
    Mogłeś chociaż resztki kleju wytrzeć...
    Poza tym nakrętki pazurkowe w tym wypadku to porażka. Najlepiej zastosować zwyczajnie wkręty i mieć problem nieszczelności z głowy i wiem co mówię :)

Co do wyrzynarki... Ja swoją TH15s robiłem za pomocą zwykłej wyrzynarki (140zł, widać na zdjęciach) plus hebel stolarski, piłka ręczna do drzewa i pilnik i to w sklejce 18mm w której musiałem dociąć płytę pod kątem. W wiórze masz miękko jak w maśle i im wolniej i dokładniej zrobisz tym lepiej elementy będą pasowały do siebie.

• #12 18 Sie 2013 11:55
    stacho60
    Poziom 14  

Tak,wkręty do mocowania głośnika w płycie pażdzierzowej? w sklejce jeszcze ujdzie.

• #13 18 Sie 2013 12:39
    Celas
    Poziom 9  

Ale o co cho.

Zrobiłem tak jak pisało w projekcie - nie było tam nic o profilowaniu (choc w innych projektach było). Na stolarce się nie znam ale ważne że jest szczelne i się w porządku trzyma.

• #14 25 Sie 2013 23:30
    adamsx
    Poziom 12  

Celas nie przejmuj się forumowymi hejtami ja mam cubo 15 z SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC i nawet ich nie wystawiam, jak skończysz to daj znać jak to gra z chęcią chciał bym to porównać z cubo 15.

• #15 30 Sie 2013 14:36
    igraszek05
    Poziom 14  

Ten głośnik ma podwójne zawieszenie dolne?

• #16 30 Sie 2013 19:13
    e-elektron
    Troll forumowy

adamsx - przecież taka obudowa jest zrobiona źle! Jak pisał dj-MatyAS, błędy są wręcz śmieszne.

Wzmocnienia nie pełnią swojej roli, bo nie przylegają całą powierzchnią do ścianki, którą mają wzmacniać.

O rozwarstwionej płycie już nie wspominam bo to jest tragedia... Płyta nie może się rozwarstwić.

• #17 01 Wrz 2013 13:11
    adamsx
    Poziom 12  

To fakt, rozwarstwiona płyta to błąd, ale jako prototyp?

• #18 01 Wrz 2013 14:37
    398216
    Usunięty  
  • #19 06 Wrz 2013 15:01
    igraszek05
    Poziom 14  

Chyba skusze sie na tą obudowe.Jak ona gra w porównaniu do bass reflexu,bo ten glosniczek w br gra calkiem calkiem i schodzi dosyć nisko jednak wolalbym bass typu kick.I czy taka jedna obudowa poradzi sobie w niedużych salach ? ( 50-150mkw)

• #21 08 Wrz 2013 10:42
    Maximoorg
    Poziom 21  

Granat a jaką obudowę byś polecał do tego głośnika?

• #22 08 Wrz 2013 12:11
    igraszek05
    Poziom 14  

Ja go mam w 130l 39 hz i gra podobnie jak ravemaster BSW 184. Jednak można usłyszeć wiecej niższych rejestrów niz przy BSW.

• #24 08 Wrz 2013 14:47
    Maximoorg
    Poziom 21  

Do tej tańszej wersji? STX zaleca 120L.

• #25 08 Wrz 2013 15:16
    Granat :)
    Poziom 34  

Do tego głośnika z tematu.
    Zakładając że parametry są prawdziwe, skrzynka jak wyżej.
    Choć podobnie jak w poprzedniej wersji, 1400 chyba. Nie wiem po co im 11mm Xmax, skoro ma tylko 700W.
    Moim zdaniem, lepiej byłoby zrobić coś w kierunku zwiększenia mocy maksymalnej. Już gdzieś to pisałem, że w dobrej obudowie z normalnym wzmacniaczem, 7mm Xmax wystarcza spokojnie na tę moc. A zmniejszenie Xmax daje większą sprawność głośnika i mniejszą indukcyjność cewki (kosmiczne 6mH :O ).

• #26 11 Wrz 2013 20:25
    igraszek05
    Poziom 14  

No i po graniu mialem ten glosnik moze tydzien i mi sire odkleiło dolne zawieszenie :) przy okolo 800W

• #27 11 Wrz 2013 21:26
    e-elektron
    Troll forumowy

Odkleiło czy wyrwało?

Co producent na to? Jesteś chyba pierwszą osobą która zgłasza problem z tym głośnikiem. ;)

• #28 12 Wrz 2013 14:19
    igraszek05
    Poziom 14  

Odkleilo sie pod dolnym zawieszeniem od cewki.Dzwonilem do stx i powiedzieli mi zebym go odeslal.

• #29 05 Paź 2013 17:51
    igraszek05
    Poziom 14  

Głosnik dostałem 2 tyg temu,musze powiedzieć że w tej obudowie zacnie sie sprawuje.Nie ma co porównywać do BR a w plenerze to juz ogromna przepaść.Większe natężenie i lepszy jakosciowo bas (chociaz może mi sie tylko wydawać) i paczka nawet mniejsza.

• #30 10 Paź 2013 14:31
    igraszek05
    Poziom 14  

Szczerze nie polecam tego głosnika nikomu... jak i w br tak i w cubo tak samo rozkleilo sie zawieszenie,nie wiem co oni za resory mają ale sypie sie to jedno za drugim.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME