Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa aktywnego subwoofera na STX 6,5.1.50.8.F.S.MC ?

brymas1387 17 Sie 2013 01:56 960 1
  • #1 17 Sie 2013 01:56
    brymas1387
    Poziom 9  

Witam.

Zakupiłem od kolegi po okazyjnej cenie dwa przetworniki marki STX.
    STX 6,5.1.50.8.F.S.MC
    W związku z zakupem zrodziła się idea :idea: zrobienia niedużego subwoofera do domu na tych przetwornikach.
    Ze strony producenta wyczytałem, że zalecana obudowa do nich to closed 15 litrów, jednakże jak wyżej napisałem posiadam dwa takie przetworniki, a 2 subwooferów konstruowac nie zamierzam.

Przejdę więc do rzeczy, marzy mi się konstrukcja oparta na układzie izobarycznym w systemie band pass 6 th oparta właśnie na wspomnianych STX'ach.
    Zdaję sobie sprawę, iż nie są to przetworniki wysokich lotów dlatego też pomysł z układem izobarycznym, o którym słyszałem że z 2 słabej jakości przewtorników można uzyskac całkiem przyzwoity odsłuch (prawda czy mit? :| ).

Nadmienię, że jestem początkującym "konstruktorem" dlatego też proszę o nie wyśmiewanie mnie na starcie tylko rozsądne podejście do tematu.

Mam w swoim dorobku już 1 konstrukcję w bass reflex i 1 w band pass 6 th, którą w końcu przerobiłem na 4 th z powodu nadmiernego dudnienia.

Sytuację utrudnia nieco fakt, iż na chwilę obecną nie mam dostępu do komputera tylko korzystam z tabletu z systemem android i nie sposób odpalic na nim program WinISD.
    Zwracam się więc o pomoc do ludzi dobrej woli . :)

Poniżej zamieszczam link do parametrów posiadanym przetworników ze strony producenta:
    Link
    Głośniki są 8 ohmowe więc chciałbym wpakowac je membranami do siebie w połączeniu równoległym:
    + wzmacniacza do + pierwszego przetwornika (a - do -), natomiast drugi przetwornik w przeciwfazie.

Subwoofer będzie zasilanym mostkiem TDA 7294 według schematu znalezionego na forum przy napięciu maksymalnie 2x24 V(o ile takowe znajdę), co pozwoli na około 80 watt rms (prawdopodobnie tyle nie wykorzystam).

Zależy mi na w miarę kompaktowych rozmiarach, oraz przyjemnym brzmieniu basu i jak najniższym zejściu. Będzie to dyskretne uzupełnienie kolumn 5.0 Taga Harmony TAV-305 do filmów i muzyki głownie rocka, trance, dubstep.

Materiały jakie użyję na skrzynię to meblowa sklejka ok 16 mm, gdyż posiadam kilka płyt pociętych na wymiary około 60cm x 45cm, a ścianka działowa miedzy głośnikami z płyty wiórowej ok 20mm (czy to nie za mało? :| ).
    Wszystko będzie klejone i porządnie skręcone wkrętami, a na to gruba czarna okleina 3M, ewentualne wygłuszenie watolina 2 cm.

Co o tym sądzicie? Proszę Was o konstruktywne rady.

Pomoc w liczeniu skrzyni i bass reflex'ów, ze wzgledu na brak dostepu do kompa i programu WinISD będzie bardzo mile widziana. ;)

Po skończeniu projektu wrzucę zdjęcia i opis z przebiegu prac, a także wrażenia odsłuchowe (o ile takowe będą :D )

Pozdrawiam.

0 1
  • #2 17 Sie 2013 09:04
    Ireneo
    Poziom 40  

Ten głośnik wg mnie nie nadaje się na suba.

0
  Szukaj w 5mln produktów