Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pilot Technics RAK-EHA29WH - nie działają niektóre przyciski

Michał Em 17 Aug 2013 10:00 3504 7
    Michał Em
    Level 8  
    Witam kolegów.
    Mam problem z pilotem Technics RAK-EHA29WH, mianowicie nie działają wszystkie klawisze (na rysunku zaznaczyłem elipsami niedziałające).
    Wiem, że pilot był nieudolnie naprawiany (przecierany papierem ściernym).
    Mam też dodatkowe pytanie wynikające z budowy ścieżek (przedstawiony na rysunku)
    Jakie zadanie mają elementy 1,2,3?
    Co to jest i jaka pełni funkcję (zdaje mi się, że są to rezystory)?
    Które ścieżki mają przewodzić itp?
    Pozdrawiam i prosiłbym o jakieś wskazówki.
    Pilot Technics RAK-EHA29WH - nie działają niektóre przyciski Pilot Technics RAK-EHA29WH - nie działają niektóre przyciski
    Pilot Technics RAK-EHA29WH - nie działają niektóre przyciski Pilot Technics RAK-EHA29WH - nie działają niektóre przyciski
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    leonsocio
    Level 28  
    Jeśli chodzi o niedziałanie niektórych przycisków, pomóc może wyczyszczenie gąbką z płynem do mycia naczyń (mi pomaga w zdecydowanej większości przypadków), jeśli nie to - ołówkiem delikatnie 'jeździć' po powierzchni ścieżek (ta metoda wymaga cierpliwości i dokładności, ale jest skuteczna).
    sasanp
    Level 12  
    Witam w naprawie rtv zawsze naprawa wyglądała następująco: czyściliśmy płytkę preparatem WL Kontakt oraz gumkę z przyciskami. Woda z płynem raczej niewskazana. czasem są wytarte w gumce z przyciskami elementy przewodzące w tedy można kupić pastylki wkleja się je na sylikon do gumowych przycisków i po sprawie
    Michał Em
    Level 8  
    Dziękuję panowie za odzew, już przecierałem spirytusem, sprawdzałem "gumki" wizualnie jak i za pomocą miernika (przewodzenie), osoba od której odkupiłem wieże mówiła że co jakiś czas przecierała płytke papierem ściernym wodnym i myślę, że w tym kryje się cały problem.
    Na zdjęciu da się zauważyć wytarte miejsca na "czarnych ścieżkach(prawdopodobnie pełnią rolę rezystorów).
    Jakby ktoś miał jakiś schemat tego pilota byłbym wdzięczny, także będę wdzięczny za każdą pomocną radę.
    wojo664
    Level 16  
    1 i 2 to punkty mocujące ścieżke (ewentualnie przelotki na drugą strone płytki), 3 to po prostu mostek (ścieżka przechodząca nad 6-ma innymi). Wątpie żeby ścieżki pełniły role rezystorów. Czarna powłoka zabezpiecza miedziane ścieżki przed utlenieniem i jednocześnie przewodzi :-)
    Michał Em
    Level 8  
    no właśnie, że nie do końca... zbadałem "czarnąpowłoke" i w zależności od długości ścieżki ma od 0.2k ohma do (najdłuższa) prawie 0.9k ohma. Punkty mocujące ścieżkę możliwe, przelotek nie ma bo płytka jest jednostronna. Dzięki za odpowiedz.
    Michał Em
    Level 8  
    Witam już ostatni raz :)
    udało mi się przywrócić pilot do pełni funkcjonalności problemem były wytarte ścieżki (widoczne na zdjęciach, czarne ścieżki wytarte aż do mostków) poprawiłem je ołówkiem i śmiga.
    Bardzo przydatne okazały się wskazówki Wojo664.

Wątek uznaje za pozytywnie zakończony, wszystkim wielkie dzięki.

Pozdrawiam Michał
    sasanp
    Level 12  
    Spirytus zmywa te czarne ścieżki. Płyn z wodą może i działa ale zaczyna korozję nóżek od scalaków i kwarcu. Taka mała bomba zegarowa. Ołówek się szybko wyciera już lepszy byłby klej przewodzący prąd