Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator - uszkodzony element

atlantycki 17 Sie 2013 12:18 1218 3
  • #1 17 Sie 2013 12:18
    atlantycki
    Poziom 18  

Posiadam programator Epsilon universal flash programmer, jakiś czas temu krzywo włożyłem adapter do kości flash poczułem spaleniznę ale po poprawnym włożeniu kości się programowały. Obecnie mam problem z zaprogramowaniem kości 27c256 zauważyłem że napięcie VPP zamiast 12V jest ledwo ponad 6V. Odkurzyłem PCB i ujrzałem uszkodzony element jakiś tranzystorek SMD który być może jest przyczyną niskiego napięcia. Odczytać można jedynie 3E lub 3F sądzę że to 3F bo chyba identyczny element jest poniżej na ktorym pisze 3F dalej jakieś małe literki ustaione pionowo co przypomina 1 i dwie kreski przypominające znak =. Prośba o pomoc w ustaleniu co to za element SMD i gdzie taki kupić lub zamiennik.

Pozdrawiam

Programator - uszkodzony element

0 3
  • Pomocny post
    #2 17 Sie 2013 13:30
    Ireneo
    Poziom 40  

3F to może być tranzystor BC857B.

0
  • #3 04 Wrz 2013 22:36
    wibi
    Poziom 20  

Gdyby to było urządzenie MOCY względnie Wcz. to typ tranzystora byłby istotny. W przypadku programatora, tranzystor służy na 99% jako przełącznik i dlatego ważna jest jego polaryzacja czyli czy to typ PNP czy NPN. Jeśli już rozpoznasz polaryzację to powinien każdy uniwersalny być zamiennikiem gdyż napiecia w programatorze są niewielkie a takie wytrzyma każdy no i raczej nie musi być to szybki tranzystor bo samo programowanie też takich b.dużych szybkości nie używa

0
  • #4 22 Gru 2013 02:25
    atlantycki
    Poziom 18  

Podmienione na BC857B

0