Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nauka PLC na przykładzie Simatic S5 - Jak zacząć?

17 Aug 2013 12:20 3447 11
SterControl
    User removed account
    User removed account  
  • SterControl
    dominos96
    Level 12  
    Wydaje mi się że problem może leżeć właśnie w zastosowaniu przejściówki USB-RS232
    Polecałbym sprawdzenie tego na jakimś komputerze wyposażonym w port RS232
    User removed account
    User removed account  
    Dj Joker
    Level 26  
    ;) Ta przejściówka którą masz to wielki emulator i rzadko kiedy działa ona poprawnie. Twój IBM, którego posiadasz ma fizycznie gniazda COM(RS232) ale nie ma wyprowadzenia, dlatego w stacji dokującej znajdują się takie porty. Swoją drogą stacje dokujące nazywa się czasem replikatorami portów. Zatem sądzę że bardzo prawdopobone jest to że się nada :) I przejściówki zawsze raz działają...a raz nie... w zależności od laptopa etc.

Zauważ, że w zależności od modelu laptopa w stacjach dokujących zawsze różne są gniazda. Wnioskować można, że porty są fizycznie z laptopach, lecz nie mają zamontowanych gniazd. ;) I raczej na pewno jest to tak wykonane. Sam używałem stacji dokującej z portem PoweredUSB, podczas gdy w laptopie go nie było. Używałem lpt i rs232 z podobnej stacji ;) Na pewno działa ;)
  • SterControl
    Prepond
    Level 19  
    może lepiej zacząć od S7 i jakieś 3setki?? Wybrałeś sobie coś co już znika z fabryk...
    Dj Joker
    Level 26  
    Założę się, że wybrał to właśnie dlatego, że jest tanie, ze względu na brak zapotrzebowania ;)

Takiego hobbystę często nie stać na firmowe sprzety prosto od Siemensa. A pewnie nie jest dofinansowany z Unii Europejskiej, jak większość szkół.
    User removed account
    User removed account  
    Prepond
    Level 19  
    A kolega wie o symulatorku S7? W Simaticu jest taka opcja i nie potrzebny jest wtedy sterownik. Symulator działa jak prawdziwy PLC w dodatku można się łączyć z WinCC Flexible i sterować wszystko z panelu. Po co robić coś co już wychodzi z rynku tylko dla fizycznego kontaktu. Pomyśl o symulatorze, jak coś to służę pomocą GG 3703209.
    User removed account
    User removed account  
    _CL_
    Level 12  
    Kolego S5 to już zabytek, Step5 ja miałem tak samo że jak wyłączyłem to musiałem wylogować - pewnie masz tego stepa pod win xp z forum.

Ja bym szedł w rodzinę S7 - najlepiej 300, jeżeli brak funduszy to 200 - z demobilu są w zjadliwych cenach + do tego chiński kabelek do komunikacji. Step7 nie wygląda jak aplikacja konsolowa więc łatwiej jest się poruszać oraz jest po prostu więcej opcji.

Jeżeli chodzi o symulator to kolega wyżej ma rację z resztą na kompie nie zasymulujesz przerwań czy szybkich liczników bo komp nie jest czasu rzeczywistego.

Niestety S5 ma mało materiałów, książka w języku polskim była rozprowadzana przez jedną firmę w wersji papierowej (kserówka), ewentualnie jeszcze widziałem materiały intexu (podstawa i expert).

Ogólnie S5 widziałem już tylko w jednej fabryce Philipsa (przestali je chwilowo modernizować bo priorytetem jest wymiana środka żarówek), i na jakiś starych młynach.
    Nawet jeżeli teraz napotykamy S5 to serwisujemy tylko jeżeli klient się uprze, inaczej modernizujemy na S7.

Więc jeżeli chciałbyś się pobawić bo np. potrzeba Ci do pracy / szkoły to jednak polecam S7.

Kolego doczytałem że z łodzi jesteś, więc wnioskuję że z naszej polibudy. Co do tego że na studiach poznasz nowsze sterowniki - he he he :D :D :D

jeżeli jesteś z air na mechanicznym to sobie nie poznasz, jeżeli z elektrycznego to mitsubishi (przedmiot obieralny) i 200 ale w stlu. Tak więc ze sterownikami dużymi, przemysłowymi nie będziesz miał do czynienia.
    Prepond
    Level 19  
    Tez się uśmiałem z naiwności poznania nowego sprzętu na studiach - zapomnij. Według mnie tego czego uczą na studiach nie da się do niczego wykorzystać, powodzenia tam :)
    Dj Joker
    Level 26  
    Panowie, skończyłem technika mechatronika w Publicznej Policealnej Szkole Nowoczesnych Technologii w Łodzi. Używałem tam S7 przeważnie 300, ale w niektórych salach ze względu na oszczędności były 200-setki. :):) To jest tylko policealna szkoła. Jednak bardzo wysoko dofinansowana z Uni i od ministerstwa. Jeśli w łodzi ktoś chce poznać sterowniki to zapraszam tam, naprawdę warto. Mnie PLC nie kręci...mam na to...uczulenie, ale nauczyli mnie programować ;) Razem z nami chodzili studenci z Poli Łódzkiej, właśnie ze względu na to, że tam nie mieli takich sterowników i chcieli się w tym podciągnąć.
    Aha - Szkoła jest darmowa, wieczorowa, i zajęcia są w co drugi weekend.