Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WigWag - tworzenie inteligentnych systemów w różnych miejscach

emer2 17 Aug 2013 12:37 2487 2
Optex
 • WigWag - tworzenie inteligentnych systemów w różnych miejscach

  Jest to projekt urządzenia, które wraz z dodatkowymi elementami, czujnikami, umożliwia stworzenie inteligentnego systemu w różnych miejscach. Do stworzenia takiego systemu, potrzebna jest bardzo prosta aplikacja na smartfony i tablety, która ogranicza się do podania warunku i czynności, która ma być później wykonana. Projekt działa również z platformami Arduino czy Raspberry Pi.

  Przykładowe procedury:
  - uruchomienie wentylator, gdy wilgotność wzrasta.
  - zapisanie daty i czasu, gdy ktoś wejdzie do danego pomieszczenia np. biura, które później można odczytać np. w arkuszu kalkulacyjnym
  - powiadomienie na telefon, w przypadku wykrycia ruchu
  - włączenie podświetlenia schodów, jeśli zapadnie zmrok i temperatura spadnie poniżej określonego poziomu

  Poniżej przykładowe zestawienie procedur
  WigWag - tworzenie inteligentnych systemów w różnych miejscach

  Jeżeli tylko mamy dostęp do sieci, można podłączyć do systemu wiele urządzeń i na podstawie pomiaru z jednego miejsca, wywołać odpowiednią procedurę na innym urządzeniu znajdującym się w zupełnie innym miejscu.

  Dodanie do systemu polega na odczytaniu przez przygotowaną aplikację, unikalnego kodu QR lub tagu NFC urządzenia. Automatycznie zostaną wykryte czujniki, które są w jego zasięgu. Aplikacja pozwala na udostępnianie poszczególnych funkcji innym użytkownikom, na przykład w przypadku przyjazdu rodziny, zamiast przekazywać klucze, możemy im udostępnić kod QR, który pozwoli na otworzenie drzwi. Stwarza to potencjalne zagrożenie, że ktoś nieuprawniony może wejść do naszego domu, ale z drugiej strony klucze też ktoś może ukraść...

  Blok czujniów, widoczny poniżej, zawiera między innymi czujnik ruchu, światła, dźwięku wilgotności, temperatury czy wibracji. Ponadto posiada wbudowany przekaźnik, analogowe wejście/wyjście, wejście cyfrowe i odbiornik podczerwieni. Zawiera również nadajnik podczerwieni, który może wysyłać dane do innego czujnika. Blok może być zasilany z USB lub 4 baterii AA. Wejście analogowe może posłużyć do podłączenia dodatkowych sensorów np. wilgotności roślin czy dotyku.
  WigWag - tworzenie inteligentnych systemów w różnych miejscach

  WigWag może pracować i łączyć się z fabrycznymi produktami, przykładowo ze sterowanymi bezprzewodowo żarówkami. Produkty takie mogą być włączane do systemu i sterowane tak jak dedykowane urządzenia WigWag.

  Na stronie źródłowej znajduje się więcej zdjęć prezentujących możliwości systemu i filmik prezentujący działanie.

  Strona źródłowa

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  emer2
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 wrote 434 posts with rating 54, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2008 year.
 • Optex
 • #3
  plati92
  Level 11  
  Całkiem ciekawy projekt, w naszym kraju raczej to wielkiego zainteresowania nie będzie miało. Ale w bogatszych krajach może mieć. Patrząc na warianty nie wygląda to tak źle.

  Quote:
  Pledge $579 or more

  HOME KIT (PICK 10) • More sensors = More Intelligence, and you know it! 1 Relay + mix and match 10 (at checkout): Sensor Block(s) or Glowline(s). Perfect to outfit your whole house with sensing and lighting control. (Each Glowline comes with 2.5 meters of color LED strip, upgr


  Dla np. Amerykanina te 600 dolców to nie jest wielki majątek. Za to otrzymujemy serwer sterujący całym systemem i 10 modułów/taśm led.

  Co do inteligencji, inteligentne domy działają na podobnej zasadzie. Jest konkretny sygnał, wykonuje wtedy dane zadanie. Proste. Tutaj płaci się za brak wiedzy o elektronice. Nie każdy potrafi zbudować układy wykonawcze, zaprogramować to itd. Chętni się znaleźli, aż nadto :)