Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa aktywnego subwoofera na STX 6,5.1.50.8.F.S.MC ?

brymas1387 17 Sie 2013 15:23 2442 10
  • #1 17 Sie 2013 15:23
    brymas1387
    Poziom 9  

Witam.

Zakupiłem od kolegi po okazyjnej cenie dwa przetworniki marki STX.
    STX 6,5.1.50.8.F.S.MC
    W związku z zakupem zrodziła się idea :idea: zrobienia niedużego subwoofera do domu na tych przetwornikach.
    Ze strony producenta wyczytałem, że zalecana obudowa do nich to closed 15 litrów, jednakże jak wyżej napisałem posiadam dwa takie przetworniki, a 2 subwooferów konstruowac nie zamierzam.

Przejdę więc do rzeczy, marzy mi się konstrukcja oparta na układzie izobarycznym w systemie band pass 6 th oparta właśnie na wspomnianych STX'ach.
    Zdaję sobie sprawę, iż nie są to przetworniki wysokich lotów dlatego też pomysł z układem izobarycznym, o którym słyszałem że z 2 słabej jakości przewtorników można uzyskac całkiem przyzwoity odsłuch (prawda czy mit? :| ).

Nadmienię, że jestem początkującym "konstruktorem" dlatego też proszę o nie wyśmiewanie mnie na starcie tylko rozsądne podejście do tematu.

Mam w swoim dorobku już 1 konstrukcję w bass reflex i 1 w band pass 6 th, którą w końcu przerobiłem na 4 th z powodu nadmiernego dudnienia.

Sytuację utrudnia nieco fakt, iż na chwilę obecną nie mam dostępu do komputera tylko korzystam z tabletu z systemem android i nie sposób odpalic na nim program WinISD.
    Zwracam się więc o pomoc do ludzi dobrej woli . :)

Poniżej zamieszczam link do parametrów posiadanym przetworników ze strony producenta:
    Link
    Głośniki są 8 ohmowe więc chciałbym wpakowac je membranami do siebie w połączeniu równoległym:
    + wzmacniacza do + pierwszego przetwornika (a - do -), natomiast drugi przetwornik w przeciwfazie.

Subwoofer będzie zasilanym mostkiem TDA 7294 według schematu znalezionego na forum przy napięciu maksymalnie 2x24 V(o ile takowe znajdę), co pozwoli na około 80 watt rms (prawdopodobnie tyle nie wykorzystam).

Zależy mi na w miarę kompaktowych rozmiarach, oraz przyjemnym brzmieniu basu i jak najniższym zejściu. Będzie to dyskretne uzupełnienie kolumn 5.0 Taga Harmony TAV-305 do filmów i muzyki głownie rocka, trance, dubstep.

Materiały jakie użyję na skrzynię to meblowa sklejka ok 16 mm, gdyż posiadam kilka płyt pociętych na wymiary około 60cm x 45cm, a ścianka działowa miedzy głośnikami z płyty wiórowej ok 20mm (czy to nie za mało? :| ).
    Wszystko będzie klejone i porządnie skręcone wkrętami, a na to gruba czarna okleina 3M, ewentualne wygłuszenie watolina 2 cm.

Co o tym sądzicie? Proszę Was o konstruktywne rady.

Pomoc w liczeniu skrzyni i bass reflex'ów, ze wzgledu na brak dostepu do kompa i programu WinISD będzie bardzo mile widziana. ;)

Po skończeniu projektu wrzucę zdjęcia i opis z przebiegu prac, a także wrażenia odsłuchowe (o ile takowe będą :D )

Pozdrawiam.

0 10
  • #2 17 Sie 2013 15:33
    Pawel S.
    Poziom 39  

brymas1387 napisał:
    Zakupiłem od kolegi po okazyjnej cenie dwa przetworniki marki STX.
    STX 6,5.1.50.8.F.S.MC
    Jak dałeś więcej jak 10zł/szt to żadna okazja...

brymas1387 napisał:
    dlatego też pomysł z układem izobarycznym, o którym słyszałem że z 2 słabej jakości przewtorników można uzyskac całkiem przyzwoity odsłuch (prawda czy mit? ).
    G... prawda - jedynie obudowa mniejsza wyjdzie.

brymas1387 napisał:
    Głośniki są 8 ohmowe więc chciałbym wpakowac je membranami do siebie w połączeniu równoległym:
    + wzmacniacza do + pierwszego przetwornika (a - do -), natomiast drugi przetwornik w przeciwfazie.

Subwoofer będzie zasilanym mostkiem TDA 7294 według schematu znalezionego na forum przy napięciu maksymalnie 2x24 V(o ile takowe znajdę), co pozwoli na około 80 watt rms
    jedno wyklucza drugie - mostek tda od 8r.

brymas1387 napisał:
    Co o tym sądzicie? Proszę Was o konstruktywne rady.
    Pomysł kompletnie bez sensu. Nie dość że to małe głośniki (przy normalnych głośnikach nie ma sensu robienia suba poniżej 8") to jeszcze basem nie grzeszą.
    Jedyne logiczne uzasadnione ich wykorzystanie to budowa kolumn 2 drożnych.

0
  • #3 17 Sie 2013 16:15
    brymas1387
    Poziom 9  

Pawel S. napisał:

Jak dałeś więcej jak 10zł/szt to żadna okazja...

Właśnie obydwa kosztowały mnie jedynie tyle co flaszka w sklepie czyli jakies 20zł.

Pawel S. napisał:

jedno wyklucza drugie - mostek tda od 8r.

Niekoniecznie ponieważ schemat wzmaka mam pod mostek na tym TDA, a przetworniki planowałem podłączyc równolegle jako jeden są 8 ohmowe, więc wypadkowa wyjdzie 4 ohmy.

Pawel S. napisał:
    Pomysł kompletnie bez sensu. Nie dość że to małe głośniki (przy normalnych głośnikach nie ma sensu robienia suba poniżej 8") to jeszcze basem nie grzeszą.
    Jedyne logiczne uzasadnione ich wykorzystanie to budowa kolumn 2 drożnych.

Kolumn nie potrzebuje, a chciałbym je wykorzystac.
    Wsadzone na krótko w celu sprawdzenia w starą kolumne samsunga okolo 12L z bas reflex 4cm na 6 cm długości całkiem ładnie zagrały pod starą wieżą.

0
  • #4 17 Sie 2013 17:15
    Pawel S.
    Poziom 39  

brymas1387 napisał:
    Właśnie obydwa kosztowały mnie jedynie tyle co flaszka w sklepie czyli jakies 20zł.
    POLSKA! :D

brymas1387 napisał:
    Niekoniecznie ponieważ schemat wzmaka mam pod mostek na tym TDA, a przetworniki planowałem podłączyc równolegle jako jeden są 8 ohmowe, więc wypadkowa wyjdzie 4 ohmy.
    Przeczytałeś ze zrozumieniem co napisałem?
    http://www.fratu.pl/irek/?wzmacniacz-do-subwofera-na-mostku-tda7294,57
    Przy mostku MINIMUM 8R!

0
  • #5 17 Sie 2013 18:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 22 Sie 2013 20:05
    brymas1387
    Poziom 9  

Dobra, dzięki za pomoc w "otrzeźwieniu"!:)
    Odpuszczam sobie pomysł z budową suba na tych przetwornikach, sprzedawac się nie opłaca wiec włoże je do kolumn od wiezy jako sprzęt grająco- dudniący na działkę. :)
    Jednak budowy sobie całkiem nie odpuszczam, więc proszę Was ekspertów o pomoc w doborze głośnika bądz 2 głośników do suba. Tylko jest taki problem że chciałbym zapełnic lukę pomiędzy stolikiem rtv a komodą a to narzuca mi maksymalną szerokośc pudła ok 23 cm ( wysokośc i głebokośc bez znaczenia ale nie wiecej niz 60cm na 45 cm) czyli w grę wchodzą przetworniki 16cm. Obudowa band pass 4 lub 6 th z otworami bass reflex z przodu. Kasa jaką mogę przeznaczyc na głośnik lub 2 głośniki to 150 zł. Ma to byc dyskretne uzupełnienie kolumn 5.0 Taga Harmony TAV-305 do filmów i muzyki, bo oryginalne suby są zbyt spore, a mi zalezy żeby zmieścic to w tą lukę.
    Będzie coś z tego?
    Pozdrawiam.

0
  • #7 22 Sie 2013 21:43
    Pawel S.
    Poziom 39  

brymas1387 napisał:
    szerokośc pudła ok 23 cm ( wysokośc i głebokośc bez znaczenia ale nie wiecej niz 60cm na 45 cm) czyli w grę wchodzą przetworniki 16cm.
    Dlaczego skreślasz 8" które mają 20-23cm?

brymas1387 napisał:
    Obudowa band pass 4 lub 6 th z otworami bass reflex z przodu.
    ZAPOMNIJ!

I w dodatku zasilany mostkiem TDA7294?

Dodano po 2 [minuty]:

W sumie to możesz skopiować tonsil sub-sat 2.2 lub aktiv 200.

0
  • #8 22 Sie 2013 22:46
    brymas1387
    Poziom 9  

Pawel S. napisał:

brymas1387 napisał:
    szerokośc pudła ok 23 cm ( wysokośc i głebokośc bez znaczenia ale nie wiecej niz 60cm na 45 cm) czyli w grę wchodzą przetworniki 16cm.
    Dlaczego skreślasz 8" które mają 20-23cm?

Skreślam 8" ponieważ szerokośc pudła może miec maks 23 cm, a w przypadku band pass głośnik w pudle plus ok 2 x 20 mm sklejka (głośnik 165mm) wiec wyjdzie jakieś ~~ maks 22 cm czyli tyle ile chciałbym a na upartego nawet ~~20 cm szer. ;)

Pawel S. napisał:
    brymas1387 napisał:
    Obudowa band pass 4 lub 6 th z otworami bass reflex z przodu.
    ZAPOMNIJ!

O obudowie band pass myślę też z powodu walorów estetycznych, tzn wizualnie nie będzie się zbytnio rzucał w oczy, poza tym w przypadku obudowy np bass reflex to głośnik nie może byc z boku ze względu na meble, z tyłu odpada bo za blisko ściany będzie, od dołu też może byc problem z rozchodzeniem się basu bo wykładzina dywanowa na podłodze, natomiast na froncie moje umięjętności mogą nie wystarczyc, aby to ładnie wyglądało!:) Zostaje opcja od góry :P :P

Wiem że band pass szczególnie 6 th ciężko zestroic więc w sumie zadowolę się 4 th z jednym tunelem b-r. Pytanie teraz jaki głośnik 6,5" i czy użyc jednego przetwornika czy 2 podłączone rownolegle...

Pawel S. napisał:
    I w dodatku zasilany mostkiem TDA7294?

Hehe już wcześniej zrozumiałem swój bład Paweł, jedno TDA7294 wystarczy!:)
    Link
    Chętnie zlecę budowę wzmaka, jakieś propozycję co do ceny?;)

0
  • #9 23 Sie 2013 00:57
    Granat :)
    Poziom 34  

Bandpass 4 lepiej zabrzmi niż 6.
    Te wymiary które wskazałeś pasują prawie idealnie do: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10953638#10953638
    Trzeba tylko minimalnie przeprojektować sposób montowania głośnika. Zmieści się i 10" :) A i mocy napewno nie zabraknie.

Dodano po 4 [minuty]:

Poza tym, taka obudowa ma jeszcze jedną zaletę w porównaniu z BR czy zamkniętą. Działa jak filtr zaporowy dla wyższych częstotliwości. Dzięki temu można uzyskać zadowalające brzmienie nawet z głośników które takiego nie oferują w standardowych obudowach.
    Do wad należą jednak rezonanse powyżej pasma przenoszenia. Dlatego mimo wszystko lepiej użyć filtru 4-rzędu o stromości 24dB/okt. i wytłumić wnętrze obudowy.

0
  • #10 23 Sie 2013 10:15
    Pawel S.
    Poziom 39  

brymas1387 napisał:
    Pytanie teraz jaki głośnik 6,5" i czy użyc jednego przetwornika

stx gdn 17 sw http://www.audio.lutuje.se/?17sw-mb-ca-sub,16 (nie produkowany)
    http://www.wavecor.com/html/sw178wa01.html
    WAVECOR SW182BD01 http://www.wavecor.com/html/sw182bd01_02.html http://audiodrivers.eu/prest/pl/niskotonowe/134-wavecor-sw182bd01.html
    http://www.tb-speaker.com/detail/1230_04/w6-1139si.htm
    http://www.tb-speaker.com/detail/0624_11/w6-1139sif.htm

To są 16-18cm głośniki nadające się do budowy suba.

0
  • #11 23 Sie 2013 18:44
    brymas1387
    Poziom 9  

Przejrzałem ceny polecanych 16 i jednak doszedłem do wniosku, ze wybiorę gotowy projekt na większym przetworniku STX który przedstawił Granat :)

Link

Dziękuję wszystkim za pomoc i czas poświęcony.
    Tymczasem ten temat uważam za zamknięty, jak wykonam projekt wrzuce jakies foty i opis z przebiegu prac.
    Pozdrawiam ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo