Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter prąd/napięcie - dobór elementów, zasilanie WO.

_pieczas 17 Sie 2013 15:26 2016 6
 • #1 17 Sie 2013 15:26
  _pieczas
  Poziom 12  

  Próbuję stworzyć schemat a później poskładać przetwornik prąd/napięcie na wzmacniaczu operacyjnym.
  Jako sygnał wejściowy ma posłużyć prąd obwodów wtórnych przekładnika prądowego, a konkretnie filtru składowej zerowej.
  W odpowiedzi chciałbym uzyskać sygnał napięciowy i dalej podać na ADC. Następnie odpowiednio obrabiać.
  Początkowo stworzyłem pewien schemat:
  Konwerter prąd/napięcie - dobór elementów, zasilanie WO.
  Prąd wejściowy to max 0.5 A i tutaj moje pytanie.
  Jaki wzmacniacz mogę zastosować do tego?
  Zazwyczaj korzystałem tylko z ua741 i tl082, a reszta wzmacniaczy jest mi na razie obca.
  Kolejna sprawa to sposób zasilania tego układu.
  Czy wystarczy zrealizować je w ten sposób?

  0 6
 • #2 17 Sie 2013 18:12
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Prąd wejściowy to max 0.5 A i tutaj moje pytanie. Jaki wzmacniacz mogę zastosować do tego? Zazwyczaj korzystałem tylko z ua741 i tl082, a reszta wzmacniaczy jest mi na razie obca.
  Typowe wzmacniacze mają prądy wyjściowe rzędu kilkudziesięciu mA, musiał byś zastosować wzmacniacz operacyjny mocy i zapewnić mu odpowiednio wydajne chłodzenie oraz zasilanie - nie widzę sensu przekładnik obciąż rezystorem, takim żeby uzyskać wymagane napięcie, jeśli wiązało by się to z nadmierną mocą strat albo było za dużym obciążeniem dla przekładnika to daj mniejszy rezystor a za nim wzmacniacz napięciowy.

  Cytat:
  Kolejna sprawa to sposób zasilania tego układu. Czy wystarczy zrealizować je w ten sposób?
  Takie rozwiązanie sztucznej masy można stosować tylko wtedy, kiedy się jej nie obciąża, jeśli miało by tam płynąć 0,5A to prąd dzielnika musiał by być z dziesięć razy większy - podsumowując ponad 100W strat, żeby zasilić jeden wzmacniacz operacyjny - szczyt marnotrawstwa.

  0
 • #3 17 Sie 2013 18:25
  _pieczas
  Poziom 12  

  bardzo dziękuje za odpowiedź.
  Rezystora starałem się unikać, ze względu na to, że przekładnik w zamyśle miał być zwarty, ale obciążając go rezystancją o ułamkowych wartościach chyba znacząco nie zmienię sytuacji, a uwzględnię to przy obróbce wyników.
  Z wzmacniaczem napięciowym to dobry pomysł. Będę działał w tym kierunku w takim razie, jeśli sytuacja nie będzie wymagała faktycznie zwartego przekładnika. Ewentualnie wzmacniacz mocy i zasilanie z przetwornicy symetrycznej.

  0
 • #4 17 Sie 2013 21:08
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Przekładnik nie musi mieć dokładnie 0Ω na wyjściu, ale zazwyczaj ma pośrednio określone ile może być maksymalnie, np ma podaną maksymalną moc.

  Dodano po 58 [minuty]:

  W zasadzie za przekładnikiem z 0,5A na wtórnym mógł byś dać przekładnik dzielący ten prąd przez 20, dopiero wtedy można by podłączyć typowy WO jako konwerter prąd napiecie.

  0
 • #5 17 Sie 2013 21:44
  _pieczas
  Poziom 12  

  Zasadniczo separacja elektryczna będzie wskazana, lecz myślałem o transformatorze 1:1. To jest filtr składowej zerowej prądu, więc hipotetyczne 0,5 A będzie jedynie w stanie zwarcia. Podczas normalnej pracy w stanie idealnym będzie 0 ewentualnie jakiś uchyb czy nie symetria obciążenia wprowadzi pewną małą wartość składowej zerowej i kłopotliwe będzie jej mierzenie gdy obniżę wartość prądu kilkadziesiąt razy.

  0
 • #6 18 Sie 2013 08:28
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  hipotetyczne 0,5 A będzie jedynie w stanie zwarcia
  Pytanie czy te 0,5A ma być w zakresie pomiarowym, jeśli nie możesz zabezpieczyć wejście diodami i dać przetwornik prąd/napięcie o mniejszej wydajności prądowej, przykładowo będzie działał do 50mA a powyżej się nasyci i będziesz wiedział tylko że jest przekroczony zakres.

  0
 • #7 19 Sie 2013 12:11
  _pieczas
  Poziom 12  

  Zdecydowanie musi być w zakresie pomiarowym. Najlepszym wyjściem będzie jednak bardzo mały rezystor i pomiar różnicowy napięcia. Dziękuję bardzo za pomoc.

  A wracając jeszcze raz do konwertera, który jednak ułatwiłby mi zabawę, to czy realizując niezależne zasilanie wzmacniacza, oczywiście symetryczne, aby nie bawić się w masę pozorną, również wydajność prądowa źródła będzie musiała być taka duża jak wspomniano? Może jednak rzuci ktoś typ wzmacniacza, który wytrzyma domniemane pół ampera przy niezależnym zasilaniu symetrycznym?

  0